N". 5607. A". 1878. Maandag 27 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Gremeng-d. Nieuws. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer,Q17i Grootere letters naar plaatsruimte. Hedenmiddag omstreekshalfdrie viel er een kind van twee jareD, thuis behoorende in de Sliksteeg, in de Groenhazengracht. De artillerist Jansen, beladen met een zak haver, getuige van het ongeluk zijnde, ontdeed zich van zijne vracht, begaf zich zonder aarzelen te water en redde het kind. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hage is gisteren A. D., te Leiden, ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van inklimming en twee eenvoudige diefstallen, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. Op een dezer d agen geplaatste annonce, waarin een huis te koop werd aangeboden, kwam de volgende proeve van cacographie als antwoord inDeze is dienenden uteverzoeken of Uld eeni- gen opgaven van Ulds gesplaat Advertien in dagblad van u huis op welke stand of het gelegen staat. Zoo is mijn vriendelijk om eenigen Condi- tieën van Uld. te hooren zoo Zult u mijn groot genoegen doen. De toren en kerk der Herv. gemeente te Raamsdonk, die Dinsdag-avond door den bliksem getroS'en en geheel uitgebrand zijn, waren met die van Baardwijk, beiden in de Langstraat, nog de eenige overblijfselen van den Elizabethsvloed. In beide kerken was duidelijk zichtbaar, hoe hoog het vloedwater in 1421 gestaan heeft. Ofschoon de fabricage en verzending van stoelen te Kuilenburg in het afgeloopen jaar lang zoo groot niet was als te voren, zijn er toch nog ruim 76,000 gefabriceerd en uitgevoerd. Uit Wageningen meldt men dat de meikevers, die zich voor eenigen tijd in zulk een verbazend groot aantal in de omstreken vertoon den, bijna geheel verdwenen zijn. De aanhoudende regen en hevige wind der laatste dagen hebben daartoe gunstig medegewerkt; echter treft men ze aan de Grebbe nog in groote hoeveelheid aan, vooral in het eiken hakhout. Te Oude Wetering, gemeente Alke- made, is Donderdag-middag Simon Droog, van Roelofarendsveen, die zich met zijn praam op het Brasemermeer bevond, door het omslaan van het zeil over boord gevallen en verdronken. Hij laat eene jeugdige weduwe met één kindje achter. Te Rotterdam waren van honderd monsters melk, door de Vereeniging voor volks gezondheid in de maanden Januari, Februari en Maart onderzocht, 24 normaal, 48 arm, 28 zeer arm. Meer dan drievierden der onderzochte melk beantwoordden dus niet aan de zeer billijk gestelde eischen, en ruim een vierde was zelfs zeer slecht. Bij zes monsters bedroeg het gehalte aan vaste stoffen nog geen 9 pet., en bij twee daarvan was het vetgehalte nog niet één pet. Een verschrikkelijk ongeluk is Zater dag te Luik gebeurd. Lodewijk Winand, schoen maker, werkte met zijn broeder aan een paar laarzen, toen hij, licht noodig hebbende, de petro leumlamp nam, en daar er maar weinig olie meer in was, wilde hij deze vullen, terwijl zij nog brandde. Ongelukkig stond het venster open en een lichte wind joeg de vlam naar beneden. De lamp sprong en de brandende olie spatte op den ongelukkigen schoenmaker. Deze zou ongetwijfeld levend verbrand zijn, zonder de hulp zijns broe ders, die hem vast greep, op het bed wierp en hem er in wentelde, tot de vlammen uitgedoofd waren. Winand was echter zoo erg gebrand, dat al de zorgen der geneesheeren vrachteloos bleven. Woensdag-avond overleed de ongelukkige aan zijne brandwonden. Ook in het dorpje Grand-Rechain kostte het ingieten van petroleum in een brandende lamp een menschenleven. M. K. Beekman uit Tholeu, die on langs aldaar een aanslag deed op het leven van den notaris W., bevindt zich sedert Zondag in het huis van arrest te Zierikzee. Hij was van de eigenhandig toegebrachte wonden genoegzaam her steld om vervoerd te kunnen worden en neemt dagelijks in beterschap toe, wat hem allerminst behaagt, aangezien hij verlangt te sterven. Hij wordt dan ook dag en nacht streng bewaakt. Be rouw over zijne misdaad heeft hij volstrekt niet. „Want", zegt hij, „ik heb den heer W. niet willen doodendaarvoor was het pistool te zwak geladen en dan had ik hem wel in den buik of voor het hart geschoten. Mijn doel was slechts, hem een souvenir te geven voor het onrecht mij aangedaan, en dan zelf te sterven. Zoowel het een als het ander is mislukt en dat spijt mij." Verder redeneert hij met de meest mogelijke kalmte over zijn onschuld, zijn recht om zich te wreken, daar sedert Thorbeckes dood toch geen recht meer te krijgen is voor arme lieden van zijn soort. Omtrent den te Houten gepleegden moord wordt aan de N. R. Ct. nader gemeld, dat minnenijd de drijfveer zou geweest zijn. Een jonk man zou, geholpen door drie zijner makkers, den moord hebben gepleegd uit wraakzucht, omdat de verslagene de hand verworven had van het meisje, dat hem had afgewezen. Het Utr. Dagblad echter ontving de volgende lezingJ. H. v. R. is Zondag avond door zijne familie te Maarsen, bij wie hij geweest was, naar Utrecht gebracht om per spoor naar Houten te gaanin plaats van dit te doen, ging