JS*. 5615. A". 1878. Donderdag 6 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1-05. Iedere regel meera 0.17,. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 5 Juni. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevorderd lot doctor in de rechtswetenschap de heer L. Zegers Veeckens, geb. te Amersfoort, met proefschrift, get.: „Over de bevoordeeling bij tweede en verdere huwelijken door toepassing van voorbeelden opge helderd." De gelden, welke bij de hoofdcommissie voor de stichting van een gedenkteeken ter eere van wijlen H. M. de Koningin zijn inge komen, moeten niet een zoodanig bedrag verte genwoordigen, dat daarvoor een kinder-ziekenhuis op groote schaal kan worden gebouwd en geëx ploiteerd. De hoofdcommissie stelt zich echter voor aan het strand bij Scheveningen een gebouw te doen verrijzen, bestemd tot opneming van zieke kinderen van minvermogenden uit alle oorden van ons vaderland, die de zeelucht en het zeebad be hoeven. Dit kinder-ziekenhuis zal jaarlijks gedu rende eenige maanden geopend zijn. Men hoopt den 15den dezer maand met de uitvoering een aanvang te maken. Op het schuttersfeest te 's-Hage is gisteren de premie voor de schutters die in den corps-wed strijd de meeste punten geschoten hebben, de gouden medaille, uitgeloofd door de vereeniging „de Zwij ger" te Utrecht, behaald door den heer H. Funther, lid der studentenvereeniging „Pro Patria" alhier, met 55 punten. In 1S79 zal de Maatschappij tot bevordering van toonkunst haar 50-jarig bestaan vieren. Het voornemen bestaat te dier gelegenheid te Amster dam een muziekfeest te houden, dat drie dagen zal duren. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren aan den heer dr. L. R. Beynen, met ingang van 1 Sept. a. s., op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten, ontslag verleend als rector en leeraar aan het gymnasium. Tevens is met 15 tegen 12 stemmen goedgekeurd een voorstel tot voorloopige regeling van het zeevaartkundig onder wijs te Scheveningen, dat als proef in een der schoollokalen aldaar zal worden gegeven door den rustenden koopvaardij-kapitein L. Zuyderduyn. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de phar- macie aan de rijks-universiteit te Groningen, de heer C. Plugge, thans in Japan, zal eerst bij het begin van den volgenden cursus zijne betrekking aanvaarden. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is gisteren tot doctor in de rechten bevorderd de heer E. T. Clausing, geb. te Amsterdam, na verdediging van een academisch proefschrift. „De plaatsvervulling volgens het Nederlandsche recht." Gistermiddag had te Rotterdam in de groote zaal van de sociëteit „Harmonie" de gedachtenis viering plaats van het vijfentwintigjarig bestaan der inrichting voor doofstommen-onderwijs aldaar. Een aantal autoriteiten, onder welke zich de com missaris des konings in de provincie bevond, woonden de plechtigheid bij. Een talrijk publiek jjaf getuigenis van zijne belangstelling. Namens de tegenwoordige en oud-leerlingen werden aan den leer D. Hirscb, mede-oprichter en directeur der inrichting, en aan den heer J. Bikkers, adjunct hoofdonderwijzer, die hunne betrekkingen 25 jaren hadden vervuld, fraaie geschenken aangebodenj namens het bestuur waren ook aan den heer A. Symons, mede-opzichter en lid en secretaris van j iet bestuur, alsmede aan de heeren Hirsch, Bikkers f J- G. Derens, onderwijzer in het handteekenen, 1 die mede 25 jaren aan die inrichting werkzaam is geweest, keurige souvenirs aangeboden. In ver- 1 schillende redevoeringen werd de geschiedenis der inrichting herdacht. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden der Maatschappij van wel dadigheid. Zij werd bijgewoond door 13 afgevaar digden, uitbrengende 71 stemmen. Uit het verslag omtrent den toestand der Maatschappij in het af- geloopen jaar, bleek dat landbouw en veeteelt veel gunstiger uitkomsten gaven dan een jaar te voren. Tegenover een verlies in dat jaar van f 8378.58 staat nu een winst van f 14,446.22' /r De fabriek matige arbeid echter, welke grootendeels als werk verschaffing moest worden beschouwden als opleiding voor sommige ambachten, leverde een verlies op, dat vooral op de mandenmakerij drukt, tot een bedrag van f 2192.53. Aan giften en legaten is ontvangen eene som van f 13,527.50, terwijl in 1877 het ledental verminderd is met omstreeks 200. De aandacht der vergadering werd gevestigd op het feit dat 26 Augustus a. s. het zestigjarig bestaan zal worden gevierd dezer Maatschappij, en dat dit eenigszins feestelijk te Frederiksoord zal worden herdacht, waartoe alle belangstellenden worden uit- genoodigd. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok gisternamid dag te drie uren van Southampton. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd heden aanbesteed het herstellen en verbeteren van de rijks-telegraaflijnen langs den Hollandschen IJzeren-spoorweg tusschen Haar lem en Rotterdam. Minste inschrijver was de heer W. Van Dijk te Jutfaas, voor f 1330. Z. M. heeft aan de volgende vreemdelingen vergunning verleend om hier te lande lager onder wijs te geven, mej.C. Majsrt, geboren te Duisburg; M. E. Bergier, geb. te Ste.