Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat hier aan een misdaad te denken valt. De vermoorde is een landbouwer uit Houten. Naar men zegt zijn de vermoedelijke daders reeds in handen der politie. De Nieuw-Yorksche bladen behelzen het volgende aandoenlijke verhaalDe heer Demarest had een klein meisje, lijdende aan eene hart kwaal. Verleden week gaf het kind geene teekenen van leven meer en de geneesheeren verklaarden, dat zij dood was. Het lichaampje werd afgelegd en in het kistje geplaatst, waarbij de vader drie nachten achtereen de wacht hield. Den dag na den laatsten nacht begaf hij zich, ten eenenmale uitgeput, naar zijne kamer om daar wat rust te nemen, toen hij, in zijn armstoel liggende, door het gerucht van een bekenden stap werd gewekt. Daar stond zijn kind voor hem, wit als haar lijkkleed, klauterde op zijne knieën en sloeg de armen om zijnen hals. Voordat echter de vader er zich recht rekenschap van geven kon, of hij onder den invloed eener zinsbegoocheling was, vlijde het meisje het hoofd op zijnen schouder en gaf, ditmaal in werkelijkheid, den geest. Het barkschip „Olustee" arriveerde den 19den April te Nieuw-York van Padaag, na eene zeer moeielijke reis. Kapt. Nickerson, ge zagvoerder van de „Olustee", rapporteert, dat hij den EOsten December met eene lading jonge koffie van Padang naar Nieuw-York vertrok en dat na het innemen der lading de equipage aan koorts begon te lijden, die men voor Javaansche koorts hield en waartegen men quinine als geneesmiddel gebruikte. Kort na het vertrek werden de beide stuurlieden ziek, en ook de overige equipage, behalve de kok, begon aan dezelfde kwaal te lijden, namelijk zware hoofdpijnen, brakingen en bloed- afgang, met eene dikke zwarte korst over de tong en kramp in de beenen. Den lOden Jan. stierf de tweede stuurman en den 12den vertoonden zich bij den opperstuurman dezelfde onrustbarende kenteekenen als bij den tweeden stuurman, zoodat ik hem zegt de kapitein in zijn rapport „er ®p voorbereidde, dat hij niet zou herstellen. Ik had reeds eenigen tijd bespeurd, dat ik, op het dek zijnde, mij veel beter gevoelde dan in de kajuit. Derhalve besloot ik mijn verblijf boven op de hut te houden en aldaar mijn bed gereed te maken, en liet den stuurman daar ook heen dragen, dewijl hij zoo ziek was, dat hij niet loo- pen kon. Van dat oogenblik af begon hij te her stellen en beval ik de equipage aan insgelijks het verblijf boven op de hutten te houden, waar zij geen last hadden van den damp der jonge koffie, waaraan ik de ziekte toeschrijf. De equipage werd insgelijks spoedig beter en den 16den Januari kon bet schip onder volle zeilen varen, hetgeen tot dien dag door de zieken ondoenlijk geweest was." Ook de equipages vau andere schepen schijnen dezelfde ondervinding opgedaan te hebben. Langrand-D umonceau woont thans te Nieuw-Yorkde instructie in zijn proces is thans geëindigd, na 9 jaren te hebben geduurd. Den 26sten Juli komt de zaak van 't Kindt voor tegelijkertijd zal de senator Fortamps voor het hof van Brabant verschijnen. BUITENLAND. Frankrijk. De clericale bladen maken een brief van den aartsbisschop van Parijs aan zijne onderhoorige geestelijkheid openbaar, waarin met het oog op het eeuwfeest van Voltaire de geestelijken worden uitgenoodigd om de geloovigen tot het doen van communie op den 30sten dezer te vermanen en voor den daaropvolgenden Zondag openbare ge beden worden uitgeschreven. Gelijke maatregelen zijn overal elders in den lande uitgevaardigd. Duitschland. