N°. 5578. Dinsdag A°. 1878. 23 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DABBLAD. Tiil'-V-'M PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.. Franco per post, Afzonderlijke Nommers t ..t 0.02, 1.10. 1.40. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerïvtCït. ...~.T".TVï;v.. s 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Uithoofde van het Paaschfeest zal deze Courant Maandag niet worden uitgegeven. LEIDEN, 20 April. Aanstaanden Woensdag (24 dezer) is het 15 jaren geleden dat Gerrit Ba velaar, wonende op de Waardgracht bij de Kerksteeg N°. 125, zijn gouden bruiloft vierde. Sinds dien tijd heeft de man bet gebruik zijner oogen verloren en leunt op een stokje; maar de vrouw is nog kras en gezond, en draagt met hem vol moed de velerlei zorgen des levens. Wie deze zorgen een weinigje wil helpen verlichten, geve zich het genot de oude luitjes te gaan zien, en hen gelukkig te maken op hun 65-jarig huwelijksfeest. Bij kon. besluit zijn verplaatst de volgende adjunct-controleurs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, als: J. H. A. Bouman, van Rozendaal naar AmsterdamC. A. M. Bevers, van Dordrecht naar Rozendaal; R. Eeith, van Leiden naar Dordrecht- is opgeheven de betrek king van adjunct-controleur te Leiden en de con trole der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Alphen- is ingesteldeene controle der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden (tweede afdeeling), bevattende de kantoren Leiden (buitengemeenten) en Oegstgeest, thans ingedeeld onder de controle Leiden, en de kantoren Alphen, Bodegraven, Hazerswoude, Nieuwkoop en Woubrugge, thans ingedeeld onder de controle Alphen- is de tegenwoordige controle Leiden aangeduid als controle Leiden (eerste afdeeling) en bepaald dat die controle zal bevatten de kantoren Leiden (directe belastingen), Leiden (invoerrechten en accijnzen), Noordwijk, Lisse, Warmond en Katwijk; - is het kantoor Woerden, thans ingedeeld onder de controle Alphen, toege voegd aan de controle Gouda- en is S. G. M. Knap pert, thans controleur der dir. belastingen, invoer rechten en accijnzen te Alphen, benoemd tot contro leur derzelfde middelen te Leiden (tweede afdeeling). De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen zal te Leiden geschieden in het Inva lidenhuis op Maandag 13 Mei. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6180 volwas sen personen en van 1416 kinderen. Bij de firma Puttkammer Mühlbrecht te Berlijn is eene Duitsche vertaling verschenen van prof. H. J. Hamaker's inaugurale oratie, welke onder den titel: „Aard en doel van het internatio naal privaatrecht" bij gebroeders Van der Hoek alhier het licht zag. De Duitsche vertaling is geti teld „Das internationale Privatrecht, seine Ursa- chen und Ziele", en is bewerkt door den heer Otto Mühlbrecht, lid van bovengenoemde firma. Op de te Amsterdam gehouden bloemen tentoonstelling is o. a. nog bekroond J. Walraad Jhz., te Hazerswoude, zilveren medaille, voor eene verzameling van tien nieuwe planten na 1873 in den handel gebracht. Het paleis van Z. K. H. prins Hendrik in het Korte Voorhout zal worden verbouwd. De beide belendende huizen zullen met het paleis worden vereenigd. Naar men verneemt heeft dr. C. Plugge, die eerst voor een paar jaar naar Japan vertrokken is en vóór dien tijd als adsistent bij de physiologie te Groningen werkzaam was, telegraphisch bericht gezonden, dat hij bereid is de betrekking van hoogleeraar in de pharmacie aan de universiteit te Groningen te aanvaarden. Bij eindstemming heeft de gemeenteraad van Rotterdam de voorwaarden van uitbesteding der concessie voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen met 29 tegen 4 stemmen vastgesteld. Door den raad der gemeente Nieuw-Beier- land is met algemeene stemmen tot genees-, heel- en verloskundige benoemd de heer Prins Pokkes, arts en med. doctorandus te Amsterdam. Door Burg. en Wetb. van Amsterdam is tot commies-redacteur ter gemeente-secretarie, afd. belastingen, benoemd mr. Ch. M. Dozy, adj.-commies lste kl. ter provinciale griffie van N.-Holland. Naar men verneemt zal de zoogenaamde wetenschappelijke cursus bij het leger vervallen en zullen de corpsen worden ontheven van de zorg voor de wetenschappelijke vorming van onderof ficieren, die naar den officiersrang dingen. Deze onderofficieren zullen voortaan in compagnieën wor den vereenigd in de garnizoenen, waar de nieuwe militaire scholen worden gevestigd. De opleiding aan deze scholen, welke zullen worden opgericht te Delft, Haarlem, Kampen en 's-Hertogenbosch, stemt in veel overeen met die, welke de cadetten aan de kon. militaire academie ontvangen. De minister van financiën heeft bepaald dat bij het uitgeven van bronzen centen voortaan een bijpassing van niet meer dan een vierde in koperen centen zal gevorderd worden. Donderdag-morgen is door den muntmeester de eerste storting van nieuwe stukken van een halven cent gedaan bij den