in de residentie hebben prijzen uitgeloofd voor het concours door de vereeniging „Oranje-Nassau" uitgeschreven. Heden ontvangen berichten uit Curasao van 24 Maart melden dat de opening van de havens van Maracaïbo en Coro voor den buitenlandschen handel door den senaat van Venezuela is aange nomen en nu alleen nog de goedkeuring van de kamer der vertegenwoordigers ontbrakaangezien echter de leden daarvan meest allen lid van den senaat zijn, mag men ditmaal het voor vrij zeker houden, dat de opening voorgoed haar beslag zal krijgen. Deze berichten hebben alge- meene blijdschap verwekt, daar de sluiting der havens reeds een zwaren slag aan den handel heeft toegebracht. De opperkamerheer en de chef van het militaire huis des Konings maken in de Staats courant bekend, dat Z. M. op Woensdag den lsten Mei a. s., des morgens te halftien, in bet paleis te Amsterdam audiëntie zal verkenen aan commissiën, civiele en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Donderdag te half tien aan particulieren. Z. M. heeft den generaal-majoor C. L. 'Loder, commandant van de 2de divisie infanterie, en den kolonel J. C. Van Gheel Roëll, comman dant van het 2de regiment veld artillerie, op hunne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald voor eerstgen. op f 2700, voor laatstgen. op f 2100 'sjaars; bij den geneeskundigen dienst der landmacht benoemdtot officier vau gezond heid van de 3de klasse, de studenten voor den genoemden dienst (artsen), J. H. Van Weisenen G. J. F. Leemans; het kon. besluit van 15 Maart voor zooveel betreft de benoeming van J. Rinkes tot opzichter bij de landsgebouwen, op zijn ver zoek buiten werking gesteld; aan den Oost-In- dischen ambtenaar J. W. M. Van der Palm, laat stelijk controleur der 1ste klasse bij het binnen- landsch bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. G emengd. Nieuws. Gistermorgen werd bij de pclitie alhier door twee personen aangifte gedaan dat zij bestolen waren, de een van een stuk broekenstof, dat met meer andere goederen voor een winkel was uitgestald, de ander van een winterjas, die in het voorportaal eener woning had gehangen; waarna een onderzoek volgde. In den namiddag te halfzes kwam zekere G. B., iemand zonder middel van bestaan of huisvesting, in de stadsbank van leening om aldaar een stuk broekenstof te beleenen. Het personeel dier inrichting hield dien persoon echter zoolang aan de praat, tot de politie, inmiddels van zijne aanwezigheid aldaar onderricht, de gelegenheid had hem aan te houden. Aan het politiebureel gekomen, bleek het bovendien dat hij de ontvreemde jas droeg. Omtrent een en ander zal hij zich voor de justitie te verantwoorden hebben. Men meldt uit Boskoop: De handel in boomen en planten is dit seizoen niet zoo levendig geweest als het vorige jaar, waartoe vooral de politieke toestand veel bijgedragen heeft. Even wel was de verzending vooral naar Duitschland, Zweden en Denemarken zeer belangrijk, en duurt die van sommige plantensoorten zooals coniferen en hulsten nog altijd voort. Hiervan zijn ook in Bos koop nog groote partijen voorhanden, zelfs zooveel, dat flinke leverbare planten nog bij duizenden te koop zijn, ook voor een goed deel het gevolg van de aanhoudende uitbreiding der kweekerijen in en om deze gemeente. A. F. Hauwert, een der twee onlangs uit het huis van arrest te Haarlem ontvluchte gevangenen en dien men eerst had gevat en toen weer niet, doch die eindelijk inderdaad weer naar zijn hotel werd teruggebracht, heeft zich gister- namiddag in zijne cel door ophanging van het leven beroofd. De bekende G. De Vos u it Waddings veen, wiens cassatie den lsten April jl. door dén hoogen raad is verworpen, heeft zich bij verzoek schrift tot den Koning gewend, om gratie van de levenslange tuchthuisstraf te bekomen. Donderdag-avond omstreeks kwart over negenen barstte een brand uit bij J. Van Ilirtum, winkelier in lampen en galanterieën op 't Hinthamereiude te 's-Bosch. Aangewakkerd door hevigen wind, kreeg de brand een ernstig aanzien en verhief zich spoedig een regen van vonken in de lucht. Te halftwaalf was het vuur geheel ge- bluscht. Het pand is van boven totaal vernield en vele winkelwaren zijn verbrand. Zoowel het huis als de inboedel en de winkelgoederen waren tegen brandschade verzekerd; het eerste voor f 3000 en de laatste voor f 5000. De oorzaak is onbekend. De persoon, die zich nabij Duiven op de rails heeft geworpen, is een schoenmaker uit Westervoort, genaamd Messing. Hij is door de doornhaag geloopen, heeft zich toen vóór den trein geworpen en is middendoorgereden. BUITENLAN X>. G-root-JSvitcinnië. