N°. 5603. Woensdag A0. 1878. 22 ftfei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. T~ EIDSCH PRIJS DEB ADVERTENTIEN: V.n 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.;v77777.77:.nr.. 0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post7V.V.'.'.VTVa 1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.02. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN her inneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1853 en voor zoover zij zich tnsschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 18411852) hunne ver plichting om zich voor den SCHUTTERLIJKEN DIENST te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zou- en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhnize, tusschen 9 en 4 uren, terwijl op den lsten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen in schrijven, bij ontdekking ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 21 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Nel. Ten gevolge van de gewijzigde wetgeving op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie zijn o. tn. de commissarissen van politie ontheven van de waarneming van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten. Zooals Burg. en Weth. meermalen iu de gelegenheid waren op te merken, blijven zij van oordeel dat eene regeling der politie onder één commissaris alhier in vele opzichten is te verkiezen boven de tegenwoordige inrichting en meenen alzoo dat thans de tijd is gekomen om de noodige maatregelen te nemen, opdat de ver* langde reorganisatie kunne worden ingevoerd. Het ligt in den aard der zaak dat de betrekking van eersfen commissaris van politie niet zal kunnen worden opgeheven en aan den tegen woord igen titularis, vroeger hoofdzakelijk belast met de waar neming van het Openbaar Ministerie bij het kanton gerecht, geen eervol ontslag zal kunnen worden verleend, alvorens hem een pensioen of wachtgeld is toegezegd. Naar het hun voorkomt zal daarvoor een bedrag van f 1200, zijnde 2/3 van de tegen woordige jaarwedde ad f 1800, moeten worden aangenomen en wel in den vorm van een wacht geld, hetwelk alsdan zou kunnen worden vermin derd, in geval aan den belanghebbende eene andere betrekking mocht worden opgedragen. Tevens zal dan de jaarwedde van den tegenwoordigen tweeden commissaris van politie, thans bedragende f 1600, moeten worden verhoogd e» B. en Ws. meenen dat. die jaarwedde bij aanneming van de voorge stelde reorganisatie, voorloopig behoort te worden vastgesteld op f 2200. In de derde plaats wordt het met het oog op de opheffing van de betrekking van eersten commissaris dringend noodig geoordeeld het aantal bezoldigde inspecteurs met één te ver meerderen en op vier te brengen, welk getal wordt vereischt om in een behoorlijken dag- en nachtdienst te voorzien. Thans is reeds een vierde inspecteur in functie, doch zonder bezoldiging; aan hem is evenwel opgedragen het toezicht op de richtige invordering van de hondenbelasting, aan welke be trekking eene vaste jaarwedde van f 200 en 10 pCt. van de opbrengst der belasting is verbondeu, zoodat zijne inkomsten op ongeveer /"400 kunnen worden ge raamd. Eene jaarwedde van f 800 komt hun voor de betrekking van vierden inspecteur van politie vol doende voor, terwijl twee inspecteurs thans eene jaarwedde hebben van f 900 en de derde van f 800. De jaarwedde zou dus in verband met de inkomsten ter zake van de hondenbelasting be- booren te worden vastgesteld op f 400. Zij geven den gemeenteraad op grond van een en ander in overweging: 1«. aan den eersten commissaris van politie, zoodra hem door Z. M. den Koning een eervol ontslag uit den dienst zal zijn ver leend, een wachtgeld toe te kennen van f 1200 per jaar; 2°. hen te machtigen om de noodige maatregelen te nemen ten einde de betrekkingen van eersten en tweeden commissaris van politie worden opgeheven en de jaarwedde van den com missaris van politie worde vastgesteld op f 2200; 3°. te besluiten dat zal worden aangesteld een vierde bezoldigde inspecteur van politie op eene jaarwedde van f 400. Prins Alexander heeft, in een gevoelvollen brief aan het bestuur der Leidsche Zangvereeni- ging, zijne volle sympathie te kennen gegeven met haar plan, om hulde te brengen aan de nagedach tenis van zijne immer betreurde doorluchtige moe der. Dank zeggende voor de uitnoodiging tot bij woning van de muzikale uitvoering, op 3 Juni a. s. in de Hooglandsche kerk, gevoelt Z. K. H. zich niet sterk genoeg, om tegenwoordig te zijn bij die uitvoering; hij stelt zich voor, dien dag in stille afzondering door te brengen. Ten slotte biedt hij der Zangvereeniging een fraai uitgevoerd portret der geliefde Koningin ten geschenke aan. (R. N.) Yoor den post- en telegraafdienst in Neder- landsch Indië wordt verlangd een adjunct-inspec teur. Deskundigen kunnen zich tot en met 20 Juni e. k. tot het deelnemen aan een vergelijkend examen, bij gezegeld request tot het departement van koloniën wenden, onder overlegging van de vereischte stukken. Aan die betrekking is verbon den eene jaarwedde van f 6000. Er is besloten dat Rotterdam zich ter zake van het nationaal huldeblijk aan prins Hendrik zal aansluiten