arrondissements-betaal- meester te Utrecht, en wel tot een bedrag van ƒ5000. Gisteravond is overleden de heer mr. C. J. E. graaf Van Lijnden, sedert twee jaren rechter bij de rechtbank te 's-Gravenhage. Door den heer J. Mees GJzn., te Rotter dam, is aan de regeering concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Bokstel naar Antwerpen, in de richting van Baarle-Nassau. Het voor den aanleg benoodigde kapitaal bedraagt pl. m. f 5,300,000. Het bestuur van het nationaal leder-industrie bond in Nederland heeft van den minister van waterstaat eene afwijzende beschikking bekomen op het door den voorzitter en secretaris van dat bestuur ingediend adres om eene rijks-bijdrage te ontvangen, ten einde een 20tal werklieden naar de Parijsche tentoonstelling te zenden. Ingevolge aanschrijving van het ministerie van oorlog zullen dit jaar gedurende de zomer maanden een luitenant en een sergeant per regiment infanterie bij het bataljon mineurs en sappeurs en één luitenant per corps bij het corps pontonniers worden gedetacheerd. Ds. C. A. Renier, pred. te Utrecht, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. De Staatscourant behelst het kon. besluit van den llden April, tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Krahbendijke, van 6 Februari, betrek kelijk de benoeming van J. Nierstrasz, predikant bij de Nederduitsch-Hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tijdelijken ontvanger van eerstgemelde gemeente. Volgens de artt. 98 en 107 jetis, artt. 62 en 23h der gemeentewet, zijn de betrekkingen van secretaris en van ont vanger onvereenigbaar met die van geestelijke of bedienaar van den godsdienst. Heden treedt in werking het voorloopig voor den tijd van een jaar vastgesteld tarief van het kanaal- en havengeld op het Noordzeekanaal en de zijkanalen. De Staatscourant behelst het kon. besluit van den 9den April 1878, tot wijziging van het reglement omtrent het baggeren, graven of visschen van eenige voorwerpen in de rivieren en stroomen tot in zee en langs de zeekusten, vastgesteld bij kon. besluit van 21 April 1862 (Staatsblad n#. 41). Daarbij is o. m. bepaald: Het is verboden van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zons opgang in de riviervakken, waarin de visscherij met drijfwant of vlouwen wordt uitgeoefend, te baggeren en in de dreven of worpen zelve met haggervaartnigen, of werktuigen of vaartuigen, dienende tot opneming van baggerspecie, voor anker te liggen. Gedurende dien tijd moeten de vaartuigen, waarmede over dag gebaggerd wordt, en die, waarin de gebaggerde specie tot verder vervoer wordt overgeladen, zoodanig worden gelegd, dat geen hinder aan de visscherij kan worden toe gebracht. Deze voorschriften gelden alleen gedu rende den tijd, dat de visscherij met drijfnetten werkelijk wordt uitgeoefend. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, is 18 dezer des middags Sagres ge passeerd de „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde dien dag des morgens Malta. Uit Oegstgeest meldt men ons: Nie mand zal wel ooit het fijne van de zaak te weten komen betreffende het „duël" tusschen de heeren R. en B. De heer R. is 's avonds na het voor gevallene in zeer opgewonden toestand naar het raadhuis gegaan en heeft daar zelf de zaak zeer overdrevén. Ik ben er haast zeker van dat indien hij in een anderen toestand verkeerd had, niemand iet6 zou vernomen hebben. Hij is dus zelf oorzaak van de verschillende geruchten. Van het voorge nomen duël is geen jota waar, de wond heeft niets te beteekenen en is ook volstrekt niet tot op het been. Beide heeren zijn den volgenden morgen volkomen met elkander verzoend en op hun ver langen is aan den heer burgemeester verzocht geeu gevolg aan de zaak te geven. Dezer dagen zag men van het bureel van politie aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage eene vrouw naar het huis van arrest overbrengen, die men zeide dat tegen hoog loon 300 en 400) bij aanzienlijke familiën als keukenmeid had gediend en zich in al die diensten aan ont vreemdingen van allerlei aard moet hebben schuldig gemaakt. C. B., weduwe H. B., schijnt aanvan kelijk te hebben ontkend, doch ten laatste, toen zij de herkomst van de bij haar gevonden, door de bestolene herkende voorwerpen, niet kon aan wijzen, moest zij wel bekennen ze te hebben gestolen. Zij moet vroeger reeds een vonnis van zes maan den celstraf, haar door de rechtbank aldaar opge legd, hebben ondergaan. Te Amsterdam hebben Donderdag niet minder dan 57 paren van hun voorgenomen huwelijk hij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangifte gedaan. De verboden invoer van vleesch in Kampen vindt op allerlei wijze plaats. Zoo kwamen kort geleden verscheidene gebrekkige boeren de stad in en traden bij een slager binnen. Eenigen tijd daarna buiten komende, waren alle bochels verdwenen en liepen de gebrekkigen weder recht van lijf en leden de stad uit.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1