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt, dat, ofschoon wellicht een meer optimistische beschouwing van den staat der crisis in het Oosten aannemelijk schijnen mag, toch als het zwaartepunt van de diplomatieke onderhandelingen moet worden be schouwd het antwoord van Engeland op de vraag van Italië, waarin dan eigenlijk het programma van de Engelsche politiek in het Oosten bestaat. Engeland heeft reeds bij het uitbreken des oorlogs eene eerlijke verklaring afgelegd, dat het de ge dragslijn volgt die zijn eigen belang aanwijst. Sedert het sluiten van den vrede heeft Engeland zich echter bij alles op het voetstuk gesteld van zoogenaamde Europeesche belangen, maar niemand weet, waarin die belangen eigenlijk bestaan. Het programma, waarover Engeland vroeg of laat kleur bekennen moet, en waarvan de Engelsche ministers ieder afzonderlijk reeds vrij uiteenloopende voor stellingen hebben gegeven, zal ten slotte beslissend zijn voor de crisis in het Oosten. Rusland. De „Agence Russe" keurt de pessimistische berichten van de Russische bladen af. Het blad deelt mede, dat zoowel over het terugtrekken der krijgsmacht als over het congres de pourparlers worden voortgezet. Rusland is evenals Engeland van oordeel, dat een gedachtenwisseling, rechtstreeks tusschen beide landen gevoerd, over de middelen om tot overeenstemming te geraken, het congres behoort vooraf te gaan. De berichten, volgens welke Oostenrijk, Duitschland en Italië bij Eugeland aandringen op een mededeeling zijner bedoelingen, kunnen niet anders dan bevorderlijk zijn voor een gedachtenwisseling. Het „Journal de St.-Pétersbourg" koestert de hoop, dat de mededeelingen van de „Agence Havas" en van de „Daily News" over den stand der onderhandelingen tusschen de mogendheden een reeds achter den rug liggend tijdperk betreflén. Het schijnt dat Engeland niet opnieuw tegenstand zal bieden bij dezelfde quaestie over woorden. Als men met ernst een verzoening wenscht, dan heeft men te zoeken naar datgene bij elkander brengt, niet naar hetgeen prikkelt. Men kan niet meer be twijfelen, dat Rusland den breedsten grondslag voor het programma van het congres zal aannemen. Dat Rusland er niet aan denkt over eeuig punt de beraadslaging te ontwijken, wordt bewezen door het jongste promemorie van Gortschakoff, dat over alle bepalingen van het vredestractaat handelt. Als het congres bijeenkomt, zal het zich met alle vraagpunten, die door de gebeurtenissen in het Oosten zijn ontstaan, kunnen bezig houden. Salis bury schijnt een gedachtenwisseling over de bij eenkomst van het congres en over de mogelijkheid van een vergelijk noodig te achten. Deze opvatting wordt door het Petersburgsche kabinet gedeeld, dat haar bij het Londensche kabinet ingang zoekt te verschaffen. Het is te wenschen dat deze nieuwe poging ernstig wordt gemeend. Teieg i'iï mm en. KOPENHAGEN, 26 April. De „Dageus Nyhe- der" meldt dat maarschalk Von Moltke Donderdag in particuliere audiëntie bij den Koning ontvangen is. BUCHAREST, 27 April. Vorst Karei wei gert toe te stemmen in eene Russische bezetting, zeggende dat Europa niet zou toelaten, dat de rechten vau Rumenië niet erkend worden. Hij is besloten van Bucharest naar Krajova te gaan. Bratiano heeft het leger ter sterkte van S0,000 man gebracht. LONDEN, 27 April. De Times-correspondent te St.