Maandag 29 April. N°. 5583. A°. 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSCH 'l PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden por 3 maarniet1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. CA e in e n g tl Nieuws. Op het schietterrein der Pruisische nrtillerie bij Sperenberg werden dezer dagen proeven genomen door de matrozen-divisie. Een der gra naten was niet gesprongen, waarop eenige matrozen trachtten het projectiel te ontladen. Toen zij dit beproefden barstte het plotseling uiteen en doodde vijf matrozen, terwijl er een ernstig gewond werd. Onlangs werd te Genève een voor naam uitziend Engelschman gearresteerd als be schuldigd van het maken van valsche wissels. Deze heer verkoos echter geen gebruik te maken van de gastvrijheid der Geneefsche politie en wist over muren en daken te ontkomen in overleg met en zijner bewaarders, dien hij op zijne vlucht heeft meegenomen. Het gekste van de zaak is, dat de Geneefsche politie reeds aan die van Basel uitlevering van den gevangene had toegezegd. Te Boz (dep. Ain) had het volgende afgrijselijke voorval plaats. Een meisje van acht maanden, dat in een wieg lag, had men een oogen- 'dik alleen gelaten. In dien tijd liep een zeug uit het varkenshok de kamer binnen en regelrecht op de wieg af, waarvan het dier het kleed wist te ver "ijderen en vervolgens met zijne tanden het hoofdje van het slapende wicht vaneenscheurde. Bij een twist tusschen Piemontee- -mhe werklieden, in dienst bij het aanleggen der suoorweglijn van Grenoble naar Gap, is een jonk man van ongeveer dertig jaar gedood door een messteek, boven het rechterschouderblad toegebracht; een ander, die den ongelukkige wilde te hulp snellen, ontving een wond in den rug. De moor denaar en zijne vier medeplichtigen werden door -8 verontwaardigde bevolking terstond in arrest genomen. Charles Piton, een smid, en Lefranc, een schoenmaker, bewoonden hetzelfde huis in de rue Moraud, te Parijsbeiden waren gehuwd en de eerste vader van drie kinderen, de laatste van - en kind. Op zekeren dag ontstond er twist tusschen de beide vrouwende een beschuldigde de ander, dat zij kwaad van haar had gesproken, en de mannen waren dwaas genoeg zich met die oneenig- lieid in te laten, zoodat zij spoedig geslagen vij anden waren. Slechts aan zijn zucht naar wraak gehoor gevende, verschool Lefranc, door zijne vrouw zijn dochtertje vergezeld, zich op zekeren avond op de binnenplaats om den smid af te wachten, on toen deze verscheen, sprong hij plotseling uit zijn schuilhoek te voorschijn en bracht hem met een mes twee steken in de borst toe. Onmiddellijk zakte Piton in elkaar, en Lefranc en zijne vrouw namen de vlucht. Toen de politie weinige oogen- ulikken later verscheen, was de smid reeds een lijk. Men liet het lichaam naar de Morgue over brengen en onmiddellijk pogingen in het werk stellen om den dader in handen te krijgen, die dan ook spoedig werd gearresteerd in een wijnhuis in de rue de l'Orillonzijne vrouw nam men ge hangen op het oogenblik, dat zij met haar doch- f ertje hare woning wilde binnengaan, nadat zij eerst het mes, waarmee de moord werd gepleegd, had weggeworpen. Men vond dat echter terug, van alle bloedsporen ontdaan. Piton was 39 jaar oud, zijn moordenaar 37. In Beieren zijn dit jaar een aantal üestdagen afgeschaft. Daar in verscheidene platte lands-districten de dienst- en werkboden, alsook de eigenlijke arbeiders ten stelligste weigeren op die dagen te werken, hebben de grondeigenaars en boeren zich onderling verbonden, niemand in dienst te houden of te nemen, die op een afge- schaften feestdag weigert te werken. De directeur van den Scala-schouw burg te Milaan heeft aan Adeline Patti en Ni- colini voor ue door hen gegeven voorstellingen 90,000 fr. uitbetaald, waarbij hij 8000 fr. schade heeft geleden. Yan den hoofdcommissaris van poli tie te St.-Petersburg, die onlangs door YeraSas- sulitsch gewond werd, geeft het „Berliner Tageblatt" de volgende beschrijvingGeneraal Eeodor Eeodo- rowitsch Trepoff, een klein maar pootig man, is een gunsteling van keizer Alexander en het ideaal van een administratief talent in politie zaken; voor het overige is hij de schrik van allen, die met hem in aanraking komen. Zijn borst is van de hoogste ordeteekenen overladen. Hij heeft eene ontoombare voorliefde om klappen uit te deelenvoor zijn hand is het 't grootste genot in aanraking te komen met de ooren of wan gen van anderen, en het is zonder eenige over drijving wat men vertelt, dat, als hij in zijn kabi net aan de schrijftafel zit en de stukken vliegend doorloopt, hij zich opgewekter gevoelt wan neer achter zijn rug een arme drommel met de 2x25 wordt afgestraft. Ik zelf, zoo schrijft de correspondent van het blad, ben er getuige van geweest, dat hij door de voornaamste straat van St.