Wilmur, Roy en, Wetmar, Van der Pol, Boonacker, Paulus en Kersting. De 19 machinist-leerlingen 2de kl., die dezer dagen het examen aflegden voor den rang van machinist-leerling 1ste kl., zijn allen geslaagd. Aan de leerlingen Schönleben en Van Lent, die de hoogste nummers verkregen, vallen de prijzen ten deel, bestaande voor eerstgenoemde in een zilveren remontoir en voor laatstgenoemde in een gouden potlood. Door wijlen A. baron Van Westerholt tot Hackfort is aan den kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Vorden een legaat besproken groot f 9000, zoomede aan de diaconie-armen aldaar en te Hengeloo elk een legaat groot 1000. De verzending der correspondentie van Kon- stantinopel over Odessa en verder met de Russi sche pakketbooten heeft in het vervolg tweemaal per week plaats en wel als volgtVan Amsterdam eiken Dinsdag en Vrijdag, per tweeden trein Rijnspoorwegvan Breslau eiken Donderdag en Zondag, 12.15 's avondste Konstantinopel Maan dag- en Donderdag-morgen. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar gisteravond. Z. M. heeft mr. E. A. Jordens, met ingang van 1 Mei, benoemd tot burgemeester van Haarlem; den kapitein H. E. Kleyn, van den staf der infan terie, werkzaam bij het departement van oorlog, met ingang van 1 Mei, onder toekenning van een eervol ontslag uit den militairen dienst, benoemd tot referendaris bij dat departement; met ingang van l Mei benoemd tot adjunct-commies bij het departement van oorlog, de eerste klerken bij het bureel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht G. J. C. Schlundt Bodien, alsmede de eerste klerken bij het departement van oorlog H. C. Van Engelen, A. Moerel en L. W. K. Marselismet ingang van 1 Mei overgeplaatst bij het departement van oorlog, den hoofdcommies H. S. Pret en de adjunct-commiezen J. Errens en P. A. Kahlmann, allen thans werkzaam bij het bureel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, en zulks ieder in hun tegen- woordigen rang. Gremengd Nieuws. Hedenmorgen heeft eene in de Galg straat wonende vrouw op de Botermarkt een toe val gekregen, aan welke ziekte zij meer lijdende is. Na bijgebracht te zijn, vervolgde zij haren weg. Omstreeks 12 uren viel een jongetje, dat aasjes scheppen wilde, in het Rapenburg. Door een voorbijganger, die zich gekleed te water be gaf, werd hij echter weder op 't droge gebracht. Hedenmiddag te drie uren is een schoorsteenbrand ontstaan ten huize van V. aan het Levendaal, welke onmiddellijk door den brandmeester Houbolt met behulp van twee kardoezen is gebluscht. Hedenmiddag werd door de politie naar de wacht gebracht zekere Klink, die in beschonken toestand spectakel had gemaakt aan het erfhuis en op ver zoek van den notaris van daar werd verwijderd. Onderweg heeft hij zich zoodanig tegen de politie verzet, dat de vinger van een der agenten gebroken is. Proces-verbaal wordt tegen hem opgemaakt. Naar wij vernemen hebben gister avond te Oegstgeest twee heeren twist gekregen, ten gevolge waarvan zij zouden duelleeren. Ter wijl echter R. de geweren haalde, bracht B. hem op verraderlijke wijze met een dolk een steek in den rug toe. De wond moet evenwel niet gevaarlijk zijn, daar het wapen op het been afgestuit is. Sedert gemimed tijd hadden in de gemeente Oegstgeest kleine diefstallen plaats, terwijl eenige ingezetenen van Leiden de dupe werden van kleine oplichtingen, van al hetgeen, uit den aard der omstandigheden, één persoon de dader scheen te zijn. Dezer dagen nu mocht het den veldwach ters van Oegstgeest gelukken zekeren J. De M; van Rijnsburg aan te houden, die ofschoon ten stelligste alle schuld ontkennende, ten slotte moest zwichten voor de bewijzen tegen hem, door ge noemde veldwachters met onvermoeiden ijver op gespoord, ingebracht. Nadat hij ter beschikking van den commissaris van rijkspolitie te