buitenland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Marktberichten. Amsterdam, 29 April. Tarwe per 2400 kg. czk. onveranderd. Rogge per 2100 kg. czk. Galatz 200. Taganrog 202. Petersburg 190. J. Petersburg 189. Mei 188, 189, 188, 187. Juli ƒ193. October 195, ƒ196, 195. Raapolie op zes w. 100 kg. 42vliegend 40Wj. Mei 39'/,, 39=/,. September, Octo ber, November, December f 38'/2, 38=/,. Lijn olie op zes w. 33, vliegend ƒ31»,14. Mei ƒ311/,, 313/,, 31=/,. Juni, Juli, Augustus 317/», 32. Sept., Oct., Nov., Dec. 313/4. Raapkoeken per 1000 kg. ƒ102, a 110. Lijnkoeken per 100 kg. 10'/,, a ƒ141/,. Potasch St..-Petersburg de 50 Ned. pd. 11. dragen de vervaardiging, levering en volledige uit rusting van nog twee stoomkanonneerbooten, groot model, voor Krupp's achterlaadgeschut van 28 centim., welke de namen zullen dragen van „Heirn- dall" en „Balder". Het stoomschip „Drente", van Rotterdam ..aar Batavia, is 26 April des avonds te Port Said gearriveerd; de „Prins van Oranje" is Zaterdag van Batavia naar Nederland vertrokken de „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde dien dag Kaap St.-Vincent; de „Koning der Nederlanden" is Zaterdag-middag te drie uren weder vlot gekomen en ligt ter reede. Z. M. heeft aan J. Van Raalte, vice-consul der Nederlanden te Glasgow, den persoonlijken titel van consul verleendbenoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arroudissements-rechtbank te Breda, mr. M. P. M. Van Dam, advocaat al daar; aan den Oost-Iudiscben ambtenaar jhr. H. A. De Geer, laatstelijk controleur der 1ste klasse bij liet binnenlandsch bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lauds dienst, met behoud van recht op pensioenaan J. Plugge, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van ontvanger der invoerrechten en accijn zen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te 's-Gravenhage, behoudens aanspraak op pensioen. Frankrijk. Zaterdag had te Parijs eene vergadering plaats van aandeelhouders in het „Crédit foncier". Het door den gouverneur uitgebrachte verslag zegt, dat ten gevolge der pogingen van de Fransche en Engelsche regeeringeu bij den khedive, de uitvoe ring zijner verbintenissen tot betaling van den coupon van 1 Mei thans verzekerd is. Bracht „Le Petit Journal" in het laatste kwartaal van 1877 netto 353,021 fr. op bij eene oplaag van 455,238 exemplaren, in het eerste kwartaal van 1878 nam het debiet nog toe, daar 499,520 exemplaren gedrukt werden met eene opbrengst van 378,127 franken. Zaterdag werd te Parijs de zestiende alge- meene vergadering der geleerde genootschappen uit de departementen gehouden, onder voorzitter schap van den minister van openbaar onderwijs. Hij hield eene rede, die met de volgende woor den eindigde„De tijd is nabij dat elk gehucht zijne school zal hebben. Als gij naar uwe provin ciën terugkeert, zult gij kunuen zeggen, dat het vaderland in goeden staat verkeert en aan zich zelf zijne verheffing verschuldigd is; gij zult ook toestemmen dat de republiek den on weerstaan- baren stroom volgt, die Frankrijk naar een vreed zame en vrijzinnige toekomst voert." Door al de aanwezigen werd dit luide toegejuicht, waarna de uitslag der bekroningenwerd medegedeeld. De plechtigheid eindigde met de benoeming van prof. Gosselet uit Rijsel en den archivist Guigue uit het departement van den Rhone tot ridders van het legioen van eer. "Duitschlancl. Het plan om den kroonprins van Duitschland tot stadhouder van EIzas-Lotharingen te benoe men, in dier voege, dat hij bij zijne verheffing tot keizer altijd weder door zijn oudsten zoon zou worden opgevolgd, indien deze niet alleen den vereischten leeftijd bezat, maar ook indien de militaire en wetenschappelijke opvoeding geheel voltooid was, welke de