ingang van het studiejaar 1878/9, dr. N Beets, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, ontheven van het hem opgedragen onderwijs in de geschiedenis der leerstellingen van den cbriste- lijken godsdienst, en dr. J. J. Van Oosterzee, hoogleeraar aan die universiteit, met het geven van dat onderwijs belast; B. Van Stolk, te Rot terdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Medjidiehherbenoemd tot burgemeester van Zwaag, P. Brinkerink, secretaris dier gemeente; tot burgem. van Oudshoorn, jbr. F. De Charon de St.-Germain, beiden met ingang van 1 Juni; tot burgem. van Rotterdam, J. van Vollenhoven, met ingang van 5 Juni. Gemengd Nieuws. Tegen de vijftienjarige G. M. is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens misbruik van vertrouwen. Reeds had zij een vonnis wegens diefstal ondergaan. Evenzoo is tegen eene gehuwde vrouw, genaamd K., proces-verbaal op gemaakt. Zij had op naam van eene dame alhier kindermutsjes ontvreemd bij eene winkelierster in deze gemeente. Ook die vrouw had reeds eene veroordeeling wegens oplichting ondergaan. Gisteravond te halfzeven is in de re sidentie een 4-jarig meisje onder een rijtuig ge raakt. De wielen gingen het kind over het lichaam, zoodat het vrij ernstig gekneusd door eenige om standers werd opgenomen en naar een geneesheer gebracht. De koetsier moet, zegt men, niet geheel onschuldig aan dat ongeluk zijn, want hij zou niet alleen harder dan gewoonlijk gereden, maar ook in beschonken toestand verkeerd hebben. De voer man werd onmiddellijk naar het politiebureel over gebracht. Het getal der landverhuizers, die zich gedurende het jaar 1877 aan het bureel der commissie te Rotterdam hebben aangemeld, bedraagt 2373 (waaronder 574 Nederlanders), tegen 2356 in het jaar 1876. Gedurende het jaar 1877 zijn uit de haven van Harlingen naar Amerika, via Liverpool, vertrokken 30 personen, waarvan 2 met gezin en 19 alleenloopende personen. Onder dezen kwamen 10 vreemdelingen voor, allen Duit- schers, terwijl de anderen afkomstig waren van Friesland en Groningen. In Utrecht zijn zooveel meikevers, dat zij 's avonds in menigte de boomen bedekken en een belangrijke schade aanrichten. Bij de instructie in de schietoefe ningen voor de miliciens der infanterie te Arn hem, heeft een milicien bij ongeluk een scherpe patroon op zijö geweer geladen en daarmede dwars door den linkerarm van den sergeant-in structeur geschoten. Bij een veehouder te Spieringhorn, gemeente Sloten, is door den districtsveearts een koe lijdende bevonden aan miltvuurde veehouder had de koe reeds laten slachten en ophangen en bij den rijksontvanger aangegevenhij had echter de milt begraven, waarschijnlijk om zoodoende die ziekte geheim te houden. Van het gebeurde is door den burgemeester proces-verbaal opgemaakt. Men is te Berlijn algemeen van ge voelen, dat het nu plaats hebbend gerechtelijk onderzoek van den misdadiger Hoedel ten slotte zal leiden tot diens schuldigverklaring en zijne veroordeeling, wegens poging tot koningsmoord, tot de doodstraf. Waarschijnlijk is het echter, dat dit vonnis niet werkelijk voltrokken, maar door Z. M. nog gewijzigd zal worden. Te Monthej (kanton Waadt) ging dezer dagen een arbeider in de kalkbranderij van den heer Vionnet aldaar eenig werk in den oven verrichten; hij was nog eerst korten tijd bezig, toen hij, gestikt door het gas dat uit de brandende steenkolen stroomde, dood neerviel. Hetzelfde lot trof den patroon die toeschoot om hem te helpen, zijn dochter die mede den oven binnenliep toen zij haar vader zag vallen, en een tweeden arbeider die mejuffrouw Vionnet was gevolgd. Omtrent de ontploffing in de rue Béranger te Parijs worden nog treurige bijzon derheden medegedeeld. Telkens ontdekt men dat meer personen vermist ziju dan aanvankelijk werd geloofd. Maar juist weet men het niet hoeveel lijken er onder de puinhoopen moeten liggen, want op het binnenplein was een wijnhuis, en niemand kan zeggen wie en hoeveel personen daar bij de ontploffing zich bevoiden. De oorzaak van de ramp begrijpen deskundigen niet, omdat de amorces niet door vuur, maar slechts door een schok ontploffen. De