geworpen. De genomen proef wordt aanvankelijk als wel geslaagd beschouwd. Gisterochtend heeft de eerste proef rit over den tramweg te Haarlem plaats gehad. Hij is naar wensch geslaagd. Alleen op de Groote Markt is de wagen eenmaal uit het spoor geraakt. De Geldersche IJsel is gisteren op nieuw 14) cM. gewassen. Ook de hooger gelegen landerijen worden weder overstroomd. De schade is zeer aanzienlijk. Woensdag-namiddag te vijf uren, toen de zoon van den sluiswachter te Buiksloot de sluis dichtdraaide, geraakte een negenjarig knaapje tusschen de deuren. Het hoofd van 't kind werd verpletterd; het kind was dadelijk een lijk. Te Molenaarsgraaf laat de gezond heidstoestand sedert eenige weken zeer veel te wenschen over. Er heerschen typheuse koortsen en wel zóó hevig, dat deze week in de gemeente en op het aan de overzijde van den Graafstroom gelegen Gijbeland circa 10 pet. der bevolking of 83 lijders onder geneeskundige behandeling waren. Hierbij komt nog, dat er geen medicus is, zoodat geneeskundige hulp eerst op afstanden van een en twee uren te verkrijgen is. Den burgemeester te Nierstein heeft men met afgesneden hals en verpletterden schedel te bed gevonden. Zijne schrijftafel was openge broken en een aanzienlijk bedrag in geld, dat hij dien dag had ontvangen, er uit verdwenen. In de kamer vond men een oude pet, ten gevolge waarvan er verdenking bestond tegen twee werklieden, waarvan er een in hechtenis is genomen. De van Hagen komende personentrein liep Dinsdag-avond dicht bij het station Pletten- berg met vreeselijk geweld tegen een goederentrein. De schok was geweldig, de eerste wagens van den goederentrein werden verbrijzeld, het postrijtuig van den personentrein schoof letterlijk in den ge sloten goederenwagen, de coupés 2de klasse wer den bijna platgedrukt en de 3de klasse wagen uit het spoor geworpen; drie wagens der 4de klasse bleven onbeschadigd. Van het treinpersoneel wer den de machinist, de stoker en de postconducteur zwaar gekwetst; 18 reizigers zijn gewond, terwijl een dame van schrik krankzinnig werd. De oor zaak was verkeerde stand van den wissel; dat er geen grooter ongelukken plaats hadden, dankt men aan het onmiddellijk krachtig remmen en tegen- stoomen van den machinist. De vorige week kwam een heer met vrouw en dochter aan een der ingangen van de wereldtentoonstelling en wilde binnentreden, toen de daar geposteerde bediende hem zijn bewijs van toegang vroeg. Groote verwondering bij het drietal, dat elkander beurtelings aanzag. Eindelijk haalde de onbekende een goudstuk te voorschijn, dat hij den bediende aanbooddoch deze weigerde op vrij barschen toon, er bijvoegende„Wees zoo goed en haal wat entréekaarten aan de kiosk hiernaast; gij belemmert den doorgang!" Den onbekende schoot niets anders over dan die aan wijzing te volgen en weldra vertoonde hij zich met vrouw en dochter weder aan den ingang, thans gewapend met de noodige toegangsbewijzen, die door den bediende werden aangenomen onder het mompelen van de juist niet bijzonder vleiende woorden„'t Is toch eenvoudig genoeg 's Anderendaags las men in de Parijzer dag bladen, dat de maarschalk-president met echtge- noote en dochter incognito de tentoonstelling had bezocht. De bediende hadMac-Mahon den toegang geweigerd. Rossi is thans te Moskou, na achter eenvolgens Triest, Bucharest en St.-Petersburg te hebben bezocht. Te Triest bevond hij zich juist, toen Victor Emmanuel stierf; hij weigerde toen op te treden; toen hij na acht dagen als „Lear" zijn rentrée deed, werd hij zoo stormachtig toegejuicht, dat hij in 10 minuten niet aan het woord kon komen, en hij ontving een grooten krans, met zwarte linten versierd en met het opschrift in zilveren letters„Aan den voortreflelijkeu artist, aan den patriot Ernesto Rossi, het dankbare Triest". Te Bucharest woonden de prins en de prinses al zijn voorstellingen bij. Rossi werd herhaaldelijk aan het hof genoodigd en tot officier van de ster van Rumenië benoemd. Te St.