N°. 5566. Zaterdag A0. 1878. 6 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BERICHT. DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUBAHT t Hoot Ltiden per I maanden1.10. -''franco per post..W< a 1.40. AfzonderljJte Hommers...t s 0.02. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 1—6 regel».1.0S. teder» regel meer.TUTiwrrrr 0,17|. Grootere letters naar plaats ra imta. In verband met eene ons gedane mededeeling achten wij het noodig belanghebbenden de Wet in berinnering te brengen, waarbij de vroeger gebruikelijke namen der Nederlandsche maten, gewichten enz. door die van meter, kilo enz. zijn vervangen. Bij het inzenden van advertentiën, waarin opgave van maten enz. voorkomen, is het dientengevolge noodig dat de namen van el, pond of mud worden vermeden en de nieuwe worden aangegeven. Des noodig kan de nieuwe benaming van de oude vergezeld gaan, b. v.meter (el), kilo (pond) enz. LEIDEN, ft April. Blijkens achterstaande kennisgeving heeft de heer J. H. De Haan te Woerden wegens de geringe deelneming in de geldleening voor een tramway alhier, de zaak opgegeven. Voor de vergadering van moderne theologen, die Dinsdag 80 April en Woensdag 1 Mei in het Park te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer J. A. Böhringer, gehouden zal worden, zijn de volgende punten van discussie vastgesteld Voor Dinsdag-avond: I. Laat de ontwikkelings theorie plaats voor het onvoorwaardelijk plicht besef? Referent de heer A. Kuenen. II. Het recht en de toekomst van het symbolische zoowel in het huiselijk en maatschappelijk als in het kerkelijk leven. Referent de heer G. Van Gorcom. Voor Woensdag: III. Hoe moet het universitair onderwijs in de godsdienstwetenschap worden her vormd om te beantwoorden aan de eischen der he- dendaagsche maatschappij? Referent de heer A. D. Loman. IV. Welke breedere plaats moet voorlaan in het catechetisch onderwijs aan de wetenschap van het zedelijk leven worden ingeruimd? Referent de heer L. H. Slotemaker. V. Wat is er van de hedendaagsche romanliteratuur te verwachten voor het godsdienstig zedelijk leven Referent de heer P. II. Hugenholtz Jr. Tevens zal op verzoek van het comité van moderne Hervormde predi kanten Woensdag-voormiddag vóór de pauze ge legenheid worden gegeven tot het behandelen van een en ander, rakende de belangen der Ned. Hervormde kerk Door den kerkeraad der Ned.-IIerv. gem. te Arnhem is het volgende twaalftal van predi kanten opgemaakt: Chantepie de la Saussaye, te Hemmen; Heinecken, te RenswoudeRoozemeyer, te Middelburg; Van Herwaarden en Sjoers, beiden te Dordrecht; Schouw Santvoort, te Leiderdorp; Riemens, te Driebergen; Van Son, te Amsterdam Swnan, te BredaDe Hoest, te Amersfoort; Van der Flier, te Delft, en Gronemeyer, te Apeldoorn. Voor het verrichten van eenige werkzaam heden in de rijks-gieterij van bronzen geschut te 's-Gravenhage was minste inschrijver de heer A. R. Rutgers te Aarlanderveen, voor f 3695, en voor het verbeteren van den straatweg naar Waalsdorp de heer Ph. Verbruggen te Waddingsveen, voor f 2824. De senaat der Utrechtsche universiteit heeft, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wij ziging van sommige bepalingen der wet op het hooger onderwijs, een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij zijne bezwaren tegen de voor gestelde verandering van art. 7 ontwikkelt en aandringt op het behoud der zoogenaamde splitsing. Dezer dagen las men in verschillende bladen dat een majoor en een tapt. ter zee te 's-Graven- zande waren geweest met het doel de aan te leggen fortificatiën aan den Hoek van Holland op te nemen. Nader blijkt echter dat die heeren al de dorpen van het Westland hebben bezocht om met de burgemeesters der verschillende plaatsen te overleggen omtrent een inkwartiering op groote schaal in de maand Augustus a. s. Er zullen dan groote manoeuvres worden uitgevoerd door het leger en de vloot langs de kust tusschen Den Haag en den Hoek van Holland. Te 's-Gravenzande, Monster, Naaldwijk en Loosduinen zal alsdan een groote troepenmacht gedurende veertien dagen ingekwartierd worden. Naar men verneemt is Prins Hendrik door de werkzaamheden, verbonden aai het organiseeren van de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling te Parijs, genoodzaakt nog eenige dagen aldaar te vertoeven en zal hij alzoo de morgen te Utrecht te houden vergadering van de hoofdcommissie voor de herdenking der Unie van Utrecht niet bijwo nen. De Prins heeft Dinsdag een bezoek afgelegd bij den president der Eransche republiek. Korten tijd daarna bracht de president hem een tegenbezoek. Bij beschikking van den minister van wa terstaat enz. is bepaald dat de volgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, t. w.de commies 2de kl. H. Helling, ten postkantore te Harlingen: de commies 3de kl. W. E. Carp, ten postkantore te Utrecht, en de commies 4de kl. J. H. De Wit, op het spoorweg-postkantoor UtrechtZwolle. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde gisteren Kaap Roccaen Car- voeiro; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, is 3 dezer des namiddags van Suez vertrokken. Tweede Kamer. Het debat over het ontwerp tot wijziging der wet van 1854 betref fende de bedelarij is heden voortgezet. Door ver schillende sprekers werden bezwaren tegen het ontwerp en de toepassing er van ontwikkeld. De minister van justitie verdedigde het stelsel van het ontwerp en de urgentie er van. Hij zal Maan dag zijne rede voortzetten. In eenige couranten bericht de douairière De Bourbon, zich onderteekenende hertogin van Normandië, het overlijden van haren zoon, machi nist bij de Kon. Ned. marine, met bijvoeging dat hij is gesproten uit haar huwelijk met den hertog van Normandië, zoon van Maria Antoinette en van Lodewijk XVI, koning van Frankrijk. Z. M. heeft met ingang van 15 April be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te De venter, mr. W. A. Cost Budde, procureur bij de arrond.-rechtbank te Zutfen, wonende te Deventer; tot idem te Beetsterzwaag, F. Gordon, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; tot idem te Steenwijk, J. R. Meesters, burgemeester dier gemeente. Gremengd Nieuws. Na afloop van het concert in de Stadszaal, zal Anton Rubinstein hedenavond aan het hotel „Levedag" door het studenten-muziek gezelschap „Sempre Crescendo" een serenade wor den gebracht. De stoet zal van het academie gebouw afgaan. Het Haagsche gerechtshof deed gis teren uitspraak in de zaak tegen de beide opper lieden B. en W., die op den Visschersdijk aldaar bij den goudsmid K. de ruiten hadden ingeslagen en eBkele gouden kettingen daardoor tot zich ge nomen. De eerste beschuldigde alleen werd aan den diefstal schuldig verklaard en deswege veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, terwijl de tweede beschuldigde W. van den diefstal vrijgesproken, maar wegens gewelddadig verzet tegen de politie agenten, die hem arresteeren wilden, tot zes maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Twee oudjes, Jacob Groen en Keetje Fieret, die nog uit de vorige eeuw dateeren en koning Willem I te Scheveningen aan wal zagen dragen in het jaar '13, hebben hun 65-jarige echtvereeniging aldaar gevierd. Niettegenstaande hun hoogen leeftijd werken zij nog zoo vlijtig mogelijk. De man is opbrenger van de visch (van het strand naar den koopman) en afslager der gar nalen en verdient daarmede nog een sober broodje. Zooals wij meldden, is een der onlangs uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte gevan genen, nl. H. Roepen, weder gevat. De ontdekking moet zich op de volgende wijze hebben toegedragen. Een inspecteur van politie te Zeist knoopte een gesprek aan met een onbekend persoon, dien hij op den weg aldaar ontmoette, en vroeg hem zijn naam en herkomst. De onbekende gaf te kennen Bouwman te heeten en dezer dagen uit het gast huis te Utrecht te zijn gekomen. De inspecteur bemerkte evenwel, dat hij een benauwde borst had en kreeg daardoor vermoeden, dat de gewaande Bouwman niemand anders zou zijn dan de ont vluchte gevangene Roepen. Hij werd daarom gearresteerd, terwijl uit de inmiddels ingewonnen informatiën bleek, dat de inspecteur goed had gezien. Door de keurmeesters te s-Bosch zijn gistermorgen voor 't gebruik afgekeurd 106 schollen, die ter vischmarkt werden te koop aangeboden. Onder toezicht der politie zijn ze, na met bronolie oneetbaar te zijn gemaakt, buiten de Orthenpoort in den grond gestopt. In een ontvangen ingezonden stuk wordt gevraagd of ook hier ter stede het toezicht niet wat verscherpt kan worden. Te Apeldoorn gaf een huisvader aan zijne kinderen, tweelingen van vier maanden, een staafje pepermunt, ten einde ze zoet te houden. De kleinen peuzelden het op, maar den volgenden ochtend werden beiden doodgevonden. De lijkjes worden geneeskundig onderzocht, om na te gaan of de pepermunt schadelijke bestanddeelen bevatte, dan of er eene andere oorzaak voor dezen plotse- lingen dood te vinden is. Op een dezer dagen geplaatste adver tentie om een juffrouw, die toezicht kan houden op huishouden en kinderen, kwamen, naar „Ons Streven" mededeelt, niet minder dan 232 brieven in. De Held. en Nd. Ct. deelt het volgende medeDikwijls wordt dezer dagen, bij den opbouw der Westerkerk te Helder, de aandacht der voor bijgangers getroffen door de zeldzame gehechtheid van een hondje aan zijn jeugdigen meester. Zoo dikwijls deze met een hoop steenen de zeer lange ladder opklimt, wordt hij dadelijk gevolgd door zijn hondje, dat met eene wonderlijke vastheid den jongen achternaklimt. Zoodra hij op het dak is gekomen, bewijst hij zijn meester door vroo- lijk blaffen en dartele sprongen de innigste vriend schap. Wanneer de jongen zich van zijn last heeft ontdaan en weer naar omlaagklautert, springt de hond, die bij instinct schijnt te weten dat het afklimmen gevaarlijk voor hem kan zijn, op de schouders van den jongen en komt zóó behou den en vroolijk omlaag, om dadelijk weer den moeilijken en pijnlijken tocht naar boven aan te vangen. Te 's-Hertogenbosch is het water in de laatste dagen weder aanmerkelijk gewassen;

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1