N°. 5591. Woensdag A°. 1878. Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8TADS-BERICHTEI. IiEIDSCH -- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. BLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer.~Vjr.TTTir.~i.'.O.I7£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat de passage door de Donker-.teeg te beginnen met 8 Mei e. k. gedurende 8 dagetl voor rij - en voertuigen zal GESLOTEN zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 6 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEI0EN, 7 MeI. Naar wij van goederhand vernemen zijn door den weleerwaarden heer E. C. Groeneveld, onlangs alhier overleden, de volgende legaten besproken, vrij van het recht van successie, als: aan het Nederlandsch Zendelinggenootschap te Rotter- darn 2000, aan het Nederlandsch Bijbelge nootschap 1000, aan de Evangelische Maat schappij ƒ1000, aan de Gustaaf-Adolf-Vereeniging 1000, aan de Maatschappij van welstand f 1000, aan de Maatschappij Unitas 1000, aan het Al gemeen Weduwenfonds der Ned. Herv. predikan ten 2000, aan het Eonds voor noodlijdende ker ken en personen 1000, aan het Doofstommen- instituut te Rotterdam f 2000, aan het Doofstom men-instituut te Groningen 1000, aan de Maat schappij van weldadigheid Willemsoord 2000, aan het Blinden-instituut te Rotterdam 1000, aan het Werkhuis te Leiden 1000, aan het Werkhuis te Noord wijk-binnen 1000, aan het Geref Weeshuis te Leiden 1000, aan het Pro testantenbond 1000, aan de Vormschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden ƒ1000, aan de Ned. Herv. diaconie te Leiden 2000, aan de Hervormde diaconie te Noordwijk-binneu, Noord- wijk-aan-Zee, Bussum bij Naarden en Valkenburg bij Leiden, ieder 100Ó. Bij de d.d. schutterij alhier zijn benoemd tot kapitein P. E. Rollandet, thans lste luitenant; tot lsten luitenant J. Tak, W. Van Olden, J. Schelt ema en A. J. Lindeman, allen thans 2de luitenant; tot lsten luitenant a la suite G. N. Van der Koog, vroeger lste luitenant bij dezelfde schutterij; tot 2den luitenant J. Kimmel, vroeger 2de luitenant bij het lste bataljon rustende schut terij in de provincie Zuid-Holland, enrar. J. Van Outeren, sergeant. Bij gelegenheid der groote inspectie, welke hedenmiddag op het exercitieveld buiten de voor malige Rijnsburgschepoort over de Leidsche dd. schutterij gehouden werd, zijn aan de kapiteins W. L. Van Kaathoven en P. A. Du Buisson de Jonge, alsmede aan den tamboer J. Petit de eere- teekenen van eervollen langdurigen werkelijken schutterlijken dienst uitgereikt. Tegelijkertijd had de installatie der nieuwbenoemde officieren plaats. Bij beschikking van 3 Mei jl. is aan J. J. Planjer, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst. op de wateren tusschen Leiden, Haarlem en Amsterdam. Het comité van dames dat zich gevormd had ter bijeenbrenging van een stofielijk blijk van hulde en vereering aan mevrouw Elise Van Calcar bij gelegenheid van den 25-jarigen gedenkdag barer echtvereeniging met den heer H. C. Van Calcar heeft gisteren zijne opwachting gemaakt bij de geëerde jubilarisse. Met een korte maar hartelijke toespraak, welke door eenige dichtregelen besloten werd, bood het haar een kristallen bloem- drager op zilveren voet aan, gevuld met levend groen en fijne bloemen en rustend op een porse leinen schotel, welke een lauwerkrans van dooreen gevlochten groene en zilveren bladen bevatte en waaronder stoflelijke blijken van hulde en vereering in gulden vorm bedekt waren. Aan deze tastbare uiting van ingenomenheid met de begaafde schrijf ster van zooveel schoons en goeds en bevorde raarster van het welzijn en de opvoeding der jeugd was toegevoegd een album, dat vooreerst een al- lerprachtigsten titel en opdracht bevatte, gecalli- grapheerd door den heer J. Roobol Jr., en waarin de namen van de vele deelnemers nog nader moeten worden ingevuld. Aan het hoofd van die deelnemers prijken de namen van de prfnsen Alexan der en Hendrik en prinses Marianne. Mevrouw Van Calcar was evenals haar echtgenoot zichtbaar ver rast en getroffen door dit bewijs van waardeering en sympathie. Waar woorden ontbraken om haar dank en opgetogenheid te uiten, daar gaven tranen van innig gevoel het bewijs van de erkentelijkheid en aandoening der waardige vrouw, die velen een gids was op den weg van het ware, goede en schoone. De heer J. S. Tichelman, pred. te Helle- voetsluis, heeft de beroeping naar Leidschendam, en de heer W. Krayenbelt, predikant te Bode graven, die naar Putten op de Veluwe aangenomen. Naar het Rotterd. Nbl. verneemt zal de dienst naar en van het station Beurs nog niet met 15 Mei, maar eerst eenige dagen later ingevoerd worden, omdat de Staatsspoorweg-maatschappij op dien datum nog niet gereed kan zijn met de seintoestellen. Volgens Het Vaderland zou het bericht aan gaande de komst in de residentie tegen het einde dezer maand van prins Erederik Karei van Pruisen en zijne dochter prinses Maria geheel onjuist zijn. Ook omtrent het tijdstip van het huwelijk is nog niets bepaald. Het vervoer over den Holl. IJzeren-Spoorweg heeft gedurende de maand April opgebracht ƒ241,894 en sedert 1 Januari 829,182; dat over den Oosterspoorweg in April 87,385 en sedert 1 Januari 247,077. Het aantal reizigers was gedu rende de eerste vier maanden dezes jaarsop den Holl. Spoorweg 732,472 en op den Oosterspoorweg 165,345. Aan de universiteit te Groningen is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer B. S. Schol- tens, geboren te Groningen, na verdediging eener dissert.