N°. 5574. Dinsdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: *00 Leiden per 1 maanden.f 1.10. 1A0. "'Franco per post Afzonderlijke Noinmeram 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regelsf l.OS. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dond "dag 18 April, des namiddags te drie oren. 1 tinten ter behandeling 1°. Benueming van een praeceptor van het Gymnasium. (59) 2°. Verzoek van W. B. A. Van Harteveld, om een dniker te leggen. (6 3°. Idem van J. Boom, om eene stoep te leggen. (62) 4°. Idem van H. Peltenbnrg, ter bekoming van gemeente grond. (63) 5°. Idem van Dr. W. M. S. Jonios, om ontslag als genees kundige, belast met het onderzoek van de openbare vron- weo. (67) 6°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1877, van het Neil rlandsch Israëlietisch Armbestnnr. (65) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1877, van het Evang. Luth Wees- en Oudeliedenhnis. (66) 8°. Voordracht tot verhooging der jaarwedde van den tweeden onderwijzer in den gymnastiek. (64) 9". Id m tot verhuring van het lokaal bij de Hooglandsche Kerk aan het Rijk. (61) 10°. Idem betrekkelijk de verharing van de woning boven het Telt graaf kantoor. (70) 11°. Verzoek van W. Hoogenstraaten en Co., om een duiker en een hardsteenen zerk te leggen. (68) 12°. Idem van K. W. Zurhaar, om een duiker te leggen. (68) 13°. Idem van W. C. Van Dorp, om eene stoep te leggen. (69) JACHT EN VISSCHERIJ. DE BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die ziel voor het aanstaande seizoen 1878/9 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Yischakten, of wel van eene koste- looze ei ■■gunning tot uitoefening der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekomiDg daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Geiin ente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevnld en onder- teekendvóór den 15den April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, te< einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Teve wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot het bekumen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente-Secretarie ter invulliog verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Maart 1878. V. d. BRANDELER, Burgemeester. LEUIEN, ld April. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heeren E. Van de Velde, geb. te Banjoemaas, en W. K. L. Van Walree, geb. te Brummen, beiden met Stellingen. Aan het bureel der spoorwegmaatschappij Leiden Woerden is heden aanbesteed het maken van gebouwen op het station Leiden in één per ceel. Minste inschrijver was de heer W. Wester hof te Weesp, voor 52,800. Maandag den 29sten dezer, 's morgens te tien uren, zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Heden werd alhier de jaarlijksche algemeeue vergadering van heeren aandeelhouders in de naam- looze vennootschap „de Leidsche bouwvereeniging gebonden." Het bleek dat de toestand gunstig is. Met .dgemeene stemmen werd de rekening goed gekeurd en het dividend op 5 per aandeel van 100 vastgesteld. Het aftredend lid van het be stuur de heer A. Heynsius werd herkozen. Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden paardenmarkt is aan den heer N. J. Stallinga alhier een getuigschrift toegekend voor een span zwarte merries. Ruim 400 paarden waren aange voerd, voornamelijk koets- en werkpaardenvreemde soorten en paarden van weelde ontbraken. De handel was levendig. De laatste vergadering van het Leidsche departement der Ned. Maatschappij ter bevorde ring van nijverheid was druk bezocht, en geen wonderhet onderwerp toch, ventilatie en ver warming, trekt in een tijd als deze steeds meer en meer de aandacht zoowel van deskundigen als van leeken. De wijze waarop de heer H. J. Wolter zijn stof behandelde, was uitstekend te noemende spreker gaf de doorslaandste bewijzen dat hij geheel op de hoogte was van dit zoo moeielijke en omvangrijke onderwerp. Het zal dan ook zeker wel de algemeene wensch zijn van de aanwezigen, dat het hun in een volgend seizoen moge gegeven zijn, den heer Wolter nog eens te hooren, want door den beperkten tijd was het blijkbaar hem onmogelijk zoo veel mede te deelen als hij wel wenschte. De Staatscourant bevat het gewijzigd reglement op het examen, voorgeschreven in het kon. besluit, houdende vaststelling der verordening op het be noemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, 13.50, 2.80 en 1.35; de laagste ƒ26.00, 13.50, 2.70 en 1.35. Dr. J. Yerdam heeft Zaterdag het profes soraat in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam aanvaard met eene openbare les in de gehoorzaal van het aca demiegebouw op den Singel, waarin hij het om vangrijke en belangrijke van het wezen der taal schetste en op de groote diensten wees, die ge schiedenis en taal elkander onderling bewijzen, om te eindigen met de bevestiging der vraag: of de wetenschappelijke behandeling noodzakelijk is om de taal te verstaan. De heer G. Verboon Pz. heeft voor de bibliotheek der gemeente Delft aangeboden een exemplaar van„Amelia Eabricius of Delft door buskruid verwoest", treurspel door A. Loosjes Pz., te Haarlem bij A. Loosjes Pz. 