N°. 5580. Donderdag A°. 1878. 25 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 April. Als vervaardigers der best gekeurde ontwerpen voor een nieuw universiteitsgebouw alhier, inge komen ter beantwoording van de daartoe strekkende prijsvraag en gemerkta. Vivat Academiab. Quis c. Eigen kunst is eigen leven; d. Qui basarde gagne; wer wagt gewinnl; e. Art et science; hebben zich doen kennen; van o. de heer L. Bohnstedt, architect en hofraad te Gotha; van b. de heeren Tarring en Wilkinson, te Londenvan c. de heeren gebroeders E. en W. Mengelberg, te Utrecht; van d. de heer Oscar Spetzler, bouw meester te Bochum, in Westfalenvan e. de heeren J. II. M. Brekelbaum en G. H. Wiegand, te Hamburg. Hedenmiddag werd in tegenwoordigheid van zijne familie aan dr. H. C. Rogge, predikant bij de Rem. Geref. gemeente alhier, bij zijn vertrek naar Amsterdam door eeue commissie, bestaande uit de heeren: G. Van Geer, A. J. Binnendijk, J. Plemp, W. C. Zuurdeeg en A. J. Van Manne- kus, bij monde van den heer G. Van Geer, bur gemeester van Leiderdorp, namens gemeenteleden, catechisanten en andere vrienden, een blijvend aan denken aangeboden, bestaande in eene noteboo- menhouten cilinder-schrijfbureau met stoel en een album bevattende de namen der gevers. Met 1 Mei zal, naar wij vernemen, door de naamlooze vennootschap Leidsche sleepstoom- bootmaatschappij van Leiden op Amsterdam hare eerste sleepboot, „de Zwaluw" genaamd, in dienst gesteld worden en nog in den loop van dit jaar de in aanbouw zijnde boot „Stad Leiden N°2"; en zijn wij goed ingelicht dan zal die dienst ook ingericht worden voor personenvervoer en driemaal 's weeks plaats hebben. In de jongste vergadering van het Indisch Genootschap zijn tot leden aangenomen de heeren mr. W. Stortenbeker Jr., gouvernements-secretaris te Batavia; mr. P. Brooshooft, redacteur der Sarna- rangsche Courant te Samarang; E. A. Enklaar van Guericke, voorzitter van het Indisch laudbouw- genootschap te Samarang; J. H. Pannekoek, te Batavia; mr. J. W. T. Cohen Stuart, redacteur van De Locomotief te Samarang. De heer E. E. Gewin, pred. te Abcoude, is beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Uit Berlijn wordt thans gemeld dat de vol trekking van het huwelijk van prins Hendrik met prinses Maria van Pruisen op verlangen van den bruidegom reeds spoedig zal plaats vinden. Het is nog niet zeker waar het huwelijk zal worden geslotenmen noemt Coblentz en Potsdam, eerst- gemelde stad wanneer de plechtigheid in den be perkten familiekring en reeds in het laatst van Juni, Potsdam als het huwelijksfeest in Augustus plaats heeft. In de gisteren te Utrecht gehouden buiten gewone algemeene vergadering van de Vereeniging „Volksonderwijs" is aangenomen met 148 tegen 4 stemmen de motie van het hoofdbestuur, om tot den minister van binneulandsche zaken een adres te richten, gegrond op het praeadvies, voor komende in den Bode N°. 2 van 1878, behoudens en onverminderd de besluiten, die nog door de vergadering zullen genomen worden, en een afschrift van dat adres te zenden aan de Tweede Kamer. Met groote meerderheid vereeuigde zich de verga dering met het in het praeadvies voorkomende omtrent den leerplicht, waarin het leedwezen werd uitgedrukt, dat het beginsel van leerplicht niet in de wet is opgenomen en de toepassing er van niet wordt voorbereid. Met verwerping van verder strekkende moties is daarop die van het hoofdbe stuur aangenomen: „Er zij overal in het rijk ge legenheid tot het bekomen van voldoend openbaar kosteloos onderwijs voor ieder, die dit mocht begeeren." Naar men verneemt is de zeildag van de „Willem Barends" naar de IJszee officieel bepaald op 4 of 5 Mei. Door wijlen vrouwe B. H. baronesse van Brakell tot den BrakellBrand is aan het Pro- testantsch Bestedelingenhuis te Arnhem gelega teerd de belangrijke som van f 15,000, en f 10,000 aan de algemeene armen, vrij van rechten. De rechthebbenden op de nalatenschap van I Peter Groendonk, vroeger gevestigd te Amsterdam, en in 1877 overleden te Quinej, Staat Illinois, Yereenigde Staten, worden uitgenoodigd zich schrif telijk en onder overlegging hunner bewijzen van erfrecht, te willen wenden tot het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage. H. B. De Boer is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuur man bij de gouvernements-marine daar te lande. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 April van Point de Galle en de „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, gisternamiddag van Southampton. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn uit gebracht 1689 stemmen, waarvan er 5 van onwaarde werden verklaard. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen den heer J. II. A. Diepen, die 650, eD mr. R. Van de Werk, die 549 stem men bekwam. Dr. Th. C. L. Wijnmalen verkreeg 476 stemmen. Z. M. heeft aan mr. P. C. baron Nahuys, met ingang van 1 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris des konings in de provincie Overijsel, met dankbetuiging; aan mr. N. P. J. Kien, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als curator der rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging, en daartoe benoemd mr. W. R. Boer, burgemeester dier gemeente; bij het departement van binuenlandsche zaken benoemdtot commies H. J. G. Ewijk, tot ad junct-commies jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, advocaat te 's-Graveuhageden lsten luitenant A. K. Van der Garden, van het 4de regiment infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld I en het bedrag bepaald op f 900 'sjaars. I G-emeng-d. Nieuws. Heden is een aanvang gemaakt met het opslaan, op het Plein, van het Cirque Carré, waarin bij de aanstaande Haagsche kermis weder voorstellingen zullen worden gegeven. Maandag-middag is bij de Haagpoort te Delft de in aanbouw zijnde tent voorde aanstaande studentenfeesten door een hoos omvergewaaid. Zondag-middag gingen de oppasser en twee dienstboden van mevrouw de wed. M. te Haarlem, tijdens hare afwezigheid, vergezeld van een vriend, een rijtoer maken in een landauer met twee paarden, bij deze dame in huur. Op den terugtocht voorbij Zandpoort, verloor eeD der vrou wen haar hoed. De oppasser steeg uit en riep even daarna, dat hij den hoed op den weg had gevon den, waarop de koetsier, die naar men zegt alles behalve nuchteren was en die op den bok op twee gladde lederen kussens was gaan zitten, zich om keerde, van de kussens gleed en op den grond terechtkwam. De paarden schrikten en gingen door, waarop de twee vrouwen uit het rijtuig spron gen een harer bezeerde zich daarbij vrij erg. De paarden renden met het ledige rijtuig langs den straat weg naar Haarlem terug, de Kennemerbrug over, langs het Bolwerk door het Kenaupark, de Kenau straat, de Lange Molensteeg, den Jansweg, het Stationsplein, verbraken in hun vaart een der af- sluitboomen van den spoorweg, en kwamen eerst tot staan toen zij tegen een boom op het Kenne- merplein stootten, waardoor een der paarden ern stig gekwetst werd. Bijzonder gelukkig mag het heeten, dat men bij dezen gevaarlijken rit geene andere ongelukken heeft te betreuren. Zekere P., wonende in deRappard- straat te Arnhem, kwam eergisteravond in opge wonden toestand te huis en sloeg bij die gelegen heid metden rechterpols op een schotel met soep, waarbij hem de scherven derwijze daarin drongen, dat alle pezen werden afgesneden. Den patiënt is de hand afgezet. Den daarop volgenden nacht is een in de Bloemstraat aldaar wonend persoon door twee anderen zoo geslagen en mishandeld, dat hem het rechterbeen gebroken is en hij per kruiwagen naar het politiebureel moest worden overgebracht. Na geneeskundige hulp verleend te zijn, is hij gistermorgen ter verdere verpleging in het stadsziekenhuis opgenomen. Op de Paasch- weide is een der draaimolens, terwijl hij in be weging was, ineengestort. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Maandag-mor gen had er nabij het sta tion Maarsbergen een treffend ongeval plaats. De heer C. B. E. V., die 's winters te Amsterdam en zomers te Driebergen woont, begaf zich op de rails met het schijnbaar doel, zich door den aan snellenden trein te doen overrijdenalthans de waarschuwingen van den machinist, die hem van verre gewaar werd, mochten niet baten, en om te stoppen was het te laat; de ongelukkige werd door de machine aangegrepen, een eind weegs meegesleurd, en 't verminkte lijk werd met ver brijzeld hoofd weer op den weg teruggeworpen. Dit voorval verspreidde angst en schrik onder de talrijke passagiers, die op het- perron dit schouwspel van zeer nabij moesten aanschouwen. Op onderscheidene plaatsen in Ne derland hebben in de laatste dagen onweders ge woed, die hier en daar tamelijk hevig waren. Zoo meldt men uit Tilburg, dat den 20sten de bliksem in den grooten toren aldaar geslagen is, eenige meters onder de spits, waardoor een groot aantal leien naar beneden werden geworpen. Eenige se conden later sloeg de bliksem in de woning van den heer De Haas, waar hij drie plafonds vernielde, door eene kast en een ledikant ging en verder naar den grond schijnt geleid te zijn geworden. Te Bennekom is Zaterdag de bliksem in de kerk geslagen, doch zonder brand of aanmerkelijke schade te veroorzaken. De telegraafdraad van daar naar Wageningen had ook op enkele plaatsen geleden. Volgens verschillende berichten is de moordenaar der melkverkoopster Gillot, van wier lichaam in een hotel der straat Poliveau te Parijs eenige stukken gevonden werden, eindelijk opgespoord. Men heeft namelijk termen gevonden om zekeren deurwaardersklerk Barie in hechtenis te nemen, die door de vermoorde omtrent hare financiën placht geraadpleegd te worden. Er is een manchet in zijn bezit gevonden van dezelfde stof als de hemden, waarin de bedoelde stukken gewikkeld waren en waarvan hij de herkomst niet wist op te geven. Barie moet door de eigenares van het bovenvermelde hotel herkend zijn. Volgens berichten uit Hendaye van den 21sten dezer heeft op de Cantabrische kust

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1