buitenland. ecu geweldige storm gewoed en zijn een groot aantal vis3chersbooten uit Montrico en San-Sebastian met hare bemanningen vergaan. Een moord, waarvan de dader de ze- kerheid kon hebben, dat hij onmiddellijk aan 't licht zou komen, heeft Zaterdag (gelijks reeds met een enkel woord gisteren is gemeld) te Parijs plaats gehad. Een looper van de „Société génerale", Sebast genaamd, kwam in de Rne Saint-Lazare, waar hij voor zeker huis door een persoon, Martin geheeten, staande werd gehouden met de vraag, of hij hem een bankbiljet van 1000 fr. wilde wisselen. Sebast verklaarde zich hiertoe bereid en volgde Martin in den winkel. Sebast telde op de toonbank 1000 fr. aan goud voor en Martin begaf zich naar het daarnaast gelegen kantoortje, om, gelijk hij zeide, het bankbiljet te halen. Toen hij terugkwam stiet hij hem een dolkmes in de borst. Sebast gaf een gil, riep„Tk word vermoord!" en viel met het hoofd op de toonbank. Martin maakte zich nu van den geldzak meester en wierp dien achter de toonbank. Vervolgens sloot hij de deur, om de voorbijgangers, die den kreet gehoord luidden, het binnendringen te beletten. Sebast echter was opgestaan en sleepte zich naar de deur. Martin snelde toen naar buiten om te ontvluch ten. Achtervolgd door een werkman, die met lui der stem riep: „lloud den moordenaar!" werd Martin op den hoek van de Rue Taitbout gegre pen en naar een politiebureel gebracht. Sebast, die naar de naastbijgelegen apotheek werd ver voerd, gaf eenigc oogenblikken later den geest. Martin heeft voor den rechter van instructie zijne misdaad beleden. Hij zeide dat hij geld noodig had gehad om de huishuur te betalen, en alzoo tot de misdaad zijne toevlucht had genomen. Toen hij zijn slachtoffer had zien vallen, had hij er een oogenblik aan gedacht het lijk naar den kelder te brengen, het aldaar stuk te snijden en de stuk ken in de Seine te werpen. Hij meende dat de misdaad op die wijze wel verborgen had kuunen blijven. Sebast was getrouwd en had kinderen. Kort na de vr ij spraak van Vera Sas- sulitsch te St.-Petersburg hebben in nog twee andere hoofdplaatsen des rijks ongeregeldheden plaats gevonden. Te Moskou is bij gelegenheid van het overbrengen van eeuige in hechtenis ge nomen studenten een oploop ontstaan, die van vrij ernstigen aard geweest schijnt te zijn. De regee- ringsbladen stellen het gebeurde als eene zaak van weinig beteekenis voor, maar particuliere be richten spreken van 12 dooden en 25 gekwetsten en van 100 personen, die daarbij in hechtenis genomen zouden zijn. Bijna tegelijkertijd is te Kicw een moordaanslag gepleegd op den advocaat- generaal Kotlarewsky. De dader was onbekend, maar de politie vond in het feit, dat een revolver in het bezit van een student gevonden werd, aanleiding om dezen in hechtenis te nemen. Dientengevolge ontstond er eene beweging onder de studenten vau die stad; adressen werden in gediend om de onschuld van den gearresteerde te doen uitkomen en zijne invrijheidstelling te bewer ken, enz. Maar de zaak is hiermede, althans voor- loopig, geëindigd, dat 140 studenten van de uni versiteit zijn weggezonden, terwijl do gearresteerde in hechtenis bleef. Men zegt zelfs, dat van de bovengenoemde 140 een aantal mede in hechte nis genomen zijn en naar de gevangenis te Moskou overgebracht. Of zij dezelfden zijn, wier ver voer tot den hierboven vermelden oploop te Moskou aanleiding gaf, is uit de berichten niet duidelijk op te maken. Volgens uit Parijs outvaugenberich- tcn staan de tulpen van de Hollandsche inzending aldaar in vollen bloei. De roode llex rubrorum en de witte Ba Candeur zullen nog gcruimen tijd bloeien en dus bij de opening op 1 Mei in volle pracht kuunen aanschouwd worden. De rand van Princesse Alexandra zal vroeger uitgebloeid zijn. Het effect, dat deze tulpen-inzending maakt, wordt zeer geroemd en men is er te Parijs bui tengewoon mede ingenomen. De heer Galesloot, lid van het Nederlandsche comité van uitvoering, thans te Parijs, heeft van