-Petersburg zegtDe dagbladen zien den toestand donker in, bewerende dat de pogingen tot verzoening geheel mislukt zijn. De correspondent van de „Standard" te Pest meldt, dat Duitschland zal ophouden met pogingen tot bemiddeling en dat de oorlog onvermijdelijk is. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat generaal Baker den 26sten is aangekomen Groote verbittering heerscht tegen den sultan en de regeering, die verdacht worden de Russische plannen te begun stigen. De soldaten, de priesters en het volk zijn allen op de hand van Engeland. Aan Soliman-pacha is toegestaan huiswaarts te keeren, doch hij is nog altijd onder arrest. Daar zich eene groote reactie te zijnen gunste openbaart, zal men waarschijnlijk van zijn vonnis afzien. Aan de „Times" wordt uit St.-Petersburg onder dagteekening van gisteren gemeld: „De fiewëring van Russische bladen, dat de tusschen- komst van Duitschland zonder gevolg is gebleven, is ongegrond. Over de onderhandelingen aangaande den gelijktijdigen terugtocht is niets bekend. Ook weet men niet of Engeland eene nieuwe uit- noodigingsformule heeft aangenomen. Het Britsche kabinet blijft niet aan eene bijzondere quaestie van vorm hechten; het verlangt eenvoudig, dat Rusland op de eene of andere wijze de suprematie van Europa in het Oostersche vraagstuk erkenne en hierin ligt geene vernedering." LONDEN, 26 April. Gisteren is in Exeter Hall eene vergadering gehouden, welke een besluit nam, strekkende tot ondersteuning van het plan ter vorming van een leger vrijwilligers voor den ïioiipopji mpnst KONSTANTINOPEL, 26 April. De opstande lingen jagen de bevolking voor zich uit en naderen Philippopel. Men is ongerust, zelfs te Adrianopel, welks garnizoen tegen de opstandelingen is afge zonden. Eenige soldaten zijn te Adrianopel ver moord. Uit een onderzoek is gebleken, dat acht Turksche dorpen, door de Bulgaren aangetast, buiten de demarcatielijn liggen. Naar men verzekert maken de Lazes (een volksstam van Lazistan, in het pasjalik van Tre- bizonde), zich gereed om tegen de aanhechting bij Rusland in verzet te komen; 15000 hunner zijn in de omstreken van Batum bijeengekomen, met het doel om de Russen te beletten, die stad binnen te trekken. De Russen dringen opnieuw aan op de ontrui ming van Schumla en Yarna. De consul Hitrowo is benoemd tot Russisch gouverneur van Macedonië. De heer Layard bekleedde heden het voor zitterschap in eene bijeenkomst van gezanten. Aan genomen werd het voorstel der consuls, strekkende om aan de Porte en de regeeringen te verzoeken eene vermeerdering der invoerrechten te Konstan tinopel met 20 pCt., en het vergemakkelijken van den terugkeer der vluchtelingen. BOMBAY, 26 April. De eerste afdeeliug troe pen vertrekt 29 dezer naar Malta, de tweede afdeeling 1 Mei. De inlandsche troepen toonen zich zeer bereid om aan den dienst deel te nemen. Ter markt te Lelden aangevoerd, 26 en 27 April. Wintertarwe 13 hectoliter 12.50 a 13.Zomer- tarwe 13 hectol. ƒ10.a/10.5U Winterrogge 15 heet. 8.a 9.Zomerrogge 15 hectol./ 7.75 a ƒ8. Zomergerst 10 hectol. 7.— a 7.50 Chevalier-gerst 10 hectol. 7.75 a 8.26. Zware Haver 14 hectol. 5. a 6.50. Lichte Haver 14 hectol. 4.a ƒ4.25. Dui- venboonen 9 hectol. 8.a 8.50. Paardenboonen 9 hectol. ƒ8.a ƒ8.25. Ossen 26 stuksƒ195.a ƒ245. Stieren, 4 stuks ƒ165. .a/190.Melkkoeien 886stuks 200.— a 320.—. Kalfkoeien 86 stuks 220.— a 325.Varekoeien 225 stuks 160.a ƒ290. Vette koeien 38 stuks 220.a 330.—Kalveren (vette) 36 stuks 28.— a 70.— Kalveren (magere) 121 stuks ƒ4. a 10.Kalveren (gras) 12 stuks 32.— a 54.Hamels (magere) stuks a Hamels (vette) stuks, f a - Ooien (magere) 720 stuks f 25.—. a 36.— Ooien (vette) 58 stuks 36.—. a 42. -Lammeren magere stuks - a Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 80 stuks/20.a/45.- Varkens (biggen) 290 stuks 5.— a ƒ15.—. Grasboter 16800 kilogr., 1ste qualit. vat 46.— a ƒ50. Schei- 2de qualit. vat f 38.a 42.Grasboter iste qual. per kilogr. 1.15 a ƒ125, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 0.95 a 1.05. Ter markt aangebracht 1277 runderen, 169 kalveren, 778 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2