N°. 5576. Donderdag A'. 1878. (8 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.77'. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. DAGBLAD. in-üw PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelse.f 1.05. Iedere regel meer77 77™ï'i'TTTfCTTSs ;v.0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte; Uithoofde van den Goeden Vrijdag zal deze Courant dien dag niet worden uit gegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), dat alle prctenaiën over het jaar 1877, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Jnni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd znllen worden gehonden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 17 April 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 April. Den lsten Mei zal alhier een aanvang worden gemaakt met de beschrijving der patentplichtigen voor het dienstjaar 1878/79, waarvan de regis ters uiterlijk den 31sten Mei zullen worden ge sloten, en den 7den Mei met de beschrijving der be lasting op het personeel, waarvoor tot tegenschat- ters zijn benoemd de heeren: H. Eilippo, P. G. Houthuysen, J. Yan Lith, J. C. Rijk, G. Riet bergen en A. Yerhoog. Er is gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Schol ten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 20 dezer, des morgens te negen uren. Tot lid en voorzitter der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus 1878, belast zal zijn met het afnemen van het eerste natuurkundig examen en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker, zijn benoemddr. C. H. D. Buys Ballot; tot lid en vice-president: dr. J. H. Yan den Broek; tot lid en secretaris: dr. J. L. Hoorwegtot ledendr. H. C. Dibbits, dr. N. W. P. Rauwenhoff, dr. D. Lubach, dr. J. E. Yan der Meulen; tot plaatsvervangende leden dr. R. A. Mees, dr. E. Mulder, dr. H. Yan de Stadt, dr. A. P. N. Eranchimont, dr. G. A. J. A. Oudemans, dr. C. K. Hoffmann en dr. A. Hennekeler. Tot lid en voorzitter der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus 1878, belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkundig examendr. E. C. Donders; tot lid en vice-presidentdr. W. Kostertot lid en secretaris: dr. J. P. Yan Braam Houckgeest; tot lid: dr. H. Wefers Bettink; tot plaatsver vangende leden: dr. D. Pluizinga, dr. T. Zaayer, dr. W. Berlin en L. J. Yan der Harst. Tot lid en voorzitter der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus 1878, belast zal zijn met het afnemen van de geneeskundige examens en die van tandmeester: dr. M. Polano; tot lid en vice-president: dr. A. E. Simon Thomas, tot lid en secretarisM. R. Timmerman; tot leden dr. E. Halbertsma, dr. Th. H. Mac Gillavry, H. A. Zegers, dr. D. Doyer, dr. G. D. L. Huet, dr. S. S. Rosenstein, dr. E. A. Yan den Burg en dr. Th. Dentztot plaatsvervangende leden dr. J. W. R. Tilanus, dr. L. Lehmann, dr. A. H. Kooyker, dr. W. H. M. Sanger, dr. S. Talma, dr. C. L. Wurfbain, dr. W. M. Gunning, dr. B. J. Stokvis, dr. J. C. G. Evers, W. Stoeder en dr. C. L. G. Becht. Tot lid en voorzitter der commissie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus 1878, belast zal zijn met het afnemen der examens van apotheker en van de practische examens van hulpapothekerdr. J. W. Gunning tot lid en vice-presidentdr. D. J. Coster; tot lid en secretaris: J. Polak; tot lid: C. Burgersdijk; tot plaatsvervangende leden: dr. R. S. Tjaden Modderman, dr. P. De Boer, A. J. Rijk en P. J. Haaxman. Yoor de levering van gecreosoteerd vuren- en grenenhout ten behoeve der Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij te Amsterdam was minste inschrijver de heer Jac. Van der Kamp alhier voor f 3120. De kon. zangvereeniging „Cecilia" te 's-Hage zal, naar men van goederhand verneemt, deelnemen aan den internationalen zangwedstrijd, die den 23sten Juli te Parijs tijdens de tentoonstelling in de groote Trocadero-zaal zal plaats hebben. Mocht de vereeniging in dien wedstrijd opnieuw bekroond worden, dan zou de ophanden zijnde viering van haar vijftigjarig bestaan des te luisterrijker zijn. De heer Boer is, naar Het Vaderland ver neemt, op zijn verzoek ontheven van het beheer over het Haagsche Bosch. Jhr. mr. H. C. A. Yer Huëll zal voortaan de administratie bij het toezicht ter zijde staan. De Dordrechtsche Courant meldt dat in een gedeelte harer vorige oplaag abusief als candidaat op het zestal van predikanten aldaar stood ds. De Vlieger te Katwijk a/Zee, in plaats van ds. Yan Schelven te Alkmaar. Ds. L. J. Van Rhijn te Wassenaar is voor nemens met 1 September a. s. zijn emeritaat te nemen, om zich dan te Doetinchem te vestigen en zijne overige krachten te wijden aan de gods dienstige opleiding der kweekelingen van ds. Yan Dijk en zijne stichtingen aldaar. De gemeente Haarlemmermeer wenscht op 19 Juni 1878 het zilveren feest der droogmaking op waardige wijze te vieren, voornamelijk door verschillende tentoonstellingen, die op het heden en verleden van het Haarlemmermeer betrekking hebben De tweede jaargang van het Aardrijkskundig Weekblad, onder redactie