N°. 5578. A°. 1878. Dinsdag 23 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels....»u'.-er»-*7SStt6SUSfösa£f 1.05. Iedere regel meerU17^. Grootere letters naar plaatsrnimte.' Gemengd Nieuws. Terwijl de uit de gevangenis te Haar lem ontsnapte gevangene Hauwert reeds een paar dagen geleden te Voorburg ontdekt en in verze kerde bewaring genomen werd, heeft de politie te Oud-Beierland Donderdag een" persoon aange houden in de meening dat hij Hauwert was. Nadat men per telegraaf inlichtingen gevraagd en bekomen bad omtrent de identiteit van den gearresteerde, werd deze weder losgelaten. Bij den bouwman A. Van den Berg te Nootdorp is een kalf geboren waarvan het achter gedeelte geheel overeenkomt met dat van een haas. Het dier is twee dagen na de geboorte overleden en wordt opgezet. Gisteren in den vroegen ochtend werd een huis, staande in het koninklijk park op 't Loo, door brand vernield. De bewoners hadden nauwe lijks den tijd om, nog ongekleed, de woning te verlaten. Een gedeelte van het huisraad heeft men nog kunnen redden. De inboedel was tegen brand schade verzekerd. Zekere L., die in het begin van dit jaar te Amsterdam als marinier dienst nam, maar spoedig daarop deserteerde, heeft zich te 's-Her- togenbosch vrijwillig in arrest begeven. L., die gehuwd is, kon van zijne vrouw geen verlof krijgen om dienst te nemen. Toen echter een vaardige hand voor f 10 de woorden „zijnde gehuwd" nit zijne papieren verwijderd had, kon hij soldaat worden zonder de toestemming zijner wederhelft. Nauwelijks had hij echter zijne gratificatie als vrijwilliger van f 250 ontvangen, of hij maakte van een kort verlof gebruik om naar Antwerpen te gaan. Waarschijnlijk heeft armoede hem naar zijn vaderland teruggedreven en zal hij nu niets vinden dan de gevangenis. Door een landbouwer te Beekbergen is bij het omspitten van grond gevonden een oud kannetje, gevuld met gouden en zilveren munten, ten getale van ongeveer 100 stuks, van verschil lende grootte, met duidelijke beeltenissen en af komstig uit de 15de en 16de eeuw. De werkzaamheden tot restauratie van het zuidoostelijk gedeelte der Domkerk te Utrecht vorderen uitmuntend; men verwacht de zuidelijke kapel, waaraan thans wordt gearbeid, nog in dit jaar te kunnen afwerken; dezer dagen zal met het stellen een aanvang worden gemaakt 15 werklieden zijn daartoe dagelijks aan het werk. De kleermaker Koolhof te Koevorden heeft eene naaimachine vervaardigd en voor de liefhebbers ter bezichtiging gesteld. Zij is geheel naar eigen vinding, gedeeltelijk uit hout, gedeel telijk uit ijzer of staal vervaardigd. Hij kan er, naar zijn zeggen, evengoed mede terecht als met de gewone, tot dusver gebruikelijke machines, maar de zijne is eenvoudiger. Kapitein Yalmisberg te Weenen heeft een nieuw repetitie-geweer uitgevonden, dat met negen patronen geladen wordt. Deze worden er in 18 seconden uitgeschoten, terwijl men 9 seconden noodig heeft om er eene nieuwe lading van negen patronen in te brengen. Men kan er dus gemid deld negen schoten mede doen in 27 seconden. Het Weener „Eremdenblatt" zegt, dat het mecha nisme van alle moderne geweren zonder veel moeite hiertoe bruikbaar kan gemaakt worden. De flutophone is een nieuw goedkoop Muziekinstrument, dat den klank van een fluit heeft, maar breeder en voller. Men kan er zich bij het pianospel mede accompagneeren, daar het ge makkelijk aan de pianino verhonden wordt en ge heel op dezelfde wijze bespeeld. De „Figaro" bericht dat een rijk bankier het plan heeft gevormd, om aan krijgslie den, die in den oorlog een lichaamsdeel hebben ver loren, kunstledematen te verstrekken. Groot mede lijden heeft deze menschenvriend vooral met degenen, die het ongeluk hadden hun neus te verliezenhij heeft dan ook een grooten voorraad kunstneuzen opgedaan, die vervaardigd zijn vol gens drie verschillende modellenvoor de soldaten zijn stompneuzen bestemd, voor onderofficieren arendsneuzen en voor officieren Grieksche neuzen. Een te Londen wonend Oostenrijker, Kunstadter genaamd, heeft een stuurtoestel uit gevonden, waardoor het mogelijk is het grootste schip in 60 a 70 seconden geheel te wenden. Bij een dezer dagen op de Theems genomen proef is de practische toepassing uitmuntend geslaagd. De toestel zal nu aangebracht worden aan de twee groote oorlogsschepen die de Engelsche regeering op de werf van Thorcroft heeft staan en dezer dagen te water zullen worden gelaten. Te Brandenburg heeft zekere Briest zijn jongeren broeder vermoord. Hij zeide in dron kenschap, dat hij plan had zijn vader en moeder eveneens te vermoorden. Toen hij echter zijn broeder den schedel had verbrijzeld, scheen hem de vrees te bekruipen, althans hij trachtte het huis in brand te steken en zich op te hangenin beide pogingen werd hij gestuit. De Japansche regeering heeft den te- lephoon ingevoerd. Het paleis van den Mikado is met de verschillende openbare gebouwen der hoofd stad door den telephoon in gemeenschap gebracht en ook in andere steden des rijks zal van de nieuwe uitvinding