Leiden was gesteld, is hij heden op last van dien amb tenaar naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht, te gelijk met zekeren J. J. De K., wo nende te Leiden, die zich te Rotterdam had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn patroon, bij wien hij als schippersknecht in dienst was en als zoodanig ook belast met het ontvangen van gelden voor vracht goederen en rembours. Enkele bladen maken de opmerking dat sedert de invoering der Gregoriaansche tijd rekening (1582) bet Paaschfeest nog niet zoo laat is gevierd als dit jaar zal plaats hebben. Men berekent daarbij dat het tijdstip waarop het Paasch feest in 1886 zal invallen nog later zal zijn, en wel op 25 April. Deze uiterste grens zal dan niet weder voor het jaar 1943 voorkomen. Bij deze berekening schijnt men echter te veel het oog op de toekomst gehad te hebben, daar o. a. in 1848 het Paaschfeest nog later en wel op den 23sten April en in 1859 op den 24sten inviel; in 1810, 1821 en 1832 den 22sten. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage stond heden terecht Maria L., de zestien jarige dienstbode, die te Leiden uit eene linnen kast in de woning harer meesteres herhaaldelijk geld en bankpapier, te zamen ter waarde van f 200, had weggenomen na aan de deur dier kast telkens met zooveel kracht te trekken, dat die opensprong. Het hof heeft haar tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Gisterochtend heeft een opperman, genaamd Keizer, in de fabriek „de Phoenix", te Haarlem, bij het wegbreken van eene overwul- ving, het ongeluk gehad te vallen, met het nood lottig gevolg, dat zijn halsbeen is gebroken en hij eenige oogenblikken later den geest gaf. De man was niet gehuwd. Thans is ook de tweede der twee g e - vangenen, die onlangs uit het huis van arrest te Haarlem ontsnapt zijn, nl. A. E. Hauwert, gear resteerd, en wel onder Voorburg. De rechtbank te Zwolle heeft zekeren W. S. te Kampen, een nog jeugdigen maar slim- men dief, voor het stelen van een roggebrood tot 3 jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. In het concept- reglement van debui- ten-sociëteit te Zwolle staat: Leden, die de con tributie niet op zittingdagen van het bestuur be talen of doen betalen, worden niet alleen uit de sociëteit gebannen, maar zelfs opgehangen. Dinsdag-morgen is bij de werkzaam heden onder Hijenoord voor den spoorweg van Nijmegen een hoeveelheid kwik ter zwaarte van veertig pond gevonden. Hoe dit metaal daar aan wezig kwam is nog niet opgehelderd. Bij de jongste opvoering der opera „De Hugenoten" te Kassei hebben een paar ar- tisten een bewijs van tegenwoordigheid van geest gegeven. Toen in de laatste acte Raoul, Valen tine en Marcel moesten worden doodgeschoten, weigerden de geweren. Eluks deed Marcel alsof hij door een zenuwachtige spanning werd over vallen en lag uitgestrekt ter aarde, terwijl Raoul den degen trok en zijne geliefde en ver volgens zich zeiven doodstak. Het publiek lachte, maarhet aantal dooden was compleet. Gisteren viel te Arkel een kind van ruim vijf jaren in het Zederikkanaal. De moeder, het gevaar ziende, waarin haar kind verkeerde, sprong het na, zonder echter in staat te zijn het te redden. Beiden liepen groot gevaar te verdrinken doch gelukkig kwam de grootvader van het kind te hulpmet een haak trok hij de vrouw, die haar kind in de armen gekneld hield, naar den wal, en aldus gelukte het beiden te redden. De politie te Erankfort heeft eenwa- gen, hoog opgeladen met kisten, die op weg was naar een kwakzalver, in beslag genomen. Men stelle zich de verbazing voor van het publiek, toen het bekend werd dat die geheele lading alleen uit pillen bestond. ,(l Men heeft den burgemeester van Leipzig, dr. Georgi, op 1 April leelijk beet gehad. Hij ontving een telegram uit Dresden, geteekend door den Pruisischen gezant