-MaureF. Tate, geb. te Holme; A. Krebs, geb. te Appau; M. Gbelfa, geb. te Carouge; M. L. Veruinas, geb. te St.-Denis, en aan den heer P. G. A. H. Muller, geb. te Altona. Gemengd Nieuws. Het is deu commissaris van rijkspo litie alhier mogen gelukken, den dader te ontdek ken, die jl. Maandag eene rol van papier, lappen en drukinkt, met petroleum bestreken, al bran dende op het dak der sigarenfabriek van den heer Voorhoeven aan de Mare heeft geworpen. Het is zekere F. J. T., boekdrukkersgezel bij de firma De Breuk Smits; hij is bij de politie in be waring. Uit het voorloopig ingesteld onderzoek is gebleken, dat in deze aan een kwajongens-balda digheid te denken valt. Gisternacht omstreeks halfdrie is te Utrecht een felle brand uitgebarsten in eene schuur, die tot bergplaats voor hout, turf, steenkolen en schapenvachten diende, staande aan deu Leidschen- weg aldaar. Door de hulp van een stoomspuit en verscheidene gewoue spuiten, was de brand omstreeks halfvijf gebluscht. De brand is vermoede lijk door broeiing der steenkolen ontstaan, het perceel was verzekerd, de schade is groot. Zondag had te Bennekom (gem. Ede) een treurig ongeval plaats. Twee jongelingen van 16 en 17 jaar oud gingen zwemmeu in de spoor- sloot, waaruit zij niet dan levenloos zijn opgehaald. Eenige menschen, die uit de kerk kwamen, von den de kleederen aan den kant der sloot en kwa- wen daardoor tot ontdekking van hetgeen ge beurd was. In de vorige week zijn te Waspik on dertrouwd Louis Van Kuyk, van Loon-op-Zand, oud 75 jaren, van beroep zwavelstokken-verkooper (alias bedelaar), en Trijn Van Dubbe (bijgenaamd „zotte Trien"), oud 73 jaar, van beroep vodde- raapster en opkoopster. Zondag -namiddag omstreeks twee uren werden de bewoners van het dorp Schip luiden niet weinig verschrikt door het geroep van „moord!", vóór en in de woning van den ar beider C. Van der Meer, waar zich spoedig eene groote menigte menschen verzamelde. Weldra bleek het, dat Van der Meer door den bij hem in wo nenden 86-jarigen H. Lammens ophetoogen- blik dat de huisgenooten zich aan tafel zouden zetten om het middagmaal te gebruiken, en na eene aanmerking van Van der Meer aan het adres van Lammens, omtrent diens opgewonden toestand door het gebruik vau sterken drank onverhoeds met een zakmes een steek en snede in de bil was toegebracht, waaruit veel bloed vloeide. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de zoo hoog bejaarde misdadiger spoedig in handen der politie was, die hem voorloopig in verzekerde be waring stelde. In „Semper Virens" deelt de tuin man P. L. Van den Berg mede, dat op de buiten plaats „Vaart en Duin" te Overveen een rozeboom te vinden is, die zeker met de Pinksterdagen bezet zal wezen met zeven- a achtduizend rozen en knoppen. De omtrek van de kruin is een en twintig meter, de hoogte van den stam circa twee meter en de stam of zoogenaamde wepel vijf en een half centimeter dik. De genoemde tuinman heeft van den eigenaar van „Vaart en Duin", den heer C. D. Van der Vliet, vergunning bekome* om elkeu liefhebber van rozen dezen schoone* rozeboom te laten bezichtigen. Het bestuur der Maatschappij van tuinbouw en plantenkunde wil bij algemeene stem ming door de botanisten doen uitmaken, welke roos „de" mooiste is. Daarna hopen wij, zegt de Arnh. Crt., dat zal worden beslist welke vrucht de lekkerste is, en eindelijk kan men dan mis schien, als de weg maar eens is gebaand, door stemming uitmaken welke vrouw de schoonste is. Voor romanschrijvers zou dit een bepaald voordeel zijn; zij behoefden zich dan ook niet meer te vermoeien om het beeld hunner heldin te schet sen de verwijzing naar het „bekroonde model" ware voldoende. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld, dat gisteren bij het binnenkomen van de Noordsche bark „Lloyd" nabij de Kwak door het onklaar raken van een slampamperboot, waarin zich drie personen bevonden, twee daarvan het leven verlo ren hebben. Er zijn thans nadere berichten omtrent den orkaan, die den llden April jl. te Canton heeft gewoed. Binnen weinige minuten waren 2000 huizen vernield, ruim 1000 vaartuigen gezonken en 10,000 menschen om het leven gekomen. Europeanen komen daaronder niet voor. Tot over maat van ramp brak er tegelijkertijd een brand in de stad uit, die 250 huizen in de asch legde. Bij de wedrennen te Chantilly heeft graaf De Lagranges „Insulaire" den eersten pr(js van 110,000 fr. behaald. Bij de jongste trekking der Italiaan- sche staatsloterij heeft de abt Mattia Salvator te Napels niet minder dan 2,110,000 of na aftrek van de belasting aan den Staat 1,831,480 fr. getrokken. Door den orkaan, die Zaterdag 11. over Richmond, in Missouri, is losgebroken, werd de halve stad vernield. Het grootste hotel stortte I in en allen, die daarin waren, werden onder het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1