KOLONIËN. BUITENLAND. Frankrijk. België. Ben verpleegde ill een Oudemannen huis te Amsterdam vierde heden te gelijk met zijn zoon, zijn kleinzoon en sijn achterkleinzoon, zijn veijaardag. Alle vier heeten Jan Van Oort. De overgrootvader is 95 jaar, de achterkleinzoon 14. Woensdag-ochtend werd, bij het aan breken van den dag, van den vuurtoren te Helder een schip gezien, dat in den Razenden Bol was verzeild en dat van alle zijden door een woedende branding werd bestookt. Men zag duidelijk eenigen van de equipage in het want en over het dek loopen. IJlings werd er om de reddingboot ge zonden, want met vletten was het in nood verkee- rende schip niet te bereiken. Eer de noodige toe stemming, in het vroege morgenuur, was verkre gen om de reddingboot uit te halen en te water te laten, en eer men een voldoend en geschikt aantal instappers bij elkander had gekregen, was er sedert de kennisgeving ruim een uur verloopen toen werd de reddingboot door de „Hercales" naar den Razenden Bol gesleept. Inmiddels was het schip uit elkander geslagen en had de equipage, denkelijk acht man sterk, haar graf in de woedende golven gevonden. Het verbrijzelde schip is de Ne- derlandsche brik „Dieuwerke", die Dinsdag met pijpaarde IJmuiden is uitgezeild en bestemd was naar Riga. Men vreest dat ook de loods bij deze ramp het leven zal hebben verloren. Wederom is te 's-Hertogenbosch op den stal van den hovenier en veehouder, bij wien in de afgeloopen week zes runderen aan eene onbekende ziekte bezweken, eene koe gestorven. Door de deskundigen kunnen geene verschijnselen van besmettelijke ziekte worden waargenomen intusschen vermoedt men, dat de dieren zijn ge storven ten gevolge eener solanin-vergiftiging (eene giftige zelfstandigheid in de kleine kiemen der aardappelen aanwezig, waarvan de schillen aan de dieren in ruime hoeveelheid werden toe gediend). Een scheikundig onderzoek is thans ingesteld. Een jeugdige dienstbode te Zutfen liet Dinsdag eene brandende petroleumlamp vallen. Hare kleederen geraakten in brand, en zij kreeg daardoor zulke erge wonden, dat zij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. Woensdag-morgen is een wissel- wachter nabij het station te Zutfen met het been onder een trein geraakt, waardoor het geheel verbrijzeld is. In de laatste dagen werden te Yenloo aan het station Staatsspoor weder eenige zaken vermist, bestaande hoofdzakelijk uit kleine pakjes, die aangevoerd werden. De stationschef nam reeds voor het dienstdoende personeel de noodige maat regelen en gaf der politie kennis. De commissa ris van politie ging nu zelf op post en bespiedde gisterochtend tusschen 4 en 5 uren een 17-jarig meisje, dat zich van eenige voorwerpen meester maakte en deze in een zak onder hare kleeren verborg. Bedoeld meisje maakte eiken ochtend het stationsgebouw schoon. Zij is na het voorgeval lene dadelijk in verzekerde bewaring genomen. In Schotland is sneeuw en hagel ge vallen. De Grampians zijn geheel met sneeuw bedekt. Te Berlijn isoverledende heerKöhler, een dergenen, die Hoedel na zijnen aanslag op den keizer hebben helpen arresteeren. Het schijnt dat de heer Kohier daarbij eene inwendige kwet suur bekomen heeft, die de oorzaak van zijn dood is geweest. De overledene was ambtenaar bij de koninklijke instelling tot verpleging van weezen, pas 40 jaren oud en laat eene weduwe met twee kleine kinderen na. Een jong Franschman, Graph in ge naamd, die als officier van gezondheid uit het Fransche leger gedeserteerd was, om met een Parijsch meisje door te gaan, had zijn intrek genomen in een hotel te Genève, maar het meisje begon zich te vervelen en kreeg het heimwee naar Parijs; de jonkman beloofde haar dat zij samen zouden „vertrekken", haalde een revolver uit zijn kamer en joeg het meisje een kogel in de hand en eeu in den schouder. Geheel „comme il faut" schoot hij daarna zich zeiven voor het hoofd hij had echter de handigheid om zich niet dood te schieten, zoodat beiden nog in het land der levenden zijn. In de Old Sydney-mijn bij Halifax heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor zes personen gedood en tal van mijnwerkers gekwetst werden. Te Pest is den 21stendezerhetdood- vonnis voltrokken aan den roo verhoofdman Stephan Rosza, die met zijn broeder Julius in Januari jl. een dubbelen moord gepleegd had en kort daarna in handen der justitie gevallen was. Zijn broeder werd tot 20 jaren kerkerstraf veroordeeld. Op het schavot verzocht Stephan Rosza vergunning, het woord tot de omstanders te richten, en toen hij die verkreeg, vroeg hij van zijne medeburgers ver