N°. 5601. A*. 1878. 20 Mei. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Een belangrijk verslag. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.0S. Iedere regel meerQ17i Grootere letters naar plaatsruimte. Zal ook Nederland zich eenmaal mogen ver heugen in het bezit van een wet, waarbij het vervalschen van levensmiddelen en het verkoopen van ondeugdelijke voedingsstoffen strafbaar wordt gesteld? Het is te hopen niet alleen, maar zelfs te verwachten, nu Duitschland ons in deze een goed voorbeeld heeft gegeven. Intusschen, voor het oogenblik zijn wij nog zoover niet, en dus moeten wij, gelijk het spreek woord zegt, roeien met de riemen die wij hebben. Maar dan toch altijd ook roeien en niet met de handen in den schoot blijven zitten. Nu, dat laatste het verblijdt ons er op te kunnen wijzen geschiedt in dat opzicht hier ter stede dan ook volstrekt niet, getuigen het de verslagen der zoo hoogst nuttige „Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid." Het zal wel nauwelijks vermelding vereischen dat de leveranciers, bij wie de onderzochte voe dingsmiddelen werden gekocht, geheel onbekend werden gelaten met het. doel, waarvoor de waren werden aangeschaft. Men bekwam die dus volko men in denzelfden toestand, waarin zij voor de consumenten in den regel verkrijgbaar worden gesteld. Niettemin schroomde het bestuur der Vereeniging volstrekt niet, in de gepubliceerde tabellen den naam en de woonplaats der leveran ciers te voegen bij de opgave van het gehalte der door hen verkochte voedingsmiddelenen met des te meer gerustheid kon het daartoe overgaan, omdat het onderzoek over het algemeen geen bepaald ongunstige uitkomsten opleverde. Bij het onderzoek van dezelfde soort wit tar webrood van 14 verschillende verkoopers bleek toch, dat het meel niet vermengd was met anor ganische stoffen, ten einde het gewicht te ver meerderen terwijl ook een viertal meelsoorten, die werden onderzocht, van goede qualiteit bleken te zijn. Wat de suiker betreft, uit de resultaten, bij het onderzoek daarvan verkregen, blijkt, dat dit voedingsmiddel hier niet vervalscht wordt. Meer verschil leverden de uitkomsten op, ver kregen bij het onderzoek van koemelk. Daaruit blijkt wel dat de melk, in het algemeen, slechts weinig meer water bevat dan goede melk behoort te bevatten en dat ook het botergehalte in het al gemeen niet belangrijk van de norma afwijkt, maar toch zien wij in de kolom, welke het te groot watergehalte aanwijst, de percenten variëe- ren tusschen 6 en 26. Onder 20 onderzochte melk- soorten kon van slechts 12 zonder voorbehoud worden verklaard, dat zij voldeden aan de matige vereisc'nten. In het algemeen belang, dat vordert dat de soliedste verkoopers ook de grootste hoe veelheid omzetten, mag het worden aangeraden, de cijfers der tabel van het melkonderzoek niet over het «hoofd te zien, ook al ware het slechts ten blijke van waardeering der moeite, die het bestuur der Ycreeniging zich getroostte. Om billijk te zijn, vergete men daarbij echter niet het ver schil in prijs bij die berekening in aanmerking te nemen. Herinneren wij nog, dat bij het onderzoek van 19 monsters anijszaad twee bleken vermengd te zijn met de vruchtjes van het zoo schadelijk conium maculatum. Een aangenamen indruk maakt het in het verslag te lezen, dat de beide winkeliers, van wie deze monsters afkomstig waren, niet aar zelden, zoodra hun van die bevinding kennis werd gegeven, den voorhanden voorraad anijszaad te vernietigen. [Ons dunkt, hun namen hadden wel een afzonderlijke vermelding verdiend. Een enkele zinsnede, op bladz. 8 voorkomende, zal ook door onze lezers beaamd worden. Zij luidt „Alvorens tot de werkzaamheden van het Bestuur over te gaan, mag niet nagelaten worden op het heuglijk feit te wijzen, hoe Leidens ingezetenen weldra in de gelegenheid zullen gesteld zijn om van de zoo lang gewenschte duinwaterleiding ge bruik te kunnen maken." En met te meer vreugde mocht die mededeeling daar worden neergeschreven, omdat in de vorige verslagen die zaak veelvuldig werd ter sprake ge bracht en de Yereeniging thans mag terugzien op de pogingen, ook door haar aangewend ter berei king van het doel. Doch zelfs nu men dat doel zoo dicht genaderd was, meende het Bestuur niet stil te mogen zitten, en dientengevolge kon het nog mededeelea, dat volgens bekomen inlichtingen de prijs van het duinwater voor arbeiderswoningen zal worden ge reduceerd, en in de tweede plaats, dat de duin water-maatschappij zelve voorzorgen genomen had om verontreiniging van het water door rioolgas te voorkomen door het opnemen van een bepaling, waarbij verboden wordt de buizen direct naar pri vaten te leiden. Bovendien komt aan het slot der brochure nog een rapport voor omtrent de samenstelling van het duinwater alhier, waaruit blijkt dat het tot de zeer goede duin watersoorten behoort en zelfs minder vaste stoffen en minder ammonia bevat dan het Amsterdamsche. Een tweede belangrijk punt is de bekende quaes- tie der uitbreiding