-Petersburg rijdende, een zijner ondergeschikten ontwaarde, die niet vlug genoeg groette. Hij liet het rijtuig stilhouden en riep den ongelukkige, die bevel kreeg om den volgenden dag aan het hoofdbureel te komen om zijne straf te ontvangen. Ternauwernood was dit bevel gegeven, of de ge neraal veranderde van planhij riep den delinquent terug en diende hem midden op de drukke straat een zestal geweldige oorvegen toe. Zijne leuze wasde knoet en de vrouwen, en het gerucht, dat Yera Sassulitsch om iets meer dan louter om de verongelijking van haar minnaar den revolver afvuurde, is niet in strijd met het karakter van den generaalindien het gerucht niet waar is, het had, wat den generaal betreft, waar kunnen zijn. Trepoff sprak de dames, met wie hij in aan raking kwam, altijd op de gemeenzaamste wijze aan. Bij een verhoor was zijn eerste vraag: hoeveel kinderen? Luidde het antwoord„geene,"dan volgde een barsch„dat liegt ge," begeleid door de ruwste vloeken. Op deze wijze handelde hij zelfs tegenover onbesproken vrouwen en meisjes. De kogel van Yera Sassulitsch heeft, naar men hoopt, St.-Peters burg voorgoed van dezen chef der politie bevrijd. Een „buiten dienst" achter den titel van dezen gunste ling des czaars zou voor duizenden goede Russische patriotten een ware verlichting zijn. Op Goeden Yrijdag zijn te Milaan vier zelfmoorden beproefd of gepleegd door twee vrouwen en twee mannen. Alleen de laatsten zijn in hun opzet geslaagd. Volgens oud gebruik hebben de koning en de koningin van Spanje op Witten Donderdag de voetwassching verricht aan 25 armen: 13 mannen en 12 vrouwen. De zaal waarin dit ge schiedde, was vol grandes van Spanje, hofdames, kamerheeren, generaals, senatoren en kamerleden. Na de voetwassching bediende het koninklijk echtpaar de bedelaars aan een keurigen maaltijd, bestaande uit 30 gerechten. Bovendien ontving elk der gasten een houten lepel en vork, een zoutvat, een servet en eenig geld ten geschenke. PRIJS DER ADYERTENTIEN; Van 16 regelsv....»vi... 1.05. 1 Iedere regel meer017i. Grootere letters naar plaatsrnimte. De handelsagent Bernhard Wild, die op prins Emmerich van Thurn en Taxis, opper stalmeester van den keizer van Oostenrijk, te Wee- nen twee revolverschoten lostte, verklaarde bij het voorloopig verhoor, indertijd zijn vermogen te hebben verloren bij de assurantie-maatschappij „Europa", bij welke prins Emmerich aan het hoofd van bet bestuur had gestaan. Op grond daarvan had hij den prins onlangs om eene geldelijke on dersteuning gevraagd, en hierop een afwijzend antwoord ontvangen hebbende, had hij besloten hem van het leven te berooven. Blijkens nadere berichten echter heeft hij nooit eenig vermogen bezeten, heeft de prins nooit aan het hoofd van de genoemde maatschappij gestaan en bestaat er vermoeden dat Wild aan verstandsverbijstering lijdt. De „National-Zeitung" zegt dat gor delroos, waaraan prins Bismarck thans lijdende is, meestal voorkomt na hevige neuralgie, in den vorm van een ontstoken, met puistjes bezet ge deelte van de huid, dat den loop der pijnlijke zenuwen volgtzij komt het sterkste voor iu den vorm van een halven gordel om het midden vandaar de naam maar ook aan andere dee len des lichaams. De ziekte duurt in den regel drie of vier weken; gedurende het sterkste van den uitslag houdt de neuralgie nog aan; dikwijls gaat zij ook eenige dagen met vrij hevige koorts gepaard. Stanley's ontdekkingsreizen in Afrika hebben aan de „New-York Herald" en de Lon- densche „Daily Telegraph", naar een Duitsch blad verzekert, 115,000 dollars gekost. Donderdag-middag, bij het vertrek van den spoortrein van Dusseldorf naar Gladbach, trof een jeugdig huzaren-officier een ontzettend ongeluk. Zijn paard schrikte van de fluit der loco motief, sprong over de barrière en geraakte met den berijder onder den trein. Den officier werden de beide beenen van het lichaam gescheiden, zoodat hij het er waarschijnlijk tot heden wel niet levend zal hebben afgebracht. Het paard werd onder den trein verpletterd. Dat in dronkenschap dikwijls dwaze zaken gedaan worden, bewijst het volgende. Een brouwersknecht te Marchiennes, in dien staat ver- keerende, beroemde er zich op dat hij ongevoelig was voor alle lichamelijke pijn en hakte om dit te bewijzen drie zijner vingers af, zonder dat men den tijd had tusschenbeide te komen. Men liet dadelijk een geneesheer halen, ofschoon de dronkaard geen enkel teeken van pijn gaf. Te Barcelona is dezer dagen eene eigenaardige „grève" uitgebroken, die dergasver- bruikers namelijk, bij wijze van protest tegen eene belasting op de gasverlichting door het gemeente bestuur ingevoerd. Een groot aantal winkeliers sloten bij het vallen van den avond hunne winkels andere ontstoken petroleumlampen of vet- en was kaarsen. Geen enkel koffiehuis bediende zich meer van gas en de geheele bevolking was op straat om hare ingenomenheid met de manifestatie te doen blijken. Ongelukkigerwijs had men op het stadhuis daarentegen eene schitterende gasverlich ting aangebracht, hetgeen tot eenige oploopen aan leiding gaf. Eene menigte particulieren hebben hunne contracten opgezegd en het gevolg is ge weest, dat de gasfabriek bij den gouverneur der stad en den gemeenteraad vertoogen heeft inge diend en zich gereedmaakt om den rechter tot het verkrijgen van schadevergoeding tegen hen in den arm te nemen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1