Duitschland. neerd; 5 werden afgewezen en 8 toegelaten, de heeren: J. P. Van Batenburg uit Gorkum, T. Den Herlog uit Kinderdijk, R Langeweg uit Numans- dorp, W. Lipjes uit Dordrecht, J. L. Van der Maden, L. Meerman en B. Mensen uit Dordrecht en M. Wandscheer uit Meerkerk. De Standaard meldt, dat door de commissie voor het volks-petitionnement eene circulaire ge zonden is aan de kerkeraden van alle Nederduitsch hervormde, Christelijk gereformeerde en Hersteld Luthersche gemeenten, waarin verzocht wordt: 1°. de door den kerkeraad aangestelde voogden van weeshuizen, voor zoo ver uoodig, te machtigen aan het petitionnement deel te nemen; 2». de localiteit van hun kerkgebouwen en vertrekken voor de uitvoering van het petitionnement beschik baar te stellen; 3°. door den kerkeraad, bij zelf standig adres, in het petitionnement aan den Koning te doen deelnemen. Het bestuur der industrieschool voor vrou welijke jeugd te Amsterdam heeft het voornemen om op de Weteringschans een nieuw eigen school lokaal te stichten, en het daarvoor noodige terrein aangevraagd, dat het dagelijksch bestuur voorstelt daarvoor af te staan voor den prijs van f 25 per vierkanten meter. De minister van financiën en die van oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Rotterdam" is gisteren van Nieuw-York te Ilellevoetsluis aangekomen. Tweede Kamer. Ingekomen is de volgende nominatie voor den hoogen raadFeith, rechter te AmsterdamRanitz, president te ZwolleBoe- les, vice-president te LeeuwardenTriebeis, pre sident te Arnhem Thieme, officier van justitie te Groningen; Van Andel, advocaat, te's-Hage. Het debat over de successiebelasting in de rechte lijn is voortgezet. De heeren De Bruyn Kops en Godefroi verdedigden het ontwerp, de heer Rutgers ook, mits wijzigingen werden aangebracht; de hee ren Reekers en Saaymans Vader bestreden het. Morgen voortzetting. Bij het bataljon mineurs en sappeurs is men er in geslaagd, met betrekkelijk geringe kosten, eene zoodanige inrichting voor de schijven en de observatie-posten te ontwerpen, dat de ongelukken bij het schijfschieten, waarvan de dag bladen telkens gewagen, voortaan zoo goed als onmogelijk zullen zijn. Gisteren is te Scheveningen in eeu der zalen van het gemeente badhuis plechtig herdacht de 25-jarige vervulling door den heer dr. P. C. Mess van de betrekking van geneesheer aan dat etablis sement. Den jubilaris werden een prachtig geschenk in zilverwerk en een diner in het hotel „de l'Europe" aangeboden, alsmede door een zijner vrienden de versierselen overhandigd van de Rus sische Stanislaus-orde 2de klasse, hem te dezer gelegenheid toegekend. Z. M. heeft aan den wapencontroleur 2de klasse G. C. Dujaarden en aan den wapencontro leur 3de klasse J. C. Tonus, beiden van de inspectie der draagbare wapenen, met ingang van 1 Juli een eervol ontslag verleend uit den dienst, behoudens hunne aanspraak op pensioenaan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat. E. H. Müller, vau het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870/71; pensioen verleend aanA. Traan, brievengaarder te Zandpoort, f 152; C. Hartman, postbode van Alplien naar Nieuwkoop, f 161J. Yan der Laan, postbode van Alphen naar Zevenhoven, 169. <5- e m e n g- cl Nieuws. Gisteravond te kwart voor negenen werd eene beschonken vrouw onder groote luid ruchtigheid der Leidsche jeugd, die in ruime mate vertegenwoordigd was en een heel repertoire kermisbedjes zong om het feit zoo ruchtbaar mogelijk te maken, naar het politiebureel ge bracht. Het bleek dat het eeue kermisvierster uit Den Haag was, die hier de gevolgen van haar al te druk meedoen op die wijze aan het publiek te aanschouwen gaf. Hedenmiddag omstreeks twaalf uren is een achtjarig jongetje dat voor een aankomend rijtuig, bespannen met een paard, aan de Ilooge- woerdsbrug wilde ovcrloopen, gestruikeld, waar door het eene, gelukkig slechts lichte, kneuzing aan den hiel heeft bekomen. Naar aanleiding van dezer dagen te Scheveningen genomen proeven met de redding boei van den heer Lefèbre, geluidkundige te 's-Hage, deelen wij, met het oog op de ingenieuze vinding en het uitstekende resultaat daarmee verkregen, de volgende bijzonderheden mede: De boei, die van grootereu omvang is dan de thans in gebruik zijnde en ternauwernood aan het doel beantwoordende, heeft de volgende onwederlegbare voordeden1°. Op grootere afstanden zichtbaar. 