N". 5577. Zaterdag A0. 1878. 20 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.. Franco per post>V> i ivt iv.ril Afzonderlijke Nommere r«v* f 1.10. 1.40. 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meerv;TÏ-....TrvrTSVr..n 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 April. Door de Kamer van koophandel en fabrieken alhier is het volgend schrijven gericht aan Z. Exc. den minister van waterstaat, enz. In antwoord op Uwer Excellentie1 s schrijven van Maart jl., n#. 40, betreffende het Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen, van 9 Jan. 1876 (Stbl. n°. 7), hebben wij de eer, U mede te deelen, dat onze Kamer belang hebbenden in de dagbladen heeft uitgenoodigd, haar hunne bezwaren kenbaar te maken. Aan de verkregene inlichtingen en het in ons midden besprokene ontleenen wij de volgende op merkingen: Art. 18, al. 1: zooveel mogelijk ook voor de 8de klasse. Bestaat er bezwaar tegen, de woorden „zooveel mogelijk1' te vervangen door „waar 8de klasse reizigers vervoerd worden"? De facultatieve bepaling wordt licht tot doode letter. Art. 44, II, 18°: Bij wol... moet op den vrachtbrief vermeld zijn, of zij al dan niet met vet doortrokken is. Ont breekt, enz. Deze bepaling is onnoodig en sticht verwarring. Met vet doortrokken wol komt zeer weinig in den handel voor, en dit weinige slechts bewerkt (b. v. gekamd), van alle onzui verheid ontdaan, dus niet gevaarlijk. Daarentegen bestaat het grootste gedeelte der inlandsche pro ductie uit vette ongewasschen wol, welke nu door de spoorwegmaatschappijen, als deze naam op den vrachtbrief voorkomt, somtijds als met vet doortrokken wol wordt behandeld. Art. 49, 2°, al. 2voor zoover de weeginrich tingen daartoe toereikende zijn. Wenschelijk ware het van regeeringswege te bepalen, welke weeg inrichtingen op de verschillende stations moeten aanwezig zijn. Zou het te veel zijn, de aanwe zigheid eener bascule voor colli's tot 1000 kilo, ten minste op eenigszins belangrijke stations, te vorderen Art. 54, al. 1, en al. 2: voor zoover de be schikbare ruimte zulks toelaat. Bepalingen als deze kunnen wel is waar moeilijk gemist worden, maar leveren toch voor het publiek, dat door den ondergang of tijdelijke staking van concurreerende vervoermiddelen, wel genoodzaakt wordt met den spoorweg te verzenden, groote bezwaren op, wanneer de maatschappijen, in het belang harer aandeel houders, gesteund op deze bepalingen, materieel en pakhuisruimte tot weinig meer dan het in gewone tijden noodige beperken. Ook in dit opzicht behoort regeeringscontrole in het algemeen belang te staan tegenover monopo lie. Is deze controle echter voldoende en niet voor uitbreiding vatbaar P Hoe noodig b. v. de verplichting zou zijn, voor het verkeer berekende goederenloodsen aan de stations te bouwen, blijkt aan het station te Leiden aanhoudend. Art. 60, al. 1: wien daarvan zoo spoe dig mogelijk moet worden kennis gege ven. Men deelt ons mede, dat de spoorwegmaat schappijen deze bepaling zóó uitleggen, dat een dienstbericht van het spoorwegbestuur „dat som tijds weken onderweg blijft" den gevorderden spoed bezit. Dan ware beter te lezen: wien daarvan binnen 24 uren per post ten zijnen koste bericht moet worden ge zonden. Behalve deze opmerkingen omtrent bepaalde artikelen meenen wij nog melding te moeten ma ken van de algemeen geuite klacht, dat de spoor wegmaatschappijen straffeloos de reglementen over treden, in de verwachting, dat men, om de be trekkelijke geringheid van het bedrag, toch Diet zal procedeeren. Wij zien echter niet in, hoe aan dit bezwaar van regeeringswege kan worden te ge- moet gekomenalleen combinatie tot het voor gezamenlijke rekening voeren van de processen zou een heilzame pressie op de maatschappijen kunnen uitoefenen tot het opvolgen der reglementen. Onlangs gaven we een kort résumé van hetgeen de heer Van Eek op een vergadering der Leidsche afdeeling van de Hollandsche maat schappij van landbouw gesproken had over hypo thecaire statistiek en overgangsrecht. Zooals men weet is zijne korte verhandeling in druk verschenen, zoodat ieder in de gelegenheid is haar meer nauw lettend na te gaan. Intusschen hebben de daarin voorkomende mededeelingen van enkele zijden op positie opgewekt, zoodat het wenschelijk wordt geacht dat er tot discussie gelegenheid wordt gegeven, welke op de laatste vergadering der Landbouw-maatschappij echter ontbrak. Naar wij vernemen zal daartoe thans op de vergadering van a. s. Zaterdag gelegenheid worden gegeven, waartoe het zeker, met het oog op het belang vooral der landbouwers enz., onnoodig is tot een druk bezoek aan te sporen, daar ook wel aan niet-leden tot deze vergadering toegang zal worden verleend. Den 30sten April zal ten behoeve van den spoorweg LeidenWoerden de aanbesteding van de stationsgebouwen bij Alphen, Bodegraven, Zwam- merdam en Hazerswoude plaats hebben. Naar de Goudsche Courant meldt heeft de raad van administratie van den spoorweg Leiden Woerden het voornemen opgevat om eene zijlijn te bevorderen van Alphen langs Boskoop en Wad dingsveen naar