NT°. 5586. Donderdag A*. 1878. 2 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSOH DA Gr BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.171.ia 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer.w.v..0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 18*27 Staatsblad n°. 17), een aanvang zal worden ge maakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1844 tot 1852 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili tairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver kregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in schrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen wor den ingeschreven achter in de registers, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1853 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te wetenhet eerste van den jare 187$ en het tiende, of dat der geborenen in 1843, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijge stelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 (Staals tad n°. 6), zullen worden geopend op Woensdag den 15den Mei aanstaande, en op den lsten Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemde lingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bij voeging van het woord; ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoo danig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onver minderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der wet van den 31 sten December 1832 Staatsblad n9. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende eenieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd dat zij bij de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaats, benevens het siraatnommer hunner woning, hun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuiod of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, teneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (af deeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opge roepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel; Op Woensdag den 15 Mei 1878, de bewoners van wijk I, II en III; Op Donderdag den 16 Mei 1878, de bewoners van wijk IV en V Op Vrijdag den 17 Mei 1878, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Zaterdag den 18 Mei 1878, de bewoners van wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van den 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schuttersrol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te ge ven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aan vang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dienten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bur gemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 (Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 100,en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij af zonderlijk of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den lsten Mei 1878. L.EIOEN, 1 Hei. Bij gelegenheid van de hulde, welke de Leid sche Zangvereeniging den derden Juni aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de Koningin, die steeds in deze vereeniging zulk een levendig belang stelde, zal wijden, zal de gedachtenisrede worden uitgesproken door dr. L. W. E. Rauwen- hoff, hoogleeraar aan de rijks-universiteit alhier. Voor de akte in de Eransche taal deden gisteren te 's-Hage voldoend examen de heeren W. E. "Van der Burg, W. P. Den Hertog, W. II. L. Kuyk, W. E. Witschey uit 's-Hage en B. J. E. Varenhorst uit Rijswijk; voor de akte als hulponderwijzer, gisteren reeds ten deele vermeld, de heeren D. Beun uit Leiden, M. Boekholt uit Delft, J. Brouwer uit Leiden, H. M. Heesterman uit Delft, P. G. Hoeks uit Leiderdorp, J. A. De Hondt uit Leiden, A. Lindeman uit Delft, A. P. A. Noordeloos en F. Van Wijk uit Leiden. Heden is voor de akte in de Fransche taal met gunstigen uitslag examen afgelegd door de heeren Den Hollander, Labruyère en Staal, allen uit Leideu. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2507 portiën, als: 2167 warme spijs, 278 vleesch en 62 spek. Ds. J. A. De Vlieger, predikant te Katwijk aan Zee, heeft voor het beroep naar Harlingen bedankt. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Dordrecht is beroepen ds. L. Schouten Hzn. te Rotterdam. Vanwege de afdeeling Houtrijk en Polancn der Hollandsche Maatschappij van landbouw is een adres gericht aan de betrokken autoriteiten, ten einde eene doorgraving te verkrijgen van den Amsterdamschen straatweg om eene doorvaart te hebben van uit de Ringvaart in de Haarlemsche I Trekvaart en zoodoende een kortereu weg voor de scheepvaart open te stellen. De afdeelingen Haar lemmermeer, Oegstgeest en omstreken, Sloten en Sloterdijk hebben hare adhaesie daaraan geschon ken en het dagelijksch bestuur van Amsterdam heeft zijne medewerking toegezegd, i De koninklijke boodschap bij het ontwerp i betreffende de toestemming der Staten-Generaal tot het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik luidt aldus: „Mijne Heeren! Het is ons aangenaam u kennis te kunnen geven, dat onze beminde broeder, Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, voornemens is in het huwelijk te treden met H. K. H. mevrouw de prinses Maria Elisabeth Louisa Frederika van Pruisen. In het vertrouwen, dat de Staten-Generaal met de voor genomen huwelijksverbintenis ingenomen zullen zijn, bieden wij u nevensgaand ontwerp van wet aan, waarbij toestemming tot het huwelijk wordt ver leend. De toelichtende memorie, die het wetsont werp vergezelt, bevat de gronden waarop het rust. En hiermede, M. H.bevelen wij u in Godes heilige bescherming." In bedoelde memorie regeering, dat zij niet Generaal zullen gaarne van toelichting zegt de twijfelt, of de Staten- hunne goedkeuring ver- leenen aan de voorgenomen huwelijksverbintenis. Prins Hendrik heeft gisteren een langdurig bezoek aan de Nederlandsche afdeeling der wereld- tenstoonstelling te Parijs gebracht. De heeren Klerck, Coster, eenige andere leden der commissie en de aide-de-camp Berckheim, door den Maarschalk aan den Prins toegevoegd, vergezelden Z. K. H. Omstreeks drie uren in den namiddag is Z. M. de Koning, komende van het Loo, gisteren aan het paleis te Amsterdam afgestapt. Eene tal rijke menigte verwelkomde den vorst bij het station en op den Dam, vooral toen Z. M. zich op het balkon vertoonde. Z. M. wordt vergezeld door graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester; baron Snouckaert van Schauburg, hofmaarschalk jhr. Van Bronckhorst, kamerheer-ceremoniemeester; luit.-kol. graaf Dumonceau, adjudant, lsten secre taris; luit.-kol. baron De Posson, adjudant, lsten stalmeester; gen.-majoorbaron Tengnagel, adjudant; baron Van Heeckeren van Molecaten, lsten luit., ordounance-officier; mr. J. P. Alewijn, waar nemend directeur van het Kabinet des Konings.' De Koning was alleen. De prinsen Hendrik en Alexander zullen later komen. 's Middags was er in de Mozeszaal diner van 19 couverts. Tot de genoodigden behoorden o. a. de gouverneur der provincie van Noord-Holland, de burgemeester en de vier wethouders van Amsterdam, de schout bij-nacht J. Van Gogh en de commandant in de lste militaire stelling, generaal-majoor W. M. Camp. Heden betrok de stedelijke schutterij de eerewacht aan het paleis en van een tot twee uren werd de wachtparade met muziek op den Dam gehouden. Naar aanleiding van het verzoek van dr. A. Van Oven, om eervol ontslag als leeraar aan de burgeravondschool te Dordrecht, heeft dege meenteraad aldaar gisteren besloten 1°. het gevraagd eervol ontslag te verleenen, ingaande met het tijdstip waarop zijn opvolger zal kunnen in functie treden; 2°. de aan den heer Van Oven als leeraar aan de h. burgerschool toegekende personeele toelage te verhoogeu met f 500 en alzoo te brengen op f 800, onder verplichting zijnerzijds om aan die inrichting minstens 25 uren 's weeks onderwijs te geven; 3°. in beginsel aan te nemen, dat de voor onderwijs in wiskunde, werktuigkunde en cos- mographie te benoemen leeraar aan de h. burger school tevens zal worden aangesteld tot leeraar aan de b.-avondschool, in stel- en meetkunde en technologie, en zulks op de aan die betrekking verbonden jaarwedde van f 500. Aan Z. M. den Koning is door bestuur- deren van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" (Vaderlijk Erfdeel), allen mannen die met hunne banden het brood voor vrouw en

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1