De Asser Courant geeft hetvolgende ■verhaal van een voorval, dat te Assen, gelijk men denken kan, veel stof tot gesprek heeft gegeven. Een ingezetene van Assen, Zondag-morgen in de vroegte van eene publieke vermakelijkheid te huis komende, verzocht zijne vrouw om eenige lappen te krijgen en deze om zijne handen te wikkelen, daar hij voornemens was bij de buren de ruiten in te slaan. De vrouw voldeed natuurlijk aan dat vreemde verzoek niet, waarop de man zelf het gevraagde nam cn om zijne handen wond en aldus gewapend de naaste buren door een vreeselijk geweld op de ruiten uit hunne nacht rust wekte, zonder evenwel de ruiten te breken. "Weder te huis gekomen, kuste hij zijne vrouw en zijn kind, zeggende, dat hij afscheid nam om nimmer weder terug te keeren. Van den Gronin- gerweg, waar hij woont, is hij toen geloopen naar den Beilerweg, van tijd tot tijd briefjes aan zijne vrouw schrijvende Al zingende bij de burgerschool gekomeu, is hij op de stoep van dat gebouw gaan liggen, waar hij wederom een briefje schreef. Hij werd toen door een van de bewoners aldaar op gemerkt, die hem vroeg, hoe hij daar kwam cn wat hij wildo. De man gaf te kennen, dat hij voor nemens was om zich op de rails van den spoor weg te leggen, ten einde zich door den sneltreiu, die even véér achten van Assen vertrekt, te laten overrijden. Dit voornemen werd hem afgeraden, terwijl hij werd uitgenoodigd, een kop koffie te drinken bij den man, die hem op de stoep ge vonden had. Aan deze uitnoodiging gaf hij echter geen gehoor en vervolgde steeds zingende zijn weg, tot hij ten laatste niet ver van bet wach tershuisje bij Geelbroek bij den spoorweg aanlandde. Onmiddellijk legde hij zich op de rails en viel in slaap. De spoorwegwachter, die eenigen tijd daarna de lijn inspecteerde, vond hem in dezen toestand. Het eerste werk was natuurlijk den man te wekken en aan te manen zich te verwijderen. Hij gaf daaraan geen gehoor, waarop de wachter hem bij zijn kraag pakte, ten einde hem van den spoordijk te sleuren. De man stond echter eensklaps op en gaf den wachter een hevigen slag in het aangezicht. Hierop volgde eene worsteling, die geruimen tijd aanhield. Intussohen had de vrouw van den wachter de groene vlug uitgestoken, ten einde den nnderenden sneltrein langzamer te doen rijden, welke vlag weldra werd verwisseld door de ronde, die den trein deed stil staan. Een tweede wachter had de worsteling op gemerkt en was toegesneld om te helpen den man van de rails te verwijderen. Tot bloedens toe ont ving hij van den razende een beet, in een zijner vingers De conducteurs van den sneltrein kwamen nu ook te hulp, tot het ten laatste na zeer veel inspanning gelukte, den mau meester te worden en hem met touwen geboeid in den trein te leggen. De trein vervolgde nu zijnen weg, maar moest spoedig weder stilstaan, daar de man zijne boeien had verbroken en, onder bedreiging van al do omstanders te zullen vermoorden, opnieuw in wor steling was gernakt met een conducteur. Voor de tweede maal werden toen touwen gehaald en hij opnieuw geboeid. In Hongeveen werd hij aan de politie overgegeven, die hem hij zijne aldaar wonende familie bracht, maar hem steeds bleef bewaken, totdat uit Assen iemand arriveerde, die hem weder der waarts bracht. De man heeft zich in dien tijd rustig gedragen en is dadelijk naar bed gegaan en in slaap gevallen. Men zegt dat de geneesheer, dien men toen raadpleegde, heeft verklaard dat de man een aanval van verstandsverbijstering bad. Te Maastricht heeft gisternacht een lievige brand gewoed, waarbij do vermicellifubriek van den lieer Pngnier een prooi der vlammen is geworden. Van de ambachtsheerlijkheid van Demrick en Vinkeveen is niet alleen de lieer Th. Rietveld Hzmaar zijn nog zeven anderen te zanien eigenaars geworden, allen veenlieden en veehouders te Vinkeveen. De stoker 11. P. aan despiritus-fa- briek te Delft wilde eergisternacht zijn dorst les- scben en zette daartoe een kruik, zoo hij meende met bier gevuld, aan den mond. Hij vergiste zich echter schromelijk, want in de kruik bevond zich zoutzuur (acidum hydrochloricnm), zoogenaamd soldeerwater, een vrij zwaar vergif. Onmiddellijk werd voor den man geneeskundige hulp ingeroe pen. waarna hij naar'zijné a'oiling is'vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Een herbergier onder TJzen dij ke zou, naar men meldt, zijn doodgeslagen en onder graan zakken verborgen, terwijl zijn huishoudster is ge worgd. De dader is voortvluchtig. Op den Za n dvoortschen straatweg is Maandag het lijk gevonden van zekeren V. d. N., te Heemstede thuis behoorende. Men vermoedt dat de man, die zich dikwijls aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, in slaap gevallen en, door de koude verkleumd, overleden is. In de maand November van