naar Marseille vertrokken en wordt aldaar den 9den dezer verwacht; de „Stad Amsterdam", van Adelaide naar Londen, is gisteren te Plymouth aangekomen en heeft de reis voortgezet; de „Constance", van Bassein naar Botterdam, is 2 April te Malta aangekomen. Tweede Kamer. Bij het wetsontwerp tot verlenging van den termijn voor de herzie ning van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikan - ten antwoordde de minister van financiën dat voor het oogenblik de afschaffing of vermindering van den suikeraccijns niet mogelijk is, maar dat hij wel met organen van den handel de herziening der classificatie wil overwegeu. Het ontwerp is daarna aaugenomen. Een voorstel van den heer Van Kerkwijk om het ontwerp houdende voor zieningen omtrent de binnenlandsche scheepvaart niet vóór het Paaschreces in de sectiën te behan delen, werd met 41 tegen 33 stemmen aangenomen.# De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der wet op de bedelarij is vervolgeus aangevangen. De heeren Mackay en Van Harinxma heb ben voorgesteld uit het ontwerp op de bedelarij de alinea weg te laten, waarbij van straf wordt vrijgesteld degeen die bedelt na tevergeefs zich bij een armbestuur te hebben aangemeld. Gr e ui e n g tl Nieuws. Op verschillende plaatsen in hetsta- tion te Gouda staat aangeplakt, dat de directie der Ned. Kijnspoorwegmaatschappij zich genood zaakt ziet, voor dat station in het bijzonder te handhaven art. 9 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, bepalende dat vijf minuten vóór het vertrek van een trein geene plaatsbewijzen meer behoeven te worden afgegeven. De mededeeling berust op de omstandigheid, dat verscheiden reizigers van Utrecht naar Den Haag of omgekeerd aan het station te Gouda gebruik maak ten van de goedkoopere reisgelegenheid, die de tarieven van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij hun aanboden. In plaats van te Utrecht een direct retourbiljet UtrechtDen Haag te nemen, namen verscheidenen eerst te Utrecht een retourbiljet UtrechtGouda en daarna te Gouda een Gouda— Den Haag; zij wonnen daardoor bij een retour- biljet van óén of twee dagen in de 1ste klasse 60 cents, 2de klasse 45 cents, 3de klasse 25 cents; bij een retourbiljet van drie of vier dagen was de winst 40, 30, 15 cents; bij een enkel reis biljet 25, 15, 10 cents. Daar echter verscheiden treinen van Utrecht naar Den Haag en omgekeerd thans langer dan vijf minuten te Gouda stilhou den, zal de maatregel slechts gedeeltelijk gevolg kunnen hebben. Een maréchaussee te Maastricht heeft zijn meisje met zijn karabijn een schot in de linkerzijde toegebracht en daarna zich zeiven een kogel door het hoofd gejaagd. Het meisje is gisterochtend overleden. Jaloerschheid schijnt de oorzaak te zijn geweest van de door den maré- chaussée gepleegde misdaad. De moordenaar van den herbergier en diens huishoudster te IJzendijke is te Gent gevat. Hij is 26 jaar oud en Belg van geboorte. Te Sloterdijk is door den veldwachter proces-verbaal opgemaakt tegen een veehouder en zijn knecht, die verdacht worden van twee honden op wreedaardige wijze de staarten te hebben af gesneden. Door den koning is, gel ij k in v-roegere jaren, aan onderscheidene gedetineerden in het tuchthuis te Leeuwarden ontslag of afslag van straf verleend, en wel aan 8 ontslag, aan 9 zes maanden, aan 1 vier maanden en aan 40 drie maanden afslag. Te Rome zijn weder belangrijke op gravingen gedaan. Op het kruispunt der straten van Montebello en Volturno, op de plaats van het kamp der Praetorianen, is een spijskelder aan het licht gekomen, waarin een duizendtal kruiken, in tien rijen boven elkander geplaatst. Omstreeks tweehonderd van deze dragen opschriften in zwarte, witte, roode of groene letters, welke zeer belang rijk schijnen te ziju met het oog op de geschiedenis van den handel in levensmiddelen bij de ouden. Op den hoek der straten Mazarino en Nazionale is een prachtig