A0. 1878. Nlaandag 13 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. G- e m. e n cl ]Vienws. N°. 5595. LBIDSOH DAG BLA T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer017». Grootere letters naar plaatsruimte. Het negenjarig zoontje van J. J. D e K., dat gisteravond om acht uren het ongeluk had in het Levendaal te vallen, is door den zeven tienjarigen jongeling C. Heykoop, die zich gekleed te water begaf, gered. Maandag a. s.des namiddags te drie uren, zullen in zee aan het strand te Scheveningen, tegenover den vuurtoren, belangrijke proeven geno men worden met den nieuw uitgevonden hoorbaren en zichtbaren zee-reddingboei. Bedoelde boei bezit de gewenschte eigenschap, dat hij bij golfslag of hevige branding in zee, zoowel voor den drenke ling als voor de schepelingen die den boei hebben uitgeworpen, op behoorlijke afstanden valt waar te nemen. De proefneming zal plaats hebben onder toezicht van den uitvinder, den heer Lefèbre te 's-Gravenhage. Bij den timmerman P. SmitteOud- Beierland is een kuiken geboren, dat vier pooten, twee snavels, één kop en drie oogen heeft. Op de Kippenmarkt te Arnhem is een paard, gespannen voor een wagen met kalveren, op hol gegaan. Een kar met eieren geladen, viel onderstboven en de inhoud werd grootendeels ge broken. Een tweejarig kind van den machi nist Van den Berg te Nieuweschans, dat van eene korte afwezigheid der moeder gebruik maakte om uit een keteltje met kokende koffie te drinken, is niet lang daarna onder de hevigste pijnen overleden. Woensdag-avond waren in Den Helder vier knapen in de Koningstraat bezig „deurtje te bellen". Een hunner viel onder het spel op de straat neder en weinige oogenblikken later was hij een lijk. Wat de oorzaak van zijn dood is, weet men niet. De justitie doet onderzoek. Dezer dagen werd een ingezetene van Rotterdam, die in zijne verstandelijke vermogens gekrenkt was, op last van zijn geneesheer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Des avonds is hij uit de zaal ontvlucht en bij het doen van een sprong over eene leuning dood gevallen. Gisterochtend heeft zich het gerecht uit Alkmaar naar Schagerbrug begeven om een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaak van den dood eener juffrouw, die daar is overleden. Er schijnen vermoedens van vergif tiging te bestaan. Te Meppel heeft een huisheer zich zoodanig aan een zijner „meiers" vergrepen, dat er tegen hem eene rechterlijke aanklacht is geschied de geneesheer heeft het ontstaan van hersenschud ding geconstateerd. Onlangs meldden wij, dat dezer dagen weder een verminkt lijk, ditmaal van een 25- of 30-jarig jonkman, uit de Seine was opgehaald en men daarbij aan een vreeselijke misdaad had te denken. Dit laatste nu schijnt niet het geval te zijn. Uit de lijkschouwing is nl. gebleken, dat de verschillende beleedigingen van het lichaam zeer goed daardoor kunnen zijn ontstaan, dat het in den dikwijls vrij snel vlietenden stroom bij her- haling in aanraking kwam met verschillende voor- werpen, als vaartuigen, kettingen enz. Dit schijnt te meer aannemelijk te zijn, daar het lijk volgens het oordeel van deskundigen ongeveer een jaar s in het water heeft gelegen. Men mag dus geloo- ven, dat men hier te doen heeft met de over blijfselen van iemand die zich door verdrinking van het leven beroofde. Trouwens, de Seine ver bergt buitendien reeds al te veel bewijzen van misdaden in haren schoot. Thans doet de politie weer onderzoek naar de identiteit van het lijk van een ongeveer vijftigjarig man, op de Quai de Billy uit die rivier opgehaald. Dat men hier wer kelijk aan een misdaad heeft te denken, schijnt te moeten worden opgemaakt uit een wond aan den rechterslaap, door een stomp werktuig te weeggebracht. De verhalen van desomsallerzonder- lingste uitwerking van den bliksem op verschil lende voorwerpen kunnen weer vermeerderd wor den met een uit het Eransche stadje Saiut- Kévérien. Daar is nl. de bliksem door den schoor steen in een woning geslagen, waar hij in een vertrek gelijkvloers een aantal voorwerpen van aardewerk vernielde en o. a. een stapel borden trof; het eerste, derde, vijfde bord enz. werden verbrijzeld, terwijl die borden, welke zich op de plaatsen der even getallen in den stapel bevonden, daarentegen ongedeerd bleven. Daarna baande het hemelvuur zich een uitweg door een raam en trof ook een meisje, dat op den drempel der woning aan het werk was, zoo ernstig, dat het benedenge deelte van haar lichaam geheel verlamd werd, zoo dat men bevreesd is dat zij het gebruik van hare beenen zal moeten missen. Te Gent heeft een metselaar, die in beschonken toestand thuis kwam, na eerst zijn vrouw te hebben mishandeld, zijn kind, een zuige ling van drie maanden, een zoo hevigen slag op het hoofdje toegebracht, dat men voor het behoud van het leven vreest. Slechts met moeite mocht het den buren gelukken het weerlooze wicht aan de handen van den ontaarden vader te ontrukken. Deze is na een voorloopig verhoor in verzekerde bewaring genomen. Dezer dagen is te Brussel