aldaar, graaf Solrns, houdende mededeeling, dat de totstandkoming van het Europeesch congres was verzekerd en dat dit te Leipzig zou worden gehouden, zoodat onmid dellijke overkomst des burgemeesters naar Dresden ter bespreking van een en ander noodzakelijk was. De burgemeester stoomde met de snelheid des winds naar Dresden, om daar te worden herinnerd aanprimo April. BUITENLAND. Duitschland. Mevrouw Marie Seebach is door den groother tog van Hessen-Darmstadt begiftigd met de gouden medaille voor kunst en wetenschap. De hertog zelf overhandigde der kunstenaresse deze onder scheiding. De domproost dr. Holzer, te Trier, is voor levenslang benoemd tot lid van het Pruisische Heerenhuis. G-root-Biütannië. In Hindostan, nabij Tinnevelly, hebben zich opeens niet minder dan 16,000 heidenen bij bisschop Caldwell aangemeld om gedoopt te worden. De bisschop schrijft deze beweging toe aan dankbaar- leid voor de hulp, door de Engelschen tijdens den hongersnood aan de inlanders betoond. Hij vraagt dat men hem 10 predikanten en 70 cate chisten overzende. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het contract over de plaatsing van de 55 mil- lioen Oostenrijksche goudrente is aangegaan met de „Crédit Eoncier" en de „Banque de Paris". Rusland. In antwoord aan de „Times", die Maandag zeide dat, ten gevolge van Ruslands weigering om het geheele tractaat van San-Stefano aan het congres voor te leggen, voor 't oogenblik de kansen op het bijeenkomen van het congres en eene vreed zame oplossing der Oostersche quaestie verminderd waren, drukt het „Journal de St.-Pétersbourg" de hoop uit, dat de „Times" hare dwaling zal inzien, als zij van Gortschakoffs dépêche van 11 April aan graaf Schouwaloff kennis genomen zal hebben, waarin verklaard wordt, dat geen lid van het congres verhinderd zou kunnen worden op het congres betrekking hebbende vraagstukken ter sprake te brengen. Het blad zegt opnieuw met nadruk te moeten verklaren, dat Rusland het congres en de uitgebreidste discussie over alle onderwerpen betrekkelijk het Oostersche vraagstuk wenscht, en merkt naar aanleiding van een dringend beroep van het „Journal des Débats" op Duitschlands bemiddeling op, dat een bemiddelaar steeds met groot geduld moet handelen en het niet te ver wachten is dat het verlangen, om hem die rol te zien opgeven, bevredigd zal worden, vooral niet als dit verlangen uit Parijs wordt kenbaar gemaakt. Turkije. Blijkens te Parijs ontvangen officieele Turksche berichten, vreest men te Konstantinopel, dat de sultan zich door den grootvorst Nikolaas, die zijne bezoeken in het keizerlijk paleis nog herhaalt, ten slotte zal laten overhalen, een verbond met Rusland tegen Engeland te sluiten. Ook onder vinden de Turksche ministers tot hun leedwezen, dat de sultan veel meer tot Rusland dan tot Engeland overhelt. De beloften, welke de Russi sche grootvorst aan den sultan doet, worden door de Turksche ministers als niet ernstig gemeend beschouwd. Voorts houdt men in de Turksche officieele kringen het bezetten van Konstantinopel door de Russen als volstrekt niet onmogelijk. Wel is waar heeft de Turksche regeering besloten, zich daartegen gewapenderhand te verzettendes niettemin vreest men, wegens de gezindheid van den sultan, voor eene overrompeling. Telegrammen. t n c/_ PARIJS, 17 April. Oostenrijk dringt in zijn antwoord op de circulaire van Salisbury aan op de noodzakelijkheid van een cóngrès. STOKHOLM, 17 April. Het telegraaf bureel alhier is gemachtigd, te verklaren! dat het be richt, volgens hetwelk Engeland zou hebben ge tracht vergunning van Zweden te verkrijgen tot het oprichten van een maritiem station en depots voor de Britsche vloot op het eiland Faro, onge grond is. Deze of andere stappen van dien aard zijn nooit gedaan.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2