specteur van den geneeskundigen dienst der land macht L. J. L. Dey, met ingang van 1 Mei, op grond van hun hoogen leeftijd een eervol ontslag verleend uit hunne betrekking, behoudens aanspraak op pensioenaan den Oost-Indischen ambtenaar C. M. F. Stockbausen, laatstelijk controleur der lste klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. Gremeng-d Nieuws. Eene dienstbode te 's-Hage is in het Kanaal gesprongen, om een einde aan haar leven te maken. Met groote moeite werd zij door twee mannen, die juist voorbijgingen, uit het water gehaald en naar de woning harer ouders overge bracht. De aanleiding tot deze wanhopige daad was dat ze ruzie had gehad in haar dienst. Als eene bijzonderheid verdient ver melding, dat gistermiddag te Rotterdam van Mid- dlesbro is aangekomen het Japansche stoomschip „Hydeyoski", gezagvoerder Morris. De gezagvoer der, stuurlieden en machinisten zijn Engelschen, de overige equipage bestaat uit Japanners. Mag men de „National Union", een te Washington verschijnend blad, gelooven, dan zal in de maand Augustus van het jaar 1880, ter gelegenheid van de driejaarlijksche vergadering der Amerikaansche Tempeliers-vereeniging, een reus achtig feestmaal worden gehouden van niet minder dan tienduizend couverts, waarvan de kosten op 50,000 dollars geraamd worden. Thans reeds is men bezig met het programma en het menu op te maken. Indien het weder dient, zullen de tafels, aan elk waarvan honderd personen kunnen aanzit ten, aan de boorden van het meer worden gedekt; anders zal het tentoonstellingsgebouw, waaraan een bijgebouw zal worden toegevoegd, gebruikt worden. De tafelknechts zullen duizend in getal zijn, ver deeld in groepen van honderd, onder de bevelen van „centurio's." Het voorsnijden zal door één op elke tien gasten geschieden. Ontzaglijke fornuizen zullen voor het toebereiden der spijzen, waaronder 2000 stuks wild, gebruikt worden. Zeven personen, wegens diefstal ver oordeeld, zaten te Polistena in Calabrië gevangen. De cipier ging met hen min of meer gemeenzaam om, doch moest dit duur bekoopen. In het begin der vorige week werd hij onverhoeds door de booswichten overvallen, op den grond geworpen, ontwapend, in een matras gerold en aldus dood getrapt. Het zevental maakte zich van de sleutels, een revolver en eenig geld meester en ontkwam. Den volgenden dag echter waren zes hunner reeds weder in handen van het gerecht. Te Pest is men bezig met een a r - tesischen put te boren, die dieper zal zijn dan eenige bekende. Zij is nu reeds 951 meter diep en het water, dat 101 /2 meter hoog springt, heeft eene warmte van 161 graden Fahrenheit. Men wil het boren voortzetten tot eene warmte van 178 graden zal verkregen zijn. De ondernemers krijgen van de stad een subsidie van een millioen franken, op voorwaarde dat zij alle badinrichtingen van water zullen voorzien. Het water, dat nu reeds verkregen wordt, dient als beweegkracht voor de boorwerktuigen, die daardoor met eene snelheid, dubbel zoo groot als gewoonlijk, kunnen werken. Maria Boyer, de medeplichtige van haren verleden jaar ter dood gebrachten minnaar Vitalis aan den moord van hare moeder, de we duwe Boyer, is in de gevangenis te Montpellier overleden. Zij was tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. De Russin Vera Sassulitsch, die den 5den Februari den commandant van St.