R, echtzake n. De arroudissements-rechtbank (tweede kamer) tp Amsterdam beeft gisteren bij een uitvoerig vonnis uitspraak gedaan in de zaak van curators der Nederlandscbe Suikerraffinaderij tegen de heeren Meyer en Yan Essen en de voormalige directeuren dier raffinaderij, de heeren Cruys en Munzebrock. De rechtbank heeft daarbij aan gemelde curators ontzegd zoowel hun primaire vordering tot betaling van 28,627.34 als saldo voor aan de hh. Meyer en Van Essen geleverde partijen suiker, als hun subsidiaire vordering tot vernietiging der op 12 April 1877, dus onmiddellijk voor de aanvrage tot surséance van betaling, tusschen partijen ge sloten koop en verkoop van suiker, op grond dat die zou zijn geschied ter bedrieglijke verkorting der rechten van crediteuren. De rechtbank heeft, wat de eerste vordering betreft, o. a. overwogen dat de heeren Meyer en Van Essen, die met de Nederlandsche Suikerraffinaderij in rekening courant stonden, door de afgifte van accepten, reeds hadden voldaan aan hun verplichting tot betaling en dat het bedrag daarvan terecht in het debet der suiker raffinaderij is geboekt. Wat de tweede vordering betreft, besliste de rechtbank dat de door curators aangegeven vermoedens voor de tot aanneming der bedrieglijke verkorting van de rechten van credi teuren gevorderde wetenschap van den iusolventen staat des boedels, ten aanzien van de heeren Meyer en Van Essen onaannemelijk zijn te achten, zoodat een onderzoek naar de wetenschap bij de directeuren, als overbodig, niet behoefde te geschieden. Voor curators was gepleit door mr. J. C. De Vries, voor de heeren Meyer en Van Essen door mr. J. A. Molster, voor de heeren Cruys en Munze brock door mr. M. J. Pijnappel. BUITENLAND. Frankrij k. De minister Waddington zal Dinsdag een diner geven ter eere van prins Hendrik der Nederlanden. De prins zal den 9den dezer Parijs verlaten. De coupon van de 7 pCt. geünifieerde Egyptische schuld, die, 15 fr. groot, den Isten Mei is vervallen, is betaalbaar bij het Comptoir d'escompte te Parijs en bij het agentschap van deze instelling te Londen. T>ïiitsclilanci. De keizer heeft den czaar van Rusland de Pruisische orde pour le mérite verleend, met de beeltenis van Frederik den Grooten versierd. Tot dusver is die aldus versierde orde alleen aan den kroonprins en aan prins Frederik Karei, na den veldtocht van 1866, verleend, terwijl de keizer zich toen door de prinsen en generaals heeft laten bewegen om ook aan zijn eigen ordeteeken dat versiersel toe te voegen. De czaar is alzoo de vierde, wien die onderscheiding ten deel valt. Van officieuze zijde, zegt de „Weser Zeitung", wordt gemeld dat de beterschap van Von Bis marck zeer spoedig toeneemt, zoodat zijn toestand boven verwachting gunstig mag worden genoemd. Intusschen kan nog niet met eenige zekerheid worden voorspeld wanneer de rijkskanselier in staat zal zijn naar de hoofdstad terug te keeren. Dit schijnt intusschen zeker te zijn, dat hij zich reeds druk met allerlei zaken bezighoudt. Men koestert op grond daarvan de hoop, dat bij gelijken voort gang der beterschap de rijkskanselier nog in de gelegenheid zal zijn deel te nemen aan den parle mentairen arbeid. Volgens de Augsburgsche „Allg. Zeitung" heeft de koning van Beiereu den domproost dr. A. Steichele, te Augsburg, benoemd tot aartbis schop van Munchen. Groot-Bi'itannië. Volgens berichten uit Kaapstad van 9 April jl. is de uitgever van het „Volksblad", de heer Van de Standt de Villiers, overleden. Bijna 25 jaren heeft hij dat blad bestuurd en bij loyauteit jegens het Britsche gezag veel gedaan voor de opwekking van het Hollandsche element. De Kaapstadsche vrijwilligers-compagnieën zijn geformeerd en de officieren gekozen. De tijdingen van het oorlogstooneel blijven ongunstigwel waren hier en daar voordeelcn behaald, maar geene af doende integendeel, de twee