Daaruit kunnen f 80,000 aan afschrijvingen, 59,000 voor renten der obligatiën en f 55,000 onkosten worden bestreden. Het overschot is f 337, te klein om een dividend uit te keeren. De vier jarendat de Maatschappij bestaatwaren ook voor de Engelsche en Duitsche ondernemingen on gunstig. De vooruitzichten van het loopende jaar zijn iets gunstiger. Voor het Nederlandsch museum is van den heer J. H. Gunning, predikant te's Gravenhage, ten geschenke ontvangen een uit palmhout fijn gesneden Christusbeeld aan het kruis. Uit het verslag van de Nederl. Maatschappij van brandverzekering te Tiel bleek opnieuw de steeds toenemende bloei dier inrichting. Het ver zekerde kapitaal is wederom met 7 millioen gulden toegenomen en bedraagt thans 218 millioen. Aan premie werd ontvangen 370,000 en het dividend is bepaald op 45 pCt. Gisteren is de algemeene vergadering ge houden van aandeelhouders in de Nationale Hy potheekbank te Amsterdam. Het verslag getuigt van nieuwen vooruitgang. De bank sloot in 1877 216 leeningen tot een bedrag van 2,882,600, met de 17 vroegere jaren te zamen 2348 lee ningen ad bijna 21 millioen. De leeningen van f 50,000 en meer waren 8 in getal; de meeste waren tusschen f 5000 en f 30,000. Van de sedert het begin geschoten gelden is nog 12 mil lioen verschuldigd. Voor het bedrag worden pand brieven tegen 4'/2 pet. uitgegevenuitgeloot werd voor 1,135,000en nu zijn voor bijna 12 mil lioen pandbrieven in omloop, ruim de helft ad 4'/2 pet., 4 millioen ad 5 pet, de rest ad 4 pet.; gedekt door hypotheken tot ten hoogste 60 pet. der geschatte waarde, het kapitaal ad 1,4 millioen en de reservekas, die tot f 79,000 is gestegen. Er is een winst-saldo van f 87,500 gemaakt, ruim f 3000 meer dan in 1876; per aandeel kan f 23 worden uitbetaald. Het verslag brengt hulde aan den overleden secretaris mr. W. Van Heukelom. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Tweede Kamer. De werkzaamheden zijn heden hervat. Ingekomen waren de onteige ningswet voor den spoorweg ZaandamHoorn en het ontwerp tot het verleenen van toestemming tot het voorgenomen huwelijk van prins Hendrik en prinses Marie van Pruisen. Beide ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Het stoomschip „Rotterdam" is Zondag te Nienw-York aangekomen. Aan het bureel der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden is heden aanbesteed het maken van stationsgebouwen bij Alphen, Bodegraven, Zwammerdam en Hazerswoude, in perceelen of bij massa. Er waren slechts twee biljetten inge komen van P. Vlasman te Bodegraven, voor de massa, voor ƒ93.840, en van A. Pina, te Kralingen, voor het stationsgebouw en retirade te Alphen, voor f 27,100. Onderscheidene opper-, hoofd- en subalterne officieren van de landmacht en het Indisch leger hebben zich heden van de residentie naar Am sterdam begeven, ten einde bij Z. M. den Koning, die aldaar hedennamiddag van het Loo is aange komen, ter audiëntie voor militaire autoriteiten te worden toegelaten. Naar wij vernemen wordt eerstdaags eene promotie in de hoogere rangen van het wapen der infanterie te gemoet gezien. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te 's-Gravenliage, mr. W. O. T. Van Oudheusden en mr. G. Wttewaall, beiden advocaat aldaartot commissaris des konings in de provincie Overijsel, mr. J. H. Geertsema Czu., lid van den Tweede Kamer; met ingang van 1 Juli aan den referendaris bij het departe ment van binnenlandsche zaken, jhr. mr. G. De Bosch Kemper, eervol ontslag verleend uit die betrekking, met dankbetuiging en behoudens aan spraak op pensioen of wachtgeldmet ingang van 1 Juli bij het departement van binnenlandsche zaken eervol ontslag verleend aan de adjunct commiezen P. L. De Jongh van Arkel en H. Wolft', behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld benoemd tot burgemeester der gemeente Oisterwijk, mr. J. J. Suys, lid van den raad dier gemeente; den officier van administratie der 3de klasse J. W. Groeneyk met den laatsten Mei eervol onthe