Gouda. Met hooge ingenomenheid, zegt Het Vader land, hebben wij kennis gemaakt met het door den verdienstelijken inspecteur dr. Steyn Parvé voor de Parijsche tentoonstelling vervaardigde werk over het onderwijs hier te lande. Het is niet, zooals het naar Weenen en Philadelphia ge zondene, eene compilatie, maar een zelfstandig werk door hem alleen opgesteld; vandaar dat de naam van den inspecteur op het titelblad voor komt. Het lijvige 8°. deel is niet in den handel, maar op de tentoonstelling zullen eene menigte exemplaren naar wij vernemen gratis uitgereikt worden aan belangstellenden, ten einde de rege ling en den toestand van ons onderwijs in den vreemde bekend te maken. Boven de vroeger ge- gevene beschrijvingen onderscheidt zich deze door het historisch overzicht en door de opneming van de wet op het hooger onderwijs en de beschrijving van den toestand. Wie den heer Steyn Parvé kent, begrijpt ook zonder dat het gezegd wordt, dat zijn arbeid ook ditmaal uitmunt door een juist heid en volledigheid, die niets te wenschen over laat terwijl het overzicht, in aangenamen vorm gesteld, verdiende ook in Hollandsch gewaad te worden gestoken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende nadere wijziging der wet van 28 Aug. 1851 tot regeling der militaire pen sioenen bij de zeemacht. Door de wet van 29 Mei 1877, houdende nadere herziening der wet op de militaire pensioenen bij de landmacht, is het ver band, dat sedert de wettelijke regeling der militaire pensioenen steeds tusschen die pensioenen bij de zee- en bij de landmacht bestaan heeft, verbroken. Om de bestaande wanverhouding, die niet anders dan ten nadeele van den zeedienst kan werken, zoo veel mogelijk weg te nemen, is dit ontwerp ingediend. Het strekt om de pensioenen voor het personeel der zeemacht te verhoogen en gelijk te stellen met die voor de landmacht. Daarbij is echter de beperking ge maakt, dat deze verhoogde pensioenen eene vermin dering zullen ondergaan, aanvangende met het pen sioen voor het zesde jaar van verblijf in de keer kringen, en welvan f 20 voor de officieren, f 4 voor de onderofficieren en f 2 voor de minderen per jaar. Evenals bij de landmacht ondergaat dit pensioen voor den rang van vice-admiraal geene verandering. De aangevraagde vermeerdering, be rekend over het geheele getal militairen der zee macht, dat op den lsten Januari 1878 pensioen geniet, zou het totale bedrag der pensioenen doen stijgen met f 180,000. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat prins Hendrik Dinsdag op het station „Het Loo" per soonlijk is ontvangen door Z. M. den Koning, die den prins een fraaie bouquet aanbood. Aan de Köln. Zeitung wordt uit Berlijn bericht, dat het huwelijk in Juli zal worden voltrokken. Voor het eerste gedeelte van het genees kundig staatsexamen is gisteren te Utrecht toe gelaten de doctorandus B. Westerdijk. De Nederlandsche gezant in Japan, de heer Von Weckherlin, is na een veeljarig verblijf aldaar gisteren te 's-Gravenhage aangekomen. Door den gemeenteraad van Loosduinen is met algemeene stemmen concessie verleend aan den heer N. B. Van Praag aldaar tot het aan leggen en exploiteeren van een paardenspoorweg over de gemeentewegen van het dorp naar het strand. Aan genoemden concessionaris is tevens een subsidie van f 2500 'sjaars (gedurende de vier eerste jaren der exploitatie) toegekend voor de exploitatie van een op te richten badhotel aan het strand aldaar. Het benoodigde terrein voor deze inrichting is kosteloos afgestaan. Vanwege het ministerie van marine is naar men verneemt aan verschillende voorname fabrie ken hier te lande prijsopgave gevraagd voor het bouwen van drie torpedo-vaartuigen, waarvoor het laagst is ingeschreven door de kon. maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. De reeks van jaarlijksche voordrachten in Tower Hamlet-club te Londen werd Zondag ge opend door dr. A. V. W. Bikkers „over een tach tigjarige worsteling voor de nationale onafhanke lijkheid", nl. die der Vereenigde Nederlandsche Provinciën tegen Spanje. Hij vond daartoe aanlei ding in het aanstaande feest van de Unie van Utrecht. De spreker wierp een blik op de lotge vallen der Vereenigde Gewesten tijdens den lang- durigen strijd, waarin ten slotte de zege aan den oogenschijnlijk zwakste bleef. Spreker maakte een vergelijking tusschen de tegenwoordige Nederlan ders en hun voorzaten en ofschoon deze in het voordeel van de laatsten uitviel, deed hij toch uitkomen, dat 't het tegenwoordig geslacht tot eer strekt, dat de beginselen van vrijheid en on afhankelijkheid blijft waardeeren. Door de heeren Kievits en Verschure is concessie aangevraagd voor een stoombootdienst tusschen Amsterdam en Breda. Naar men verneemt zal de boot den naam voeren „Prinses Marie van Pruisen" en na bekomen vergunning tegen 1 Juni in de vaart komen. Aan het schriftelijk examen voor den rang van 2den luitenant, te 's-Bosch gehouden, hebben voldaan de sergeantenSchas, Vervoom, Du Croo, De Vree, Collard, Dessauvagies, Van der Breggen,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1