giffenis, de hoop uitsprekende dat God hem, daar hij diep berouw gevoelde, eveneens vergeven zou. Zijn laatste woord tot de omstanders was„God zegene u". Een verzoek om gratie, door zijn ver dediger tot den keizer gericht, was afgewezen. Dezer dagen heeft zich een jongetje van twaalf jaren te Parijs in de Seine geworpen, ten einde zich door den dood aan de gestrenge behandeling zijner ouders te onttrekken. Nauwe lijks in het water, begon hij echter luide om hulp te roepen en werd gered. Uit Napels wordt gemeld, dat de Vesuvius wederom werkt. Des nachts ziet men den weerschijn van den gloed binnen den krater. Prof. Palmieri gelooft, dat deze nieuwe werking van langen duur zal zijn, maar tot dusver doen zijne instrumenten geene aanstaande uitbarsting voorzien. BATAVIA, 19 April. De teekening van adressen tegen de belasting plannen heeft thans te Samarang, te Soerabaia en in andere residenties plaats. Te Soerabaia heeft men zijn adhaesie aan het Bataviaasch adres ge hecht, er enkel een natuurlijke opmerking bijvoe gende, betreffende den in de laatste jaren zoo on- gelukkigen tabaksbouw, welke in de tabaksresi dentie het opleggen van nieuwe lasten zeer druk kend zal maken. Te Samarang is een afzonderlijk adres opgesteld. Te Ambarawa kwam den llden April het bericht van een aardschuiving te Pinget, waarbij twaalf Javaansche huizen bedolven zijn. Gelukkig hebben de bewoners de scheuren in den grond bijtijds bemerkt en zijn ze spoedig met al wat zij konden redden, nog juist in allerijl gevlucht. Den volgenden dag hadden ook te Banjoebiroe groote aardschnivingen plaats gehad, vergezeld van zwaren regen en bandjir, in zoo hevige mate, dat het kampement daaronder geleden heeft. De adsis- tent-resident en de kolonel zijn om zes uren er heengegaan, maar zekere berichten ontbreken nog. Alleen wordt medegedeeld, dat bijna al de dessa- bewoners tusschen Willem I en Banjoebiroe hun huis en erf hebben verlaten en naar Ambarawa zijn geweken. Te Buitenzorg is overleden de gepens. gene- raal-majoor der infanterie E. C. C. Steinmetz, gouvernements-commissaris bij de Javasche Bank. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den hoofding. bij het mijnw. j. H. Menten; aan den contr. late kl. Th. Pino; aan den pred. bij de Prot. gem. te Amboina, C. W. Schoorel, aan den verific. C. A. Van der Heyden en aan den 3den comm. bij de alg. rekenk. E. Buyn; een tweej. verlof naar Europa, w. meer dan 15 jaren onafgebr. dienit in deze geweiten, aan den comm. late kl. bij den post en tel. W. M. Leyder; een tweej. verlof naar Ned., aan den t\jd. verif. 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en ace. L. J. A. De Burlet; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den pres. van de landraden te Padang en te Priaman mr. F. J. Tyndall de Veer; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den veearts voor den burg. dienst te Batavia, G. L. Reedijk. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de proc.-gen. bij het hooggerechtshof, mr. M. P. A. Coster; eervol, de ads.-res. van Gorontalo D. F. W. Mijer. Benoemd: Tot ads.-rea. van Gorontalo, C. W. Palm; tot ads -res. van Tange rang, P. P. Dn Clouitot pres. van de landraden te Padang en te Priaman, mr. L. G. Bouricius; tot griff. bij den landraad te Soerabaia, A. E. Bachtot hoofdonderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Bandjermasin, G. Oostergetel; tot contr. lste kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madnra, J. F. Kooman; tot tolk voor de Chineesche taal: te Muntok, H. N. Stuart; te Cheribon, J. J. M. De Groot; tot tijdelijk tolk voor de Chin, taal te Makasser, B. Hoeting; tot opz. lste kl. bij den waterst. enz., A. J. Dijkstra; tot 2den comm. bij het dep. der burg. openb. werken, C. A. E. Hille- brandt; tot pres. van den landr. te Palembang, mr. W. A. Brill; tot chef van het kad. stat. bur. in de res. Bagelen, A. C. Schepper; tot pres. van den raad van just, te Maka«ser, J. W. Scholteu; tot onderw. lste kl., R. Metelerkamptot onderw. 2de kl., A. Nnysink en J. G. Theunissen. Verleend: Een twesj. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den res. van Banwoejangi, A. H. G. Blokzeyl, en den leeraar in de staatsw. en gesch. bij de hoogere burg. met dviej. cursus te Soerabaia, mr. G. T. N. Gori. Ontslagen: Eervol, de hoofdopz. bij de staatssp. op Java, F. Van Deun. Benoemd: Tot off. van jnst. bij den raad van jnst. te Padang, mr. L. G. Bouricius; tot pres. der landraden te Padang en te Priaman, mr. L. H. E. Croestot secr. der res. Batavia jhr. J. H. Hora Siccama. Bij het binn. best. op Java en Madnratot contr. lste kl., K. A. Schneider tot contr. 