N°. 5583. A°. 1878. 29 April. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Xommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per postW.77V.75» 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerVV.T'.r0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEI, 27 April. Naar men ons heden uit Den Haag meldt, is het ontwerp tot bewilliging der Staten-Generaal in het huwelijk van Prins Hendrik den Raad van State gepasseerd en wordt Maandag de aanbieding er van aan de Tweede Kamer verwacht. Heden werd alhier de 24ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tusschen Zuid-Hollandsche onderwijzers en onderwijzeressen, om, bij overlijden, hunne weduwen, kinderen of andere erfgenamen een toelage ineens te verzekeren. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeniging in bet afgeloopen jaar had verloren 1 donateur en 9 leden, aan wier weduwen of kinderen was uitbetaald f 2920.50. Tot de Vereeniging traden in het afgeloopen jaar toe 14 leden, waardoor de sterkte op 1 Januari 1878 bedroeg: 6 donateurs 4de en 1 donatrice 6de klasse; 119 leden in de lste, 4 in de 2de, 59 in de 3de, 18 in de 4de, 26 in de 5de en 20 in de 6de klasse; totaal 7 donateurs en donatrices en 246 leden. De som der uitkeeringen bedroeg op 1 Janurai 1878: voor de erven van een lid der lste klasse f 557.50, 2de kl. f 498, 3de kl. 436.50, 4de kl. f 345.50, 5de kl. 242.50, 6de kl. f 126.50. De Vereeniging mocht zich dus in merkbaren vooruitgang verbeugen. Veertig jaren bad zij nu bestaan en aan de erven van 153 overleden deel nemers was uitbetaald f 53,640.35d. i. gemid deld per lid pl. m. 350, en toch had men om dien uitslag te bekomen, zeer weinig behoeven te con- tribueeren. Eene nauwkeurige berekening toonde aan, dat men in de verloopen 40 jareD, met inbe grip der onvermijdelijke administratie-kosten, niet meer had gecontribueerd dan in: de lste klasse f 8.521/ï, 2de kl. f 7.71'/2, 3de kl. /6.87'/2, 4de kl. f 5.56'/j, 5de kl. f 4.1D/a en 6de kl. f 2.41'/2 'sjaars. Die contributiën mochten met het oog op de verkregen uitkomsten niet hoog geacht worden. Veel goeds was er door verkre gen; van de 153 overleden deelnemers toch waren achtergebleven 118 weduwen met 415 kinderen; 26 waren weduwnaars die 66 kinderen achterlie ten, waaronder één dochter, zelve reeds weduwe met 2 kinderen; de 9 overigen waren ongehuwd. Van 5 hunner is de uitkeering geschied aan hunne bejaarde ouders, wier voornaamste steun zij waren, en van de 4 overigen aan hunne familiën, die daardoor in staat werden gesteld om de kosten der verpleging en der begrafenis te kunnen vol doen. En die 118 weduwen met 415 kinderen? Treffend waren meermalen de betuigingen van hartelijke dankbaarheid voor hetgeen zij ontvingen, en opmerking verdient het, dat het slechts voor 4 is noodig geweest de publieke liefdadigheid in te roepen. Met den wensch dat de Vereeniging nog tal van jaren ten zegen van weduwen en wee zen zal strekken, werd het verslag gesloten. Tot deelneming aan den wedstrijd tusschen kweekersknechts en leerlingen, welke den a. s. na zomer door de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde op Zomerzorg alhier zal ge houden worden, hebben zich tot den laatsten dag der inschrijving uit verschillende streken des lands aangemeld 50 inzenders met ongeveer 1060 plan ten. Volgens „Sieboldia" is dit voorloopig een hoogst bevredigende uitkomst. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden R. Loers (2 stuks), Aalten; P. Zeilstra, wed. J. Boeker, B. C. Maks, D. B. Kapteyn, J. Van der Horst, Amsterdam; A. J. Peters, Arnhem; L. Van der Lune, J. Van der Speek, 's-Graven- hage G. Lourier, Haarlemvrouw Lambert, Hazers- woudeJ. Brooskam, HamburgW. Voorst, Leiden Clogues, Maastricht; Ruigers, Oegstgeest; Anna Heykamp, Rotterdam; A. Klein, Zoeterwoude. BriefkaartenL. C. Van Bemmer, Amsterdam mej. B. Nieuwenbuis, 's-GravenhageC. Muller, Delft. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste bus- licbting aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op den lsten Mei, des morgens te halfacht. Bij de te Amsterdam door den schout-bij - nacht, directeur en commandant der marine, ge houden aanbesteding was minste inschrijver voor vlaggendoek de firma Van Hartrop en Zoon, voor f 411.24, en voor kardoessaai de firma P. Clos en Leembruggen, voor f 748.87',^. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5772 volwas sen personen en van 915 kinderen. Aan het examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen hebben van de 13 adspiranten voldaan de heeren J. E. H. C. Van Ebbenhorst Tengbergen, van ApeldoornC. P. L. J. Clous, van Amsterdam J. H. Gilquin, van LeidenP. F. W. Briet, van ZwolleW. C. Grüuwald, van St.