-Petersburg gaf hij 21 voorstellingen; gemiddeld bracht elke 3000 roebels op. Bij zijn benefiet-voorstelling kreeg hij cadeaus ter waarde van 4000 roebels, o. a. een prachtigen gouden dolk met een gevest, ingelegd met robijnen en diamanten. Van Moskou zal bij zich naar Odessa, Warschau en misschien naar Parijs begeven. In Portugal moeten 2000 hectaren wijngaard door de druifluis zijn aangetast. De Erankfortsche academie van weten schappen heeft den koning van Zweden tot corres- pondeerend lid benoemd, als bewijs van waardeering zijner Zweedsche vertaling in dichtmaat van Goethes „Eaust". Verleden week heeft een voornaam Mexikaau, een hooggeplaatst persoon, op de Parij- sche tentoonstelling zijne vrouw verloren. Zij liet slechts even den arm van haar man los,'en was dadelijk door de menigte van hem gescheiden. Daar zij geen woord Eransch verstaat, was het haar onmogelijk hem op te sporen. In die verle genheid kwam zij op een inval. Zij wist naam en plaats van haar hotel, dwaalde niet verder op het tentoonstellingsterrein onder de duizenden rond, maar begaf zich rechtstreeks naar den uitgang en gaf haar adres aan een huurkoetsier, die haar begreep en naar het hotel reed. Overtuigd dat haar man vroeg of laat, maar toch zeker zou terug komen, wachtte zij hem gerust af. Des avonds te zeven uren kwam hij doodmoe, na alles in het werk gesteld te hebben en ten einde raad, aan zijn hotel, waar zijne gade hem met open armen ontving. Omtrent de ontploffing in de rue Bé- ranger van de capsules-fabriek van den heer Blan- chon, fabrikant van kinderspeelgoed te Parijs, worden nog de volgende bijzonderheden medege deeld Op het eerste oogenblik kon men zich geen volkomen rekenschap van de ramp geven. Een dichte stofwolk verhief zich twintig meter in de lucht, een schok, die gevoeld werd van de rue des Eilles du Calvaire tot de rue St.-Martin, en dit was alles. In 't magazijn „Pauvre Jacques", op den hoek van den Boulevard en de rue Béranger gelegen, braken alle ruiten en werde.i de goederen zeer beschadigd. De glasscherven heb ben meer of minder ernstig veertig personen ge kwetst. Yan een hunner werd een arm letterlijk afgesneden, van een ander werd het voorhoofd gespleten. Een koetsier werd door de ontploffing plotseling gedood, evenals zijn paard, en het rijtuig gebroken. De ontploffing werd gevolgd door het ineen storten van een groot deel van het huis n°. 22 geen seconde later vielen de zijvleugels van n°. 24 en n°. 20 met een oorverdoovenden slag neder. Een vreeselijk geschreeuw en gekerm steeg uit de drie huizen op: er waren daarin dertig fami- liën en het was etenstijd. De schrik was zoo groot, dat men in de eerste oogenblikken geen hulp durfde bieden. Twee jonge mannen waren de eersten die over de puinhoopen naar binnen durfden dringen. Zij werden gevolgd door sol daten en pompiers en men slaagde er in zeven personen uit het gevaar te reddeneeue oude vrouw, twee jonge meisjes, waarvan de eene het halve gelaat verloren heeft; een waterzuchtig grijsaard, die in zijn stoel in onmacht was ge vallen, vond men aan den rand van een put, waarin de andere van het gezin verdwenen waren, voorts eene vrouw met een arm, die door een balk gebroken was, en twee kleine kinderen, waarvan het eene huilde en het ander speelde in den hoek bij den schoorsteen, waarop de pendule stilstond en het juiste oogenblik van de ramp, vijf minuten vóór achten, aanwees. Drie andere kinderen waren onder den ingestorten muur: een kleine jongen en twee meisjes. Men ontdekte ze plotseling en mocht er in slagen een der meisjes te redden. Daartoe moest men balken doorzagen en groote blokken steen verplaatsen. Intusschen wierpen de bewoners der aangren zende huizen, die de vlammen zagen opstijgen van den uitgebarsten brand en een nieuw onheil vreesden, alles wat zij aan kostbaarheden bezaten uit het venster en namen overijld de vlucht. Eene vrouw sprong uit de derde verdieping en was dood toen men haar opnam. Spoedig verscheen de militaire macht en deed de straat ontruimen. De brand was niet van ern- stigen aard en men kon tot het redden der slacht offers pogingen aanwenden. Reeds waren vijf per sonen van onder de puinhoopen gehaald en