1807, kl. 8°. De Groninger couranten melden, dat in September 1879, hij gelegenheid van het 53ste lustrum van de Groningsche universiteit, door de leden van „Vindicat atque Polit" eene maskerade zal worden gehouden, voorstellende den intocht binnen Groningen van Edzard den Grooten, graaf van Oost-Friesland, gehouden den lsten Mei 1506. Blijkens de Duitsche bladen is Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandeu den 9den dezer uit Parijs te Karlsruhe aangekomen en aan het groothertogelijk slot afgestapt. Den vorigeu dag was bij de groothertogelijke familie ten bezoek uit Oldenburg aangekomen H. K. li. prinses Maria van Pruisen, oudste dochter van prins Frederik Karei van Pruisen en van prinses Maria Anna van Anhalt. De vroegere berichten van een voor genomen huwelijk tusschen genoemde vorstelijke personen worden alzoo bevestigd. Zelfs is van die verloving in Den Haag reeds officieel bericht ontvangen. Prinses Maria Elizabeth Louise Fre- derika is geboren den 14den September 1855. Naar aanleiding van die huwelijksplannen werd voor eenige dagen aan de Köln. Zeitung uit Parijs het volgende geschreven Prins Hendrik is weduw naar, kinderloos en 58 jaar oud. Wanneer het bevestigd wordt, dat de Nederlandsche troonop volger, de prins van Oranje, niet huwen wil, of zelfs, waarvan ook sprake is geweest, van de kroon afstand wil doen, dan is het niet onmogelijk, met het oog op de zwakke lichamelijke gesteldheid van den tweeden zoon van koning Willem, dat de broeder des laatsten, prins Hendrik, die zich onder de leden van 'net Koninklijk Huis met roem heeft onderscheiden en zoowel in Nederland als in Luxemburg zeer bemind is, den troon bestijgt. Natuurlijk laten de Fransche bladen niet na, uit dit huwelijk de gevolgtrekking te maken, dat „het plan van Bismarck om Holland bij Duitsch- land in te lijven, evenals de koninkrijken Beie ren, Saksen, Wurtemberg, te gemakkelijker zal kunnen uitgevoerd worden, wanneer hij daarbij op de medewerking van den toekomstigen koning van Nederland rekenen kan." De bruid keert met Paschen weer naar Berlijn terug. De minister van justitie zal Woensdag en de minister van oorlog Donderdag geen audiëntie verleenen. Naar het Weekbl. v. h. Recht van goed in gelichte zijde verneemt zullen, bij de keuze voor de vervulling van de betrekking van procureur- generaal bij het hof van justitie in de kolonie Curagao voornamelijk in aanmerking komen zij, die hier te lande de rechtspraktijk uitoefenen of lid zijn van de rechterlijke macht. De vereischten voor benoembaarheid zijn o. a. dat men den ouder dom van dertig jaren heeft bereikt en sedert vijf jaren meester in de rechten is. De jaarwedde be draagt ƒ6000. Twintigjarige dienst in de koloniën geeft aanspraak op een pensioen van 3000. Dienstjaren in Nederland vervuld rekenen daarbij voor de helft. Het maximum van het pensioen bedraagt 3500. Door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is aanbesteed het verdiepen tot 8.20 M. beneden Amsterdamsch peil van het Noordzeekanaal, tus schen de Noordzeesluizen en de brug in den rijksweg te Velzen. Aannemer is geworden de heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor ƒ348,500. Het dagelijksch bestuur stelt aan den Am- sterdamschen gemeenteraad voor, het toezicht over de keuring en het wetenschappelijk onderzoek van voedingsmiddelen op te dragen aan drie ambte naren, onder den titel van inspecteur, en aan hen toe te voegen tien keurmeesters, en verder een nieuw hoofdstuk aan de algemeene politie-veror- dening toe te voegen, waarbij deze keuring van voedingsmiddelen wordt geregeld. In het jaar 1866 is zoodanige toen bestaande keuring afgeschaft. Het bericht, dat door de regeering gelden beschikbaar gesteld zijn tot het vijftigjarig bestaan der kon. milit. academie wordt door de Bred. Ct. teruggenomenaan de militaire academie is er niets van bekend. Door het bestuur van ,,'t Selscip for friske taal- en schriftenkennisse" te Leeuwarden is besloten ter herinnering aan dr. Joost Halbertsma, in leven predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Deven ter, een gedenksteen te plaatsen in den gevel van zijn geboortehuis te Grouw, als bewijs van hulde voor hetgeen door hem 50 jaren lang is gedaan om de waarde van de Friesche taal in liet licht te stellen. De Paus heeft benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van 's-Bosch den heer A. J. F. Mutsaers, professor aan het groot seminarie te Haaren. Door den gouverneur-generaal van Ned.- Indië zijn de dagen vastgesteld, waarop gedurende het loopende jaar te Batavia in het openbaar zullen verkocht worden de navolgende hoeveelheden koffie, afkomstig uit den oogst van 1878 en vermoedelijk te leveren in de daarbij genoemde plaatsen Batavia. Samarang. Passaroean. Pikols. Pikols. Pikols. 25,000 10,000 15,000 25,000 15,000. 16 Juli 1878 13 Augustus 12 October 8 November 10,000 - Door de militaire artsen J. H. Van Wel- sen en G. J. F. Leemans, beiden geboren te Amsterdam, is een voldoend examen afgelegd als officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst der landmacht hier te lande.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1