den heer llardy, eersten vice-president van de Soeiété Centrale d'Horti culture aldaar, bericht ontvangen dat vanwege die Vereeniging een speciale commissie zal worden benoemd, ten einde liet tulpenperk in het park van het Troeadero te bezichtigen en daarover rapport uit te brengen Na een verblijf van twee maanden te Soerabaia is Mina Kruseman, volgens een parti culier schrijven, aldaar verloofd! CS i'oot -I l it annië. Blijkens de Kaapsche bladen van 26 Maart zijn er bij Periebosch wel twee Engelsche officieren gedood, maar niet in een gevecht gesneuveld. Zij werden bij het voorbijrijden doodgeschoten door vijandelijke inboorlingen, die in het geboomte verscholen lagen. G^riekenland. Ten gevolge van de door den Engelschen consul bemiddelde wapenschorsing hebben de Turksche bevelhebbers zoowel als de aanvoerders der iusur- genteu in Thessalië bevel gekregen, de vijandelijk heden te staken. Voorts zijn er in elk district twee gedelegeerden der plaatselijke regeering en een gedelegeerde der militaire chefs benoemd, om de voorwaarden van den algemeenen wapen stilstand te regelen. Buskind. Plet „Journal de St.-Pétersbourg" verwacht dat de bijeenkomst van het congres binnenkort zal plaats hebben. Het blad meent echter dat in dit bijeenkomen op zich zelf nog geen waarborg ligt voor het bewaren van den vrede. Daartoe is het noodzakelijk, dat een hreede en openhartige ge- dachtenwisseling tusschen de verschillende regce- riugen voorafga. Indien de Engelsche regeering den vrede inderdaad wenscht, maar tevens vast houdt aan de meening dat zij door Rusland met groote woorden vrees aan te jagen grootere voor deden voor Engeland zal verkrijgen, dan speelt zij een gevaarlijk spel, dat in plaats van den vrede te verzekeren tot oorlog leiden moet. Zoo echter de demonstraties van lord Beaconsfield oor log bedoelen, dan moet de verantwoordelijkheid tegenover Engeland en tegenover Europa daarvoor pp hem rusten. In beginsel heeft de Russische evenals de Engelsche regeering zich bereid verklaard tot een ontruiming van de ingenomen stellingen. Doch te gelijk met dit bericht komt de tijding, dat men reeds moeilijkheden vindt bij de toepassing van het beginsel. In een half et maal, zeggen de Russen, kan eeu stoomschip van de Bcsikabaai waarheen de Engelsche vloot zich zou terugtrekken den Gouden Hoorn bereiken; het is dus niet meer dan billijk, zoo beweren zij, dat de afstand, waarop het Russische leger zich van zijn tegenwoordige posi ties zal verwijderen, niet meer bedrage dan één dagmarsch. De Engelschen voeren hiertegen aan, dat hun vloot bij de reis naar den Bosporus veel kaus loopt van te worden opgehouden door wind, duisternis en dergelijke omstandigheden, dat een vloot van groote gepantserde schepen niet gelijk te stellen is met één enkel stoomschip en dat, indien de Russen zich op Adrianopel terugtrekken, zij door middel van den spoorweg IConstantinopel in 24 uren kunnen bereiken. Dit ontmoet wederom tegenspraak bij de Russen. Intusschen hebben de Turken den arbeid aan de versterkingen der linie Bujukdere-Maslak weder hervat. Hun strijdmacht in de nabijheid van Konstantinopel wordt geschat op 70 a SO duizend man, en de versterkingen, welke zij opwerpen bij Bujukdere, worden gezegd van dien aard te zijn, dat zij het Turksche leger in staat zouden stellen om de Russen, indien zij een aggressieve beweging tegen Konstantinopel ondernamen, minstens zeven dagen op te houden. Nadat er reeds sinds eenige dagen melding was gemaakt van arrestaticu te Warschau wordt thans vau daar geschreven, dat er zich in Rusland eeu geheim bestuur onder den naam van „natio naal gouvernement" heeft gevormd, dat reeds een proclamatie heeft uitgevaardigd. Aan het. hoofd van dat stuk leest men de woorden van Robes pierre: „Verpletter door vrees de vijanden des volks, en gij zult de eer hebben, eene republiek te hebben opgericht." Voorts een citaat uit Nce- rassotf: „Ik ben zeker van mijn zaak, want zij is gegrond op bloed." Het slot