-AnnaY. But- tinger, van Groningen; A. Bos, van Leeuwarden A. C. Van der Sluys, van Rijswijk; E. Lijbaart, van Biervliet, en C. Verwayen, van Utrecht. In deze provincie hebben 408 lotelingen voor de lichting van dit jaar zich aangemeld om bij de zeemilitie te dienen. Van deze kunnen slechts 124 daarbij worden ingedeeld. Van Jan Holland's „Nette menschen", waar van veertien dagen geleden de eerste druk ver scheen, is reeds een tweede druk ter perse. De Haagsche briefschrijver aan de Arnh. Courant meent den raad te moeten geven om toch niet al de malle praatjes te gelooven, die nieuwslooze correspondenten van uit de residentie aan buitenlandsche couranten schrijven over plannen en denkbeelden, die in de zeer hooge kringen van Nederland zouden bestaan. Het aanstaand huwelijk van Prins Hendrik heeft nu weder aan leiding gegeven tot den zotteklap, dat de Koning van plan is te abdiceeren, de Prins van Oranje om in dat geval afstand te doen van zijn rechten op de troonsopvolging, dat Prins Alexander eene te zwakke gezondheid heeft om den last der regeering te torschen, zoodat dan Prins Hendrik Koning van Nederland worden zou. Het eenige compliment dat men den uitvinder van deze casus positie geven kan is, dat hij vooruitgaat; vroeger meldde hij eens aan zijn blad dat de Prins van Wied, echtgenoot van Prins Erederiks jongste dochter, Koning zou wordennu is hij althans beter op de hoogte van de grondwettelijke troons opvolging en weet wie er uit den weg moeten gemaakt worden om de kroon op Prins Hendriks hoofd te kunnen plaatsen. Dit neemt niet weg dat het verhaal van a tot z onwaar is. Wat a betreft, de Koning denkt er volstrekt niet aan afstand te doen van de regeering. Wat den Prins van Oranje aangaat, het is moeielijk te voorspellen wat Z. K. H. doen zou indien daaraan wèl werd ge dacht; doch eene weigering van de kroon zou schr. hoogst onwaarschijnlijk achten. Vervolgens is Prins Alexander volstrekt niet zwak en buiten staat om, eventueel, de regeering te voeren. In tegendeel, iedereen die met Z. K. H. in aanraking komt en in dat geval verkeeren, zoo zij het verlangen, alle mannen die eenigszins uitmunten in kennis of wetenschap weet maar al te goed hoeveel Nederland van dien Prins te wachten heeft, die in vele opzichten zijne doorluchtige moeder, in andere zijn waardigen oom Hendrik evenaart. De briefschrijver vermoedt echter dat al die ver zonnen praatjes met internationale, althans niet nationaal-Nederlandsche bedoelingen in verband staan, en dus ook eigenlijk niet bestemd zijn om door Nederlanders te worden geloofd. Voor de akte in de Engelsche taal werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 9 candidaten; 4 werden toegelaten, de heerenP. Diederik en J. S. Schaay uit Hillegersberg, H. M. Erans- sen uit Maassluis en E. J. Th. Smit uit Rotterdam. In de maand November aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspi ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den lsten October, bij een op zegel geschreven request, tot den minister van waterstaat enz. te wenden. Door Burg. en Wetb. van Amsterdam is benoemd tot hoofdcommies ter gemeente-secretarie, in de plaats van mr. E. H. Van Notten, mr. J. N. Van Hall te Utrecht. De Kon. Ned. Beierschbier-brouwerij heeft over 1877 een verlies geleden van 21,700, het geen met het verlies in 1876 een bedrag van ruim f 33,400 maakt. De hooge prijzen van hop en aanzienlijke uitgaven van ijs zijn de oorzaken van dat deficit. Naar men verneemt bestaat het voornemen met het stoomschip „Celebes", dat den llden Mei van Nieuwediep naar Oost-Indiê zal ver trekken, een detachement schepelingen van de marine uit te zenden. Bij het verlicht examen tot verkrijging van den rang van tweeden luitenant hebben A. Kraak en G. J. Bn. Van Slingelandt, sergeanten bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage, voldaan. Door De Tijd is van zijn particulieren cor respondent te Rome het bericht ontvangen dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, thans defi nitief besloten is, dat de Paus den zomer buiten Rome zal gaan doorbrengen; tijd en plaats zijn nog onbepaald. Het Rijksprentenkabinet te Amsterdam zal van 6 tot 24 Mei voor het publiek gesloten zijn. De minister van binnenlandscbe zaken heeft bepaald dat het koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's-Hage voortaan kosteloos toegan kelijk zal zijn op werkdagen van 10 uren en op zon- en feestdagen van halfeen af, tot 4 uren van April tot October, tot 3 uren van November tot Maart. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen" is den 25sten dezer van Bombay vertrokken, ter voortzetting der reis naar Oost-Indië. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 25 dezer te Aden en vervolgde denzelfden dag des voormiddags de reis; de „Koning der Nederlanden" is heden van Batavia bij Nieuwediep binnengeloopen, doch zit vast op de Horsens. Ook prins Erederik, het gemeentebestuur en de Vereeniging va» officieren der dd. schutterij

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1