drift in de Prinsenstraat kwam, ontmoetten zij andermaal den onbekenden-vriend, die echter spoedig die tapperij verliet en zich naar den Oosterpoortenwal begaf, om langs dien weg naar zijne woning buiten de Oosterpoort te gaan. Johanna B. volgde hem en ver wijderde zich van Blanken. Deze, hierover vertoornd, wachtte haar op den wal op, en toen hij haar ongeveer een kwartier later aldaar alléén gewaarwerd, wierp hij haar op den grond en verworgde haar. Daarna begaf hij zich naar zijne slaapstede. Twee personen, die omstreeks drie uren den Oosterpoortenwal pas seerden, zagen Johanna B. op den wal liggen en gaven onmiddellijk hiervan kennis aan de politie. Dr. Sormani, de officier van justitie en de commissaris van politie waren spoedig aanwezig en constateerden, dat Johanna B. een gewelddadigen dood moest zijn gestorven, daar hare kleederen geheel ver scheurd waren, zij eenige bloedende wonden aan het hoofd en bovendien een striem om den hals had. Aan de ijverige nasporingen van de agenten van politie Holkamp en Richie mocht het denzelf den morgen nog gelukken den vermoedelijken dader, bovengenoemden Blanken, op te sporen en naar het politie-bureel over te brengenhij moet zijne schuld volledig hebben bekend en is naar het huis van verzekering overgebracht. Blanken moet reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn geweest, zonder certificaat van goed gedrag uit den militairen dienst in Oost-Indië zijn ontslagen en reeds eene tuchthuisstraf van zes jaren hebben ondergaan. Aangaande den brand te Klaaswaal op 6 dezer 's nachts te halfeen, bij A. Van der Tol, wordt nader van daar het volgende meege deeld De burgemeester, te Numansdorp wonende, te twee uren gewaarschuwd, bevond zich vóór drie uren alhier. Een onmiddellijk ingesteld ver hoor van A. V. d. T., zijne vrouw en stiefzoon, leidde niet tot de noodige ophelderingen. Na hun vertrek uit de raadkamer, alwaar zij gehoord waren, vond de gemeente-veldwachter bij den ingang daarvan een gouden krulspeld. De burgemeester, hiervan verwittigd, liet dadelijk de huisvrouw van V. d. T. voor zich brengen. Op hare verklaring dat niets was gered, toonde hij haar de speld, die zij voor de hare herkende. De burgemeester gaf haar nu gelegenheid tot overgave der andere voorwerpen, die zij soms nog bij zich had. Zij zeide niets te hebben. Bij gehouden visitatie maakte de burgemeester zich weldra meester van een paar gouden krullen, die zij onder de klee ding van hare borst had zitten. Daarna werd te voorschijn gehaald een gouden slot, zilveren reulc- doos, zilveren snuifdoos, twee knipbeursjes met zilveren beugel en eenig los geld, alles op voor lijf en rug. Niettemin bleef de vrouw schuld ontkennenal het gebeurde maakte op haar niet den minsten indruk. De burgemeester liet nu den man alleen voor zich brengen. Ook deze bleef ontkennen, zeggende „alles is verbrand, ook f 300 aan geld;,niets is gered, oorzaak onbekend." Hij wist niet dat de vrouw reeds zooveel van dat verbrande goed had moeten afstaan. Nu toonde de burgemeester hem de gevonden gouden speld, die gelukkig zijn verrader was. Uitgenoodigd af te geven wat hij bij zich had, gaf hij over eene portemonnaie, waarin ruim f 200 aan bankpapier en geld. Anders zeide hij niets te hebben. De burgemeester stelde nu een persoonlijk onderzoek in en vond onder zijne kleederen weggeborgen een zwartkoralen ketting met gouden slot, een roodkoralen ketting, waarvan het gouden slot bij de vrouw was gevonden, en eindelijk de weder gade der gevonden gouden krulspeld. Y. d. Tol verklaarde nu de speld, die gevonden was, ook bij zich te hebben gehad, toen hij de eerste maal aan het raadhuis was geweest, en die zeker te heb ben verloren. De zoon had niets bij zich. Deze bleek geheel onschuldig te zijn. Hij is zelfs met levensgevaar uit het zolderraam van liet brandend huis gesprongen op de straat, waarop hij zijne kleeding had geworpen. De burgemeester was te zes uren geheel gereed. Om zeven uren versche nen voor het raadhuis twee rijtuigen om man en vrouw, die beiden bleven ontkennen den brand te