muurmozaïek gevonden, schitte rend van kleur en niet minder dan 210 centime ter hoog en 190 centimeter breed, een groote galei voorstellende, met alle zeilen bij en wappe rende vlag eene groote haven binnenloopende. Deze haven is van kaden, aanlegplaatsen, een op palen gebouwd hoofd en een vuurtoren voorzien. Dit kunstwerk, op een terrein van den prins Pallavi- cini ontdekt, is door dezen aan het kapitolijnsch museum ten geschenke gegeven. Een colporteur, 26 jaar oud, en zijne 22-jarige vrouw, werkzaam in een schoenenfabriek, sedert drie maanden gehuwd, woonden te Parijs in de rue d'Hauteville op een vijfde verdieping. Dinsdag-middag te vier uren kwam haar broeder ten bezoek en werd door den man ontvangen, die ontsteld zeide„Gij komt hier op een moord af," en hem de jonge vrouw wees, welke dood'op het bed lag uitgestrekt met een witten doek om den hals gewrongen. De broeder loopt ijlings de trap af en roept den concierge toe: „Mijne znster is vermoord!" Tien minuten later keerde hij terug met twee politie-agenten en twee werklieden. Toen de agenten binnenkwamen, zeide de moordenaar: „Nog een oogenblik en de zaak was in orde geweest; wij moesten beiden sterven"; en hij wees hun op een glas, waarin een pakje lucifers in water was opgelost. De agenten bonden hem de handen en brachten hem bij den commissaris, wien hij bekende zijne vrouw na een twist geworgd te hebben. In de kamer was de kachel omgesmeten, zoodat er blijkbaar eene worsteling had plaats gehad. Volgens een geneesheer zou de vrouw, half geworgd, den moordenaar ontsnapt zijn, die haar tegen den grond wierp en met een oorkussen smoorde. De oorzaak wordt aan ongegronde jaloe zie toegeschreven. De vrouw moet van een zacht karakter geweest zijn en werd meermalen door den man mishandeld. Volgens een bericht uit Londen zijn Dinsdag graaf Leitrim, zijn secretaris en zijn koetsier door geweerschoten vermoord geworden terwijl zij een rijtoertje deden in de omstreken van Derry (Ierland). De „Eigaro" schat het bedrag der uweelen van koningin Isabella, die eerlang ten verkoop zullen worden aangeboden, op 8 a 9 millioen franken. Het zijn deels geschenken van Ferdinand VII, Francois d'Assise en Maria Christinazij houdt nog voor ongeveer 3 millioen aan sieraden over en heeft bovendien eene verzameling van schilderijen die minstens 2 millioen waard is en een prachtige collectie kanten. Van de Spaansche regeering krijgt zij een jaargeld van fr. 750,000. Bij het bouwen van een huis inde Tenremoude-straat te Rijsel zijn, naar men in de „Echo du Nord" leest, overblijfselen van eene zeer oude waterleiding ontdekt. In het midden van een gedeelte, dat alleen nog in goeden staat gebleven was, bevond zich een vrij diepe put, waaruit een zeker aantal blinde visschen zijn te voorschijn gekomen. Eeuige dezer dieren, in een met water uit dien put gevulde kuip, ziju in het lokaal der vrije faculteit voor natuurwetenschappen te Rijsel tentoongesteld en door tal van nieuws gierigen bezocht. De Lyonsche spoorwegmaatschappij laat op alle hoofdstations van haar net toestellen inrichten, om door middel van den klankleider (tele- phoon) met elkaar gemeenschap te onderhouden. Te Rome is Zaterdag eene bende ge vangengenomen, welke zich sedert eenigen tijd met het maken van valsche bankbiljetten bezighield en daarin groote bedrevenheid ten toon spreidde. Zij bestoud uit drie mannen en eene vrouw. BUITENLAND. Frankrijk. De verkiezing van graaf Du Deraaine te Avignon is nietig verklaard. De heer De Watteville, hoofdambtenaar bij het ministerie van onderwijs, heeft den minister Bardoux voorgesteld eene wetenschappelijke com missie te benoemen, die zich met alle geleerde vereenigingen in Europa in verbinding zal stellen, om een soort vao overeenkomst te sluiten, waarbij men zich verbindt elkaar alle werken op weten schappelijk gebied toe te zenden en alle inlich- a tingen van wetenschappelijken