groote aanvallen bij Thomas-rivier en Periebosch zijn mislukt. De Kaffers ontsnaptenhet oproer op de grenzen verspreidt zich onder de stammen, die tot dusver rustig blijven. In Basoeto- en Noord-Kafierland heeft zich een geest van onrust geopenbaard, waarin de Zoeloe koning blijkbaar de hand heeft. Uit de Transvaal verneemt men, dat Shepstones proclamatie de boereu zeer heeft verbitterd. Eene monster-vergadering is te Doornfontein belegd, doch van overheidswege onwettig verklaard. De heeren Pretorius, Viljoen en Kruger hebben de bevolking aangemaand, zich daarvan te onthouden, in af wachting van de overwegingen van het comité over een verzoekschrift, aan de koningin te zenden, ten behoeve van de onafhankelijkheid. Op de goudvelden heerscht groote ontsteltenis, wegens het voortdringen der Kaffers; deze hebben in grooten getale fort Burgers verbrand. Vrijwilligers zijn naar fort Weeber gezonden. De heer Van Gorkom is als superintendaut van het onderwijs door dr. Lyle vervangen en keert eerstdaags over Natal naar Nederland terug. Uit Lancashire wordt gemeld dat op ver scheiden plaatsen wanordelijkheden zijn gepleegd door de werkstakende wevers en spinners. Te Pres ton werd een fabriekbezitter, de heer E. Birley, door een troep werkvolk mishandeld. Te Black burn werd eene kroeg geplunderd. Te Burnley hadden samenscholingen en ergerlijke straattooneelen plaats. Het moet intusschen erkend worden, dat de leiders van het werkvolk geen schuld hebben aan deze rustverstoringen. Zij wendden al hun invloed aan om de orde te doen handhaven. Thans wordt in enkele fabrieken nog gewerkt. Doch tegen 8 Mei zullen zij alle gesloten worden, tenzij het volk genoegen neemt met de loonsverminde ring van 10 pCt. De officieele „Gazette" deelt mede, dat de koningin aan Jen minister voor Indië, Gathorne Hardy, de waardigheid van burggraaf heeft ver leend. Hij zal den titel voeren van burggraaf Granbrooke. Vereenigde Staten.. Blijkens den maaudelijkschen staat der schatkist is de publieke schuld der Vereenigde Staten gé- durende de maand April verminderd met 3,016,000 dollars. In de schatkist zijn aanwezig 156,037,000 dollars in goud en 1,163,000 dollars in gelds waardig papier. Telegrammen. -j- BERLIJN, 3 Me?. Het bericht in eenige bladen, dat de officieren, onderofficieren en matrozen, die tot de reserve der marine behooren, aangeschreven waren om zich gereed te houden voor een oproepiug, wordt van betrouwbaren kant geheel ongegrond verklaard. NIEUW-YORK, 3 Mei. De „Cimbria" zal, zegt men, de Russische officieren en matrozen te Portland aan wal zetten, van waar zij over land naar San-Francisco zouden gaan. Volgens berichten uit Mexico is in den staat Durango en te Nuovo-Leon eene revolutie uitge broken en is generaal Trevongo daarheen gezonden om die te onderdrukken. ST.-PETERSBURG, 3 Mei. Het jichtlijden van prins Gortschakoff heeft zich in de laatste 24 uren verergerd en vertoont zich thans in beide voetenook de zvakte is door slapeloosheid toege nomen. De geneesheeren verboden ten strengste alle deelneming aan de werkzaamheden van zijn kabinet. De „Agence Havas" schrijft dat nieuwe pogingen in het werk gesteld zijn tot het verkrijgen van overeenstemming tusschen de mogendhedenbepaald nieuws is er echter vóór de eerste 5 a 6 dagen niet te verwachten. KONSTANTINOPEL, 3 Mei. De insurgenten bij Demotica zij® over de Maritza teruggedrongen, doch andere benden opstandelingen omringen Phi- lippopel van dne zijden. WBENEN, 3 Mei. De tegenwoordige kroonraad heeft ook geen resultaat verkregen betreffende een vergelijk. De „Pester Lloyd" meldt, dat generaal Philippovics order heeft. 