BUITENLAND. Italië. Oostenr.-Ilon». Monarchie. Een der acht dames van het Amster- damsche ballet, in den Hollandschen schouwburg te 's-Hage optredende, werd Zondag-avond gedu rende den „grand pas d'écharpes" in het eerste tafereel door een bloedspuwing getroffen. Dr. Schoe- vers verleende haar terstond de noodige hulp, terwijl zij dadelijk naar haar hotel werd vervoerd. Aan de stoomkanonneerboot, welke in aanbouw is bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is de fraaie echt Nederlandsche naam gegeven van „Ulfr." Omtrent den bran d te Zaandijk wordt nog gemeld dat, naar men zegt, deze op de scheepstimmerwerf is ontstaan door het niet be hoorlijk uitmaken va* het vuur, dat den vorigen avond gediend had om een schuit te blakeren. De vlam sloeg weldra over op een rij woonhuizen en van daar op eene timmerwerf, waarop een goede voorraad hout gereedgemaakt lag. Vervol gens werden nog een zestal arbeiderswoningen en eene boerenplaats en ten slotte de kerk der Her vormde gemeente met zijn sierlijken toren en kerkekamer in de asch gelegd. Bij den telkens aanwakkerenden wind, vreesde men herhaaldelijk dat ook de perceelen zouden worden aangetast, die tegenover het terrein van den brand aan de Zaan staan. Eerst te halfnegen Zondag-ochtend kon men rekenen het vuur meester te zijn. De schade wordt op f 80- a f 100,000 begroot. Zondag-avond ontstond er brand op den straatweg naar Glanerbeek in de gemeente Lonneker. Hoewel men dien vrij spoedig meester was, zijn vier woningen totaal afgebrand. De oorzaak is onbekend. Zondag ontlastte zich boven Bols- ward een hevig onweder. Onder Burgwerd werd in het land een man getroffen. Hij viel bedwelmd van den wagen, werd aan het hoofd gewond, maar kwam bij en is verder ongedeerd gebleven. Tusschen Tjerkwerd en Parrega echter werd een schipper doodelijk getroffen, toen hij even zijn hoofd buiten het luik stak. In verschillende bladen komt een ver haal voor van een sergeaut te Arnhem, die bij het exerceeren der recruten bij ongeluk door den arm zou geschoten zijn. Dit verhaal is overdreven en onjuist. Er was onder de exercitie-patronen een losse patroon verdwaald. Deze patroon werd ge bruikt door een recruut, wien de sergeant van instructie duidelijk maakte, hoe men laden en vu ren moest. Daarbij ging het schot af en de mouw van den sergeant vloog in brand, waardoor eene brandwonde op deu arm werd veroorzaakt. De geneesheer te Bleskensgraaf, de heer B. De Haan, verzoekt te melden, dat het bericht als zouden er te Molenaarsgraaf en Gijbeland typheuze koortsen heerschen, ten eenenmale ouwaar is. Het zijn slechts gal- en zinkingkoortsen, en wel met een goedaardig verloopend karakter. Vier kinderen te Rotterdam hadden zich Zondag-namiddag op een afgesloten land achter den Hofdijk begeven, om bloempjes te plukken, en geraakten in eene achter biezen verscholen sloot. Op hun geschrei daagde spoe dig hulp op. Drie kinderen werden gered, doch een vierjarig knaapje werd dood opgehaald. Onder Ambt-Delden werden Zaterdag achtervolgens een molen, een daarnaast staand woonhuis en eene op eenigen afstand daarvan gelegen boerenbehuizing door den bliksem ge troffen, ten gevolge waarvan binnen korten tijd al die gebouwen een prooi der vlammen werden. Van de inboedels is betrekkelijk weinig gered. De woonhuizen en inboedels waren verzekerd. Door de politie te Dordrecht is Za- terdag en den daaropvolgenden dag ter beschik king van den officier van justitie naar het huis van bewaring overgebracht zekere M. V. P.sigaren fabrikant. Deze persoon woonde aldaar bij eene oude tante, de wed. V. d. H...., in. Omstreeks de maanden Mei tot September 1876 woonde mede in hetzelfde huis eene weduwe van hoogeu leeftijd (de wed. V. d. B...) en deze had in een chiffon nière, die op hare kamer geplaatst was, effecten geborgen. Van deze chiffonnière, die altijd geslo ten werd gehouden, droeg zij steeds den sleutel bij