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Berlijn gemeld: De Duitsche rijksregeering heeft geweigerd hare toestemming te geven aan het voorstel der Porte tjbt verhooging der inkomende rechten te Kon- stantinopel, om daarmede de kosten te dekken van het huiswaarts zenden derrluchtelingen. Degenoemde regeering is van meeniug, dat door dergelijken maat regel de bestaande handelsverdragen zouden ge schorst worden. De nationaal-liberalen hebben besloten het wetsontwerp tegen het socialisme te verwerpen. België. Bij de beraadslaging in de Kamer van afge vaardigden over het ontwerp tot aankoop van een gedeelte van het spoorwegnet in Vlaanderen heeft de heer Frère-Orban het tinanciëel beleid der re geering gegispt en aangetoond, dat de aankoop op de voorgestelde voorwaarden nadeelig is voor den Staat. De minister van openbare werken verklaarde in zijn antwoord, dat de exploitatie der spoorwegen van staatswege goede uitkomsten oplevert. De Staat kan over 1877 twee millioen van het voor de exploitatie gebruikte kapitaal aflossen. CJ-root-Britarxnië. Het Engelsche adres ten gunste van den vrede is reeds door meer dan 200,000 personen onder teekend. Een deputatie zal het aan lord Salisbury aanbieden en reeds is tot den minister het ver zoek gericht om een dag daarvoor te bepalen. Graaf Schuwaloft' is gisteren te Londen aan gekomen. Rusland. Het officieele blad deelt een telegram van dankbetuiging mede, door den grootvorst-troonop volger aan het genootschap van kooplieden te Moskou gezonden voor de bijdrage van 400,000 roebels ten behoeve van de vrijwillige vloot. In telegrammen uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de regeering voornemens is een nieuwe inkomstenbelasting uit te schrijven, om de kosten van den oorlog te dekken. De „Agence Russe" schrijft: Alles geeft recht te gelooven, dat de pogingen van hen, wier belangen bij een oorlog tusschen Engeland en Rusland gebaat worden en die alzoo eene over eenstemming tusschen hen beiden trachten tegen te gaan, geen doel zullen treffen. Ook de jongste berichten uit Konstantinopel en Berlijn, zoomede die omtrent het bijeenkomen van het congres, bewijzen het. Het blad zegt dat stellige berichten over de uitkomsten der reis van Schuwaloff eerst in den loop der volgende week van Londen te St.-Peters burg kunnen verwacht worden. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 21 Mei. Een honderdtal vluchtelingen begaf zich te 11 uren gistermorgen naar het paleis van Tcheragan, in de meening dat de sultan zich daar bevondzij verzochten hem te spreken. De op wacht staande soldaat gelastte hun te toeven totdat hij met een officier zou gesproken hebben, doch dc vluchtelingen schoten op den sol daat en doodden hem. Zij deden toen pogin gen om het paleis binnen te dringen; de wacht kwam uit, schoten werden gewisseld en vijf of zes der vluchtelingen werden gedood, benevens eenige anderen gewond. De voormalige sultan Murad be vond zich, toen dit gebeurde, op het paleis van Tcheragan. Verscheidene tegenstrijdige geruch ten zijn over het voorgevallene in omloop. Indien men er eene staatkundige beteekenis aan moet hechten, is de zaak volkomen mislukt. Alles is nu stil en de spanning is verdwenen. De muite lingen waren meest allen vluchtelingen, die om brood schreeuwden. PHILADELPHIA, 21 Mei. Vijf duizend com munisten hebben gisteren te St.-Louis een demon stratie gedaan, door in optoebt de stad door te trekken naar Lindell-Park, banieren dragende met toepasselijke opschriften. Geen wapenen werden openlijk gedragen en de orde bleef bewaard. Een groote macht soldaten en politie was in gereedheid, doch hun hulp was niet noodig. KONSTANTINOPEL, 22 Mei. De sultan heeft Ibraïm-pacha afgezet wegens deelneming aan de samenzwering. PEST, 22 Mei. De financiëele commissie van het Lagerhuis heeft het voorstel betreffende de 80 millioen schuld aan de nationale bank onveranderd aaugenomen. WEENEN, 22 Mei. De „Polit. Corr." meldt uit Athene: De Turken op Kreta vielen gelijk tijdig de in de stad en in den omtrek gelegerde opstandelingen aan, en bemachtigden meerendeels de stellingen, die deze hadden ingenomen. In het gebied van Arda (Rumelië) had een gevecht plaats tusschen de opstandelingen en de Rassen, waarbij de eersten hunne positie verloren en een groot verlies aan dooden en gevangenen leden. Het