hij de stad weer in en kwam in de herberg van Verwoerd, waar hij te kennen gaf te laat aan den trein gekomen te zijn. Daar heeft hij met iemand onderhandeld over een paard, en deze heeft hem vervolgens gebracht tot den tol bij 't kerkhof op den Houtenschen weg. V. R. wilde hem een gulden geven, indien de man hem naar huis bracht, doch deze wilde niet en gaf voor geen tijd te hebben, 't Moet toen omstreeks halfelf geweest zijn. V. R. is daarna naar een herberg gegaan bij den spoorweg en moet daar ruzie gekregen en gevochten hebben met poldergasten, dit is later weer „afgedronken" (eene gewoonte van den ver slagene). Na het verlaten der herberg (naar men vertelt om twee uren, halfdrie) op weg naar huis schijnt hij mishandeld te zijn geworden door twee poldergasten, Winkel en Brouwer (beiden reeds in hechtenis), althans toen twee anderen den weg langs kwamen, vonden zij V. R. in ellendigen toestand, doch nog levende, en wilden hem mee nemen, doch V. R. wilde niet en moest eerst zijn pet hebben, die hij was kwijtgeraakt; op eeni gen afstand nabij de doornheg bij de Koppel zaten de twee bovengenoemden en vroegen aan de twee voorbijgangers of V. R. nog niet „kapot" was. Toen hebben zij (W. en B.) naar het schijnt hem verder vermoord en een eind weg in 't water ge sleept. Het bovenstaande is in 't kort wat er al zoo verteld wordtdoch de een weet dit, en de ander iets anders. Dit is echter stellig waarheide per sonen (de vermoedelijke moordenaars) hebben den verslagene later uit het water gehaald, toen de politie het lijk kwam halen. Uit Metz wordt bericht, dat Hoedel aldaar een dag en een nacht vertoefde in het hotel Hess, voordat hij naar Berlijn ging. Des avonds trachtte hij in de koffiekamer van het lo gement door redevoeringen en het nitdeelen van brochures propaganda te maken voor de sociaal democratische partijhij schold daarbij op de talrijke troepen, die het volk uitzogen enz., enz. Hij vond echter geen bijval en de kasteleiu, die blijkbaar sociaal-democraten niet wilde borgen, eischte zelfs vooruitbetaling van logies. Hoedel wierp hem daarop een thaler voor de voetendoch de hierdoor beleedigde kastelein weigerde dien op te rapen, hetgeen Hoedel derhalve zelf moest doen. Zekere Beaux is op zijn terugweg van Carcassonne, waar hij ter markt was geweest, aangevallen en met stokslagen afgemaakt, nadat hij, gelijk men beweert doch op welken grond wordt er niet bijgevoegd, op zijn wagen in slaap was gevallen. De bloedsporen toonden aan, dat de moordenaars hnn slachtoffer nog over een af stand van verscheiden kilometers hadden voortge sleept. De daders van dit gruwelstuk zijn nog niet ontdekt. De „Événement" deelt eenige bijzon derheden mede omtrent eene talrijke bende zak kenrollers welke te Londen haar hoofdkwartier heeft en welker leden, meest reeds herhaalde malen veroordeeld, bij beurten in de verschillende landen van Europa strooptochten ondernemen. Ook te Parijs waren ettelijken hunner reeds gevat; een zestal echter, vóór eenigen tijd aldaar aangekomen, hadden zich nog aan de dienaren der gerechtigheid weten te onttrekken. Zondag 11. brachten zij hun eerste bezoek aan de tentoonstelling met eene jonge vrouw, die reeds twee jaren prachtige kamers in de Chaussée d'Autin bewoont en in de Parijsche „beau monde" welbekend moet zijn onder den naam van Emma Parker. Deze schoone dame heeft zelfs verleden winter eene reeks van feesten gegeven, welke door tal van bekende personen uit de financiëele we reld en uit dien der schouwburgen werden bijgewoond. Zij placht in den regel uit te gaan met een livreibediende, zekeren Jackson, doch ditmaal had deze de livrei uitgetogen en zich als heer bij het gezelschap gevoegd. Deze omstandigheid wekte de aandacht van een politie-agent, die de vreem delingen in het oog hield en volgde naar eene sierlijke villa in de Avenue d'Eylau, waar dien zelfden avond de politie huiszoeking deed. Men had niet misgetast en de leden van het gezelschap werden in hechtenis genomen. Een hunner, zekere Forster, verklaarde toen dat hij nog een tiental compagnons wachtende was om een grooten slag te slaan in de juweelen-galerij der tentoonstelling. Zijne bende, zeide hij, hield zich met kleine dief stallen niet op en ging tot geene operatie over, welke niet voor het minst een honderdduizend franken opbracht. Deze heeren werden thans in de gevangenis van Mazas gevangengezet en de schoone Emma Parker in die van Saint-Lazare. De kassier van de Russische grond- krediet-vereeniging, de kamerheer Juchanzeff, heeft die maatschappij bestolen voor 2,123,000 roebels. De bankier baron Stieglitz heeft die som uit eigen middelen vergoed, omdat hij indertijd Juchanzeff met warmte voor de betrekking van kassier had aanbevolen. Aan den president der krediet-ver- eeniging verklaarde hij, zich verplicht te gevoe len de verantwoordelijkheid zijner aanbeveling te dragen. Het stoomschip „Empress of India" is op het Ontario-meer onderstboven geslagen, waardoor 18 personen verdronken zijn.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1