hebben gesticht, ieder afzonderlijk naar Dor drecht over te brengen. V. d. Tol hield eerst nog een toespraak tot het volk. God aanroepend en zwerend riep hij uit, door den knappen burge meester onschuldig te worden opgebracht. In den loop van den dag hebben zij aan den otlicier van justitie beiden het misdrijf bekend. Intusschen zijn vier huisgezinnen zonder dak. Gelukkig bood de oude school, pas verlaten, een toevluchtsoord voor de ongelukkige gezinnen. Y. d. Tol behoort tot eene klasse van lieden, die er een beroep van maakt om te leven en te teren op de puinhoopen van goedgezinde menschen, die koopt op krediet op erfhuizen enz., alleen met het doel om geld in handen te krijgen voor vroegere krediteuren. Te Wolvegais Woensdag-avond de trein naar Leeuwarden door het verkeerd staan van een wissel op een zijspoor geloopen en tegen vijf ledige wagens gebotst. De machine en de vee wagens zijn beschadigd, de reizigers hebben geen letsel bekomen. Eene reserve-machine is van Mep- pel ontboden, waarmee de trein, met twee uur vertraging, vertrokken is. Dinsdag-avond is onder de gemeente Elten door den laatsten trein naar Emmerik iemand uit Herwen en Acrdt overreden. Er schijnt grond te zijn om te vermoeden, dat de man zich met voordacht heeft laten overrijden. Onder de gemeente Hu y bergen was op twee plaatsen brand ontstaan in de bosschen van de heeren Dochez uit Bergen-op-Zoom en Yan Eupen te Antwerpen. Aanvankelijk was de oorzaak van die branden onbekend, doch thans is het aan de te Bergen-op-Zoom gestationeerde maréchaussees mogen gelukken, de vermoedelijke daders te arres teeren. Het zijn twee broeders, knapen van 14 en 16 jaar, die als rondventers den omtrek afloopen. Zij zijn naar Breda vervoerd. Tusschen Lier en Eindhoven is van eene bezending muziekinstrumenten een klarinet ontvreemd. Men heeft den spoorwegdief-muziek- liefhebber, tevens remmer op een trein, spoedig gevat. Eerstdaags begint op Tessel de jaar- lijksche afzet der lammeren. De fokkerij is voor dit jaar zeer voordeelig geweest; men schat het aantal lammeren dat afgezet zal worden op ruim 20,000. Yoor het grootste gedeelte zijn ze reeds verkocht voor f 12.50 het stuk, maar er zijn fokkers die met dien prijs nog lang niet tevreden zijn. Uit deze cijfers laat zich gemakkelijk op maken, welke rijke vruchten de lammerteelt voor het eiland afwerpt. Men berekent dat aldaar 40,000 schapen gehouden worden. Woensdag-avond omstreeks halfze- ven is op een Engelsche bark, liggende in het Westerdok te Amsterdam, brand ontstaan, die aan de lading, meerendeels uit katoen bestaande, nogal schade heeft berokkend. Men vermoedt dat de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Een koopman te Dussen, die met een wagen, waarvoor een ezel gespannen is, winkel waren langs de huizen vent, was gewoon dit dier zeer onbarmhartig te behandelen. Dezer dagen met een zeer zware vracht huiswaarts keerende, werd de ezel weder schandelijk geslagen. Het dier, misschien wel wetende dat voor mishandelde beesten van de menschen geen recht te krijgen is, besloot zich zelf recht te verschatten. Toen, te huis ge komen, de venter zijn ezel uitspande, viel deze, zoudra hij zich vrij gevoelde, woedend den ruwen meester aan en beet hem een stuk uit de wang. Volgens nadere berichten omtrent de ontploffing in de buskruitfabriek te Schuiau zijn al de.daartoe behoorende gebouwen, met uitzon dering van het magazijn, vernield. Tot Dinsdag middag waren er negen dooden, waaronder de directeur, uit de puinhoopen opgedolven; vijf personen zijn zwaar gekwetst. Ook nagenoeg alle huizen in het naburige Wedel zijn beschadigd. De „Dresd. Nachr." deelen een ver makelijke bijzonderheid mede omtrent de jongste reis van den koning van Saksen. Aan een der stations afgestapt, waar hij door de leden van den raad en eenige gemeente-ambtenaren werd ont vangen, verzocht de koning den burgemeester, toen deze eenigszins aarzelde, hem de onderschei den colleges en personen voor te stellen. „Waarde burgemeester," zeide de koning, „wees zoo goed mij toch met de heeren bekend