25,000 man bij Sissek op te stellen, als inleiding tot het bezetten van Bosnië. MALTA, 3 Mei. Tot dusver zijn geene kwar tieren voor de troepen uit Indië gereed gemaakt op het eiland wordt een onderzoek tot dat doel ingesteld. Daarbij worden groote moeilijkheden ondervonden, tenzij bebouwd land genomen worde. Het onbebouwde land is rotsachtig en het is on mogelijk er tenten te plaatsen. Eene plaats, welke men heeft uitgekozen, is de renbaan, maar het is daar ongezond. ALEXANDRIE, 3 Mei. De Britsche oorlogs schepen „Shannon" en „Ruby" zijn van Suez naar Aden vertrokken, om de stoomschepen van Bombay te gemoet te gaan en ze door de Roode Zee te begeleiden. De „Pallas" vertrekt 6 dezer van hier naar Port Said. WEENEN, 4 Mei. De „Polit. Corr." bericht uit Konstantinopel„De Mahomedaansche opstand in Thracië neemt in omvang toe. Achtergebleven Turksche soldaten hebben zich bij bet meerendeel der Turksche bevolking en der Pomaks aangesloten. De opstand breidt zich van het Rhodope-gebergte tot aan het dal der Maritza uit en alle pogingen tot beteugeling waren tot dusver vruchteloos. De Porte schijnt thans (in strijd met andere berich ten) te willen toegeven aan den eisch tot ontrui ming van Varna en Schumla. Er is reeds, naar men verzekert, een transportschip afgezonden tot het afhalen der troepen uit Varna. Ook de ont ruiming van Batum moet ophanden zijn." LONDEN, 4 Mei. Men zegt dat Engelands antwoord op Ruslands laatste openbaringen een goeden indruk heeft teweeggebracht. ST.-PETERSBURG, 4 Mei. De Mahomedaan sche bevolking van Vranja heeft een bloedig treffen gehad met Servische troepen, met zware verliezen aan weerszijden. Generaal Lonakin is naar Khiwa gezonden om van den khan de belofte te verkrijgen Rusland, zoo noodig, bij te staan. Ter markt te Lelden aangevoerd, 3 en 4 Mei. Wintertarwe 15 hectoliter 12.50 a 13.Zomer- tarwe 15 hectol. ƒ10.ay 10.5a Winterrogge 13 heet. ƒ8.a 9.—Zomerrogge 13 hectoiy 7-75 aƒ 8. Zomergerst 9 hectol. 7.a 7.50 Chevalier-gerst 9 hectol. 7.75 a 8.25. Zware Haver 13 hectol. 5. a 5.50. Lichte Haver 13 hectol. ƒ4.a ƒ4.25. Dui- venboonen 8 hectol. 8.a 8.50. Paardenboonen 9 hectol. 8.— a 8.25. Ossen 65 stuks 140.— a 185.— Stieren, 46 stuks /"70. aƒ 190.Melkkoeien 478 stuks 250.a 345.—. Kalfkoeien 75 stuks 240.— a 355.—. Varekoeien 231 stuks 165.a ƒ295. Vette koeien stuks a Kalveren (vette} 38 stuks 40.a 68.Kalveren (magere) 74 stuks 3.50— a 8.Kalveren (gras) 46 stuks 30.a 54.Hamels (magere) stuks ,a Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 1166 stuks 26. a 30.Ooien (vette) 608 stuks f 35.—. a 40.- Lammeren magere stuks a Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 102 stuks 20.a/42.- Varkens (biggen) 330 stuks f 8.— a ƒ16.—. Grasboter 15650 kilogr., 1ste qualit. vat 48.— a 52. Schei- 2de qualit. I vat f 40.— a 44.Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.20 a 1 30, Schei- 2dequaliteit per kilogr. 1 a 1.10. Ter markt aangebracht 992 runderen, 158 kalveren, 1774 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. 1 morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u 5 u. 8 u 10 u Vrtfdag I 63° 57° 54° Zaterd. 50° 56° 1 62° O O CD Wind: Zaterdag-middag 4 u. N.-W. Keert van het geld lig de Ned. Bank. Wissel-disconto 3 pCt; Promessen-disconto 3% pCt.Belee- ning van Binnenl. Effecten 3 pCt.ld. van BuiteHl. Eflecten 3% pCt.; Id. van Goederen 3 pCt. Wisselkoersen: Amsterdam, 3 Mei. Parijs per 100 trs. lort 48.10; ld. 2/m. f 47.80. Pransche Bankplaatsen per 100 frs. kort 47.90; ld. 2/m. 47.70. Belgische Bankpl. 'sort per 100 frs. 48.15; ld. 3/m. 47.75. Zwitserscfce Bankpl. per 100 frs. kort 47.80; ld. 3/m. 47.40. Spanje S/m 234.—. Portugal per 1000 Ra. 3/m. f 260.Italië per 100 Ls. 3/m./42.60. St.-Petersburg per 100 Ks. 3/myi08.— Weenen per O. W. 100 fl. 3/m. 95. Oostr. Bankpl. per O. W. 100 fl. 3/m. 94.50. Pruisische Bankpl. per 100 R. M. kirt 59.10; Id. 3/m. f 6S.70; Hamburg per 100 R. M. kort 59.10; ld. 3/m. 58.70. Londeo per r' kort. 12.10, id. per f. 2/m. f 12.03

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2