aan de nationale commissie. Gisteren werd te Amsterdam eene vergade ring gehouden door de Vereeniging „Het Neder - landsche rundvee-stamboek". De voorzitter, de heer Bultman, opende haar met de verzekering dat de vereeniging in bloei toeneemt. Het getal leden bedr-"^-. meer dan in bet vorige jaar, te zamen drest-Graj'em. „agen tot inschrijving in het stamboek 13. waarvan 91 voor in schrijving werden L5 ard. De ontvangsten bedroegen f 3,363.48, ae i+gaven f 2,647.54,/1; het batig slot f 716.93/a. Hel ontwerp-reglement van een Nederlandsch rundvee-stamboek, ont worpen door den heer J. W. J. baron De Yos van Steenwijk, werd na eenige discussie goedge keurd, alleen met deze wijziging, dat in plaats van om de 5 jaar telken jare de ingeschrevenen ge registreerd zullen worden. Als commissarissen werden herkozen de heeren W. Sluis en baron De Yos van Steenwijk, terwijl in de plaats van den heer dr. Mulder, die zijn ontslag had gevraagd, benoemd werd de heer Hilarides. Voor de akte als onderwijzeres in de hand werken onderwierpen zich gisteren in Den Haag 14 candidaten aan het examen9 werden afge wezen en 5 toegelaten, mej. A. M. A. Matthijs uit 's-Hage, wed. E. Rikkers geb. Broekhuyzen uit Voorburg, voor nut; C. M. A. Gabry uit Boskoop, P. C. Klinkenberg en M. Meyers uit 's-Hage, voor nut en smaak. De volgende onderofficieren hebben voldaan aan het examen voor den rang van 2den luite nant bij bet wapen der infanterieKuipers, van het regiment gren. en jagers; Prakken, van het lste reg. inf.Schas, Royen, Wilmaren Desauvagies, allen van het 2de reg. inf.; Van der Breggen, van het 6de; Yervoorn van het 7de; Collard, Boonacker, en Van Baar van Mangenhurgh, van het 8ste reg. inf.Berenschot, van het instructie-bataljon. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen 27 Mei, des avonds te acht uren. Het stoomschip „Madura", 6 April van Nieuwediep vertrokken, is 17 Mei te Batavia aangekomen; de „Voorwaarts" is 18 Mei van Batavia naar Nederland vertrokkende „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde Point de Galle den 20sten Mei 's morgens; de „Torrington" is hedenochtend te 7 uren van Batavia te Rotterdam gearriveerd. Het Dagblad verneemt dat er in de konink lijke familie nog van een ander huwelijk sprake is. Tweede Kamer. De discussie over de successiebelasting in de rechte lijn is voortgezet. De heeren Bieberstein, Schagen van Leeuwen, Brouwers, Arnoldts en Lambrechts bestreden het ontwerp op verschillende grondende heeren De Jong, Mees, Idsinga en De Meyier verdedigden het. De heer Van der Hoeven zou voor stemmen, mits de bepaling omtrent den eed uit het ontwerp ver- dwijne. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot officier vaa gezond heid 2de kl. bij de zeemacht, H. A. Beekhuis, arts den officier van gezondheid 2de kl. in Ned.-Indië H. J. W. Klein op zijn verzoek eervol ontslagen den telegr. 3de kl. A. Hammacher, met 1 Juni, op zijn verzoek, eervol ontslagen; den 2den luit. der infanterie J. D. Ten Bosch, gedetachélrd bij de landmacht in West-Indië, overgeplaatst bij de infanterie van het leger in Oost-Indië; aan J. Van Rijckcvorsel, consul van België te 's-Hertogenbosch, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van com mandeur der orde van den H. Sylvestervergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, aan de juffrouwenA. C. B. Peeters, geb. te Esschen (België)B. C. Camino, geb. te Osna- brück; E. A. Kanzier, geb. te Danzig; E. S. A. Wright, geb. te Pontypool (Engeland); en den heer A. Sunier, geb. te Neuveville (Zwitserland). Gr e m e ii g (1 Nieuws. In den vroegen ochtend werden heden Ie 's-Hage uit het water opgehaald de lijken van een jeugdig meisje en van een man. Het eerste werd gevonden aan den Rijswijkschen weg, het tweede aan den Noordwal. Tegen een persoon, die roof pleegde op een lijk, dat Zondag uit zee was aangespoeld, is door de Haagsche politie proces-verbaal opge maakt. Meermalen werden op die wijze stukken vermist, welke anders wellicht tot herkenning zou den kunnen leiden. Gisterochtend is zekere wagenmaker P., woonachtig aan de Oosterstraat te Delft, in zijne woning plotseling dood gebleven. Toen men hem vond, stond een glas jenever voor hem. Gisternamiddag had een molenaars knecht te Rotterdam, die met een ledigen met een paard bespannen wagen op den Goudschen rijweg reed, daar hij zijn paard te schielijk tot staan wilde brengen, het ongeluk dat het zwen gelhout brak, waardoor het paard uit het lenloen liep en hij voorover van den wagen achter het paard op den grond viel, met het gevolg dat hij twee wielen over de lenden kreeg, zoodat hij be wusteloos en behalve eenige kwetsuren aan hoofd, armen en beenen, schijnbaar inwendig gekneusd naar zijne in de nabijheid gelegen woning gebracht moest worden. Zondag is in d e Jako bikerk te Utrecht een achttienjarig Noefoorsch meisje, van den st»"^ der Papoea's, gedoopt en als lidmaat der Her* ormde gemeente aangenomen. Het meisje wj3 indertijd van roovers op Nieuw-Guinea vrü geJcocht en door zendelingen opgevoed. De vfagen werden haar door een zending m bet Maleisch gedaan.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1