Pruisische prinsen plegen te ontvangen, dat plan is nog niet opgegeven. Wel heeft de „Nordd. Allg. Zeitung" het met eenige minachting behandeld, alsof er nooit ern stig spraak van geweest was, maar dat blad schijnt in dit geval niet goed ingelicht geweest te zijn. In den Elzas en Lotharingen vindt het hoe langer hoe meer bijval, en de „Kreuzzeitung" meent te kunnen verzekeren, dat zoowel de kroonprius zelf als prins Bismarck het niet onuitvoerbaar achten. De zoogenoemde lands-commissie van den Elzas en Lotharingendie nu gaandeweg de wetgevende vergadering van het rijksland gewor den is, heeft in zijne laatste vergadering den wensch uitgesproken, „dat het rijksland eene ei gene constitutie mocht ontvangen als bondsstaat, met den zetel der regeering te Straatsburg en vertegenwoordiging in den bondsraad." Grroot-I3i*itariïiië. Ten aanzien van de uitrusting eener Engelsche vloot voor de Oostzee merkt de „Nordd. Allg, Zei tung" op, dat zij niet beoordeelen wil in hoeverre deze vloot al dan niet elke operatiebasis zou missen en hoogstens de zeer twijfelachtige lauweren zou kunnen plukken eener weinig roemrijke blokkade der Russische havens, doch het blad wil zijne meening toch niet verbloemen, dat het zenden eener Engelsche vloot naar de Oostzee, waar vele onzijdige belangen in gevaar gebracht kunnen worden, den toestand veel ingewikkelder kan maken dan die nu reeds is. Oostenr.-EIoiig". AITonareliie. Zaterdag is bij den minister-president Auersperg eene bijeenkomst gehouden van de Hongaarsohe en Oostenrijksche ministers, nadat de ministers van fiuanciën en die van koophandel des voor middags van gedachten gewisseld hadden. De minister Tisza had een onderhoud met graaf Au- drassy, waarna hij door den keizer in eene lang durige particuliere audiëntie ontvangen werd. Rusland. De „Polit. Corr." behelst een brief uit St.- Petersburg van 23 April, waarin gemeld wordt dat de kabinetten van Londen en St.-Petersburg in beginsel instemden met Duitschlands voorstel om de Russische troepen en de Britsche vloot op evenveel uren afstand van Konstantinopel terug te trekken met onzijdigverklaring van de ont ruimde stellingen. Sedert dien tijd hebben de onderhandelingen eene ongunstiger wending ge nomen, deels ten gevolge van Engelands voort gezette krijgstoerustingen, deels door de bezwaren, die van Engelsche zijde bij de regeling der bij zonderheden van de ontruiming geopperd werden. Die bezwaren werden aanvankelijk uit den weg geruimd door een nieuw voorstel van het Berlijn- sche kabinet tot regeling van het aantal uren, die voor het weder bezetten der ontruimde stellingen noodig zouden zijn. Maar plotseling kwam Enge land toen met de bedenking, dat zijne vloot niet door de Dardanellen kon teruggaan, omdat slecht weder en andere moeielijkheden bij de doorvaart eventueel meer tijd zouden vorderen. Daardoor is Engeland van het reeds aangenomen beginsel weder afgegaan, gelijk het van het evenzoo aangenomen beginsel der bijeenkomst eener preliminaire con ferentie is teruggetreden. Het officieele blad bevat een lange reeks benoemingen. Grootvorst Nicolaas is benoemd tot generaal-veldmaarschalkom redenen van gezondheid is hij van het commando onthevengeneraal Tot- leben is tot generaal en chef benoemd, prins Emeretinsky tot chef van den staf aangesteld. De scheepvaart is Zaterdag weder geopend. Twee Duitsche stoombooten zijn reeds te St.