N°. 5594. A0. 1878. Zaterdag (I Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- - i-i i- imi IT» PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltiden per 8 maanden7 1.10. Frar/co per post,,Tn;x;T7..".7T a 1.40. Afzonderlijke Nommers70.02. LEIDEN, ÏO Stel. Wij vernemen dat gedurende den a. s. zomer dienst der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij, van het station alhier in de richting naar Botterdam dagelijks dertien treinen zullen vertrekken en wel 's voormiddags te 6.20, 7.51, 9 9, 9.59, 10.49, 12; 's namiddags te 1.29, 3.59, 4.56, 5.37, 6.36, 8.43, 10.30. De 3de, 6de en 10de zijn expres-treinen 1ste en 2de kl. Door deze rege- liug is men reeds 's morgens om kwart voor zevenen in Den Haag en om drie minuten voor halfacht te Botterdam, hetgeen in verband met de Bijn- en Zuidersporen en andere middelen van vervoer zeker geen klein gerief zal opleveren. In de richting naar Amsterdam zullen dagelijks van hier twaalf treinen verlTekken en wel 's voormiddags te 7.28, 9.03, 10.25, 11.10; 's namiddags te 12.45, 1.36,3.31, 4.57, 6.56, 7.40, 9.12 en 10.9. Die van 11.10,12.45 en 7.40 zijn expres-treinen 1ste en 2de klasse. De treinen van 9.3,12.45, 3.451 en 7.40 staan via Haar lem in correspondentie met Alkmaar, Den Helder, Zaandam en tusschenstations. Tevens zal, gelijk gis teren reeds uit de mededeeling van den burgemeester bleek, de laatste trein uit Den Haag, die om 10.20 uit Botterdam vertrekt 'en in de residentie om 11.5 aankomt, bij wijze van proef voorloopig's Woens dags en Zondags tst Leiden doorloopen. Bij gelegenheid van de 30-jarige viering der muzikale loopbaan van den heer Brandts Buys zal te 's-Hage een feestconcert gegeven worden, waarvan het koor uit 150 personen zal bestaan. Composition van den jubilaris-en van zijne zonen, welke laatsten beurtelings koer en orkest -zullen dirigeereu, zullen worden uitgevoerd. De prinsen Alexander -en Frederik hebben ieder 100 geschonken voor het waarborgfonds, bijeen te brengen tot dekking van een eventueel tekort op de reis van bet Paleisorkest van den heer Joh. M. Coenen, naar Parijs. Het „geschil" tusscken gedeputeerde -staten dezer provincie en liet gemeentebestuur van 's-Gra- venhage over de aardappelensehillen is in der minne uit den weg geruimd, door 's raads besluit van gisteren, om toe te geven aan het verlangen van het haoger college tot verwijdering uit de onlangs vastgestelde politieverordening van de impopulaire bepaling omtrent het ophalen van asch en vuilnis. Bij de door gedep. staten bestreden bepalingen betreffende de sociëteiten bleef de raad volharden, op grond dat hij .daarin geene beperking van bet bij de grondwet gewaarborgde recht van vereeniging en vergadering meent te zien. Uit eeue mededeeling bleek dat in de jongste geheime raadszitting een adres was vastgesteld -en •opgezonden aan Z. .K. H. prins Hendrik, de ee- -ukwenscheu der burgerij uitdrukkende bij gelegen heid van -rijn voorgenomen huwelijk met' prinsec Maria van Pruisen. Voor eenigen tijd heeft mr. B. Th. baron Van Heemstra van Fro ma en Eibersheren te 's-Hsge aan de Kaapsche rederijkerskamer „Aurora" - een geschenk toegezonden, bestaande in een pracht uitgave der werken van mr. Khijuvis Feilh, in negentieu deeleu. De Kamer zal haar eerevoor zitter, baron Van Heemstra, een tegengeschenk aanbieden, bestaande in portretten van verschei den personen en in andere afbeeldingen, tot Zuid- Afrika in betrekking staande. In het gebouw Felix Meritis is aan het Amsterdamsch studentencorps een nieuw vaandel uitgereikt, het corps aangeboden door de jonge dames van Amsterdam. Met eene toespraak van eene der dames van het comité en in het bijzijn j van tal van geuoodigden, waaronder burgemeester t en wethouders, had deze plechtigheid plaats. Het geschenk werd daukbaar aanvaard, en de avond met een vroolijk bal besloten. Uit een particulier schrijven uit de Transvaal verneemt de Kamper Crt., dat de heer W. J. Van Gorkom met zijne familie in de eerste dagen van Juni in Nederland terug zal zijn. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot den predikdienst in de Ned. Hervormde kerk toegelaten de candidaten in de godgeleerdheid C. M. Van Oosterzee en K. Jauzeu. Voor de akte in de Fransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten 2 werden afgewezentoegelaten de heeren O. W. Van der Beek uit Bodegraven, P. L. Elberg en H. Th. Güdde uit Schiedam en A. Meeusen uit Barendrecht. Voor de akte als hoofdonderwijzer waren 13 csnlidaten; 8 werden afgewezen; toe gelaten de heerenL. Mulder uit Boskoop, S. Claus, J. H. G. Boel en J. D. Smits uit 's-Hage en J. Tilma uit Aiphen a/B. Naar aanleiding eener gedane oproeping is in eene te Botterdam gehouden bijeenkomst van belangstellenden besloten eene commissie te vormen, om uitvoering te geven aan het denkbeeld, Z. K. II. prins Hendrik een blijk van hulde aan te bieden bij zijn aanstaand huwelijk. Het zal door de burgerij van Botterdam worden aangeboden zelfstandig en dus niet in vereeniging met andere gemeenten. Naar men verneemt worden pogingen in het werk gesteld om ten behoeve van liet aanstaand groote garnizoen te Zwolle, de groote zoogenaamde ICetwich-weide buiten de Diezerpoort aldaar aan te koopen. De Staat zou voor dat terrein f 60,000 geboden hebben, voorzeker een belangrijk bedrag, als men weet dat voor p. m. 40 jaren de Ketwich- weide is verkocht voor ongeveer f 12,000. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zal op den 28sten Mei e. k. te Utrecht worden aanbesteed het leggen van een tweede spoor tusschen de stations Bokstel en Eind hoven ten behoeve van den spoorweg van Breda naar Eindhoven. Bij kon. besluit is aan de firma Van der Slik en Cie. te Dordrecht concessie onder de be naming „Ncordster" verleend voor de ontginning van steenkolen over eene terreiuuitgestrektheid van ongeveer 46.7 hectaren, gelegen in de gemeenten Hceusbroek, Klimmen en Voerendaal (provincie Limburg). De Staatscourant bevat de wijzigingen in de statuten der Nederlandsch-Indiscbe Droogdokmaat- scheppij, gevestigd te Amsterdam, en die in de statuten van het Genootsehap ter bevordering van heel- en verloskunde aldaar; alsmede de Wet van 6 Mei jl., houdende wijzigingen in die van 9 Juli 1842 op het notarisambt. Tweede Kamer. Het algemeen debat over fiiet ontwerp tot verbooging der Indische begroeting is voortgezet en beëindigd. De minister van koloniën verdedigde het op grond van de noodwendigheid der Indische spoorwegen, die niet afhankelijk moeten zijn van den minder goe den finaneiëelen toestand. Zijn streven was overi gens versterking der Indische middelen. De neerzet- ting door eeue Eugelsche compagnie op Broenei be hoefde geen ongerustheid te geven, de zaak bleef in de aandacht der regeering. De minister was het eens met den heer Fr. v. d. Putte dat geen agressieve politiek ten opzichte van Atjeh moest worden gevolgd. Maandag voortzettiug van liet debat over art. 1aanleg van twee spoorlijnen op Java. Uit Den Haag wordt ons gemeld: Met den toestand van den minister De Boo van Alderwe- PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Vail 16 regelsf-05- Iedere regel meer'77.7.70.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. relt schijnt liet, naar men met leedwezen verneemt, achteruit te gaan. In de laatste dagen heeft de patiënt, die, gelijk men weet, tot dusverre, of schoon zeer veel smarten lijdende, den ganschen dag zich met de behandeling en het nazien van alle zaken bezighield, weinig kunnen verrichten. In dezen toestand is den patiënt door zijne artsen ten sterkste aanbevolen voor een paar maanden rust te nemen en zich naar het buitenland te bege ven. Men wil weten, dat de minister dien tijd te Nizza zal doorbrengen. Mrs. J. J. L. baron Van Fridagh en W. D. Bosch hebben in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. Van het instructie-bataljon heeft aan het examen voor den rang van 2den luitenant der in fanterie bij het N. O.-I. leger voldaan de sergeant T. J. Van Dam. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. Van Gennep, is den 14den April te Curasao aangekomen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwe- diep naar Batavia, heeft 8 Mei van Suez de reis voortgezet. Gemengd Nieuws. In de Zorgvlietstraat te's-Hage ont stond Woensdag-avond een begin van braltd bij den drogist K., die ook handel drijft in petro leum. Terwijl de vrouw des huizes, die alleen thuis was, zich op de bovenverdieping bevond, vatten eenige brandstoffen, die bij den haard lagen, vuur en weldra deelde zich dit mede aan een vat pe troleum, dat er dichtbij lag. Toen de buren den rook naar buiten zagen slaan, ijlde zekere Van Beek naar binnen, wierp onmiddellijk een wollen deken over het brandende vat en doofde op die wijze de vlam. Door zijne tegenwoordigheid van geest heeft hij waarschijnlijk een ernstig onheil voorkomen. Op de Eavelsche heide, nabij Breda, 'neeft Woensdag een gepensioneerd militair van het O.-I. leger, oud 49 jaren, zich door ophanging van het leven beroofd. Misbruik van sterkedrank wordt als de oorzaak van dezen zelfmoord beschouwd. Naar aanleiding van den in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegden moord op Johanna Erancisca Boelens, weduwe van Johannes Schut, op den Oosterpoortenwal te Groningen, meldt men nog het volgende: Den 2den Mei jl. was uit de kolonie Veenhuizen ontslagen en naar Groningen overgekomen zekere G. H. C. Blanken. Hij had zijn intrek genomen in eene slaapstede. Daar maakte hij kennis met de verslagene. De ontslagen kolonist had in de kolonie ruim f 40 overgespaard. Tot Maandag-morgen brachten zij den tijd te zamen door in danshuizen en herber gen. De liefde van Johanna B. was echter den vorigen avond reeds bekoeld en bleek 's Maandags, toen zij bemerkte dat de contanten verteerd wa ren, geheel uitgedoofd te zijn. Dien dag was Blan ken tweemalen in de slaapstede geweest om haar op te zoeken, doch telkens tevergeefs. De derde maal vond hij haar en scheen de goede verstand houding hersteld. Het laatste overschot van de bespaarde gelden moest 's avonds nog verteerd worden. Omstreeks halfelf aan het Zuiderdiep, tus schen den Ileerepoortenboog en den Oosterpoor- tenboog gekomen, ontmoetten zij een persoon,.met wien Johanna B. een gesprek aanknoopte. Zij liet Blanken duidelijk blijken, dat zij liever met nieuwen vriend verder wilde gaan. Kort daarop, toeri Blanken met Johanna B. in eene tapperij in eene

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1