2°. Tot. op zekere afstanden, natuurlijk afhanke lijk van weer en wind, hoorbaar. 3°. Meer draagvermogen zelfs tot 100 pCt. Het meer zichtbare ontstaata. door aanbrenging van een beweegbaren hal ven beugel of cirkel, voorzien van een rood vlaggetje, welke beugel onder den invloed van wind en voortstuwing der golven, nagenoeg immer in verticalen stand boven de oppervlakte der zee blijft; b. door meer afdoende heldêre af stekende kleuren vau den rand van boei en beugel het meer hoorbare, door de in den top van den beugel aangebrachte helderklinkende bel. Was het meerdere draagvermogen, waartoe in den band of romp de best drijvende stoffen zijn aangebracht, door proeven reeds vroeger bekend geworden, op bedoelden dag der proefneming werd dit door den kolossalen zeerob, die er zich bij de, hoewel niet sterke, branding mede in zee bevond, overtuigend aangetoond, daar de man zoo gemakkelijk dreef met opgeheven armen en beeneu, dat zelfs twee personen het zeer lang zouden hebben kunnen vol houden. Uit aanmerking van deze gunstige resul taten en met het oog op de oneindig grootere voordeelen, bij genoegzaam aanwezigen voorraad dier boeien op ieder stoom- of zeilschip, wat red ding of mogelijkheid op redding van schipbreuke lingen betreft, ook bij het overboord geraken in gewone omstandigheden, moet men wel tot het besluit komen, dat eene algemeene invoering met betrekkelijk geringe kosten te verwachten is. Het verankeren van eenige boeien in de nabijheid der grenzen, den badenden bij badplaatsen gesteld, zou zeer zeker een velen geruststellende maatregel zijn. De voortdurende studiën van den uitvinder, die op liet gebied der redding- en seinmiddelen in het belang der menschheid onafgebroken voort- werkt, verdienen meer lof en dankbaarheid dan er tot nog toe aan ten deel viel, mogelijk wel omdat de uitvindingen niet uit den vreemde kwamen. Vrijdag-namiddag gingen te Haarlem twee jongelieden van ongeveer twintigjarigen leef tijd eeu zeiltochtje maken in het Noordersparen. Toen zij ter hoogte van de Mooienhel gekomen wa ren, sloeg de boot om, waardoor de jongelieden te water geraakten. Niettegenstaande de afstand tol den wal nog minstens 50 meters bedroeg, hebben zij dien, hoewel geheel gekleed, zwemmende afgelegd. Zaterdag-ochtend is door de politie te Haarlem aangehouden een huzaar van het 3de regiment huzaren uit 's-Gravenhage, die vóór circa vier weken van zijn corps was gedeserteerd. Hij liep zwervende en bedelende in den Hout rond. Te Zaandijk barstte gisterochtend vroeg een hevige brand uit in eene scheepstim merwerf. In korten tijd sloeg de vlam over op twee timmermanswinkels, eene dubbele boerderij, de consistoriekamer en de Hervormde kerk. Al deze gebouwen, evenals eenige kleinere, zijn totaal afgebrand. De hulp der brandweer uit omliggende plaatsen werd ingeroepen, terwijl ook de stoom - brandspuit „Jan Van der Heyde" uit Amsterdam ontboden werd. Met deze hulp werd men den brand eindelijk meester. De schade is zeer aan zienlijk. In de nabijheid van Workum sloeg Zaterdag de bliksem in de boerenplaats van Tj. Van der Meer, die reeds meermalen getroffen werd en toch niet van afleiders voorzien is. Een begin van brand werd gelukkig gesmoord; de zoon van den boer werd getroffen aan den arm, die opzwol de hond werd doodgeslagen. Tusschen Workum en Parrega werd een praamschipper uit Oudega, die even naar buiten zag, gedood, en een paard op den weg neergeworpen en van het gezicht beroofd. Hetstoomschip „Prinses