-Pe tersburg aangekomen. Telegrammen. RIO-JANEIRO, 28 April. De regeering heeft tot eene nieuwe uitgifte van 150 millioen papie ren geld besloten, uit vrees dat de inkomsten der provinciën ten gevolge van de droogte onvoldoende zullen zijn. KONSTANTINOPEL, 28 April. De revue over de Russische troepen is uitgesteld wegens den slechten toestand der wegen voor de beweging der kanonnen. WEENEN, 28 April. De „N. fr. Presse" bevat een telegram uit Konstantinopel, dat de onder handelingen met Engeland en Rusland slagen. De Engelschen zullen de Dardanellen, de Russen Adri- anopel verlaten, en eene overeenkomst zal onmid dellijk geteekend worden. ODESSA, 28 April. In militaire kringen vreest men dat aan het Russische leger voor San-Stefano de terugtocht naar Adrianopel zal worden afgesne den, terwijl van den andereu kant een onmiddel lijke terugtocht naar Noord-Bulgarije geheel Ru- menië in opstand zou brengen. TIFLTS, 28 April. De Turken brengen nieuwe versterkingen aan bij Cichedsici. Derwisch-pacha weigert Batum te ontruimen. ROME, 28 April. De „Diritto" spreekt het bericht tegen, dat Italië, hetzij alleen, hetzij met andere mogendheden, aan het kabinet van St.-James eene uitnoodiging heeft gezonden, om zijn programma in zake het Oostersche vraagstuk te formuleeren WEENEN, 29 April. De bezetting van Bosnië wordt ophanden geacht. LONDEN, 29 April. Aan de „Times" wordt uit Petersburg van gisteren gemeld: Er bestaat eenige grond voor het gerucht, dat Bismarck zijn rol van bemiddelaar heeft nedergelegd, omdat de gelijktijdige verwijdering uit. de nabijheid van Kon stantinopel in beginsel is aangenomen. Men gelooft dat de onderhandelingen over de bijzonderheden gemakkelijker rechtstreeks kunnen gevoerd worden. Rusland is bereid de onderhandelingen recht streeks voort te zettenhet wenscht eene vredelievende beslechting en is geneigd elke schikking aan te nemenwaardoor het hoofddoel van den oorlog wordt bevestigd en eene matige schadeloosstelling wordt verzekerd. Wat de annexa tie van Bessarabië betreft, zou men zich met het door Russen bevolkte deel tevreden stellen. Eene vredelievende oplossing is echter dan alleen moge lijk, wanneer bij de onderhandelingen het punt aangaande de onderwerping van het geheele ver drag wordt vermedenomdat in dit voorstel eene vernedering ligt. KONSTANTINOPEL, 29 April. De sultan zal morgen den grootvorst Nikolaas ontvangen. Volgens bericht uit Adrianopel neemt de opstand van Muzelmannen in de omstreken van Philip- popel toe. Eerste Huwelijksafkondiging van 28 April. P. Sevensma jm. 27 j. en A. Osinga jd. 26 j. J. De La Bije jm. 27 j. en S. M. Beu link jd. 24 j. F. A. M. Schamper jm. 34 j. en M. J. P. Peeters jd. 27 j. N. Vos jm. 33 j. en P. B. Reeringh jd. 24 j. P. C. Waasdorp jm. 24 j. en A. C. Schuts jd. 21 j. D. Kruit wedr. 27 j. en J. Laman jd. 26 j. dr. G. Schegel jm. 37 j. en C. E. G. Buddingh jd. 20 j. A. Kruit jm. 27 j. en J. Jasperse jd. 27 j. A. Momberg jm. 25 j. en J. Vavier jd. 29 j. N. F. L. Van Slijpe jm. 26 j. en S. C. Sandifort jd. 28 j. J. Leget jm. 31 j. en J. Fortrie jd. 25 j. P. 't Hooft jm. 24 j. en A. Kooreman jd. 22 j. J. Sierag jm. 25 j. en H. J. Ileykoop jd. 28 j. II. Verwer jm. 19 j. en C. C. Roman jd. 22 j. mr. C. F. W. Wiggers van Kerchem jm. 25 j. en M. E. Disch jd. 22 j. J. Heemskerk jm. 27 j. en A. Oudshoorn jd. 23 j.J. Van Berkel wedr. 43 j. en P. A. Kemp jd. 38 j. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 27 April, ten overstaan van den notaris mr. J. De Crane: Vier huizen en erven aan de zuidzijde van de Binuenvestgracht tegen over het Ziekenhuis, N°. 30, 31, 32 en 32a, ieder in bod gebracht op/11800; niet verkocht; drie huizen en erven aan de Ilaarlemsche trekvaart buiten de voorm. Marepoort. onder de gemeente Leiderdorp, Wijk Z, N°. 24, 25 en 26; gecombineerd; opgehouden op ƒ6685. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. i morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u% 8u. 12u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u Zondag 62° 57° 54° Maand. 40° 46° 1 64° 64° I I

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2