voorraad, dien de heer Blan- chon in huis had, bedroeg vermoedelijk 800 gros doosjes, dat is 5,760,000 stuks. Onder de gered den is eene familie Redeldy, man, vrouw en doch ter, die alle drie gekwetst zijn en een vreeselijken val hebben gedaan, maar zich volstrekt niet meer kunnen herinneren wat er gebeurd is. De eigenaar van de kinderspeelgoedfabriek, de heer Blanchon, is niet gedood, gelijk eerst gemeld werd, maar hij was, toen de ontploffing plaats had, op reis. In den nacht van den 14den op den 15den Mei is de katoenfabriek van Harmei te Boulzicourt afgebrand. De schade wordt op ongeveer 1 millioen fr. geschat. R echtzaken. Ter crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren terecht A. D., uit Leiden, die erkende in zekeren nacht in de maand Maart jl. in dronkenschap eenige eieren en wat boter uit een winkel te hebben gestolen, na het raam daar van te hebben opgeschoven. Tegen hem werd 6 maanden gevangenisstraf gerequireerd. Zijn verde diger, mr. Van Raalte, voerde eenige verzachtende omstandigheden aan. In deze zaak zal 't hof over 8 dagen uitspraak doen. Den 16den dezer stond voor het gerechtshof te Leeuwarden terecht G. J. K., oud 67 jaren, waarvan 32 in het tuchthuis doorgebrachthij had vroeger tweemaal te pronk gestaan, was tweemaal gebrandmerkt en eens gegeeseld. In 1845 werd hij ter dood veroordeeld, welke straf toen is veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf met geeseling en brand merk. Thans stond hij terecht, omdat hij den 12den Jan. jl. 's avonds te 6 uren op het Bolwerk te Fra- neker de vrouw van F. Dek een gouden oorijzer te gelijk met twee mutsen van het hoofd afgerukt heeft, na haar vooraf aangegrepen en zoodanig ge slagen te hebben, dat haar gezicht dik, rood en opgezwollen was. De advocaat-generaal mr. B. W. N. Servatius requireerde eene veroordeeling tot 15 jaren tuchthuisstraf, terwijl de verdediger mr. Julius Verwer beweerde, dat het wettig bewijs niet volledig was, waarom hij tot vrijspraak concludeerde. Uitspraak over acht dagen. KOLONIËN. BATAVIA, 11 April. Aan boord van de „Torrington" in de nabij heid van Pinang is overleden mevrouw Van Rees, echtgenoot van den oud-vice-president van den raad van Indië. Aan boord van het stoomschip „Stad Haar lem", 4 April zonder mailpapieren uit Nederland te Padang aangekomen, heeft kort voor zijn komst ter reede een treurig ongeval plaats gehad. Den lsten geraakte er iets onklaar aan de machine en sprong kort daarop de stoomkraan, ten gevolge waarvan de stoom met groote kracht uit den ketel ontsnapte en de machinekamer in een oog wenk in een gloeieuden oven herschiep. Twee der dienstdoenden bij de machine hebben het ongeval met den dood bekocht, terwijl twee ande ren in deerniswaardigen toestand in het militair hospitaal te Padang zijn opgenomen. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., er. ziekte, aan den ads.-ree. va» Soekapoera H. F. Ledeboer en aan den 2den comm. bij het dep. der burg. op. werken A. Kay- ser. Ontslagen: Eervol, uit 'elands dienst, met behoud van recht op pensioen, de arch. 1ste kl. W. Blommeateineervol, uit 's lands dienst, de klerk ter alg. seer. H. Th. Meeng. Be noemd: Tot resid. van Djokdjokarta, D. W. Schiff; tol ads.- res. van Soekapoera, F. Mayor; tot contr. 1ste kl. bij het bin- nenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, G. A. Schouten tot notaris te Bodjonegoro de cand.-not. J. A. Van Hamel. Bij den waterstaat enz.: tot opz. 1ste kl., C. Van Wijk en J. Pas man; tot opz. 2de kl., W. Westmaas, A. Legerstee en G. A. Van de Pol; tot opz. 3de kl., C. L. v. Woesik, C. D. J. v. Over- vest, A. A. Schram en H. J. De Rooy; bij den landraad te Pa- lembang, met ingang van 1 Mei: tot pres., mr. M. C. Piepers tot griffier, mr. F. F. Van Scherpenberg. Geplaatst: Bij de burgerl. openb. werkente Bandoug de adsp. ing. R. P. O. D. Wijnmalente Batavia, de arch it. late kl. W. Goedhuys. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de burgerlijke schrijver 4de kl. bij de mil. admin. J. C. Jacobsz. Geplaatst: Miïit. administratie, bij de intend, in de 2de mil. afd. op Java de kapt.