-Peters burg, generaal Trepofi', met. twee revolverschoten neerschoot, terwijl zij hem een verzoekschrift 0 ;verkandigc!e, is vrijgesproken. Na den afloop der jeEe^"'btzittiug ontstond er op straat een tumult, waarby eeD student door een pistoolschot om het leven kwi."1110 en de vrijgesprokene aan den arm gewond weru. bet proces zelf is o. a. gebleken dat de <*eneraaf de aanvallende partij was geweest en dat Vera Sassulitsch uit zelfverdediging het schot had gelost, dat den generaal bijna doodelijk trof. Hij moet ten gevolge van deze omstandig heden van den keizer bevel ontvangen hebben om zijne betrekking neder te leggen en Petersburg te verlaten. Niettemin acht men het een merk waardig feit, dat een Russische jury den moed gehad heeft om de beschuldigde, die inmiddels is verdwenen, van een misdrijf tegen een zoo hoog geplaatst persoon vrij te spreken. BUITENLAND. Duitschla nd. De „Nordd. Allg. Zeitung" verneemt ten stellig ste, dat over eene door de dagbladen aangekondigde benoeming van den Kroonprins tot regent van Elzas-Lotharingen in de regeeringskringen nooit gedachtenwisselingen hebben plaats gehad. De „Reicbs-Anzeiger" maakt de verloving van prinses Marie van Pruisen met prins Hendrik der Nederlanden als volgt bekendHet heeft Z. M. den keizer en koning behaagd heden in den kring der koninklijke familie het verblijdende bericht mede te deelen, dat den 12den dezer de verloving van prinses Marie, dochter van prins en prinses Frederik van Pruisen, met prins Hen drik der Nederlanden, broeder van Z M. den koning der Nederlanden, aan het groothertogelijke hof te Karlsruhe heeft plaats gevonden." De huwelijksplechtigheid zal te Berlijn plaats hebben, uiterlijk in September. Men zegt dat de keizer met dit huwelijk bijzonder ingenomen is. Onder het nauwlettend oog harer moeder, prinses Maria Anna, dochter van wijlen hertog Leopold Frederik van Anhalt, heeft de bruid eene uitmuntende opvoeding genoten. Bij hare algemeen bekende innemendheid en zachtzinnigheid vereenigt zij in zich eigenschappen, waardoor zij ongetwijfeld in haar nieuw vaderland spoedig aller harten zal hebben gewonnen. C J i'oot-1 Siittiiiriië- In het Lagerhuis gaf sir S. Northcote gisteren, in antwoord aan den heer Forster, te kennen, dat hoegenaamd niets voorgevallen is om de bezorgd heid over den toestand te vermeerderen of om de hoop op eene bevredigende oplossing der Oos- tersche crisis te doen verminderen. De circulaire der Porte wordt door de regeering spoedig te ge- moet gezien. Er bestond echter gegronde hoop, dat door de goede diensten van Engeland eene schikking tusschen de Porte en Griekenland tot stand zal komen om aan de onlusten in Thessalië en Epirus een einde te maken. De uitdrukking, dat Engeland geïsoleerd is, zeide de minister, wordt door niets gerechtvaardigd. De minister Hicks-Beach verklaarde dat de onrustbarende berichten uit Kaapland ongegrond zijn. Sir S. Northcote wees er op, dat Rusland de verklaring van Parijs mede onderteekend heeft, en dat dus het uitrusten van kruisers niet van de zijde dier mogendheid te verwachten zou zijn. De heer Bourke drukte de hoop uit, dat Reched- pacha op Creta weldra de rust herstellen zou. In het Hoogerhuis deelde lord Salisbury mede, dat Von Beust hem onder het oog gebracht had hoe de wijze, waarop lord Derby zich had uitge laten, kwetsend geweest was voor de Oostenrijk- sche officieren en beambten. Lord Salisbury her innerde zich het bedoelde gezegde niet; maar in elk geval bad lord Derby, indien hij zich zoo uitgelaten had, dit gedaan op zijne eigene ver antwoordelijkheid. Hetzelfde, gold van zijne uitingen betreffende de Fransche regeering. Het Hoo gerhuis is tot 18, het Lagerhuis tot 6 Mei uiteen gegaan. Maandag-avond is aan het parlement over gelegd de circulaire en de bijlage van prins Gortschakoff van 9 April, en eene dépêche van lord Salisbury aan lord Loftus van 11 April, de mededeeling inhoudende van een telegram van prins Gortschakoff aan graaf Schouwaloff, waarin eerstgenoemde aan een misverstand toeschrijft wat bericht is omtrent hetgeen hij aan det» Ru- meenschen diplomatieken agent verklaard zou hebbendit zou trouwens zeer onlogisch zijn, daar ieder lid van het congres immers met betrekking tot het tractaat voorstellen kan doen en vragen kan opwerpen. Rusland. De „Polit. Corr." deelt, ter wederlegging van alle anders luidende berichten, mede, dat de door generaal Ignatjeff paar St.