N°. 5579. Woensdag A°. 1878. 24 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.LIO. Franco per post.t.r.l'.'A'.V.1.40. Afzonderlijke Nommers....a 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17-J. e Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 April. Van het insluiten van de open zijde der speelplaats van de school voor onvermogenden in de Gortestraat, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbesteding heeft plaats gehad, is voor de som van f 360 aannemer geworden G. Splinter, en van het maken van een overdekte speelplaats, tevens gymnastieklokaal, bij de school voor min vermogenden op het Plantsoen, met eenige andere werken, voor de som van f 1990, S. Van Leeuwen beiden timmerman alhier. De commissie, belast met het afnemen van het veeartsenijkundig examen, zal zitting houden op Donderdag 4 Juli e. k. en volgende dagen, in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 2.70 en f 1.35. Aan het verslag van den rijksarchivaris aan gaande het rijksarchief over 1877 is het volgende ontleend„Reeds voor lang werden brieven, ken nelijk afkomstig uit het vroeger door brand ge teisterde archief van marine, stukken die eigenlijk buiten den handel zijn, op openbare auctiën te koop aangeboden. Ik had de eer, Uwe Excellentie voor te stellen, hieraan zoo mogelijk een einde te maken, door de bezitters uit te noodigen, die aan het rijksarchief, desnoods tegen taxatie, af te staan. Zoodanige uitnoodiging is dan ook in de Staatscourant geplaatst en door verscheidene dag bladen overgenomen, doch tegen verwachting zonder vruchtalleen schonk ons de baron Sloet tot Old- huis een brief der Staten-Generaal aan de admi raliteit van Zeeland van 1657, door hem op eene auctie te Rotterdam gekocht. Het is mij echter aangenaam te kunnen mededeelen, dat reeds eenige maanden vóór de uitnoodiging door den heer Van Rappard, te Lisse, ons een aantal van 173 brieven geschonken werden, door verschillende admiralen en kapiteinen in de 17de eeuw aan de admirali teiten gericht en insgelijks uit den brand gered. Voorts had Z. Exc. de toenmalige minister van marine de goedheid, ons een aantal jaarboekjes voor onze zeemacht te zenden, en mochten wij van den heer mr. A. J. Grothe, te Utrecht, eenige registers en aanteekeningboekjes der Oost-Indische Compagnie ontvangen, afkomstig van een bewind hebber uit de vorige eeuw, en van den heer majoor De Sturler een niet onbelangrijken brief over onze betrekkingen met Japan van het jaar 1826, dus eigenlijk later dan onze verzameling strekt." De heer W. P. G. L. Janssen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, met een uitvoerig adres ter zake van de herziening der grondbelasting van de ongebouwde eigendommen. Hij heeft be kwame ambtenaren van het kadaster en van aan verwante administratiën geraadpleegd en verschil lende geschriften nagegaan, en is tot de overtuiging gekomen„dat de herziening van den bodem uit een geometrisch en uit een physisch en geologisch oogpunt gelijktijdig behoort te geschieden." De algemeene schietwedstrijd, die door de vereeniging „Oranje Nassau" te 's-Gravenhage is uitgeschreven, zal aanvangen op den 4den Juni a. s. De wedstrijd wordt gehouden op acht banen met zoogenaamd gezonken observatie-posten, welke aangelegd worden op het schietterrein der dd. schutterij. De heer Henri R. Brandts Buys is tot directeur van „Amstels Mannenkoor" gekozen. Hij is een zoon van den beroemden organist en muziekdirec teur te Deventer en staat tegenwoordig aan het hoofd van eenige muziekvereenigingen te Deventer, Lochem en Zutfen, in welke laatste stad de af- deeling der Maatschappij tot bevordering van toon kunst onder zijne leiding staat. Tot directeur van het 23 Juni e. k. te Haarlem te houden 'internationaal gymnastiekfeest, gegeven wordende door het Nederlandsch Gymna- stiekverbond, is benoemd de heer A. A. Sprenger, leeraar in de gymnastiek aldaar. Door de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam is, in antwoord op een onlangs ver zonden adres, de volgende brief ontvangen: „De ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van financiën, krachtens machtiging des Konings, beschikkende op een adres van de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam, houdende verzoek tot afschaffing van de kanaalrechten, welke op het Noordzeekanaal worden geheven, geven aan de adressante te kennen, dat de regeering erkent, dat het in het algemeen belang wenschelijk is, dat de heffing van rechten op het Noordzeekanaal zoowel als op andere rijks-kanalen worde gestaakt, doch dat zij zich met het oog op de financieele belan gen des rijks het oordeel moet voorbehouden over het tijdstip, waarop deze maatregel in toepassing zou kunnen worden gebracht." De minister van oorlog heeft bepaald, dat de verlofpas, die aan de manschappen der nationale militie bij vertrek met groot verlof wordt medege geven, voortaan een deel zal uitmaken van het zakboekje, dat den milicien gedurende zijn verblijf onder de wapenen wordt uitgereikt. Deze bepaling heeft ten doel, den verlofganger het bewaren van zijn verlofpas gemakkelijker te maken en hem daardoor beter te vrijwaren voor de straf, die hij door het verliezen of het niet behoorlijk doen afteekenen van dien pas zou kunnen beloopen. Naar men verneemt heeft zich te Amster dam eene commissie gevormd, om te IJmuiden dusdanige inrichtingen te maken, dat die plaats binnen korten tijd eene badplaats worde. Te Amsterdam en in eenige andere plaatsen hebben zich plaatselijke comité's gevormd, om bij dragen in te zamelen voor het gedenkteeken voor Hugo De Groot. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat aan de na te noemen buitengewoon hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam, bovendien is opgedragen het onderwijs inhet handelsrecht, aan dr. T. M. C. Asser, buitengewoon hoogleeraar in het inter nationaal privaatrecht; de Grieksche oudheden, aan dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek. De minister van financiën en die van oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. Uit Parijs wordt gemeld dat aan Nederland, dat in de verschillende jury's voor de tentoon stelling, gelijk bekend is, 24 leden heeft, het recht is toegekend een president voor één der groepen te benoemen. Dit voorrecht is slechts aan vijf vreemde natiën te beurt gevallen, nl. aan Engeland, Oostenrijk, Italië, België en Nederland. Dat besluit is genomen in eene vergadering van commissarissen, Zaterdag onder voorzitterschap van den minister van koophandel en landbouw gehouden. De Staatscourant behelst het kon. besluit van den 12den April 1878, tot toekenning eener ver goeding aan de leden der collegiën van zetters voor 's rijks directe belastingen wegens de opne ming en schatting van gebouwde of ongebouwde eigendommen. Het stoomschip „Voorwaarts", 9 Maart van Nieuwediep vertrokken, arriveerde te Batavia den 20sten April; de „W. A. Scholten", van Rotter- dam naar Nieuw-Tork, passeerde gisterochtend vroeg bij de Scilly-eilandende „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, is den 21sten dezer des avonds te Southampton aangekomende „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, is gis teren te Port-Said aangekomen en heeft heden ochtend de reis voortgezet; de „Koning der Ne derlanden", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Gibraltar op 20 April des namiddags; de „P. Caland", van Nieuw-Tork naar Rotterdam, is gis teren Scilly gepasseerd, hebbende lO'/j dag reis. Tot tijdelijke voorziening in de behoefte aan kasgeld is Burg. en Weth. van 's-Gravenhage heden door den gemeenteraad machtiging verleend om gelden op te nemen tot een maximum van f 200,000 voor hoogstens 2 maanden. Z. M. heeft aan P. S. Hamel, consul der Nederlanden te Elmina, den persoonlijken titel verleend van consul-generaal; aan S. O. J. baron Van Heeckeren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Ber- gum; aan C. Loeff, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als notaris te Zuidzande; benoemd met ingang van 3 Mei tot burgemeester: van Nieuw Lekkerland, J. E. A. R. baron Rom Krayenhoff, secretaris dier gemeente van Streefkerk, H. Gautier, id.met ingang van 4 Mei tot burgemeester van Nieuwkuik, J. Van der Aa, secretaris dier gemeentemet ingang van 5 Mei tot id. van Schoterland, mr. H. W. De Blocq van Scheltingamet ingang van 9 Mei tot id. van Ede, jhr. A. W. Van Borssele; met ingang van 11 Mei tot id. van Apeldoorn, mr. J. A. Van Hasselt; met ingang van 16 Mei tot id. van Wehl, H. baron Van Lamsweerde, secretaris dier gemeente; met ingang van 7 Mei tot bur gemeester van Roosteren J. J. Schoolmeesters P. T. Bogaard, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oudenbosch, benoemd tot ont vanger der invoerrechten en accijnzen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Leeuwardenbij de militaire administratie benoemd tot directeur van het garnizoens-hospitaal te Vlis- singen, den lsten luitenant M. De Leeuw, admi nistrateur van kleeding en wapening bij het 2de regiment vesting-artillerie, die mitsdien in zijn rang wordt overgeplaatst bij de directeurs der mi litaire hospitalen; den kapitein R. H. Eyssonius de Waal, van het 2de regiment veld-artillerie, in zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf; met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis, P. Polvliet, thans commies der posterijen 2de klasse; tot commies der posterijen van de 2de klasseP. T. Rooth, W. P. Viëtor, jhr. J. D. A. Quintus en J. Ten Cate; tot commies der posterijen van de 3de klasseN. J. Van Aken, E. W. Hildebrandt, W. L. P. Van Oudenhoven, S. I. G. Stütterheim, P. W. Papegaay en P. A. De Klerck Jr.; tot commies der posterijen van de 4de klasse: J. P. W. Caland, N. Haremaker, J. Schadée, A. W. Boon, J. Muus Jr., J. C. De Vulder van Noorden, H. W. Tijdeman en J. S. Parker. Men meldt ons uit Den Haag: De proeftocht met den stoomtramwagen is heden ochtend te tien uren ondernomen, in tegenwoor digheid van den burgemeester, de wethouders, een aantal raadsleden, den gemeente-architect en eenige deskundigen. Het kanaal, ter hoogte van de be graafplaats, werd tot uitgangspunt van den rit

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1