N". 5582. Zaterdag A". 1878. 27 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH -- -- - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeni.-.rr.v."/ 1.10. Franco per postWTTYV.Vrr.VtV 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.02. DAGBLAD. ■nrüinn PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meerrrri ".TrTTr0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 April. Dè commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat de eind-examens der Hoogere Burgerscholen voor de provincie Zuid-Holland, alsmede de vergaderingen der commissie van exa mens, voor het jaar 1878, zullen worden gehouden te Botterdam, en tot leden dier commissie voor de bedoelde examens benoemd tot lid en voorzitter dr. D. De Loos, directeur der H. B. S. te Leiden tot leden de heerenI. Menalda van Schouwen burg en A. W. Muller, leeraren aan de H. B. S. van vijfjarigen cursus te Rotterdam; dr. E. H. Groenman, dr. J. Ten Brink en L. Chatelain, leeraren aan de H. B. S. te 's-Gravenhagedr. J. Campert, leeraar aan de H. B. S. te Leiden; dr. P. Harting en J. H. Dijkman, leeraren aan de H. B. S. te Dordrecht; M. J. H. Masthoff en D. Goslings, leeraren aan de H. B. S. te Delft; mr. B. C. J. Loder en A. E. J. Holwerda, leeraren aan de H. B. S. te Schiedam, eerstgemelde woon achtig te Rotterdam, en I. P. Von Söhsten, leeraar aan de H. B. S. te Gorkum. Er is sprake van dat een der fraaiste gevels, die van „het Huis met het Hoofd", op de Bree- straat, dicht bij de studenten-sociëteit alhier, door den tegenwoordigen eigenaar waarschijnlijk geamo- veerd zal worden. In het belang der kunst wordt daarop de aandacht gevestigd, daar het zeer te bejammeren zou zijn, als er geen pogingem werden aangewend, deze antiquiteit te behouden, hetzij men den eigenaar kon bewegen den gevel in zijn geheel te laten staan, hetzij deze of gene liefheb ber van antieke architectuur dien zocht over te nemen. Dit toch heeft, zegt een inzender in de H. C., ni fallor, plaats gehad met het geveltje van een huis of hofje, dat door de verbouwing van de studenten sociëteit voor de Polytechnische School te Delft door het gouvernement, naar hij meent, is aangekocht. Ook hier ware het wen- schelijk dat zooveel mogelijk behouden bleef, wat door den vreemdeling zelfs bewonderd wordt. Niet ten onrechte ontbrak aan het bericht van Het Vaderland omtrent mej. Mina Kruseman, zooals terstond de opmerking gemaakt is, de naam van hem met wien zij verloofd was. Het blijkt toch nader dat zij niet verloofd is en dat men in ver band met een in ons blad van gisteravond voor komende advertentie aan een vergissing heeft te denken. Mej. Mina Kruseman moet zich nog met ijver en succes aan de door haar opgerichte school voor mondelinge voordracht en muziek wijden. De nieuwe regeling van de opleiding van onder officieren en mindere militairen tot officier, die met 1 October van dit jaar zal worden ingevoerd, zal eene belangrijke verandering in de bestaande inrichtingen brengen. De cursus op de onderwijs inrichtingen te Haarlem, (Kampen), 's-Bosch en Delft duurt vier jaren. De eerste daarvan zullen gewijd zijn aan de opleiding in de burgerlijke, de overige in de militaire vakken. De onder officieren, die de twee laatste studiejaren doorloopen, krijgen den titel van vaandrig en worden tot een compagnie bij een der regimenten van hun wapen gevormd. Zij zijn van hun ranggenooten onder scheiden door fijnere uniform en door het dragen der kwasten, zooals die voor de cadetten der militaire academie naar gelang hunner studiejaren zijn bepaald. De leerlingen der militaire school die bepaalde examens met ongunstigen uitslag afleggen, worden van deze inrichting verwijderd en kunnen of naar hun corpsen terugkeeren bf ontheffing van hun verderen diensttijd erlangen. De militaire scholen staan onder het toezicht van den inspecteur van het militair onderwijs, die tevens vaste voorzitter is van de commissie tot het afnemen der examens voor den officiersrang. Aan het hoofd der scholen staat een kapitein, aan wien het noodige aantal burgerlijke en militaire leeraren en verder perso neel wordt toegevoegd. Na het volgend jaar wordt het lichter examen voor onderofficieren afgeschaft. Evenwel kunnen oppassende, getrouwe, doch on gehuwde adjudant-onderofficieren en sergeant-ma joors tot 2den luitenant zonder examen worden benoemd. De directie der militaire verkenningen, welke in 1849 onder den toenmaligen kolonel van den generalen staf De Petit te Arnhem gevestigd werd en sedert dat tijdstip steeds aldaar gevestigd bleef, zal eerlang naar 's-Gravenhage worden overgebracht. Den 2den Mei a. s. viert de heer O. A. Brandts Buys, te Deventer, zijn vijftigjarig jubilé als toonkunstenaar. Sedert bijna veertig jaar is hij organist der Groote Kerk te Deventer. Uit het vijfde jaarverslag der Prins-Hendrik stichting te Egmond aan Zee blijkt, dat de reke ning en verantwoording sluit met een nadeelig saldo van f 63.29, dat echter ruimschoots gedekt wordt door voorraad van levensmiddelen en klee- dingstof. Intusschen ware het wenschelijk, dat het bestreden werd door eenige geldelijke giften ineens, dewijl er altijd geld noodig is voor loo- pende huishoudelijke uitgaven. De oudjes hielden zich evenals in de vorige jaren uitmuntend. Strenge tucht was noodig. Twee zijn overleden; de een was 85, de ander 83 jaar oud. Een legaat is ontvangen van mej. Helder. De kosten van ver pleging, met inbegrip ook der kleeding enz., hebben 51*/4 ets. daags per hoofd bedragen. Het gebouw houdt zich goed. De oude janmaat is er tevreden en voelt er zich tehuis. In de Batoschool op de Prinsengracht te Amsterdam is de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging voor gymnastiekonderwijzers in Nederland. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer J. S. G. Disse, die aan de beurt van aftre ding was. De eerstvolgende jaarvergadering zal te Arnhem worden gehouden. Z. M. de Koning zal bij zijn bezoek aan de hoofdstad vergezeld worden door prins Hendrik. Prins Alexander zal een paar dagen later in de stad komen. Voor de akte in de Pransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 8 candidaten toegelaten de heerenW. Haaring, van Loosdui nen; W. C. Seyl, J. J. Sterkenburg en M. J. Weyman, allen uit 's-IIage. Voor de akte van hulponderwijzer werden er 7 afgewezen en 9 toege laten, als: H. Barendregt, van's-HageJ. Berkel, van Berkel; A. M. Breen, W. H. J. Haasse, E. Lauret, A. Minderaa, P. L. Versprille, J. Stolk en D. K. N. Sellier, allen van Rotterdam. Van den consul-generaal der Nederlanden te Bucharest is bericht ontvangen, dat de vaart op den Donau, van de Zwarte Zee uit, geheel vrij is en de torpedo's die boven Ibraïla den toegang versperden, zijn weggenomen. Het gedeelte der rivier tusschen Czernawoda en Kosovatz is evenwel nog niet volkomen te vertrouwen, daar wel is waar de Russische torpedo's alle zijn weggenomen, maar het aantal der door de Turken aldaar neer gelaten watermijnen niet juist bekend is. Hooger op de rivier is men alleen bij Corabi nog bezig met het opruimen van torpedo'sde vaart is even wel op dit punt langs een der vaargeulen reeds zonder gevaar. Door den minister van financiën was bevolen, dat van alle goederen, welke langs den waterweg te Ibraïla, Galatz en Ismail worden ingevoerd, inkomende rechten zullen worden gehe ven. Bij de wetgevende macht is evenwel een wets ontwerp ingediend om aan deze havens tot den lsten Januari 1887 vrijdom van invoerrechten te verleenen. Wanneer dit ontwerp tot wet wordt verheven, zullen de betaalde rechten worden terug gegeven. Door het kapittel der Duitsche Orde, Balije van Utrecht, zijn benoemd tot rentmeester generaal mr. P. Verloren van Themaat, secretaris, en tot secretaris jhr. J. J. De Geer van Oudegein, archivist. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde gisteravond Dungenessde „Schiedam" is 24 April van Nieuw- York naar Rotterdam vertrokken. Voor de Parijsche tentoonstelling is het voorzitterschap van de 9de groep (Tuinbouw) aan den Nederlandschen commissaris-generaal, den heer Martin Coster, opgedragen. Naar men ons meldt, hebben de generaais- majoor Beekman en Loder, commandanten res pectievelijk in de derde en tweede divisie infanterie, hun pensioen aangevraagd. Heden zijn de St.-Agatha-goederen in veiling te Nijmegen ingezet voor: perceel 1 met 700 hoogen op f 18,500; tweede perceel f 250 op f 6650derde perceel f 250 op f 5650vierde en in massa perceel twee en drie f 300 op f 12,900; totaal f 31,400. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks kwart voor vieren viel een vrouw, S. genaamd, nabij het Begijnenhof terwijl zij aan het trapje water schepte in het Rapenburg, doch werd gelukkig door een in de nabijheid zijnden agent van politie, het onheil ziende, gered en vervolgens naar haar werkhuis geleid. Te halfvijf geraakte het zoontje van den heer K. in de Aalmarkt; door den heer B. J. Du Mortier, die zich gekleed te water begaf, en met behulp van diens broeder D. B., werd de drenkeling echter spoedig op het droge gebracht. Te Boskoop heerscht thans eene mazelen-epidemie onder de kinderen, zoodat er maar weinig onaangetast blijven. Gelukkig is de ziekte van een goedaardig karakter en komen er geen sterf gevallen voor. Gistermorgen is onder de gemeente Duiven een persoon door den eersten trein uit Emmerik overreden. De dood volgde onmiddellijk op de ernstige verminking. Een treurig ongeluk had eergister avond te Winterswijk plaats. Een der arbeiders aan den Ned.-Westfaalschen spoorweg wilde, ter wijl de trein reeds in beweging was, op een ledigen zandwagen springen, hetgeen hem mislukte, waar door hij voor eenige volgende wagens kwam te liggen, die over hem heen gingen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk een lijk was. De onge lukkige was ongehuwd, Een rijks-veldwachter en een jager, beiden te Doorwerth, hebben verleden week een nest met negen jonge vossen opgegraven. Te Apeldoorn ontstond op Paasch- Zondag, naar de Zutf. Crt. meldt, een hevige twist tusschen twee personen, vader en zoon. In het heetst daarvan sloeg de zoon, om meer kracht aan zijn woorden bij te zetten, met de vuist op de tafel, met dat gevolg dat hij met zijn pols in een stuk glas sloeg en zoodoende twee pezen door sneed. De geneesheer had spoedig een verband gelegd, doch niet lang daarna begon de twist op nieuw en nu sloeg de razende met den pols in een mes. De wonde daardoor veroorzaakt had den dood ten gevolge.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1