N°. 5587. Vrijdag A°. 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIBSCH in irnrni i PRIJS DEZER COURANT: ■foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.V.T.T.V..1.40. Afzonderlijke Nommers .7. .7T.7a 0.02. BAGBLAB. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.V..v.1.05. Iedere regel meer .7777TtV.'r.Trrrïïïïrv0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Singelburg bij de voormalige Marepoort voor rij- en voertuigen zal GESLOTEN zijn op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 7den, 8sten, 9den en lOden Mei e. k. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 2 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 2 Nel. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben het getal der hoogstaangeslagenen in deze provincie vastgesteld op 229. Aan bet hoofd van hen staat prins Frederik met een aanslag van 20,202.55s. Daarop volgt jhr. J. N. J. Jantzon van Erffenten van Babyloniënbroek te Dordrecht tot een bedrag van 17,187.54s. Prins Hendrik is de vijfde op de lijst, aangeslagen voor f 6827.62. Verder komen er o. a. op voor: O. baron Van Wassenaer van Catwijck te 's-Hage 8228.72, jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde te Voorschoten 5261.05, C. A. A. baron Van Pal- I landt te Lisse f 4181.75s, mr. Ph. J. baron Van Pallandt te Wassenaar f 3636.72, C. H. baron Van Pallandt te Wassenaar 3134.61s, P. A. G. graaf Van Limburg Stirum te Noordwijk 2931.98, J. D. graaf Van Rechteren van Ahnen te Wasse naar 2297.17, jhr. mr. I. L. Cremer Van den Berch van Heemstede te 's-Hage 2278.20s, L. graaf Van Limburg Stirum te Warmond 2224.86s, jhr. J. H. Gevers te Noordwijk 1899.07s, mr. C. Cock te Leiden 1863.44s, Th. P. Viruly te Leiden ƒ1690.835, J. H. Willink te Oegstgeest 1648.55, mr. P. L. P. Blussé te 's-Hage ƒ1603.40, jhr. mr. T. M. J. Van Eysinga te Noordwijkerhout f 1416.68s, mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar 1174.23s, A. Henriet te Katwijk 1064.64, P. Van der Meer te Leiden f 1005.82, J. Piek te Oudshoorn 975.47. De laagstaangeslagene op de lijst is C. Rueb Jr. te Rotterdam voor f 878.54. De aanslagen betreffen de grondbelasting, het personeel en het patent. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Overijsel", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 8 dezer, des morgens te elf uren. Behalve de reeds genoemden werd gisteren in Den Haag nog voor het Fransch toegelaten de heer J. A. Van Driel, uit Katwijk; voorts voor de wiskunde de heeren H. L. Van Benthem uit Voorburg, G. N. Kruisheer en J. L. A. Poelje uit Gouda. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft tot arts bevorderd de heeren A. G. H. Van Genderen Stort en T. H. Roes- singh van Iterson, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer S, J. Juda. Aan de Utrechtsche universiteit'is gisteren tot doctor in de letteren bevorderd de heer A. E. J. Holwerda, geb. te Gorkum, met academisch proefschrift: „De dispositione verborum in lingua graeca, in lingua latina et apud Plutarchum cui accedunt commentarioli in libros de Iside et Osiride et de Geuio Socratis." De boodschap des Konings zoo luidt het verslag der commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer met de daarbij behoorende wets- voordracht betrekkelijk de voorgenomene huwelijks verbintenis van Z. K. H. prins Willem Prederik Hendrik der Nederlanden en H. K. H. mevrouw de prinses Maria Elisabeth Louisa Frederika van j Pruisen is, zooals Z. M. terecht verwachtte, door j al de leden der Kamer met ingenomenheid ont- vangen. Eenparig toonde men zich gaarne bereid toestemming te helpen verleenen tot een huwelijk, dat het levensgeluk verhoogen zal van een door geheel de natie hooggewaardeerden en geëerbie- digden vorst. De even gemakkelijke als aangename taak der commissie van rapporteurs bepaalt zich vanzelf tot het doen kennen in het tegenwoordig verslag van deze uitkomst van het gehouden afdeelingsonderzoek. Bij het diner hebben de commissaris des konings in Noord-Holland, baron Röell, en de burgemeester jhr., mr. Den Tex, Z. M. den Koning gelukgewenscht met het aanstaande huwelijk van Hd. broeder, prins Hendrik der Nederlanden, met prinses Maria van Pruisen, waarop Z. M. met erkentelijkheid antwoordde, en verklaarde „zeer ingenomen te zijn met het huwelijk van zijnen broeder, aan wien hij innig gehecht was." Z. M. gaf daarbij den wensch te kennen, „dat het strek ken mocht zoowel tot geluk van zijnen broeder als van het Nederlandsche volk." De gedenkdag van het veertigjarig bestaan van „Natura Artis Magistra" is gisteren in stilte voorbijgegaan, evenwel niet zonder dat den direc teur, den heer Westerman, door onderscheidene personen en corporatiën geschenken van verschil lenden aard waren aangeboden, als zichtbare blijken van hulde, waardeering en vriendschap. Onder dezen was eene commissie uit de bestuurderen der ver schillende diergaarden in Europa. Ter voorziening in de vacature van lid der arr.