JJ N°. 5568. Dinsdag A°. 1878. 9 April. '"\T~ Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT I Toot Leiden per I maanden.1.10. franco per posta 1AO. Orzoodtrigit Sommens 0.01. PRIJS DEB ADVERTENTIE» Vu 1—6 rtfeli1.06. Iedere regel meera 0.17J- Grootere letten naar pDatirai&le. LEIUElü, S April. Ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van H. K. H. priuses Sophia, zuster des Konings, was heden van de openbare gebouwen alhier de vlag uitgestoken. In de maand Maart zijn binnen deze ge meente geboren 130 kinderen, als: 68 zoons en 62 dochters, overleden 112 personen, als18 man nen, 21 vrouwen, 39 zoons en 34 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 7gehuwd 15 paren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piug van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 2.80 en f 1.40; de laagste f 26.00, f 2.70 en f 1.35. Het vervoer over den Holl. IJzeren-Spoor weg heeft gedurende de maand Maart opgebracht f 214,310 en sedert 1 Januari f 584,287. Het aantal reizigers was gedurende de eerste drie maan den dezes jaars 520,539. De minister van justitie zal Woensdag en de minister van oorlog Donderdag geen audiëntie verleenen. Door de spoorwegmaatschappijen hier te lande is besloten met 1 Mei a. s. in het internationaal verkeer geen restitutiên van personenvrachten meer te verleenen op enkel reiskaartjes, retourbiljetten en bagage-re9us, waarvan geheel of gedeeltelijk geen gebruik is gemaakt door omstandigheden, ouafhankelijk van de spoorwegdiensten. De commissie voor het Hoeafftiaansch legaat heeft wederom een prijskamp uitgeschreven. Oor spronkelijke Latijnsche gedichten, minstens 50 verzen lang, geschreven met een hand, aan de leden der commissie van beoordeeling onbekend, worden ingewacht vóór 1 Januari bij den secretaris der afiteeling letterkunde van de Koninklijke Academie, dr. J. C. G. Boot. Een gesloten enveloppe, van hetzelfde kenteeken voorzien als het manuscript, moet een opgave omtrent naam en woonplaats van den inzender bevatten. In Maart daaraanvolgende zal in een gewone vergadering der afdeeling uit spraak worden gedaan. De uitgeloofde prijs bestaat in een gouden penning ter waarde van 200 gulden. Het bekroonde gedicht wordt uitgegeven ten laste van het legaat, te gelijk met de andere ingekomen gedichten, welke de uitgave waard schijnen, indien de dichters daartoe hun toestemming verleenen. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat Z. M. de Koning a. s. Woensdag-ochtend te zes uren op het Loo zal arriveeren. De compagnieën vesting-artillerie, in kust plaatsen in garnizoen, zullen in den aanstaanden zomer worden gedetacheerd te Den Helder, ten einde te worden geoefend in het vuren met kust- geschut. De overige compagnieën vesting-artille rie zullen, achtervolgens bij seriën van drie com pagnieën, in het kamp op de Oldenbroeksche heide in het schieten worden geoefend. Aan de oefenin gen in dit kamp zullen nog deelnemen eenige batterijen veld artillerie, eveneens in seriën van drie batterijen, en de cadetten van de koninklijke militaire academie. Zaterdag-middag te drie uren is te Amsterdam van de scheepstimmerwerf „Concordia" van de heeren Meursing Huygens met goed gevolg te water gelaten het voor de Noordpool-expeditie bestemde schoenerschip „Willem Barendsz". Of schoon de toegangsprijs ten behoeve van de onder neming op f 1 was gesteld, waren vele belang stellenden er bij tegenwoordig. De minister van marine was verhinderd; eenige leden der hoofd commissie, waaronder de kolonel Jansen, lid van den Raad van State, de heer Fransen van de Putte, enz. waren aanwezig. Het scheepje ziet er stevig en doelmatig uit en ligt vlug te water. Het zal in het midden der volgende maand vertrekken. De bemanning zal, buiten de officieren en weten schappelijke mannen, bestaan uit 1 stuurman, 3 bootslieden der marine, 2 loodslieden en 2 Vlaar- dingsche visschers. Prins Hendrik der Nederlanden, eere-voor zitter van de Nederlandsche afdeeling der Parij- sche tentoonstelling, heeft Vrijdag de tentoonstel lingsgebouwen bezocht. Hij was vergezeld van de architecten Davioud en Bourdois. Aan de hoogeschool te Groningen is Za terdag, na verdediging van een academisch proef schrift, tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer J. C. Schönfeld, arts te Ulrum. De zesde samenkomst van predikanten en gemeenteleden der Evangelische richting zal plaats hebben op Woensdag en Donderdag 8 en 9 Mei e. k., te Utrecht, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. De volgende vraagpunten zullen aan de orde gesteld wordenI. In welke hoofd punten strijdt de confessie van de Nederlandsche Hervormde Kerk met Jezus' woord en geest? Referent dr. J. Van Loenen LLz., van Hardegarijp. II. Hoe moet het onderwijs op de Zondagscholen worden ingericht? Referent M. Hoog, van Schie dam. III. Hoe is bij het catechetisch onderwijs aan de historische waarheid haar volle recht te geven zonder de vroomheid afbreuk te doen? Referent W. P. Scheuer, van