Marie" heeft Vrij dag-ochtend bij aankomst in de buitenhaven te. Vlissingen door aanvaring belangrijke schade aan den ponton toegebracht. De voorsteven drong, met doorsnijding van de ijzeren platen, in de zui delijke drijfkist; een der zware kettingen, waar mede de ponton aan den wal verbonden was, en een der uithouwers braken onder de groote span ning, die daardoor ontstond, ten gevolge waarvan een der hoofdliggers van de toegangsbrug doorbrak. Naar men verneemt wordt de schade aan den pon ton op f 100,000 begroot, doch heeft de stoom boot geen noemenswaardige schade geleden. Uit Rheden wordt aan de Arnhem- sche Ct. medegedeeld: Sedert eenigen tijd wor den onze omstreken afgereisd door zekeren Mieg uit Rotterdam, die, zonder eenige bevoegdheid tot de uitoefening der geneeskunst, zich als dokter, ook wel als professor, laat tituleeren en lijders van allerlei kwalen met zelf meegebrachte geneesmid delen behandelt. Inzonderheid geeft hij zich uit als specialiteit voor het genezen van kanker, waar tegen hij eene zalf verkoopt, afkomstig van een slager uit Delft, die vroeger daarmede goede za ken deed, speciaal voor zijne beurs. Tot de secte der Darbisten behoorende, zorgt deze Mieg tevens voor het zieleheil zijner patiënten en voegt hij gebed en zegening bij zijue kuren. Men wachte zich voor schade. Nog alt ij d is. het getal dooden cn g e - wonden ten gevolge van het onheil in de Bérauger- straat te Parijs niet bekend. Don derdag-ochtend telde men van de eersten 7, van de laatsten 21. Onder de lijken, welke uit de pninhoopen te voor schijn gehaald zijn, bevindt zich dat van eene Hol- landsche dame, die bij een van de bewoners ten eten genoodigd was. Een geweldige steen had haar het hoofd verbrijzeld en van den romp geschei den. Op eeue andere plaats heeft men twee naakte menschenvoeten gevonden. Te midden der afgrij selijkheden, waarvan de dagbladen vol zijn, ont breekt het echter niet aan enkele komische episo des. O. a. had men iu een der belendende, voor drie vierden vernielde perceelen, op de eerste ver dieping een vrouwenhoofd ontdekt. Wakkere spuit gasten haastten zich om met levensgevaar zich omhoog te werken en vonden toen eene pop, zooals bij modemaaksters in gebruik zijn, volko men gaaf. De aangerichte schade wordt reeds op meer dan 2 millioen geraamdeen enkel maga zijn heeft voor 25,000 fr. aan gesprongen spie gelruiten verloren. BUITENLAND. Frankrijk. De prins vau Wales heeft Parijs verlaten en vóór zijn vertrek 6000 fr. aan de „Figaro" doen toekomen, tot leniging van den nood der familiën, die door de ramp in de Rue Béranger hare mid delen van bestaan verloren hebben. Na herhaalde grondige beraadslaging is het staatsministerie in volle overeenstemming tot het besluit gekomen, het ontwerp tegen de sociaal democratie in te dienen. De goudaanmunting bedroeg iu de week van 5 tot 11 dezer 2,606,080 mark. Pruisens militaire gevolmachtigde te St.-Pe tersburg is Vrijdag-avond te Berlijn aangekomen en Zaterdag-ochtend door den keizer ontvangen. Groot-Britannië. Te Blackburn is Vrijdag de orde gedurende den dag bewaard gebleven, maar te middernacht brak een oproer uit, dat tot 2 uren in den ochtend voortduurde. Er werden groote verwoestingen aan gericht. De politie onderdrukte echter den opstand 14 oproermakers werden gekwetst. Er is eene groote agitatie teweeggebracht door een ontwerp van transactie. Rusland. Met betrekking tot berichten omtrent voor nemens van den Russischen opperbevelhebber om dichter bij Konstantinopel op te dringen en mis schien zelfs die stad te bezetten, ten einde op Turkije pressie uit te oefenen, zegt het „Journal de St.-Pótersbourg", dat die troepenbewegingen alleen wegens strategische of eenvoudig sanitaire redenen plaats hebben, doch in geen geval eene bedreiging beteeken en. Generaal Trepofl' is naar bet buitenland ver trokken, om eene badkuur te ondergaan.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2