naar de hospitalen of apotheken in den omtrek gezon den. De redders, die van alle zijden gesmoorde kreten hoorden, verdubbelden hunne pogingen en daalden in de kelders neder, toen een tweede ont ploffing nog heftiger dan de eerste plaats had. Het was toen tien minuten voor halftien. Al de muren, die nog waren blijven staan, stortten in. Een kolom van rook en stof steeg opwaarts en ver blindde de redders, waarvan eenige bedolven werden. De panische schrik was onbeschrijfelijk. Kreten, tranen, vloeken hoorde men in de rue Turbigo en het plein du Chateau d'Eau. Men riep elkan der, men zocht elkaar; vrouwen liepen wanhopend rond, hare echtgenooten roepende die zij wisten dat op de plek des onheils waren. Van het huis n*. 22 is geen steen op den ander gebleven en de twee andere huizen vertoo- nen gapende afgronden. Alles moet gesloopt worden. De geheele familie van een koopman is onder de puinhoopen bedolven. Hij zelf was afwezig. Tot laat in den nacht bleef eene dichte menigte in den omtrek. Tegen halfelf is de brand, die aanvankelijk smeulde, uitgebarsten; zoo vaak de spuiten de vlam weder eenigszins meester waren, gingen de pompiers voort met het doorzoeken van de puinhoopen. Het is nog niet zeker hoeveel personen bij de ramp zijn omgekomen. Men spreekt van 150 doodendoch andere berichten geven het veel lagere cijfer van 40 op. De vermoedelijke oorzaak van het onheil moet aan verregaande onvoorzichtigheid worden toege schreven. Even voor de ontploffing was een dienst meid met een brandende petroleumlamp in den kelder gegaan, waarin juist dien dag een groote hoeveelheid kruit, dat tot percussies moest ver werkt worden, geborgen was. Twee wakkere mannen alleen hebben trots het gevaar dat hen dreigde niet minder dan twintig personen van onder de brandende puinhoopen gehaald. De prefect van politie heeft zijn been gekneusd en zijn hand verbrand. Groot is het aantal gewondenverscheidene hunner hebben een amputatie van een of ander lichaamsdeel moeten ondergaan. Het zien van een vuurrood voorwerp, zegt de „Temps", zwevende boven het tentoonstel lingspaleis, heeft een oogenblik doen denken dat er eene poging is gedaan om de tentoonstelling in brand te steken. Uit een kort onderzoek echter, dat weldra in 't werk is gesteld, scheen te blijken dat hier hoogstens gedacht moest wor den aan eene onverstandige proefneming met een ballon. De gespannen toestand te Barcelona, ten gevolge van de „grève" der gasverbruikers aldaar, schijnt nog steeds voort te durenten minste, naar men dezer dagen uit genoemde stad meldde, waren er tal van huiszoekingen bij parti culieren gedaan, waren de wapens in de winkels der zwaardvegers in beslag genomen en was de bezetting geconsigneerd. Zelfs verwachtte men, dat de stad in staat van beleg zou worden verklaard. De „Eigaro" zal van 1 Augustus af in plaats van vier, acht pagina's geven. In de depar tementen telt het blad 27,000 geabonneerden door het verlagen van het port op de dagbladen met 1 centime per nummer, won het blad dus 270 fr. dagelijks of bijna 100,000 fr. jaarlijks, l'n het vorige jaar bedroegen de ontvangsten ruim 1,200,000 fr. De Villemessant wil van de „Eigaro" een soort „Figaro-Times" maken. De prijs van het abonnement blijft dezelfde. R eehtzaken. Ter correctioneele terechtzitting van de arron- dissements-rechtbank te Arnhem op 14 dezer ver scheen een meisje van elf jaren, aldaar woonach tig, aangeklaagd wegens diefstal van een kruiwa gen, van geld en van waschgoed. Het kind bekende volledig schuld, en gaf op de vraag van den voor zitter, wat haar tot dit misdrijf had geleid, ten antwoord: „dat zij gaarne naar een gesticht wilde, omdat er dau misschien nog iets van haar terechtkwam, maar niet te lang, want zij wilde niet gaarne lang van hare moeder, broertjes en zusjes verwijderd zijn." Uit het verdere ver hoor bleek, iat haar vader, toen zij twee jaren oud was (zij was het oudste kind), naar het tucht huis was opgezonden, en daar 7 jaren had ver toefd, Sedert zijne terugkomst sloeg hij gewoon-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2