N°. 5584. Dinsdag A". 1878. 30 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BEBICHTEN. LEI»E!V, 29 ilprll. De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" bield Zaterdag-avond in de Stadszaal eene buiten gewone openbare vergadering met dames, waarbij ook eenige genoodigden tegenwoordig waren. Na een toespraak van den voorzitter, waarin hij allen welkom heette en de redenen mededeelde waarom de vereeniging ditmaal haren naam als tooneel vereeniging loochende, was de avond verder ge wijd aan voordrachten van gedichten hetzij van ernstigen hetzij van comischen aard, alsmede van een declamatorium„Bij den dood van een land meisje", woorden van Hassels en muziek van J. M. Coenen. De declamaties werden afgewisseld door voordrachten op viool en piano door een kunst lievend lid en een reeds van vroeger gunstig be kende jonge dame, die ook nu weder welwillend hare medewerking verleende. In de eerste afdee- ling werden de aanwezigen bovendien verrast door een voordracht op de viool door een tienjarig knaapje, wien voor zijn spel herhaalde toejuichingen ten deel vielen. Een en ander verschafte der ver gadering een aangenamen en genoeglijken avond, waarvan zij aan de medewerkenden verschillende blijken gaf. Na afloop van het programma ver- eenigde men zich tot een bal, dat velen nog lang bijeenhield. De eerste luitenant E. J. G. Wirtz is van het derde regiment te Vlissingen overgeplaatst bij het vierde regiment infanterie. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 2.70 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 2.70 en f 1.35. Zaterdag had onder praesidium van den hoogleeraar Vissering de gewone vergadering van de „Vereeniging voor de statistiek in Nederland" te Utrecht plaats. Uitgebracht werd het verslag der commissie voor de statistiek der grondeigen dommen en aangenomen de voorgestelde conclusie om de regeering te verzoeken die statistiek te doen vervaardigen en tot grondslag daarvan te nemen het kadaster, mits de betrouwbaarheid er van op enkele plaatsen nader onderzocht worde. Verder werd de vraag behandeld, of het wen- schelijk is en mogelijk, dat vanwege de Ver eeniging een statistisch instituut wordt opgericht. Na een praeadvies van mr. N. G. Pierson en een mededeeling van mr. De Bosch Kemper dat de regeering besloten heeft tot opheffing van de af- deeling statistiek, is op voorstel van eerstgenoemde besloten het bestuur der Vereeniging op te dragen een praeadvies uit te brengen omtrent de moge lijkheid eener oprichting van het instituut van wege de Vereeniging. Evenzoo is aangenomen een motie van den heer Reesema, strekkende om aan de regeering te kennen te geven, dat de Vereeni ging de opheffing van de afdeeling statistiek be treurt en te verzoeken van regeeringswege een centraal bureel voor statistiek op te richten. Door de heeren C. Huet en Levy werden de produc tieve coöperatie en het participatiestelsel verdedigd die door den heer Pierson werden bestreden. De vergadering heeft geen conclusie genomen. Zaterdag heeft te Noordwijk de overdracht plaats gehad aan het rijk van het gebouw, gediend hebbende tot huis van bewaring en voor de zittingen van het kantongerecht aldaar, doch dat door de opheffing van het kantongerecht zijne besteraming had verloren Het zal thans worden ingericht tot post- en telegraafkantoor. Omtrent het taal- en letterkundig congres te Kampen meldt de Zw. Ct., dat de regelings commissie ijverig in de weer is om al die maat regelen te nemen, welke kunnen strekken om het slagen zooveel mogelijk te verzekeren. Zoo heeft ze reeds van enkele spoorwegmaatschappijen, zoo hier te lande als in België, de toezegging weten te verkrijgen, dat zij of door verlenging van retour biljetten, of door vermindering van vrachtprijzen ten behoeve der congresleden, de zaak zullen trachten te bevorderen. Voorts is, ten einde de krachten zoo min mogelijk te versnipperen, be sloten, niet vier, zooals te Brussel, maar drie afdee- lingen te constitueeren, zonder daardoor het aantal ter sprake te brengen vakken te willen bekrimpen. Ook is 't, om opeenhooping van festiviteiten op één dag te vermijden, noodzakelijk gevonden het diner der congresleden niet op Zaterdag te doen plaats hebben, maar op Vrijdag, en na afloop hiervan den deelnemers gelegenheid te geven, om op een vauxhal het overige van den dag zoo aangenaam mogelijk door te brengen. Aan C. Panvis, te Oudshoorn, is vergunning verleend tot uitbreiding van zijn stoomsleepdienst op eenige binnenwateren van Zuid- en Noord- Holland en tot het bezigen in dien dienst van eene nieuwe stoomboot „Haarlemmermeer II". Voor de akte als hulponderwijzer werden Zaterdag te 's-Hage 12 candidaten toegelaten, zijnde de heerenW. H. Bauer en L. J. Becht uit 's-Hage, E. J. Driesteu uit Langeruigeweide, H. Edeling uit 's-Hage, T. W. Van Gelderenen W. Janssen uit Gorkum, W. Jeuezon en B. P. J. Raasvelt uit 's-Hage, J. W. Van Straaten uit Barwoutswaarder, H. Van Tongeren uit