Rotterdam. IV. Wat is waarheid in de woorden van Lessing: Zufallige Geschichtswahrheiten können der Beweis von nothwendigen Vernunftwahrheiten nie werden? Referent H. Brouwer, van Zwolle. V. Zijn ons beginselen ingeschapen van schoonheid, recht, deugd en godsdienst? Zoo ja, hoe worden wij er ons van bewust en hoe komen ze tot ontwikkeling? Van welk belang is het erkennen hiervan voor de wijsbegeerte, de godgeleerdheid en de godsvrucht? Referent prof. P. Hofstede de Groot, van Groningen. De Tweede Kamer zal, naar men verneemt, in het einde dezer week uiteengaan. Eerst zal nog het wetsontwerp op het hooger onderwijs worden behandeld. Het stoomschip „Ariadne", 14 Febr. van Rotterdam vertrokken, is Vrijdag te Batavia ge arriveerd de „Prinses Amalia" vertrok van Batavia den 6den April naar Nieuwediep; de „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisterna middag te Southamptonde „Sirius", van Amster dam naar Petersburg, is heden met lekkage in den ketel teruggekeerd en zou met het volgende getijde in de haven komen. Tot conservator van het museum Van der Hoop te Amsterdam is benoemd de heer H. A. C. Dekker, kunstschilder aldaar. De commandant der Nederlandsche Noord pool-expeditie is niet de luit. ter zee 2de kl. J. J. De Bruyne, maar de luit. ter zee 1ste kl. A. De Bruyne. De verkiezing van een lid der Staten van de provincie Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage in plaats van wijlen mr. De Bas zal plaats hebben op Dinsdag 30 dezer. Tweede Kamer. Na verdere verdediging door den minister zijn de algemeene discussiën over het ontwerp van wet op de bedelarij gesloten. De vier amendementen op het eenig artikel werden nader toegelicht. Morgen voortzetting. Z M. heeft met 1 Mei den kapt.-luit. ter zee K. O. Van der Veen, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsge breken op een pensioen gesteld van f 2175 's jaars bevorderd tot kapt.-luit. ter zee lstekl. E. B. Bonn tot luit. ter zee 1ste kl. den luit. ter zee 2de kl. H. Bernelot Moensaan F. Fontein Hz., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsv. te Helder; F. A. Von Schmid, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. enz. te Brammen, dat kantoor opgeheven en de gemeente Brammen toegevoegd aan het ontvangkantoor te Dieren onder voortdurend beheer van den tegenw. titularis H. Borchelt; aan jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsv. te Amsterdam (2de kanton) en daartoe benoemd mr. L. K. Kühn jr., adv. aldaar. Ondef toeloop van eene groote menig te is hedenmorgen omstreeks halftwaalf eene vrouw van ongeveer dertigjarigen leeftijd, C. H. genaamd, in beschonken toestand van de Marepoort af naar het politie-bureel gebracht. Van verschillende zijden wordt de opmerking gemaakt dat de toepassing der wet van 1869, waarbij aan de Nederlandsche maten en gewichten zulke vreemde namen zijn gegeven, tot niet weinig moeilijkheden aanleiding zal geven. Het van buiten leeren en onthouden van die on mogelijke namen is niet te vergen, vooral niet van die massa vrouwen en meisjes uit de fabriekar beidersklasse, die hier zoo talrijk vertegenwoordigd isde dienstboden zien er evenmin kans toe. Het Humoristisch Album leverde er onlangs de volgende satire op: Dienstbode: „Mijnheer, een pond zuur kool". Winkelier: ,,'t Is tegenwoordig kilo". Dienstbode„Zoo, kilo, geen zuurkool meerMen zou dus moeten beginnen met die mooie namen te populariseeren, er b. v. een liedje van te maken en de muziek op draaiorgels te zetten. Misschien lukt het dan, want h.h. notarissen noch winkeliers hebben tijd om een cursus te geven in het leeren van die barbaarsche, onhollandsche namen, aange nomen dat allen ze zeiven kennen. De geneesheer dr. Ens te Harlingen behandelde patiënten lijdende aan typhus, zonder er ten raadhuize aangifte van te doen. De burge meester van Harlingen heeft een nieuw middel uitgedacht, om dezen onwilligen geneesheer te noodzaken zijn plicht te doen. Hij laat hem na melijk nu volgen door een agent van politie, die het nommer van het huis opschrijft, waar de dok ter bezceken aflegt, waarna de aanteekeningen van den politie-agent aan het plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad worden ter hand gesteld, die alsdan, krachtens art. 37 der ziektewet, de patiënten gaat bezoeken op zijne beurt, om te zien of zij al dan niet aan besmettelijke ziekte lijden. De veehandel, die in de noordel ij ke provinciën in 1877 ongeveer 11 millioen gulden aan uitgevoerd vee opleverde, geeft in de eerste drie maanden van 1878 nog krachtiger bewijs van vooruitgang. Hoewel het winterseizoen en vaak ongunstig weder was, zijn in Januari, Februari en Maart ongeveer 18,000 stuks vee uit het Noorden, hoofdzakelijk naar het buitenland, ver- i zonden. Zulk eene hoeveelheid, eene waarde van 3'/2 millioen gulden vertegenwoordigende, is jn 3 maanden tijds nog nooit bereikt. In de metaalgieterij van de firm Voruz te Nantes is het allegorisch beeld gegoten,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1