N°. 5567. A". 1878. Maandag 8 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 8 maanden1.10. -'**franco per post.1.40. Afzonderlpe Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼in 1—6 regeli..f 1.05. tfidsre regel meer0. n». Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 April. Hed n is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer M. J. C. M. Kolkm rn, geb. te Dordrecht, met Stellingen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van h(stoomschip „Botterdam", waarvan de laat ste bus ichting aan het postkantoor te Botterdam is bepa.dd op 9 April, des avonds te 10 uren. 'Zoo heeft Leiden dan insgelijks het voor recht genoten Bubinstein in zijn midden te zien. Dat di verwachting en belangstelling niet weinig gespan ien waren, bewees de goed bezette Stads- zaal. De avond van gisteren was er dan ook een sprekend bewijs van, dat de lof, hem elders in zoo ruime mate toegezwaaid, niet onverdiend was. Het ws inderdaad een zeldzaam genot den grooten meester te zien en te hooren, en ons door hem de ge ïieën, wier werken hij vertolkte, voor den geest te doen zweven. Hoe geheel anders dan men hier in den regel gewoon is, deed hij de verschil lende oomposities voor ons spreken. Niet het minst schitterend was hij in zijne eigene werken. Moeilijk is het echter den indruk weer te geven, dien zijne voordracht en op ons en zeker op alle aanwezigen maakten. Ook hier was blijkbaar iedereen opgetogen en vol bewondering zoowel over de kracht, snelheid en hartstocht, die hij in het eene ten toon spreidde, als over den een voud, de liefelijkheid en duidelijkheid waarmede hij het andere voordroeg. De uitdrukking, die hij in elke compositie wist te leggen, was verrassend, wegsleepend en indrukwekkend. Daverend waren dientengevolge de toejuichingen die hem ten deel vielen, terwijl hij verscheidene malen werd terug geroepen. Of we den grooten meester hier nog eens mogen hooren? Wij weten het niet. Zeker is het nochtans, dat zijn spel in dit enkel concert reeds bij velen een blijvenden indruk zal hebben achtergelaten. Na afloop daarvan bood de studenten- muziekvereeniging „Sempre Crescendo" hem door het brengen van eene serenade hare hulde. In de nabijheid van het hotel „Levedag", waar hij zijn tijdelijken intrek had genomen, was bij die gele genheid een ontelbare menigte op de been. De letterkundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen vergadert aanst. Maandag. De heer Verwijs zal een bijdrage leveren over heer Nicolaas van Cats. Voor de betrekking van praeceptor in de oude talen aan het gymnasium, in de plaats van dr. J. Verdam, benoemd tot hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de univer siteit te Amsterdam, wordt door B. en W.in overleg met curatoren der betrokken instelling, aanbevolen de heer B. Kruytbosch, cand. in de letteren aan de universiteit alhier, thans tijdelijk met de waarneming der openstaande betrekking belast. Op de gisteren te 's-Gravenhage geopende tuinbouwtentoonstelling zijn medailles toegekend aan den heer J. Van Leeuwen alhier voor de fraaiste en uitgebreidste verzameling conifeeren, voor dracaena's, araliaceeën, bont- en gekleurd- bladerige warmekasplanten, varens, nieuwe planten, tafelbloemstuk en balbouquettenaan den heer J. A. De Booy te Oegstgeest voor nieuwe planten, hyacinten, tulpen en scilla amoena. Dr. J. Verdam zala. s. Zaterdag te halftwee zijne lessen openen met het houden eener toespraak in de Senaatskamer der Amsterdamsche Universiteit. De majoor J. Brakel, van het 4de regiment infanterie, is benoemd tot prov. adjudant in Friesland. Naar men ons mededeelt zullen vele libe ralen, als een protest tegen den h. i. voortdurenden onzuiveren kerkdijken toestand, zich van de aan staande stemming voor leden van het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente alhier onthouden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6381 volwas sen personen en van 1219 kinderen. De Haarlemsche Bankvereeniging, firma Teding van Berkhout De Clercq, heeft aan commanditaire vennooten verslag uitgebracht van den toestand der inrichting over 1877. Daaruit blijkt, dat de verkregen bruto winst waste Haarlem, aan provisie 20,380.02s, aan interest f 18.620.95s; te Leiden, aan provisie ƒ9.820.11, aan interest ƒ3,604.905; te zamen 52,425.99s. Dit is ruim 3000 meer dan het voorgaande jaar. De netto winst stelt in staat tot eene uitkee- ring van f 42 per aandeel van ƒ1000, waarop 500 gestort is; dit is 4 meer dan over 1876. Het reservefonds wordt met 3150 verhoogd en zal alsdan 28,661.20 bedragen. Het plaatsen van depots voor een jaar a 4 pet., waarmede men in 1872 is begonnen, nam geregeld toe; aanvangende met f 144,300, was het eindcijfer 201,700. De balans van het kantoor te Haarlem wees aan 1,230,654.87, die van het kantoor te Leiden f 364,823.20. Tusschen de departementen van