geheele Rumeensche leger wordt bijeen getrokken tusscben Slatina en Tirgoveschi. Het gerucht dat het gouvernement eene nieuwe militaire conventie heeft gesloten, wordt van re- geeringszijde tegengesproken. Gemeenteraad, Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler, voorzitter, De Fremery, De Laat de Kanter, Har- tevelt, Goudsmit, Juta, Van der Zweep, Van Hettinga Tromp, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Eigeman, Verster, Du Rieu, Obreen, d'Aumerie, Driessen, Van Iterson, Krantz en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Librecht Le- zwijn en Cock. Van S. J. Fontein, wonende aan de Haven, was een adres ingekomen houdende mededeeling dat een zijner kinderen lijdende is aan typhus, waarvan de oorzaak door geneeskundigen in ver band met vroegere gevallen aldaar wordt toe geschreven aan het houden van varkens in een perceel grenzende aan dat van adressant, redenen waarom deze den gemeenteraad verzoekt de noodige maatregelen te nemen. Op voorstel van den voor zitter werd het adres in handen gesteld van Burg. en Weths. Van Z. K. H. Prins Hendrik was een dankbetuiging ontvangen voor de ge- lukwensching der gemeente bij zijn aanstaand huwelijk. In antwoord op de interpellatie, in de vorige vergadering door den heer Van Iterson gedaan naar aanleiding van de nog steeds vaceerende be trekking van leeraar in de wiskunde aan de ge meente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, deelde de Voorzitter thans mede, dat na de benoeming van dr. Lorentz tot hoogleeraar aan de universiteit alhier, het dagelijksch bestuur was in overleg getreden met de gemengde com missie van toezicht op genoemde scholen, welke meende dat het beter was de zaak nu voorloopig te laten zooals zij was en den heer Van Deventer tijdelijk met de waarneming der betrekking te blijven belasten, daar verandering van leeraren in het midden van den cursus nadeelig voor den loop van het ouderwijs zou zijn. De heer Van Iterson betuigde zijn dank voor de gegeven in lichtingen, maar geloofde toch dat het beter was, dat, indien in het vervolg weer een betrekking langer dan gewoonlijk onvervuld bleef, daarvan aan den Raad met de redenen die daartoe hadden geleid werd ken nis gegevenoningewijden zouden allicht tot verkeerde gevolgtrekkingen komen. De Voor zitter meende dat wanneer B. en Ws. toestemming was verleend om tijdelijk in een betrekking te voorzien, men dan ook vertrouwen in hen moest stellen. Meende de Raad evenwel anders, dan zouden zij zich daaraan onderwerpen. De heer Ilartevelt verklaarde dezelfde meening van den heer Van Iterson te zijn toegedaan. Daar door zouden vragen, als nu in de beide laatstezittin- gen tot den Voorzitter waren gericht, en die voor B. en Ws niet altijd aangenaam moeten zijn, worden voorkomen. De heer Goudsmit zag er de noodzakelijkheid niet van in. Meent men dat er misbruik bestaat, dan heeft elk lid, evenals thans, het recht van interpellatie. Ten slotte ver klaarde de heer Van Iterson, den Voorzitter be antwoordende, dat hij niet van plan was een voor stel te doen, maar dat hij telkens wanneer hij daar reden toe meende te hebben, de verlangde inlichtingen zou vragen. Overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen, werd het verzoek van N. Van der Poel, om de sloot voor zijn perceel aan het Haagsche en Delftsche jaagpad ter lengte van 19 meter te mogen dempen, onder de vastge stelde voorwaarden met algemeene stemmen toe gestaan. Ten aanzien van bet verzoek van mej. W. S. J. S. Hubrecht om des Zondags om de veertien dagen, in plaats van des middags van halfeen tot halftwee, van twaalf tot twee uren gebruik te mogen maken van de school Ne. 2 voor onver- mogenden tot het geven van godsdienstonderwijs aan kinderen van 612 jaren, bad de heer Goudsmit een grondwettig bezwaar. Mej. Hubrecht heeft namelijk gepetitioneerd namens anderen, en dit

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2