-kwartiermeester A. H. Plas. In fanterie, bij het 6de bat. de 2de luit. W. N. Scheib, bij het 10de de 2de luit. P. L. W. M. Skene, bij het 11de de 2de luit. A. B. A. Hekking. Overgeplaatst: Bij het 11de bat. de kapt. J. A. De Visch Eybergen en de 1ste luit. G. P. M. Van der Noordaa; bij het garn.-bat. van Celebes en onderh. de 2de luit. J. Franken, bij het 3de garn.-bat. in Atjeh en onderh. de 2de luit. T. Crone. BUITENLAND. Frankrij li. De minister Bardoux heeft in de Kamer eeu wetsontwerp ingediend tot oprichting van een mu seum voor het lager onderwijs. De Kamer keurde de verkiezingen van Yignancourt, Poujade en Naquet goed, besloot het voorstel om gedurende de tentoonstelling een congres van ouderwijzers te houden in overweging te nemen en nam het ontwerp aan, waarbij premiën worden gesteld op het weer in dienst treden van onderofficieren. Het doodvonnis, onlangs tegen den com munist Garcin, wegens zijn aandeel in den moord van de twee generaals in 1871, uitgesproken, is veranderd en hij is thans tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Hij is meer dan 70 jaar oud. Groot-Britannië. Rusland heeft volgens de Londensche Ci iy- mannen slechts te kiezen tusschen een oorlog met Engeland of eene binnenlandsche revolutie. Keizer Alexander heeft kans van een tweede keizer Napoleon te worden, wat zijne positie tegenover zijne eigene onderdanen en zijne daaruit voortvloeiende politiet betreft. Vandaar ook dat bladen als de „Times" de Britsche regeering aansporen geen misbruik te maken van de neiging van Rusland om toe te geven en zich edelmoedig tegenover de tegenpartij te gedragen. Anderen meenen daarentegen, dat, zoo toch eene botsing onvermijdelijk is, het dan maar het beste is, dat die thans terstond plaats hebbe, nu allen daarop voorbereid zijn. Dit was de zienswijze van den chef van een der eerste handels huizen, die verder nog de volgende opmerkingen maakte: „Wat Nederland betreft, het heeft van een oorlog tusschen Engeland en Rusland voor den handel weinig nadeel te verwachten. Bij den onze- keren staat van zaken, belemmering van verkeer en vervoermiddelen zullen een aantal Russische huizen Amsterdam en Rotterdam begunstigen. Indigo- en theehandel zullen ongetwijfeld daarmede hun voordeel doen. Hollandsche bankiers zullen uit de Anglo-Russische verwikkelingen geld kunnen maken. De City heeft vertrouwen in Russische fondsen. Beacousfield kan ze van 70 tot 35 pet. terugbrengen, maar hij kan ze niet voortdurend daarop houden. Een geldoorlog van Engelsche zijde is dus slechts tijdelijk. Wie kapitaal kan laten liggen zal daarmee zijn voordeel doen." Een bericht van het overlijden van lord Russell wordt onwaar genoemd; zijn toestand is integendeel, naar men zegt, iets gunstiger. Te Reading is de liberale candidaat Palmer tot lid van het lagerhuis gekozen. Volgens berichten uit Kaapstad, dd. 23 April, heeft de gouverneur der Kaapkolonie eene proclamatie uitgevaardigd tegen den verkoop van kruit en percussiedopjes aan Kaffers en Fingoes in de grensdistricten. Van het oorlogstooneel wordt een scherp gevecht bericht tegen de Grikwas, die achteruitgedrongen ziju. In de Transvaal is, ondanks het verbod van sir Theoph. Shepstone, eene samenkomst van Boeren te Doornfontein gehouden; 6589 hebben tegen, 578 voor de annexatie gestemd. Eene nieuwe de putatie, bestaande uit de heeren Krüger, Joabert, en Bok, zal naar Engeland worden gezonden, ten bewijze dat de groote meerderheid tegen het En gelsche bestuur is. Rusland. De „Post" en de „National Zeitung" melden, dat de minister van eeredienst en onderwijs in het midden der vorige week, alzoo nog vóór den aanslag op het leven des keizers, zijn ontslag heeft aangevraagd. De aanleiding tot dien stap schijnt gelegen te zijn in zuiver kerkelijke aan gelegenheden der evangelische kerk. De „Post" bericht, dat Pruisen bij den bondsraad een wetsontwerp heeft ingediend, waarin deze tijdelijk, en behoudens latere goedkeuring van den rijksdag, wordt gemachtigd tot het nemen van maatregelen tegen socialistische woelingen. De „Agence russe" wijst op de ontzaglijke

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2