te maken!" „Zeer gaarne, 'U. M.," luidde het antwoord, en toen begon de burgemeester luide te roepen „Mijnheer het raadslid Richter Z. M. de ko ning" „Mijnheer de assessor, passementfabri- kaut Naumann Z M. de koning." „Mijn heer de secretaris Fritzsch Z. M. de koning." Zoo zou het voortgegaan zijn, de geheele rij langs, had sire aan de voorstelling geen einde gemaakt met de opmerking, dat hij geloofde dat de heeren hem allen nu wel kenden, maar dat hij den bur gervader moest verzoeken alleen de namen van de heeren maar te noemen. Dit geschiedde en hiermede liep de plechtigheid verder tot weder- zijdsch genoegen af. De hondenbelasting in Engeland heeft in 1877 349,743 pd. st. opgebracht. Belast werden 1,399,330 honden. De meesterknecht in een der brouwe rijen te Dortmund, een algemeen geacht man, vader van twee nog jonge kinderen, die op het punt, stond om te hertrouwen, is Woensdag in zijn huis doodgestoken door een arbeider, die wegens dron kenschap was weggejaagd en weder toegelaten wilde worden. De dader is onmiddellijk gevat. De stoot werd toegebracht met een mes en drong door tot het hartde getroffene keerde met wankelende schreden naar de woonkamer terug, waar hij na tien minuten den geest gaf. Op een soiree bij de keizerin van Rus land vroeg de gravin BloudofT aan den czaar, of er berichten uit Turkije waren. De czaar antwoordde „Wat kunnen die u schelen? Laat die zaken over aan ons, mannen. Indien de vrouwen zich niet zooveel met politiek hadden bemoeid, dan zouden wij dien verwenschten oorlog niet hebben gehad." R eclitzalie n. De boekhouder v. d. B., die zich in dienst van de nationale-militie-maatschappij „De Een dracht" in Den Haag schuldig maakte aan mis bruik van vertrouwen, is gisteren door de arron- dissements-rechtbank tot een maand celstraf en een geldboete van f 12,50 veroordeeld. Een Delftschen schipper, die zich aan gelijk misdrijf schuldig maakte, werd een gevangenis straf van 8 dagen en een geldboete van f 12,50 opgelegd. BUITENLAND. Fx-anlïr ij l£ In de Kamer antwoordde gisteren de minister van buitenlandsche zaken op de interpellatie van den heer Mitchell, dat de onderhandelingen over het congres nog voortduren en men de hoop kan voeden dat zij op een vreedzame oplossing zul len uitloopen. Frankrijk vervult de rol van be langeloos toeschouwer en vriendschappelijk raad gever. Het staat met alle mogendheden in goede betrekking. De regeering heeft geen andere ver plichtingen dan die welke uit de tractaten voort vloeien. Wat de dagbladen betreft, de regeering heeft aangaande de buitenlandsche zaken geen orgaan. België. De Kamer heeft gisteren de herzieniug van de wet op de verkiezingen aangenomen en een aan vang gemaakt met het debat over de politiek der regeering in bet algemeen. De heer Bara veroor deelde vooral de partijdigheid bij de benoemingen van rechterlijke ambtenaren en notarissen. Van 380 benoemde notarissen behooren 340 tot de clericalen. Na eene nu en dan zeer levendige, volgens de „Indépendance zelfs zeer stormachtige discussie is het wetsontwerp betreffende het gebruik der Vlaamsche taal in zakeu van administratieven aard Woensdag met algemeene stemmen door de Kamer aangenomen. Het bestaat uit twee artikelen, waarin het volgende bepaald wordt: In de provinciën Antwerpen, West- en Oost-Vlaanderen, Limburg en in het arrondissement Leuven zullen de ken nisgevingen en mededeelingen van rijks-ambte naren aan het publiek, hetzij in het Vlaamsch, hetzij in het Duitsch en Fransch worden opge steld. Bedoelde ambtenaren zullen met de gemeen ten en particulieren in het Ylaamsch briefwisse ling houden, tenzij dezen anders verlangen of zelveu in het Fransch geschreven hebben. In het arrondissement Brussel zal deze briefwisseling even eens in het Ylaamsch worden gevoerd, indien de betrokken gemeenten of particulieren zulks ver langen of zeiven zich van deze taal bediend hebben. Kennisgevingen en mededeelingen vanwege rijks ambtenaren worden ook in dat arrondissement als bovenvermeld is geredigeerd.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2