Hoogmade, Ch. L. Waldkötter en P. E. Werkhoven uit 's-Hage. Voor de akte in de Pransche taal werden toegelaten de heerenJ. Kok en P. A. Van Oosterwijk uit 's-Hage, N. Van Ree uit Maas sluis, H. Siliakus en D. H. Wanders uit 's-Hage. Prins Hendrik is hedenochtend per expres- trein van halftien naar Parijs vertrokken, ter bij woning van de opening der wereldtentoonstelling. De kolonel, directeur der artillerie stapel en constructie-magazijnen te Delft, zal den 4deu Mei, des middags te 12 uren, aan den minst- inschrijvende aanbesteden de levering van groote blauwe dekens ten behoeve van die magazijnen. De opmetingen enz., in verband met een spoorwegverbinding van IJmuiden met het station van den Hollandschen spoorweg te Velzen, zijn afgeloopeu. Naar men verneemt zal het stations gebouw geplaatst worden ter zijde van de woning van den havenmeester, terwijl tusschen den straat weg en de voorste huizenrij een zijtak zal worden aangelegd, ter verbinding van het stadion met een eventueel aan te leggen vluchthaven tusschen den kust-seinpost en de sluizen. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche gist- en spiritus fabriek te Delft bracht de directeur zijn verslag ter tafel, waaruit bleek, dat de toestand der ven nootschap in alle opzichten bloeiend is. Het debiet der fabriek verdubbelde sedert het vorig jaar, dank zij den aftrek der producten zoowel binnen- als buitenslands. De fabriek, aangelegd om hoog stens 5000 kilogram per dag te verwerken, zet thans dagelijks 12000 kilo grondstoffen om. Den 21sten Augustus zal te Zuilen vanwege het Utrechtsche genootschap voor landbouw en kruidkunde een landbouwtentoonstelling plaats hebben. Een particulier telegram uit Parijs meldt dat de collectieve landbouw-inzending van Neder land Zaterdag geheel gereed is gekomen en zoowel door rijkdom als rangschikking een prachtig ge zicht oplevert. Het personeel van de marine, dat deel zal uit maken van de Noordpool-expeditie met de „Willem Barendsz", is ter beschikking gesteld van het comité voor de expeditie naar de Barendszee, Nova- Zembla enz. te 's-Gravenhage. De victualie (door de goede zorgen van den heer Huisman van Dueren, magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen te Amsterdam, de uitgezochtste die misschien ooit door eeuig schip is medegenomen en genoegzaam voor eene reis van 18 maanden) is reeds geladen. Thans is, Daar men uit Berlijn meldt, be paald, dat de voltrekking van het huwelijk van prins Hendrik met Maria van Pruisen te Potsdam in het laatst der maand Juni zal plaats hebben. De heer L. Lindeboom, predikant bij de Chr. geref. gemeente te Zaandam, heeft voor zijn benoeming tot directeur der inrichting voor het opleiden van zendelingen te Meester Cornelis bij Batavia bedankt. Van den 6den April wordt uit Curasao bericht dat den 2den het decreet is uitgevaar digd, waarbij de havens van Maracaïbo en Coro worden opengesteld. Het examen voor 2den luitenant der artillerie is met gunstigen uitslag afgelegd door de ser geanten E. M. C. Baak, voor het leger hier te lande, en J. Van Cappelle, voor het leger in Oost-Indië; beiden van den artillerie-hoofdcursus te Delft. De Staatscourant behelst het voorschrift, bij kon. besluit van 18 April jl. vastgesteld voor de opleiding van studenten in de medicijnen aan de Nederlandsche universiteiten, tot officier van gezondheid in de koloniën of bij de kon. Neder landsche zeemacht. De minister van justitie zal Woensdag en de minister van financiën en oorlog zullen Don derdag geen audiëntie verleenen. Als vice-consul der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Padang is erkend en toege laten W. J. Ankersmit. Blijkens aan het departement van buiten- landsche zaken iDgekomen bericht van den Neder- landschen commissaris voor de Rijnvaart heeft de Pruisische regeering den diensttijd uitgebreid, ge durende welken te Emmerik op zon- en feest dagen expeditie aan vaartuigen wordt verleend, in dier voege dat, met behoud der beperking voor de ledig stoomopwaarts, en vaor de, met aan controle onderhevige lading stroomafwaarts varende schepen, voor de expeditie van vaartuigen op ge noemde plaats thans op zon- en feestdagen driemaal daags gelegenheid bestaat, en welin de maanden October tot en met Pebruari, des voormiddags van 9 tot 10 en des namiddags van 1 tot 2 en van 4 tot 5 urenin de overige maanden, des voormiddags van 7 tot 8 en des namiddags van 1 tot 2 en van 6 tot 7 uren. Door den minister van marine is aan de firma Christie Nolet De Kuyper te Delfshaven opge- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.V.1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels105. Iedere regel meerrvV'.T.T.0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de kleine Havenbrug gestremd zal zijn gedurende vier dagen voor voetgangers en gedurende acht dagen voor rij- en voer tuigen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 29 April i878. E. KIST, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1