N°. 5572. Zaterdag A0. 1878. April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Moor Leiden per maandenf 1.10. •"Franco per post1.40, Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regela1.05. Iedere regel meera 0.171- Grootere letters naar plaatsraimt*. LEIDEN, 13 April. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. D. Bosch, geb. te Leiden, op stellingen. Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven voor het buitenland, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden Noord-AmerikaKuiper, Nieuw-York; W. G. T. Aalbertsberg, Ontario; België: A. Eenhuis, AntwerpenL. Buzzega, Schaarbeekwed. E. Arnould, M. Weiier, Brussel; Duitschland: P. Schmidt, CoblenzE. Hertz, KeulenRepsold, Hamburg; mej. Wenkstern, Kreuznach; J. A. Laufenberg, RemagenEngelandwed. E. Vos, Liverpool; Th. I. Ware, Scheltema, Londen; Erankrijk: Ch. Kurten, J. Bourdon, Parijs; Zwitserland: mej. Kattenbusch, Clareuz. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat in Juni e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuur kundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van akten van bevoegdheid als hulp apotheker. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei c. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuur kundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdamvoor het tweede natuurkundig examen, den hoogleeraar dr. D. Huizinga, te Gronin gen; en voor het practisch examen van hulp apotheker, den hoogleeraar dr. W. E. R. Suringar, te Leiden. In den loop der maand Juli e. k. zal ge legenheid gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkundig examen, ter verkrijging van het diploma van veearts. Zij die tot dit examen wen schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Juni schriftelijke opgave doen aan den voor zitter der commissie van examen, den heer A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks veeartsenij school te Utrecht, en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit blijkt dat zij het natuurkundig examen met goed gevolg hebben afgelegd. In „The Academy" van 30 Maart leest men Van prof. Tieles redevoering over de vruchten der assyriologie voor de vergelijkende geschiedenis der godsdiensten, die door „The Academy" reeds behandeld werd, is juist eene Duitsche vertaling van de hand van prof. Eriederici te Leipzig ver schenen. Nergens vindt men onpartijdiger en helderder voorstelling van de resultaten, thans ver kregen van de assyriologie, in het bijzonder be treflende de vergelijkende godsdienstgeschiedenis. Dr. Tiele vermijdt de scylla van vooroordeelend onge loof aan de eene en de charybdis van vluchtige en oppervlakkige gevolgtrekkingen aan de andere zijde, en wij wenschen van harte dat zijne rede voering in het Engelsch worde vertaald". Aan dien wensch zal, naar men verneemt, spoedig gevolg worden gegeven, daar de heer Edward Eairfax voornemens is die redevoering in het Engelsch te vertalen. De heer Maurice Yeme heeft reeds eene Eransche vertaling daarvan geleverd. Dr. H. Ranke, te Halle a/S., heeft de be noeming tot hoogleeraar in de chirurgie aan de Groningsche universiteit aangenomen. Naar het Vaderland verneemt, heeft mr. E. B. Coninck Liefsting de van verschillende zijden afge keurde benoeming tot vice-president van den Hoogen Raad, omdat daardoor anderen gepasseerd zijn, aangenomen. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Maart 11. opgebracht f 9,011,270 tegen f 9,048,694 in Maart 1877, en gedurende de eerste drie maanden van dit jaar f 21,922,214, tegen f 21.367,863 in hetzelfde tijdvak van 1877. Het der raming bédraagt f 23,597,206. Aan het district „Haarlem en omstreken" van de Vereeniging „Eigen |Hulp" is rechtsper soonlijkheid verleend. Om het vijftigjarig bestaan der kon. milit. aeademie te Breda op waardige wijze te kunnen vieren is door den minister van oorlog f 4000 beschikbaar gesteld voor de commissie uit de aca demie en f 4000 voor den commandant der genie, ten einde daarvoor de noodige herstellingen te laten aanbrengen. Z. M. de koning heeft, evenals de beide vorige jaren, ook voor het speelseizoen 1878/79 aan de Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" een koninklijk subsidie toegekend. Te Dordrecht bestaat ook een vereeniging van kantoorbedienden. Uit het laatste verslag bleek een blijvende, langzame doch geregelde vooruitgang. Het reservefonds bedroeg f 4600, het hulpfonds f 12004 pet. Ned. Deze vereeniging verzekert echter aan het gezin der leden een spaarpenning van f 500 a f 600. Bij den wedstrijd te nDend er monde heeft de Rotterdamsche vereeniging „Vondel" met het drama „Mathilda of een Vrouwenhart" den lsten prijs behaald, zijnde een gouden medaille en 250 fr., terwijl aan mevrouw Van OflelKley, die de rol van Mathilda vervulde, de prijs van uitmuntendheid als beste tooneelspeelster toege kend werd. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gistermiddag de gewone jaarlijksche tentoon stelling van tuinbouwvoortbrengselen geopend. Een 170tal gouden, zilveren en bronzen medailles, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 4000, werden ten behoeve van de inzenders door verschillende belangstellenden uitgeloofd. De tentoonstelling duurt tot Dinsdag a. s. en zal worden opgeluisterd door matinees en soirées. Het aantal bezoekers der rijks-verzamelingen en monumenten was gedurende de maanden Januari tot Maart 1878 als volgtHet koninklijk Kabinet van schilderijen (Mauritshuis) 2159, het koninklijk Kabinet van zeldzaamheden 1470, het Nederlandsch museum 1231, het museum Meermanno Westree- Dianum 10, het koninklijk penningkabinet 28, het rijks-museum van schilderijen te Amsterdam 4580, het rijks-prentenkabiuet te Amsterdam 171, de rijks-verzameling van moderne kunst te Haarlem 902, de Gevangenpoort te 's-Gravenhage 1600, het Muiderslot 136, de Ruïne van Brederode 225. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. Van Gennep, is den lOden dezer van Barbados naar Curafao vertrokken. De Haagsche brood- en meelfabriek keert over het afgeloopen jaar een dividend van f 15 per aandeel van f 100 uit. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, is 10 dezer des avonds van Malta, en de „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, gisternamiddag van Napels vertrokkende „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren van Penang vertrekkende „Koning der Neder landen", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Port ^Saïd en vertrok van daar gisterochtend de „Voorwaarts", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde hedenmorgen Point de Galle. De Haagsche algemeene politieverordening, die na zooveel gehaspel door den gemeenteraad aldaar ter wereld is gebracht, is door de hoogere autoriteit, wier goedkeuring gevorderd werd, be leefdelijk aan den Raad teruggezonden, ten gevolge van de daarin voorkomende bepalingen omtrent de aardappelschillen en groentenafval, alleen in het leven geroepen om de ingezetenen te dwingen hun asch en vuilnis om niet aan de gemeente af te staan, en het op óéne lijn stellen van sociëteiten met tapperijen en kroegen. Gemengd Nieuws. Een student, die gisternamiddag in een kano door het Rapenburg voer, geraakte door het kantelen van het vaartuigje te water. Hij heeft zich echter zwemmende gered en daarna zijn tocht vervolgd. Woensdag-namiddag te drie uren is de jol of giek der Delftsche studentenroeiclub aan de Haagpoort, bij de voormalige begraafplaats, door een geladen westlander overvaren. Van de zeven man, in de boot, sprong de stuurman er uit en zwom naar 't kerkhofde zes roeiers bleven in de boot, doch stuurden zoo spoedig mogelijk naar wal, daar zij vol water liep. Ongelukken hadden verder niet plaats. Het Nederlandsche schip „GeertHen- drik" is gisteren in de nabijheid van Pittenween, graafschap Eife (Schotland), verongelukt. De be manning is gered. Het schip is wrak geworden. Te Haarlem is een dief op eigenaar dige wijze ontdekt en gevat. De politie had na melijk bericht ontvangen van een diefstal, die door zekeren Schuurman te Amsterdam was ge pleegd. Tijdens een onderzoek trad iemand eene slaapstede binnen, juist op het oogenblik dat een inspecteur van politie zich daar bevond. Deze, hoewel den binnenkomende niet kennende, sprak hem bij den naam Schuurman aan, en de vreem deling gaf ontsteld te kennen, dat hij werkelijk die persoon was, waarop de arrestatie volgde. Vlak naast het station van den Hol- landschen Spoorweg te Amsterdam verrijst thans hoog in de lucht het voorloopige station van de lijn AmsterdamZaandam. Men bereikt het station langs een trap en over een houten viaduct, waar onder de vigilanten en omnibussen doorrijden. De nieuwe brug aan de Willemspoort is voor het verkeer opengesteld. Gistermorgen omstreeks zes uren had ten huize vau H. op de Klarendalsche straat te Arnhem eene vreeselijke gebeurtenis plaats. Van beroep petroleumverkooper, had hij in zijne woon kamer een vat met die vloeistof geplaatst, met het doel dien dag volgens gewoonte daarmede te gaan venten. Door de hitte van de in de nabij heid staande kachel ontwikkelde zich echter eene hoeveelheid gas, waardoor het vat uit elkander sprong en het vertrek zich met eeu verstikkenden damp vulde. Bij het optrekken daarvan vond men de vrouw levenloos op den grond liggenzij was gestikt. Haar lijk werd naar het ziekenhuis ver voerd. De man lag bewusteloos, overdekt met brandwonden, uitgestrekt. Men hoopt echter hem in het leven te kunnen behouden. Een jeugdig bind kwam met enkele brandwonden vrij. Niet tegenstaande de groote hoeveelheid petroleum werd de brand reeds in den aanvang gestuit. Door de politie aldaar is de hand gelegd op een zooge- naamden wonderdokter, die verscheidene patiënten onder zijne behandeling bad. Ten einde het ver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1