zich. Omstreeks zes maanden geleden gaf deze vrouw aan het politiebureel kennis van de ver missing van eene obligatie 6 pet. Noord-Amerika, groot 1000 dollars, zonder dat zij in staat was ook maar de minste aanwijzing te kunnen doen op welke wijze en wanneer zij dit effect was kwijt geraakt. Zij was sedert haar vertrek uit de voren aangeduide woning reeds driemaal weder ver huisd ook leverde een onderzoek, bij de effecten handelaren destijds te Dordrecht ingesteld, geen resultaat. In de afgeloopen week werden door de wed. V. d. B... aan de politie nadere verkla ringen afgelegd en gaf zij te kennen nu stellig te vermoeden dat het effect in het huis van de wed. V. d. H... was zoek geraakt. Ten gevolge van een onderzoek, dientengevolge door de politie ingesteld, is thans gebleken dat de obligatie in het laatst van September 1877 op last van M. V. P. door een tusschenpersoon te Rotterdam bij een respectabel effectenhandelaar is verkocht geworden, die terstond, hoewel dit bij den grootfen omvang van zaken en de verloopen tijdsruimte eigenaardige moeilijkheden opleverde, bereid was alle noodige inlichtingen in deze zaak te geven. Ook is ge bleken dat M. V. P... het door den diefstal ver kregen geld heeft besteed tot gedeeltelijke af betaling van een door hem gekocht huis, terwijl waarschijnlijk de diefstal door middel van een valschen sleutel is gepleegd geworden. Het onder zoek wordt voortgezet. In een woning te Kampen, die ver bouwd wordt, heeft men muurschilderingen ont dekt, waarvan sommige figuren, ontleend aan de H. Schrift, vrijgoed bewaard zijn gebleven. De verdere ontblooting is gestaakt tot de rijks-advi seurs aangekomen zullen zijn. Verder werd in een kamer een geheele wand met goudleder ge vonden, waarvan de prachtige ornamentatie alles zins de aandacht trekt. De Parijsche tentoonstelling is Zon dag door ongeveer 100,000 personen bezocht, zijnde tot nog toe het grootste aantal. Volgens de „Moniteur Orléanais" heeft zekere heer L. te Ramorantin onlangs om 1000 fr. eene weddenschap aangegaan van zich binnen vijf dagen te voet naar Parijs te zullen begeven en wel gevolgd door een vijftigtal ko nijnen. Den 15den dezer is hij dan ook met dit eigenaardig gezelschap op weg gegaan, is behoorlijk te Orleans gekomen, heeft daar deu nacht door gebracht en is den 16den bij het krieken van den dag verder getogen. Omtrent zijn verderen tocht wordt nog niets medegedeeld. Te Heiligenfelde,een Duitseh dorpje in de nabijheid van Koningsbergen, heeft een veertienjarig kindermeisje, dat ^meester reeds herhaaldelijk had bestolen diens kimd geworgd, om met het weder ?»volen gelc^iiaren dienst te kunnen verlaten. Zij heeft vjare daad reeds bekend en zal bare staf niet öhfgaan. Het hof van assises van Ca hors heeft een 21-jarige vrouw tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld, omdat zij haar kind had vermoord, door het vitriool te laten drinken en een naald in het hoofd te steken. R echtzaken. De vordering deor den notaris R. te Leiden a bref délai voor de Haagsche rechtbank ingesteld tegen den heer V. d. L. te Leiden tot over schrijving van een stuk tuingrond, is bij vonnis dier rechtbank ontzegd, terwijl de reconventioneele vordering tot ontbinding van het contract wegens het door den kooper niet betalen van den koop prijs deu gedaagde werd toegewezen. Gisteren verscheen voor het gerechtshof te 's-Hage C. V. d. S., aldaar woonachtig, die na herhaaldelijk tot eenzame opsluiting veroordeeld te zijn, onlangs, nadat hij eerst sedert een paar dagen uit de gevangenis ontslagen was, twee kas teleins te Wassenaar had opgelicht. Met een ze keren Kikkert kwam hij in een vigilante bij hem, voorgevende rijksveldwachter te zijn, en in die qualiteit belast te zijn om Kikkert als gevangene te vervoeren. De beide kasteleins hadden, in de meening een veldwachter te zien, hem respectie velijk voor /'I en f 1.80 krediet gegeven, de laatste