-rechtbank te Amsterdam, ontstaan door de be vordering van mr. E. Boas tot lid van het ge rechtshof aldaar, is eene alphabetische voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren mrs. D. Binger, jhr. B. De Bosch Kemper en C. M. J. Willeumier, advocaten te Amsterdam. Door gedeputeerde staten van Noord-Holland is aan den heer mr. Ch. M. Dozy op diens ver zoek eervol ontslag verleend als adjunct-commies der 1ste klasse ter provinciale griffie, en als zoo danig, met ingang van gisteren, benoemd de heer C. G. Yon Reeken, jur. doctorandus te Haarlem. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren het door burg. en weth. ontworpen adres aan den minister van waterstaat, tot het opnemen van de verbetering van den waterweg tusschen Den Haag en de Maas in het scheepvaart-voorstel, onveran derd goedgekeurd. Het verzoek van de Tramway - maatschappij, om met den stoomtoestel als be weegkracht voor de rijtuigen ook door de stad naar den ouden Scheveningschen weg de proef te mogen nemen, is met algemeene stemmen toe gestaan. Uit eene korte gedachteuwisseling bleek, dat de raadsleden een gunstigen indruk van de proef hadden ontvangen. De raad heeft be sloten tot het oprichten, bij wijze van proef, van twee herhalingsscholen, aansluitende aan het ouder wijs voor on- en minvermogenden, en van eene herhalingsschool in aansluiting aan het onderwijs der burgerscholen tegen matig schoolgeld. Ook Scheveningen is met eene inrichting van soort gelijk onderwijs begiftigd. Naar de N. Rolt. Ct. verneemt hebben de gemeentebesturen in Limburg van gedeputeerde staten namens den minister van binnenlandsche zaken eene aanschrijving ontvangen, waarin zij dringend worden aangemaand geen subsidies meer toe te staan, noch aan kerken, noch aan pastorieën, noch aan geestelijken. Bij een dezer dagen vastgestelde wijziging in de organisatie der infanterie en der artillerie is ingetrokken de bepaling dat de depots der regi menten infanterie zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonels en verder bepaald, dat bij het wapen der infanterie voortaan, in plaats van een luitenant-kolonel en vier majoors per regiment, zullen zijn: bij het regiment grenadiers en jagers en bij elk van vier der acht andere regimenten, drie luitenant-kolonels en twee majoors, bij elk der vier overige regimenten wee luitenant-kolonels tn drie majoors. De luitenant-kolonels en majoors bij bovenbedoelde regimenten zullen zijn comman dant van een veld-bataljon of van het depot. Voorts is bepaald, dat het gezamenlijke getal lui tenant-kolonels bij de corpsen van het wapen der artillerie gelijk zal zijn aan het getal der majoors bij die corpsen. Door de directie der Nederlandsche Bank is de rentestand gisteren vastgesteld als volgt interest van beleeningen van binnenl. effecten 3*/a pCt., dito dito van buitenl. effecten 4'/2 pCt., dito van goederen 3l/j pCt., disconto van wissels met drie handteekeningen (witte aanvraagbiljetten) 3','j pCt., dito van wissels met twee handteeke ningen en van promessen (blauwe aanvraagbil jetten) 4 pCt. De vergadering van moderne predikanten heeft met bijna eenparige stemmen het volgend votum uitgebracht: Overwegende dat bij de Synode, blijkens het besluit der vergadering van 1877, de wensch bestaat ora veler gemoedsbewaren op te heffendat zoowel bij de confessioneelen als bij vele modernen ernstige bezwaren bestaan tegen de wijze waarop de Synode dat doel tracht te bereiken; dat elke poging om eene kerkleer vast te stellen en verbindend te verklaren, strijdt met den geest van het protestantisme; dat velen zich reeds van de Nederlandsche hervormde kerk hebben afgescheiden en meerderen zullen volgen; dat alleen wettelijke regeling der hier en daar reeds bestaande partijgroepeering in staat is rust en vrede in de kerk te bewaren en te bevorde ren, verklaart dat, naar hare innige over tuiging, geen andere oplossing der kerkelijke quaestie mogelijk is, dan door toekenning van zelf standigheid aan de verschillende fracties in de ge meente, met behoud van het kerkverband." Onder bevel van den kapitein der artillerie van het O.-I. leger J. Schori vertrekt den 8sten Mei a. s. van Harderwijk een detachement supple tietroepen, sterk 100 man, benevens 6 onderoffi cieren. Tot medegeleiders zijn aangewezende 1ste luit. van het O.-I. leger J. P. J. Heinz, benevens de 2de luit. H. J. Van Uije. Gemeld transport zal te Nieuwediep scheepgaan op het stoomschip „Overijsel" en daarmede de reis naar Indië voortzetten. De eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, zullen in de maand Joni a. s. te Delft worden afgeno men. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 15 Mei e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. De bij het vierde regiment infanterie te ruggeplaatste eerste luitenant P. J. G. Wirtz komt wederom te Leiden in garnizoen. Het stoomschip „Prinses Amalia", arri veerde gisteren te Port Said en vertrok van daar hedenmorgen; de „Nestor", van Penang naar Am sterdam, is gisteren van Southampton vertrokken. Eerste Kamer. Tegen morgen te een uur

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1