2de ld., J. Th. Van der Plas. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof laar Ned., w. ziekte, aan den maj. der infant. A. G. C. E. W. Von dem Bossche Ippenburgeen tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lnit.-kol. der inf. C. Schafer; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den Isten luit. der inf. M. Smeet»een tweej. verlof naar Ned., wegens twaalf jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den lsten luit. der inf. P. W. Stort. Ontslagen: Eervol, de burg. schrijver 6de kl. bij de mil. adm. A. Van Po- lanen Petel; op verzoek, eervol, w. volbr. diensttijd, met beheud van recht op pens., de maj. der inf. H. J. C. Janssen en de kapt. der inf. J. Pattché; eervol, de burg. schrijver 4de kl. bij de mil. adm. H. R. Ten Cate. Bevorderd: Tot lsten luit.- kwart. bij de mil. adm., T. F. Filet, A. D. Cheriei, J. P. Van der Schaft, H. J. Oaten en C. Kaakebeentot maj. der inf., W. A. Coblijn. Overgeplaatst: Als sous-chef van den staf bij de krijgsmacht te Atjeh, de kapt. W. A. Schneider. Infante rie, bij het 17de bat. als adj. de lste luit.-adj. L. C. Piekkaart. Geplaatst: Bjj het 16de bat. inf. de kapt. K. H. A. Haack van der Goes. Departement van Marine. Benoemd: Bjj het vak van scheeps - bouw te Soerabaia, tot 2den opz., J. Duyvettertot comm. C. Van Hoek. Ontslagen: Bij het loodswezen te Soerabaia, w. ziekte, eervol, de opperloods P. A. Lunel. Vergunning ver leend: Om naar Ned. terug te keeren, w. laugd. verblijf in Oost.-Indië, aan de luit. t/z 2de kl. H. Van de Panvert, j. Luytjes, L. C. Koster, P. P. H. Volcke en J. H. Bencker An- dreaew. ziekte, aan den off. van gez. lste kl. P. J. Feitkamp en aan den off. van gez. 2de kl. P. Risch; aan de off. van adm. lste kl. W. H. F. Vogel en J. Beyer. De hertog van Aosta heeft gisteravond Mac Mahon een diner aangeboden. In de vergadering der commissie voor het budget heeft de minister Say verklaard dat hij bezig was met het bijeenbrengen van het eerste gedeelte van het benoodigde kapitaal tot aankoop der noodlijdende sporen. Hij gebruikt tot dat doel de gelden der spaarbanken die hij volgens de wet gerechtigd is te vervangen door schatkistbiljetten op korten termijn. Daardoor is hij niet gehaast met het uitgeven der nieuwe leening van 500 millioen. Hij zal het oogenblik kiezen waarop gun stige voorwaarden te bedingen zijn. Het postcongres te Parijs heeft Maandag in zijne derde zitting de laatste artikelen van het tractaat aangenomen. Het tractaat zal in werking tredeu den lsten April 1879. Het congres is vervol gens overgegaan tot het behandelen van de rege ling der verzending van brieven met aangegeven waarde. Wegens deze regeling zal voor de ver zending van brieven met aangegeven waarde het gewone port en het recht voor gewone aangetee- kende brieven worden betaald en bovendien een assurantiepremie, niet lager dan 10 centimes voor iedere aangegeven 200 fr. voor aan elkander gren zende landen en van niet lager dan 25 centimes voor iedere aangegeven 200 fr. voor landen, die niet aan elkander grenzen. Als overgangsbepaling wordt aan iederen staat de bevoegdheid gelaten om de assurantiepremie te berekenen naar een ande ren maatstaf, mits deze premie niet hooger worde gesteld dan pet. der aangegeven waarde. üixitselilancl. In den rijksdag werd gisteren het wetsontwerp tegen socialistische woelingen voor de eerste maal gelezen en de verdere beraadslaging daarover tot heden verdaagd. De redenaars der conser vatieve Duitsche rijkspartij spraken vóór, de rede naars van het centrum, van de Fortschrittspartij en Bennigsen, namens de nationaal-liberale partij, tegen het ontwerp. De laatstgenoemde verlangde strenge toepassing der bestaande wetten en ver klaarde dat zijne partij bereid was, zoo noodig in de herfstzitting, de behulpzame hand te bieden, wanneer in de bestaande wetgeving leemteD bleken te bestaan. Hoffmann en Eulenburg verdedigden het ontwerp. In den loop der beraadslaging kwam ter sprake het verzoek om ontslag van den minister van eeredienst. Eulenburg verklaarde hoop te koes teren, dat de minister zou aanblijven. De socia listen lieten eene verklaring voorlezen, volgens welke zij niet aan de beraadslaging, maar wel aan de stemming zullen deelnemen. In de Kamer heeft de minister van openbare werken gisteren in antwoord aan den heer Dela- haye medegedeeld, dat de onderhandelingen met Nederland over het kanaal van Gent naar Neuzen nog steeds hangende zijn. De vertraging vindt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2