echter niet dan nadat V. d. S. voor dit bedrag een bon op den burgemeester van Wasse naar had geschreven. De rechtbank te 's-Graven- hage had deze grap beloond met een jaar eenzame opsluiting, en advocaat-generaal mr. Van der Hoeven requireerde de volkomen bevestiging vau dit vonnis. Frankrij k. De studenten te Parijs hebben besloten eene commissie van tien leden uit hun midden te be noemen, om een programma voor hunne deelne ming aan het eeuwfeest van Voltaire op te maken, en zich iu verbinding te stellen met de studenten aan de overige hoogescholen in Frankrijk en in de andere landen van Europa, zonder onderscheid van nationaliteit, om het feest door hunne tegen woordigheid te komen opluisteren. De regeering heeft bij de Kamer van afge vaardigden een ontwerp ingediend tot herstel der Tuilerieën, en met dat doel een krediet aangevraagd van 5,100,000 fr. In het eerste jaar zal aan het werk eene som ten koste gelegd worden van 900,000 fr. De hertog van Aoste heeft aan den prefect der Seine 1000 fr. doen toekomen voor de onge lukkige slachtoffers van de ramp in de Rue Béran- ger. De gemeenteraad van Parijs en Rothschild stonden elk voor hetzelfde doel 10,000 fr. toe. De Parijsche gemeenteraad wil den verjaar dag van het innemen der Bastille vierenop den léden Juli zal een standbeeld van de republiek worden onthuld in de Champs-Elyseés. Voor de feesten bij die gelegenheid is een krediet van 300,000 fr. uitgetrokken, waarover de prefect van de Seine zich echter eerst met de regeerhag zal verstaan. Hiritselilantl. De keizer heeft Vrijdag-avond van de Berlijusche studenten eene serenade met fakkellicht ontvangen, welke een prachtig schouwspel opleverde. Ruim 2000 studenten met negen muziekcorpsen en 2500 fakkels kwamen in staligen optocht tot voor het paleis, waar zij zich in een halven cirkel schaar den en het volkslied aanhieven, terwijl eene depu tatie van vertegenwoordigers der verschillende instellingen van hooger onderwijs in het paleis werd toegelaten. Toen de keizer deze ontvangen had, vertoonde Z. M. zich op het balkon en de juichkreten, die toen opgingen, waren zoo krachtig, dat zelfs de keizer iets dergelijks nooit gehoord had. De keizer bleef op het balkon tot de studenten langs het paleis getrokken waren. Op het Dön- hoffsplein, waar de fakkels naar oud gebruik op een hoop geworpen werden, ging de stoet uiteen. Schuwalofi' hield gisteren eene conferentie met den minister Von Bülow en had daarna bij den keizer een langdurig gehoor. Hij vertrok des namiddags naar Ériedrichsruhe. Eene vergadering van sociaal-democraten die te Berlijn zou belegd worden ter verkiezing van gedelegeerden voor het te houden socialistisch congres, is door de politie verboden. Een telegram uit Rome meldt dat pater Curci, op het punt die stad te verlaten, van den Paus eene uitnoodiging heeft ontvangen, zich metterwoon op het Vaticaan te vestigen, en er reeds eene kamer betrokken heeft. Groot-Bi-itannië. Sir S. Northcote verklaarde gisteren in het Lagerhuis in antwoord aan den heer Ashleby, dat de regeering pogingen aanwendt om den wapen stilstand tusschen de Turken en de opstandelingen op Candia te handhaven. Het Heerenhuis heeft de statuten goedgekeurd van de Oostenrijksch-Hongaarsche Bank, en den duur van de privilegiën, in overleg met den minister van financiën, tot het einde van 1887 vastgesteld. Het Hongaarsche Volkshuis heeft de verlen ging van het voorloopige Vergelijk goedgekeurd. De Magnaten-tafel heeft het wetsontwerp betreffende de dekking van het krediet van 60 millioen on veranderd aangenomen, nadat de minister Tisza zijne iu het Volkshuis gegeven inlichtingen korte- lijk herhaald had, Rumenië. De „Polit. Corr." bevat het volgend bericht van Bucharest gedagteekend 19 Mei: Het geheele Rumeensche leger maakte op bevel van den vorst een beweging voorwaarts naar het oosten langs

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2