ven van de waarneming der betrekking van admi nistrateur bij het hospitaal der marine te Willems oord, en met den eersten Juni met die functiën tijdelijk belast den officier van administratie der 2de klasse J. C. Coeland. Gemengd Nieuws. Een brandalarm gisteravond op den Nieuwen Rijn bleek weldra een „loos alarm" te zijn. Twee jeugdige knapen hebben zich gisternamiddag schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een toonbanklade ten nadeele van een winkelier op de Haarlemmerstraat alhier. Ze zijn opgespoord en ter beschikking van den commis saris van politie gesteld. Zondag-avond werd te 's-IIage egn reeds bejaarde vrouw in het Wijd-Achterom door een zoo hevig toeval getroffendat zij weinige oogenblikken daarna overleed. Na eerst in een koekbakkerswinkel te zijn binnengedragen, werd zij vervolgens naar het gasthuis vervoerd. Gistermorgen had er bij de Geerte- steeg te Utrecht een oploop plaats. Een persoon had, in weerwil van den tegenstand zijner vrouw, hun beddegoed op een kruiwagen geladen en vertrok daarmede onder het gejoel van de straatjeugd en het schelden van eenige vrouwen. Reeds was bij een eind op weg, toen een der dappersten dezer laatsten hem wilde beletten, aan zijn plan uit voering te geven; dit gelukte haar echter eerst toen zij van eenige andere leden van het schoone geslacht bijstand had gekregen. Onder een luid hoezee werd de kruiwagen bestormd en in korten tijd was de inhoud zegevierend door de vrouwen naar zijn oorspronkelijke plaats teruggebracht. Zaterdag-ochtend had in denabijheid van Sneek een boerenarbeider, op een hooiwagen gezeten, het ongeluk door het op hol gaan van het paard van den wagen te vallen. Het wiel ging over zijn hoofd, zoodat eene belangrijke schedel breuk ontstond. De man is kort daarna overleden. Te Maastricht is een kind in een pot met kokend water gevallen, waardoor het zooda nige brandwonden heeft bekomen dat men voor zijn leven vreest. In het dorpje Als weiier nabij Mar- pingen hebben beschonken miliciens, die ter in- speetie onder de wapenen waren geroepen, een herbergierster doodgestoken en haar zoon en dochter zwaar gewond. De villa van den bekenden schilder De Keyser, den directeur der Antwerpsche acade mie van beeldende kunsten, is gedurende den win ter, terwijl zij onbewoond stond, bijna geheel leeg gestolen. Met groote behendigheid hebben de dieven alles weggenomen wat niet te zeer in het oog viel en alles onaangeroerd gelaten, dat strek ken kon om de vertrekken hun gewoon aanzien te laten behouden, zoodat de diefstal eerst dezer dagen, toen de bewoners het huis betrekken wilden, ontdekt is. De tapijten b. v., welke niet opgeno men waren, had men laten liggen; de opgerolde, d. i. natuurlijk de beste, waren alle verdwenen; evenzoo in kasten geborgen spiegels, japonnen, wapenen enz. Het huis werd nu en dan bezocht, doch nooit had men iets ongewoons bespeurd en het schijnt wel, dat de dieven van valsche sleu tels voorzien zijn geweest. Zij hadden geen enkel voorwerp van kunst, geen schilderij, teekening of beeldje aangeroerd. Alweder heeft de Belgische politie zich belachelijk gemaakt door een willekeurige arrestatie. Een jongmensch, die aan het station der Mede met eenige gejaagdheid naar het ver trek van den trein naar Parijs vroeg, wekte daar door de achterdocht der politieagenten op, die hem, in weerwil van zijne protestatie, naar het commis sariaat brachten, alwaar men hem in het bezit van een aanzienlijke geldswaarde bevond, die in beslag werd genomen. Hoewel hij in Brussel eene woning had, werd hij in de gevangenis opgesloten en eerst zes dagen later ontving de politie volkomen op helderingen uit Parijs. Het geld behoorde den jongen man persoonlijk en hij moest wegens dringende zaken naar Parijs. Het fraaiste van de zaak is nog, dat de ongelukkige gearresteerde, nu hij in vrijheid is gesteld, toch moet terechtstaan voor de rechtbank van correctioneele zaken, omdat hij bij zijne arrestatie de agenten beleedigd heeft. Als