oorlog en binnenl. zaken is, naar men verneemt, een overleg aanhangig ten aanzien van de wijzigingen, die, alleen voor dit jaar, in het nieuwe programma voor het admissie-examen te Breda zouden kunnen ge bracht worden. Die wijzigingen zouden voornamelijk de geschiedenis, de natuurkunde en de talen betreffen. De gemeenteraad van Botterdam heeft gis teren art. 1 der voorwaarden voor openbare uit besteding eener concessie tot het aanleggen van tramways aangenomen, gewijzigd in dien zin dat lijnen zullen gelegd worden: van het Beursplein tot het Centraalstation; van de Soetensteeg tot het Park; van de Binnenwegsche brug tot het Willemsplein; van het Beursplein tot het einde der Jonkerfransstraatvan de Beurs naar de Hoflaan langs de Draaisteeg en Nieuwehaven van het Oostplein naar het Centraalstation. Tot leden van het te Middelburg geves tigde Zeeuwsch genootschap der wetenschappperi zijn, op voordracht van het bestuur, aangenomen de heerendr. C. J. Mathes, hoogleeraar aan de universiteit te AmsterdamA. Snellen, predikant te YlissingenM. A. Perk, pred. te Amsterdam J. A. Kruyt, offic. van administratie bij de marine te 's-Gravenhage; dr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft; dr. R. C. H. Bomer, pred. te Deyl, en E. Bosseels, bewaarder van het museum Plantijn te Antwerpen. Door den heer A. G. Tengbergen, ingenieur van de Friesche landaanwinnings-maatschappij, is, op grond van de goede uitkomsten door die maat schappij verkregen van de droogmaking van het Workumermeer, bij de regeering concessie aange vraagd tot droogmaking van het meer de groote Brekken, in de gemeente Lemsterland. Het bestuur dier gemeente moet voor de zaak gunstig gestemd zijn. Door wijlen den heer S. L. A. De Bruyn, in leven wijnhandelaar te Helmond, is aan de R.-K. kerk aldaar gelegateerd eene som van ƒ2000, een gelijk bedrag aan het Liefdehuis alsmede aan de vereenigingen van den H. Yincentius en de H. Elizabeth gezamenlijk. Door de heeren Goeman Borgesius en Patijn is een amendement ingediend op al. 3 van art. 1 van het ontwerp op de bedelarij, luidende als volgt„Niet strafbaar is de dader, indien hij zich vruchteloos tot het verkrijgen van volstrekt onver- mijdelijken onderstand bij de door de wet op het armbestuur aangewezen besturen heeft aangemeld." Het stoomschip „Torrington" is eergisteren van Batavia via Penang naar Rotterdam vertrokken de „Stad Amsterdam" is eergisteren Bevezier gepasseerd en gisteren te Londen aangekomen de „Constance", van Bassein naar Botterdam, is 3 April van Malta vertrokken. In de algemeene vergadering van den hoogen raad van 30 Maart jl. is tot lid van den raad van toezicht en discipline voor de orde van advo caten benoemd mr. J. G. Rochussen, ter ver vanging van mr. J. Kappeyne van de Coppello, minister van binnenlandsche zaken. Tot president van den hoogen raad der Nederlanden is benoemd mr. C. H. Gockinga, vice-president; tot vice-president mr. F. B. Coninck Liefsting, thans raadsheer in dien raad. Z. M. heeft agreatie verleend der door het kapittel der Duitsche Orde Balye van Utrecht gedane admissie van W. C. P. O. graaf Yan Al- denburg Bentinck als ridder expectant der Duitsche Orde, Balye van Utrecht, gerechtigd tot het dragen van het kleine Ordenskruis; benoemd tot ambte naar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-Hertogenbosch, Heusden, Waal wijk en Oss, ter standplaats 's-Hertogenbosch, jhr. mr. J. L. W. K. Von Weiier tot Poelwijk, advo caat te Zutfen; dr. F. C. E. Van Embden, apo theker te Utrecht, benoemd tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht; tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Groningen, tot het geven van onderwijs in de heelkunde, be noemd dr. H. Ranke, te Halle; tot burgemeester der gemeenten Jaarsveld, Lopik en Willige Lan- gerak, S. I. Cambier van Nootenaan den eervol ontslagen grifiGer bij de directie der marine te Willemsoord, J. Graat, ter zake van meer dan vijfenzestigjarigen leeftijd, een pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage vaD 1654 's jaars. Buitenland. Frankrij Is. Naar gemeld wordt, heeft de regeering last gegeven verscheidene gepantserde fregatten en korvetten uit te rusten. Deze vaartuigen zouden de Eransche vloot in de Middellandsche Zee en de Kanaalvloot versterken, ten einde voorbereid te zijn op alle mogelijkheden, die uit de tegen woordige crisis kunnen ontstaan. "Dïiitsclilancl. In den rijksdag werd gisteren door den minister van oorlog medegedeeld, dat er niets waar is van het bericht in een extra-nummer van een der Berlijnsche bladen, dat het mobiliseeren van het leger zou worden voorbereiddat de hoofdofficieren bevel zonden hebben ontvangen zich binnen vier dagen beschikbaar te houden, en dat een obser vatie-corps zou opengesteld worden aan de Oos- tenrijksche grens.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1