luidt: „Broeders, zusters, te wapenTe wapen, in naam van voor uitgang, vrijheid en recht! Europa, dat van ons zulk een ongunstige gedachte heeft, zal in ons een vrij volk zien!" Turkije. Sedert den 12den April worden dagelijks trans porten van Turksche krijgsgevangenen uit Rumenië naar hun land teruggezonden. De Rumeensche re geering wil voor hun onderhoud geene schadever goeding van de Porte aannemen. Eg-jrpte. Ten gevolge van de vertoogen der consuls-generaal van vijf der groote mogendheden, heeft de regeering thaus de sommen betaald, waartoe zij door de nieuwe gerechtshoven in twintig gevallen was ver oordeeld. Het geheele aldus betaalde bedrag is 110,000 p. st. Kapitein Burton is te Alexandrië teruggekomen van zijn reis naar het district Midia, met groote hoeveelheden zilver. Zijn verslag aangaande de mijnen luidt zeer gunstig. Telegri'o linnen. DLN HAAG, 24 April. Na uitvoerige debatten heeft de Hollandsche Maatschappij van landbouw in de algemeene vergadering van heden beslist, dat herziening der grondbelasting noodzakelijk is en eene motie aangenomen om het hoofdbestuur te machtigen bij de regeering aan te dringen op gelijktijdige afschaffing der mutatie- en obligatie- rechten, terwijl tevens werd beslist dat herziening van het kadaster gepaard behoorde te gaan met herziening van de opbrengst der ongebouwde eigendommen. NIEUW-YORK, 23 April. Vijfhonderdduizend dollars aan goud worden morgen per stoomschip naar Rusland verzonden. ST.-PETERSBURG, 23 April. Grootvorst Ni- colaas is alhier teruggekeerd. Hij heeft de reis uit Turkije in omstreeks tien dagen afgelegd. Prins Gortschakofl' is, ten gevolge van eene ver koudheid, een weinig ziek. MADRID, 23 April. De minister van financiën heeft in de Cortes verklaard, dat de regeering met de Spaansche bank eene leening heeft gesloten van 40 millioen realen tegen eene rente van 6 pet. tegen overgave van 3 pet. gevestigde schuld als waarborg. ODESSA, 23 April. De generaals Totleben en Schilder zijn heden naar San-Stefano vertrokken. BUCHAREST, 23 April. Eene divisie Russische cavalerie is op een uur van deze stad gekomen, doch het is strikt verboden die binnen te trekken. Vorst Karei blijft nog, hoewel alles is voorbereid om de stad te verlaten, indien de Bussen voortgaan met aan te komen. LONDEN, 23 April. De Times-correspondent te St.-Petersburg zegt, dat daar de onderhande lingen langzaam vorderen, er weinig vertrouwen op eenigen uitslag bestaat. KONSTANTINOPEL, 23 April. De heer Layard en de Porte hebben bericht ontvangen, dat de Bulgaren acht Muzelmansche dorpen aan getast en er groote gruwelen bedreven hebben. Voorts wordt gemeld dal 80,000 gewapende Turken, met geschut, die doorSoliman-pacha tijdens zijn terugtocht werden achtergelaten, verscheidene malen met de Bulgaren in botsing zijn gekomen. Men voegt er bij, dat de Russen tevergeefs den opstandelingen hebben aangeraden zich rustig te houden en de Russische overheden te San-Stefano om versterking uit Adrianopel hebben verzocht. LONDEN, 24 April. Aan de „Daily News" wordt uit St.-Petersburg onder dagteekening van gisteren gemeld„De voorloopige conferentie is in begin sel vastgesteld. De overeenkomst betreffende de tijdsruimte, welke vereischt. wordt voor het terug trekken der Russische troepen en der Britsche vloot naar hunne respectieve stellingen, schijnt zeker te zijn. Engeland maakt intusschen bezwaar ten opzichte van den doortocht der Dardanellen; het staat er ook op dat Rusland officieel verklare, dat de niededeeling van het verdrag aan de groote mogendheden gelijkstaat met de overlegging aan het congres." WEENEN, 24 April. De pogingen tot het verkrijgen van een conferentie zijn sedert twee dagen geschorst. De onderhandelingen tusschen Londen en Weenen betreffen slechts vernieuwde voorstel len, welke Andrassy eenige weken geleden reeds afwees. Engeland verlangt vóór het terugtrekken der vloot den waarborg eener derde mogendheid,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2