van het Liernurstelsel naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wethouders bij de behandeling der begrooting van 1878 ter sprake gebracht. Het bestuur der Vereeniging wendde zich tot den gemeenteraad bij een adres, waarin terecht werd aangetoond, dat de toen voorgestelde uit breiding juist daarin haar grond vond, dat zij slechts het aanleggen van een buizennet zou eischen, terwijl dan met dezelfde exploitatiekosten meer faecaliën zouden worden verzameld en de opbrengst dus grooter zou kunnen worden. Immers, men zou volgens het voorstel van B. en W. niet verder uitbrei den dan met het oog op het vermogen der bestaande stoommachine mogelijk was. Het bestuur der Vereeni ging meende dan ook uithoofde der financieele bezwaren allerminst te moeten aandringen op een meer omvangrijke toepassing, maar aan den ande ren kant met nadruk te moeten opkomen tegen de meening van sommige gemeenteraadsleden, dat het Liernurstelsel nog niet zou gebleken zijn de voorkeur te verdienen boven andere rioolstelsels. De Raad echter het is bekend besloot geen gevolg te geven ook aan de beperkte uitbreiding, waardoor de bestaande stoommachine meer produc tief zou kunnen werken. Wellicht dat het Bestuur ook wat de beperkte uitbreiding van bet Liernur stelsel betreft, in een volgend verslag met meer voldoening op zijn pogingen mag terugzien. Hoe het zij, niemand, die het verslag inziet, zal ontkennen dat het bestuur zich in menig opzicht weder verdienstelijk heeft gemaakt. Reden te meer om in te stemmen met de woorden van dankbare herinnering, in het verslag gewijd aan den op 2 Juni des vorigen jaars overleden voor zitter prof. J. A. Boogaard. Gelukkig, dat men in een ambtgenoot van den ontslapene een waardig opvolger mocht begroeten. Moge de Vereeniging op den ingeslagen weg blijven voortgaan, dan zal zij aan hetgeen zij reeds verrichtte nog veel nuttigs kunnen toevoegen. LEIDEN, IS Mei. Men verneemt dat de Tweede Kamer in het laatst der volgende week op reces zal uiteengaan en dat bij haar terugkomst tegen half Juni het voorstel betreffende de herziening der wet op het lager onderwijs zal worden behandeld. De heer A. J. Van Pesch, benoemd tot hoogleeraar in de wiskunde en mechanica aan de universiteit te Amsterdam, heeft gisteren zijn be trekking aanvaard met het houden eener rede voering over de geschiedenis en het gewicht der waarschij nlijkheids- rekening. Z. K. H. prins Erederik heeft zich heden ochtend voor eenige dagen naar Neuwied begeven. Geheel afgescheiden van het plan, om prins Hendrik bij zijn huwelijk een geschenk aan te bieden, heeft zich te Leeuwarden een dames-comité gevormd, met het doel om aan 's prinsen aan staande gemalin namens de vrouwen van Friesland een stoffelijk nationaal huldeblijk aan te bieden. Voor de akte in gymnastiek deden gisteren in Den Haag 6 candidaten examentoegelaten de heeren C. P. Meulendijk uit Rotterdam en J. M. Thierry uit Voorburg. Bij de gisteren gehouden uitbesteding voor den aanleg en exploitatie van tramwegen in Rot terdam zijn ingeleverd de volgende biljettenD. Van Wijk C°. aldaar f 50,010,80James Eor- tescue Harrison te Londen f 52,350Dervieu Guillaumeron C°. te Parijs en Eduard Orlette Brussel f 101,000; James Powell te Sheffield f 50,000D. Parrish te Londen f 41,000. Voor de eerste maal zal dit jaar een eind examen worden afgenomen aan de rijkslandbouw school te Wageningen. De benoeming der eind examen-commissie kan spoedig te gemoet worden gezien. Naar men verneemt wenschen 2 candidaten genoemd examen af te leggen. Van de omstreeks 150 onderofficieren, die elk regiment infanterie telt, vallen er bij het 1ste regiment dit jaar ongeveer 70 in de termen om gepasporteerd te worden; van bijna 40 is dit voornemen reeds bekend. Bij beschikking van den minister van water staat enz. zijn bij den aanleg van staatsspoorwegen benoemd: tot adjunct-ingenieur, B. P. Bilheimer, jhr. M. J. Schuurbeque Boeye, J. A. Royer en S. G. Evertsbevorderdtot bouw- en werktuig kundige der 3de kl., de opzichters der 3de kl. G. A. M. Van Groeneveldt en H. J. Dubourq; tot opzichter der 1ste kl., de buitengewone op zichter J. E. Kriens, de opzichter der 2de kl. P. P. Scheffelaar Klots en de buitengewone op zichter H. W. Brouwer; tot opzichter der 2de kl., de buitengewone opzichter M. A. Van Wa- denoyen, de opzichters der 3de kl. W. Peters, P. Liebregs, H. H. Dansdorp, J. H. Van Giessen en J. A. Van Nieuwenhoven, en de buitengewone opzichter J. A. Van der Sluis Veertot opzichter der 3de kl., de buitengewone opzichters J. Van Nieuwenhoven en G. J. Raadman. Het stoomschip „Maas" is 16 Mei te Nieuw- York aangekomen; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is gisterochtend bij Lezard gepasseerd. Z. M. heeft jhr. mr. E. M. A. II. Michiel van Verduynen benoemd tot attaché bij het Ned. corps diplomatique; den lsten luitenant J. H. De Ridder, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; met

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1