„Verslag der verloskundige polikliniek aan de hoogeschool te Groningen, gedurende 1874/77." Naar aanleiding van de aauneming van de nieuwe wet op het notaris-ambt, zal het in ver schillende provinciën aangekondigd examen voor candidaat-notaris, dat o. a. te 's-Hertogenhosch was bepaald op 31 Mei e. k., niet worden gehou den, wijl bedoelde examens bij die wet zijn komen te vervallen. Het verzwaard examen zal in Juli plaats hebben voor eene algemeene staatscommissie. De gemeenteraad van Arnhem heeft benoemd tot adjunct-gemeente-architect, op eene jaarwedde van 1800, den heer W. J. Van Geer. te Tiel tot onder-directeur der h. b. school den heer P. E. A. Busé; tot onder-directeur der burger-avondschool den heer G. Velderman. De door den minister van financiën benoemde commissie, bestaande uit de heeren jhr. Ver-Huell, H. Witte, L. P. Zocher en den inspecteur der rijks-beplantingen, heeft over het Haagsche Bosch rapport uitgebracht. De commissie meent, dat de tegenwoordige ongunstige toestand van het. bosch aan de volgende oorzaken moet toegeschreven worden 1°. dat een tijdige verjonging ten eenen- male verzuimd is2°. dat er gebrekkig en niet tijdig werd gedund en 3°. dat de gesteldheid van den grond op vele plaatsen van dien aard is, dat zij een normale ontwikkeling der wortels verhinderde en daardoor o. a. ook aanleiding gaf tot het veel vuldig scheef- en omwaaien der boomen. Zij stelt middelen tot verbetering voor, waarbij de monu mentale boomen behouden blijven, en oordeelt dat het Haagsche bosch van het boezemwater van Delfland moet worden afgescheiden. Het rapport eindigt met eenige algemeene opmerkingen, die van groote ingenomenheid met het Haagsche bosch als natuurmonument getuigen, en de commissie hoopt dat de plaats zal behouden worden, waar de schilders hun studiën voortzetten, de dichters inspiratie zoeken en waar het schoonheidsgevoel der bezoekers in de school der natuur wordt gekweekt. Ter uitvoering van het kon. besluit van 18 Maart 1878 (Staatsblad n°. 10) heeft de minister van financiën aan de provinciale inspec teurs der directe belastingen enz. in de maritieme inspectiën kennis gegeven, dat de minister van binnenlandsche zaken, gebruik makende van de hem bij art,. 1 van het kon. besluit van 18 Maart jl. toegekende bevoegdheid, bij besluit van 4 April jl. n°. 80' ontheffing heeft verleend van de bepaling, krachtens welke de visitatie van vee voor het buitenland bestemd niet mag geschieden dan bij dag tusschen zonsop- en ondergang. Bij besluit van denzelfden minister wordt kennis gegeven, dat blijkens eene mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken de nadere voor schriften, op het vervoer van vleesch van ziek vee afkomstig, gegeven bij resolutie van 10 Jan. 1874, n°. 76, worden overbodig geacht. Deze resolutie wordt mitsdien ingetrokken. Het wetsontwerp tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen betreffende den ijk en het gebruik van weegwerktuigen staat, blijkens het antwoord van den minister van waterstaat op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent deze wetsvoordracht, geheel op zich zelf en heeft ten doel, de met betrekking tot den ijk vau weegwerktuigen gerezen moeielijkheden uit den weg te ruimen, ten einde te gemoet te komen aan de oogenblikkelijke behoefte van het openbaar verkeer. Om niet vooruit te loopen op de algemeene herziening, die, volgens de wet op de maten en gewichten, vóór 1 Januari 1880 moet plaats hebben en waarvoor de minister bezig is bouw stoffen te verzamelen, acht hij niet raadzaam thans eene wijziging van de strafbepalingen in over weging te nemen. Van de gegeven wenken zal te zijner tijd gebruik worden gemaakt. De regee ring zal de wenken omtrent de afzonderlijke uit gave eener gewijzigde wet in overweging nemen. De minister vindt geene reden om voor de decimale bascules den waarborg te ontnemen, die in den ijk gelegen is. Hij acht het niet raadzaam alle weegwerktuigen ook van nieuwer samenstelling in het verkeer toe te laten. Van de 8 candidaten die gisteren te 's-Hage geëxamineerd werden voor de akte in de wiskunde, werden 2 afgewezen en 7 toegelaten, namelijk de heerenA. M. Abels, J. Buitenhuis, C. I. Görlitz, B. Van der Lecq en G. Van der Sman, uit Rot terdam A. Van der Dussen, uit Hillegersberg, en G. B. Stehouwer, uit Rhoon. De „Willem Barends" is gistermiddag uit IJmuideu naar zee vertrokken. Vele belangstel lende heeren en dames, te 12 uren met een extra boot aangekomen, brachten het schip een bezoek. Aan de bemanning werden door de dames vele bouquetten aangeboden. Van alle gebouwen en de te IJmuiden liggende schepen wapperde de vlag. Te ongeveer één uur ging het schip in de sluis lig gen. Gesleept door de sleepboot „Simson" en vergezeld van verschillende vaartuigen ging het te £.10 in zee. Het stoomschip „Holland", toebehoorende aan de Nederlandsche Stoomboot-maatschappij eu

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1