een merkwaardig staaltje van koelbloedigheid en onbeschaamdheid wordt vermeld, dat Lebiez, de medeplichtige aan den moord van de melkverkoopster Gillet, eenige dagen na die misdaad nog eene openbare voorlezing gehouden heeft over darwinisme en ultramonlanisme. In de afgeloopen week heeft een hevige brand gewoed in het Moravische dorp Zdiar. De brand begon in een klein huis, in het midden van het dorp gelegen. Door feilen wind aange wakkerd, hebben de vlammen binnen een uur 53 woningen in de asch gelegd van de 78, die het dorp telt. Bovendien zijn alle schuren en stallen bij de verbrande huizen mede door het vuur ver nield. Een groot aantal stuks vee zijn in de vlam men omgekomen en het ergste is, dat zes vrouwen en drie kinderen door den brand den dood ge vonden hebben. Men heeft de lijken reeds gevon den, zoodat de aanvankelijk nog bestaande hoop, dat zij gevlucht zouden zijn, ijdel is gebleken. Men weet niet hoe de brand is aangekomen. Den lOden dezer is te Bath, in den staat Nieuw-York, een krankzinnigengesticht afge brand, waarbij vijftien personen, en onder deze tien vrouwen, zijn omgekomen. Den 6den dezer is in een opzettelijk daartoe gebouwd amphitheater bij de stad San- Antonio, in Texas, ten aanzien van 5000 toeschou wers, een gevecht gehouden tusschen eene leeuwin en een stier. In twaalf minuten tijd was de eerste door den laatste, die haar tweemaal op de horens nam en in de lucht slingerde, afgemaakt. De inkomsten van Egypte in 1877 bedroegen 8,750,000 pd. st., die voor 1878 worden geraamd op 7,300,000 pd. st. Voor de schuld alleen wordt 5,900,000 pd. st. gevorderd, zoodat er niet te veel overblijft voor de administratie van het land. Men is de moordenaars van lord Leitrim op het spoor gekomen. In een boschje nabij de plaats van den moord is een stuk papier gevonden, waarin nog eenig lood voorhanden was en dat keunelijk gescheurd was uit een schrijfboek van een schoolkind. Bij eene huiszoeking ten huize van de familie M'Grenaghan een deel van dien naam stond op de gevonden bladzijde is het gelukt het schrijfboek te vinden, waaraan die bladzijde ontbrak en waarin op iedere pagina de naam van Mary M'Grenaghan stond. Het andere stuk van de gevonden bladzijde werd aangetroffen in een horlogekastje van een der zoons van den huize. Drie broeders M'Grenaghan en twee neven van denzelfden naam zijn daarop in hechtenis genomen. In een kelder in de rue Vieille du Temple te Parijs ontdekten eenige nachtwachts dezer dagen een gloed van vuur en zagen zij tevens wolken rook uit het venster opstijgen. De concierge werd opgescheld en men vond in den kelder een landlooper van zeventien jaar, die met allerlei gestolen lekkernijen door het venster daar ingeslopen was en er zich eenige dagen lang aan zijn buit had te goed gedaanwaarbij hij niet verzuimde de wijnflesschen aan te spreken. Deze goede sier had hem echter zoo welgedaan gemaakt, dat hij het venster niet meer uitkon, zoodat hij geen ander middel gezien had om uit zijne ge vangenis te geraken dan eenige spaanders in brand te steken en zoo de aandacht te trekken. Een fabrieksarbeider inBelgiëheeft, om eene weddenschap, een halven liter mosterd gebruikt. Hij won de weddenschap, maar was den volgenden dag een lijk. R eehtzalien. Zaterdag stonden voor het hof te Leeuwarden twee brandbriefschrijvers terecht. Zij waren beiden verpleegden te Veenhuizen; de eerste, J. J. Sch., geboren te Slochtereuhad den burgemeester van die gemeente geschrevendat hij diens huis in brand zou stekenen bekende voor het hof dit gedaan te hebbeuom den burgemeester bang te maken, opdat deze hem eenig geld zon verstrek ken waarmede hij dan negotie kon beginnen. De ander, K. P., oud 25 jaren, geboren te St.-Anna- Parochie, had den directeur te Veenhuizen ge schreven, dat hij, indien hij niet verplaatst werd, den heelen boel in brand zou steken. Hij hekende even eens en zeide dat hij aan zijne bedreigingen ook

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2