aard te verschaffen. Volgens de „Soleil" zal de minister van onderwijs op staatskosten en onder toezicht van de commissie voor de topographie van Gallië, een werk openbaar maken over de munten en pennin gen der oude Galliërs. Te Parijs is de gunstig bekende componist en criticus Eugène Gantier, professor aan het Con servatoire, overleden. Hij was bezig aan een „His- toire générale de la musique." Veel opspraak is teweeggebracht door eene dagorder van den plaatselijken commandant De Geslin te Parijs, door de „Estafette" medegedeeld en eigenaardig genoeg om in zijn geheel te wor den medegedeeld. Zij luidt als volgt: „De bij het danshuis Corlieu dienstdoende soldaten zijn te hulp geroepen om van deze inrichting eene vrouw te verwijderen, die er de rust stoorde en de man schappen, die haar naar het politie-bureel over brachten, herhaalde malen geslagen heeft. Onder weg heeft een kiezer de menigte tegen de man schappen getracht op tc hitsen, hen voor moorde naars uitmakende en een hunner bij den arm grij pende, ten einde de beschuldigde te doen ontko men. De betrokkene trok de sabel en gaf met het heft dit individu een slag op het hoofd, waar door hem eene lichte wonde werd toegebracht. De generaal keurt dit gedrag goed en zou het volstrekt niet betreurd hebben, zoo de slag dieper sporen had nagelaten." De minister werd gisteren over dit stuk in de Kamer door den heer Lenglé geïnterpelleerd. De heer Dufaure antwoordde, dat hij in het algemeen belang meent gehandeld te hebbende regeering kan geen ambtenaar dulden, die haai tegenwerkte. De generaal De Geslin is reeds door den generaal Filippi als commandant vervangen. DiTitschland. De drie forten op den rechter Rijnoever bij Straatsburg (Blümenthal bij Auenheim, Rose bij Neumübl en Kirchbach bij Snndheim) zijn thans geheel gereed. Dezer dagen zijn zij gewapend en elk bezet door een detachement van 40 man onder commando van een officier. De gordel van forten, die de vesting omgeeft, is hiermede vol tooid. Al deze forten zijn onderling en met df gebouwen van het militair commandement in df vesting door telegraafdraden verbonden. 3E3elgië. De „Etoile Beige" verzekert, dat de overeen komst omtrent het Kanaal van Terneuzen geteekend is, ten gevolge van het bezoek door prins Hendrik te Brussel gebracht, en dat zij door den ministei van buitenlandsche zaken a. s. Dinsdag aan de Kamer zal voorgelegd worden. De bewilliging zou verkregen zijn zonder voorwaarden, daar het Bel gische gouvernement het Nederlandsche zou gedreigd hebben de onderhandeling te staken, en nog vóór de verkiezingen een kanaal bij de wet te doen vaststellen van Gent over Brugge naar zee. Gri»oot-I3i*itavmië. Lord Granville en lord Ilarlington hebben gis teren eene deputatie uit de gemachtigden van 120 liberale vereenigingen ontvangen, die tegen dei oorlog protesleeren. Lord Granville antwoorddi dat hij eeuige punten in de dépêche van Ion Salisbury goedkeurde, maar dat de beteekenis vai Engelands belangen overdreven wordt en de kan: op het tot stand komen van het congres vermin dert. De oppositie is niet in staat den oorlog ti verhinderen, indien de regeering eene oorlogzucb tige staatkunde volgt. Granville en lord Ilartington zullen het mogelijke doen om den oorlog te voor komen. De nieuwe minister van oorlog is kolone Stanley, een jongere broeder van lord Derby. Hi was financieel secretaris bij de schatkist, vroegei lid van de admiraliteit. In het parlement heeft hij zitting voor North Lancashire. Kil menië. De „Polit. Corr." meldt uit Bucharest: Twee Russische legercorpsen in Bulgarije ontvingen bevel, om naar Rumenië terug te trekken en tus- schen Bucharest en Giurgewo stelling te nemen Men vreest dat de Russen geheel Rumenië in staat van beleg zullen brengen. In de jongste geheime zitting der Kamers hebben Ghika en Houwdza rapport uitgebracht over hunn

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2