-Petersburg overgebrachte bezwaren van het Weener kabinet tegen het vre desverdrag van San-Stefano tot dusver niet be antwoord zijn. Hetzelfde blad bericht uit Bucharest, dat de Rumeensche regeering eene mededeeling heeft ont vangen, volgens welke er 120,000 man Russen tot bezetting van Rumenië bestemd zijn. Dagelijks rukken nog nieuwe Russische afdeelingen Rumenië binnen. Het „Journal de St.-Pétersbourg" deelt mede, dat er gedachtenwisselingen niet slechts met Engeland maar ook mét Oostenrijk plaats hebben. Naar aan leiding van het bericht der Londensche „Observer", dat Rusland aan de Porte verklaard zou hebben, dat als zij Engeland in een oorlog mocht bijstaan, dit de vernietiging van het geheele Turksche rijk in Europa ten gevolge zou hebben, merkt het blad op, dat 't duidelijk is, dat, indien een oorlog tusschen Rusland en Engeland uitbreekt, Turkije inderdaad daarbij niet ongedeerd zou kunnen blijven. Wat de bezetting van Rumenië eindelijk betreft, betoogt het blad, dat de Russische regeering na tuurlijk met 't oog op Rumenië's houding er op bedacht moest zijn de verbinding harer legers tegen elk gevaar te waarborgen; overigens kan de con ventie, welke met Rumenië voor den geheelen duur des oorlogs gesloten is, eerst na den definitieveu vrede als vervallen beschouwd worden. De Russische „Nieuwe tijd" en de „Russische berichten" zijn wegens het verspreiden van on juiste tijdingen met het verbod van verkoop op den openbaren weg gestraft. De „Golos" en de „Russische wereld" ontvingen eene eerste waar schuwing, len gevolge van artikelen over de zaak van "Vera Sassulitsch. De „Times" bevat een telegram uit Weenen dat grootvorst Nicolaas naar St.-Petersburg terug keert en te San-Stefano vervangen is door generaal Totleben. Deze vervanging wordt als een maatregel van conciliatie beschouwd. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 16 April. De „Agence Russe" meldt dat de bevolking van Moskou in massa eene tuchtiging heeft toegediend aan de studenten, die manifestatiën beproeven wilden ten gunste der politieke gevangenen. LONDEN, 17 April. In een buitengewoon nummer meldt de „Echo" uit goede bron verno men te hebben, dat graaf Schouwaloff heden aan lord Salisbury zeer bevredigende verzekeringen gaf, en dat een voorloopig congres verzekerd is. CALCUTTA, 16 April. De Indische regeering heeft bevelen gegeven om troepen naar Malta te zenden. De volgende troepen-afdeelingen zijn daar toe aangewezen: twee Europeesche regimenten ruiterij, twee Ghoorka-corpsen, twee Europeescbe en twee inlandsche regimenten voetvolk, twee veld- batterijen en vier compagnieën sappenrs. Twee officieren zijn naar Malta vertrokken, om maat regelen te nemen voor de kazerneering van die troepen. KONSTANTINOPEL, 16 April. Ten gevolge van de vertoogen van Rusland, hebben de Turken het aanleggen van verdedigingswerken in de na bijheid van Konstantinopel gestaakt. De Porte heeft verder beloofd, dat de vestingen Schoemla en Varna zullen ontruimd worden. Te Toezla is een Turksch legerkamp gevormd. Van het voor genomen bezoek van den khedive aan den sultan is afgezien. ODESSA, 16 April. De hier ontscheepte troe pen zijn aan de kust opgesteld. Het regiment uit Podolië blijft bepaald hier en wordt voltallig gemaakt. ST.-PETERSBURG, 16 April. In tegenspraak met de „Times" zegt men dat hier niets van Irechtstreeksche onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland bekend is. WEENEN, 16 April. Het bericht van de „Times" dat grootvorst Nikolaas het oppercommando zal nederleggen en naar St.-Petersburg terugkeeren, is niet officieel bevestigder is hier niets van bekend. Men zegt hier dat Bismarck het heeft opge geven tusschen Engeland en Rusland verder te bemiddelen. PARIJS, 17 April. Aan het „Journal des Débats" wordt uit Berlijn gemeldDe geruchten betreffende eene vóór-conferentie zijn van grond ontbloot. Men gelooft dat onderhandelingen van kabinet tot kabinet voldoende zullen zijn, om de

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2