een span prachtige zwarte paarden aangebracht, een geschenk van den keizer van Duitschland aan de koningin van België. Een bejaarde dame, woonachtig te Parijs in de rue des .Ecuries-d'Artois, had het voornemen opgevat zich metterwoon in het stadje Z. te vestigen en ontbood haren zaakgelastigde, met het doel hem te raadplegen over het te gelde maken van eenige effecten om voor de daardoor verkregen som een buitengoed aan te koopen. Toen de zaakgelastigde op den bepaalden tijd ver scheen om het geldswaardig papier in ontvangst te nemen, verklaarde echter de dame, dat zij van haar voornemen had afgezien, welke woorden haren lasthebber schenen te leur te stellen. Den tweeden nacht na het gebeurde, te ongeveer twee uren, meende de dame iemand in de eetzaal te hooren loopen, doch, denkende dat het haar gezelschaps juffrouw zou zijn, die eenigszins ongesteld was, gaf zij daarop niet verder acht, toen eensklaps de deur van hare slaapkamer werd geopend en zij twee personen zag binnenkomen, waarvan de een, met een dolk gewapend, zich regelrecht naar haar bed begaf, blijkbaar met het doel om haar bij de minste beweging het moordtuig in het hart te stooten. Geen wonder, dat de dame in bezwijming viel. Toen zij een uur later weder tot bewustzijn kwam, kon zij zich overtuigen, dat het tweetal ongenoode bezoekers verdwenen was en met hen al hare effecten en obligatiën uit een secretaire, die blijkbaar met een valschen sleutel was geopend. Ten einde vreemdelingen, diedeten- toonstelling te Parijs bezoeken, gelegenheid te geven om in het centrum der stad „neutrale salons te vinden, waar elke natie zich te huis kan gevoe len", heeft het bestuur van den „Cercle de l'Opéra" eenige bepalingen vastgesteld, die het voor vreem delingen gemakkelijk maken, gedurende hun ver blijf in de Erausche hoofdstad lid („membre fon- dateur") van de genoemde sociëteit te worden. Zij moeten daarvoor lid zijn van de eene of andere bekende, beschaafde sociëteit in hun vaderland en door den voorzitter daarvan, hunnen ambassadeur of hunnen consul worden aanbevolen en vóór 10 Juni van hunnen wensch doen blijken aan het secretariaat van de „Cercle de l'Opéra", 25 Rue de la Paix. Ambassadeurs, consuls, hoofden van gezantschappen, presidenten en bestuurders van sociëteiten, hoofdredacteurs van groote buitenland- sche dagbladen kunnen zich als eerelid van den Cercle voor den tijd van hun verblijf te Parijs doen inschrijven, zonder dat zij eene ballotage hebben te ondergaan of «ontributie behoeven te betalen. In de leeszalen van de genoemde socië teit zullen de voornaamste couranten van alle landen der wereld, alsmede telegrammen ter lezing liggen; tolken, die alle talen spreken, worden kosteloos ter beschikking van de vreem delingen gesteld. Te Exloërmond is, acht voet diep on der het veen, gevonden een gave ossenhoorn, ter lengte van een halven meter, met het cijfer (jaar tal?) 1182 daarin gesneden. In het Hongaarsche dorp Tissa-Esslar heeft een spookgeschiedenis het treurig einde gehad- dat het spook verslagen is. Op een nabijgelegen pusta had de lakei den luimigen inval om zich met nog een kameraad als spook te verkleeden en de op de pusta wonende lieden te verschrik ken. Eensklaps trad echter een moedige jongen vooruit en daagde driemaal na elkander de spook gestalte uit, zeggende„Als gij werkelijke geesten zijl, spreekt dan." Geen antwoord bekomende, zwaaide hij zijn ijzeren hooivork boven het hoofd van het eene spook en gaf hem zulk een geduchten houw, dat de getroffene eenige dagen later den geest gaf. Het tweede spook nam haastig de vlucht. De zaak komt nu voor het gerecht. Blijkens de „Soldatenfreund" leeft te Bromberg nog een van de soldaten van Frederik den Grooten. Hij heet Stanislaus Bogniewski, heeft onder den grooten koning in diens laatsten regee- ringstijd gediend in het 1ste artillerie-regiment te Berlijn, en is thans 117 jaren oud. Hij is dood arm en leeft van een klein pensioen uit het land weerfonds. Naar lichaam en geest bevindt de ve teraan zich nog vrij wel. Een Italiaansch professor, Erancesco Ratti te Bologna, beweert eindelijk het moeielijke vraagstuk der vervaardiging van bankbiljetten, die niet nagemaakt kunnen worden, opgelost te hebben. De gelukkige uitvinder werd dezer dagen door koning Humbert in eene bijzondere audiëntie ont vangen. Z. M. moet bij die gelegenheid den pro fessor gelukgewenscht hebben met zijne ontdek king. 't Zou zeker voor Italië te wenschen zijn, dat deze ontdekking waarheid bleek te zijn, want in geen enkel land, met uitzondering van Rusland, komen zoo vele vervalschingen van banknoten voor als daar. Het hof van Rome heeft, in weerwil van de oppositie der advocaten van de gebroeders Antonelli, besloten getuigenissen toe te laten „in futura memoria" in het proces Lambertini-Anto nelli. Het eerst zal de vroedvrouw Gervasi worden gehoord, die in den laatsten tijd zeer ziek is. Het proces zal in Juni in behandeling komen; 150 getuigen worden opgeroepen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1