gebruik worden gemaakt. Te Edinhurg is de groote drukkerij van Thomas Nilson afgebrand. Alle persen en machi nes alsmede een groot aantal boeken werden een prooi der vlammen. De schade wordt op 200,000 pd. st. begroot, waarvan slechts voor een derde ver zekerd was; 700 werklieden zijn door deze ramp zonder arbeid. De „Lealtad Espanola" verhaalt het volgendeEen der vreemde gezanten aan het hof van koning Alfonsus werd zijn horloge ontstolen, doch de politie wist het op te sporen en stelde den gezant weer in het bezit van het voorwerp. Spoedig daarna echter miste de diplomaat opnieuw zijn horloge; er werd onderzoek gedaan, doch tevergeefs. Toen kwam een commissaris van poli tie zeggen dat hij den dief kende. Hij vond dezen inderdaad, maar het horloge niet. De dief, zoo heette het, had het in een pandjeshuis beleend en het beleeningsbriefje verkocht aan iemand die hem onbekend was. Men deed nu onderzoek in de ver schillende pandjeshuizen, doch zonder gevolg. De commissaris van politie leverde hierop den dief aan de justitie over. Maar hiermee was de zaak niet uit. De rechter meende dat een ambtenaar van politie, die zoo goed de dieven kent, voor de justitie een even goede vangst is als een dief, en hij liet dus den commissaris in verzekerde bewaring nemen. Toen kwam de minister van justitie, Calderon Collantes, tusschenbeiden. Hij keurde de daad des rechters af en gelastte hem den commissaris in vrijheid te stellen. De rechter weigerde en beriep zich op de wet. De minister stond hiervoor niet in en herhaalde zijn eisch. De waardige magistraatspersoon zal nu wel zijn ont slag moeten vragen. Op een kostschool te Glasgow werd een der leerlingen op Zondag-avond met de „tawse" gestraft, een soort van breeden leeren riem met lange franje. De leerlingen kwamen in opstand, smeten alle stoelen en tafels stuk, plunderden de kelders en wierpen 83 ruiten van het school gebouw in. De directeur en de onderwijzers werden met een regen van schoenen, laarzen, borstels en andere voorwerpen begroet. Twaalf politie-agenten moesten aanrukken om de orde te herstellen. De brieven, die Dinsdag jl. met den trein van Parijs te Brussel moesten aankomen te 12 u. 35 m., konden eerst tegen ruim 5 uren dien dag ter bezorging worden uitgegeven. Die vertra ging was het gevolg van een brand, in het post- rijtuig van den sneltrein ontstaan uithoofde van het heetloopen der as, waarvan de uiteinden gloeiend waren geworden en het houtwerk vlam hadden doen vatten, zoodat men dat rijtuig moest afhaken en te Creil achterlaten. Onder de merkwaardigheden, die Hongarije naar de wereldtentoonstelling zendt, komt een monsterachtige ton voor, welke door hare verbazende afmetingen de eer van de Hon- gaarsche eikeboomen zal handhaven. Deze ton, die ongeveer 160 personen kan herbergen, bevat vaa binnen een in het hout gesneden tableau, voorstel lende een oogstdag in Hongarije. Het gevaarte heeft ongeveer 10,000 florijnen gekost en er waren drie waggons noodig om de ton uiteen genomen naar Parijs over te brengen. Het slachtoffer van het drama in de straat Polivean te Parijs is gebleken te zijn de melkverkoopster Gillet, sedert 23 Maart uit hare woning verdwenen. De vrouw van een rijtuigver huurder, Grand genaamd, heeft de overblijfselen herkend aan een fontenel op een der armen, welke zij dikwijls behandeld had, aan een litteeken aan den linkerduim en eindelijk aan de lappen en kleederen, waarin de verschillende stukken van het lijk gewikkeld waren. Een wisselaar, met de zaken van vrouw Gillet bekend, heeft belangrijke mededeelingen gedaan omtrent haar vermogen, op 20,000 fr. geschat, ofschoon niet meer dan 250 fr. ten harent gevonden zijn. Dat de ongelukkige niet in hare woning vermoord is, schijnt vast te staan. Te Milaan is dezer dagen uit Londen het lijk aangekomen van sir Henry Crokenden, bestemd om aldaar te worden verbrand. Het be- stuurs-comité der Vereeniging voor lijkverbran ding heeft het lichaam aan het station ontvangen. De heer Crokenden is reeds in 1876 overleden en het schijnt, dat het vrij wat voeten in de aarde gehad heeft voordat de Engelsche minister van hinnenlandsche zaken tot de opgraving en het vervoer van het lijk, overeenkomstig het na de begrafenis gebleken verlangen des overledenen, vergunning gaf. Het hof van appèl te Belgrado heeft het doodvonnis bevestigd, door den krijgsraad van Aranjelovatz geveld tegen de personen, beschul digd van hoogverraad, in verhand met het oproer van Topola. Prins Milan heeft ook het vonnis bekrachtigd, waarbij de heer Thumitch, voormalig minister-president, de brigadier Markovitz, kapitein Jivitch, de heeren Coloratz en Goloboschinen, kooplieden te Belgrado en Semendria, benevens veertig anderen, zijn veroordeeld om na Paschen te Aranjelovatz doodgeschoten te worden. Vijftig andere personen zijn tot verschillende gevangenis straffen, van 10 tot 20 jaren, veroordeeld. Op verzoek van het ministerie is van alle verdere vervolgingen afgezien.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1