van dr. G. J. Dozy te Deventer, is begonnen in ander formaat, waardoor het geschikter wordt tot een boekdeel, terwijl de gravure aan het hoofd is weggelaten om plaats ruimte te winnen die nuttiger kan besteed worden. De Haagsche correspondent van de Z. C. maakt melding van het gerucht, dat enkele van de oudste leden van den Hoogen Raad hun ontslag zonden nemen, wegens de jongste benoeming van den vice-president van dat college. Maandag is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer dr. H. J. Matthes, rector van het gymna sium te Zutfen. Op den 25sten September 1806 geboren, studeerde hij te Leiden in de letteren en werd al aanstonds tot rector van het gymna sium te Zalt-Bommel benoemd, welke betrekking hij eenige jaren later voor die, welke hij tot zijn dood bekleedde, verwisselde. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp omtrent het successierecht in de rechte lijn, achtten de meeste leden, die in beginsel daarvoor waren, de voorgestelde regeling onvolledig, zoolang niet tevens de goederen in de doode hand aan eene periodieke heffing werden onderworpen. Men drong op zoodanige heffing aan hetzij door aanvulling der tegenwoordige voordracht of bij afzonderlijke wet. Yan andere zijden werden ver schillende bezwaren tegen de successie-belasting in de rechte lijn aangevoerd, zoodat vele tegen standers aan bijna elke andere tijdelijke verzwaring van lasten boven dit middel de voorkeur zouden geven. Daartegenover werd de keuze der regeering geenszins zoo slecht geheeten. De vergadering der vereeniging voor de statistiek zal dit jaar te Utrecht gehouden worden, en wel op Zaterdag 27 April. Per telegram, dat 4 u. 8 rn. aan het kan toor in Den Haag aangenomen en eerst te 4 u. 37 m. aan het kantoor alhier ontvangen werd, wordt ons het volgende gemeldZ. K. H. prins Hendrik is bij zijne terugkomst uit Duitschland aan het Rijnspoorwegstation door 's Konings ad judant baron De Posson, Zr. Ms. commandant in deze provincie, den burgemeester, den militairen gouverneur der residentie en andere hooge auto riteiten begroet en gelukgewenscht. De Prins reeds door rijen eener talrijke volksmenigte langs de met vlaggen getooide straten naar zijn paleis, op weg met gejuich begroet. De Prins wuifde op het balkon van zijn paleis de duizenden min zaam toe. Het bestuur van het kunstgezelschap „Arti et Amicitia", te Amsterdam, heeft den prijs van f 200 voor de best gekleurde teekening toegekend aan den heer N. v. d. Waay, kunstschilder aldaar. Op de eerste serie, groot f 300,000, der geldleening ad f 534,000 naar 4 pet., ten laste der gemeente Groningen, is ingeschreven een nomi naal bedrag van f 222,000, het hoogst naar 100 pet., het laagst naar 88"/1000 pet. Aangenomen zijn de inschrijvingen naar 90 pet. en daarboven, vertegenwoordigende eene werkelijke waarde van f 188,691. Onder bevel van den luitenant-kolonel der infanterie van het O.-I. leger H. M. Tersteege vertrekt den 20sten dezer van Harderwijk naar Nieuwediep een detachement suppletietroepen, sterk 100 man, benevens 6 onderofficieren. Dit transport zal scheepgaan op het stoomschip „Prins Hendrik", om de reis naar Batavia voort te zetten. Tot medegeleiders zijn aangewezen de kapitein M. C. H. Bijleveld en de 2de luit. J. Zijlstra, beiden van de infanterie van het Oost-Indisch leger. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis dat in 1878 geen examen voor de betrekking van leerling-consul zal plaats hebben. Het stoomschip „Amazone" van Yokohama, met mailberichten van Batavia, loopende tot 23 Maart, is 14 April van Suez naar Marseille ver trokken en wordt aldaar 22 dezer verwacht;'de „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, heeft gistermorgen van Port-Said de reis voortgezet; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend vroeg te Napels aangekomen en heeft de reis vervolgd. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, was heden ingekomen het koninklijk besluit van 5 April jl. in zake het geschil betrekkelijk de voldoening der bezoldiging van den cipier van het kantonnaal huis van be waring te Leiden, geregeld door de Gedep. Staten van Zuid-Holland, met welke regeling de gemeen teraden van Aarlanderveen, Alphen en Hazers- woude zich bezwaard achten. Het besluit van Gedep. Staten werd bevestigd en de beroepen ongegrond verklaard. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden te Savannah, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd J. De Bruyn Kops, tot dusver vice-consul aldaar; tot kantonrechter-plaatsvervanger te Pur- merend, D. Yan Os, notaris aldaar; J. M. Bur- gerhoudt, controleur der directe belastingen enz. te Dokkum, benoemd tot ontvanger te Maarsen; aan J. Spée, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdverificateur voor den actieven die;nst der directe belastingen enz. te Amsterdam, behou dens aanspraak op pensioenaan den commies bij het departement van oorlog W. M.. Van Heui, en aan den commies bij het bureel van den in-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1