het vo rige jaar was te Hamburg het lijk van een elfja rigen knaap in liet water gevonden en de verden king viel op zijne moeder. Het is gebleken dat de knaap baar onwettige zoon was en dat zij hem inderdaad, vijf dagen na een door haar gesloten huwelijk, op eene afgelegen brug in liet water geworpen beeft. De jury heeft haar schuldig ver klaard, waarna zij dezer dagen is ter dood ver oordeeld. Te Ouessant is gestrand het bark schip „Eirene", van Shields naar San-Prancisco. Het kwam met stormweder uit het NO. bij dikke sneeuw op bet strand. Van de 22 man der eqni- page zijn er elf gered. De gezagvoerder behoort even eens onder de verongelukten. Een telegram van de New-York Herald" te Londen ontvangen meldt, dat er van de kust van New-England een lage barometerstand zich uitstrekt in de richting van de Noorweegsche en Engelsohe kusten en deze waarschijnlijk 3 April bereiken zou met harden ZW.- tot NW.-wind, met regen en sneeuw. In den Atlantischen Oceaan tusschen de 45° en 55° breedte zal het de aan staande week stormweder zijn. De redactie der „Külnische Zei tun g" heeft een brief gezien, die ruim 26 jaren heeft rondgezworven en toen als onbestelbaar aan den afzender terugbezorgd is. Hij was in 1848 te Hamburg op de post gedaan aan het adres van den kapitein van een Zweedsch koopvaardijschip, door bemiddeling van den Deeuschen consul te Marseille. Het. jonge meisje, dat zich onlangs in de Seine trachtte te verdrinken, maar door een badknecht gered werd, is gebleken te zijn de dochter van den Russischen ambassadeur te Parijs, prins Orlolf. Door de politie teruggebracht, werd zij aan liet hotel der ambassade door hare groot moeder ontvangen. Haar redder ontving voorloo- pig eene belooning van 500 fr. BUITENLAND. In zijn onderhoud met de commissie, belast met liet overwegen van liet voorstel, om des Zon dags den toegang tot het tentoonstellingsterrein te Parijs vrij te laten, beeft de minister Teisse- renc de Bort geconstateerd, dat, daar de afge bakende 240,000 meter grond onvoldoende ge bleken was, men afgezien bad van den min in liet midden van het hoofdgebouw, en dat de Quai d'Orsay voor de bijgebouwen voor de landbouw tentoonstelling bestemd was. In de avenue de la Bourdonnaye zou eene nieuwe galerij voor machi nerieën worden geopend, enz. Alles te zinnen zou eene uitbreiding van liet terrein bedragen van 40,000 meter. Bovendien was, in overleg met het Parijscbe gemeentebestuur, overeengekomen, dat het Trocadero-paleis niet tijdelijk, maar blijvend wezen zal. Ten gevolge van al deze veranderingen zouden de kosten tot 44,500,000 fr. worden ver hoogd, d. i. 9 millioeu meer dan aanvankelijk geraamd was, en daarvan zou Parijs 3 millioeu verschaffen. De verkoop der bouwstoflen zou natuurlijk ook meer opleveren en verschillende additioneele toelagen waren verstrekt. De minister rekende op de voltooiing van alle toebereidselen op den lsten Mei. De stad Havre heeft de „Snciété générale" te Parijs belast met de uitgifte eeuer 5 pet. obli gatielening, aflosbaar in 30 jaren, vaH 5 millioen franken De uitgifte zal binnenkort plaats hebben. Het „Journal Ofliciel" behelst de wet, waarbij de begrooting van uitgaven voor het loo- pende jaar op 2,781,035,000 fr. wordt, bepaald. In den senaat verklaarde gisteren de lieer Waddingtonj in 'antwoord op eene vraag van den heer Sainimar, dat, indien bet congres bijeenkwam, de belangen der schuldeischers van Turkije wellicht onder de aandacht van die vergadering zouden kunnen gebracht worden. Het was echter met het oog op den ernstigen toestand in het Oosten, onmogelijk op die vraag een stellig antwoord te geven. België. Zondag is de vroeger vermelde internationale tuinbouwtentoonstelling te Gent in tegenwoordig heid van koning Leopold en zijne gemalin geopend. Volgens de Belgische bladen komt aan de bloemisterij van wijlen den lieer Van Iloutte, te Gent, de eer toe van het eerst den Hollander op het gebied van de hyacintenteelt den prijs te hebben afge wonnen. Dit was, zegt o. a. de „Précnrseur", bet ideaal van den overledene, en zijne weduwe, het blijde nieuws vernemende, moet van aandoening hebben geschreid. Aan de beeren J. A. Willink, van Amsterdam, V. Schertzer en Zoon, van Haar lem, en A. E. Barnaart Co., van Vogelenzang, de eenige inzenders uit Nederland, zouden, naar men verneemt, respectievelijk zijn toegekend eene zilveren medaille voor crotons aan eerstgenoemde, eene gouden medaille voor hyacinten en eene zilve ren voor amaryllis aan den tweede, en twee ver gulde medailles voor hyacinten aan den derde. Italië. Koning Humbert heeft een pensioen van 120,000 fr. aan de gravin Mirafiori geschonken en dezelfde som aan haren zoon; de dochter krijgt slechts 20,000 fr. jaarlijks, maar zij had reeds bij haar huwelijk een aanzienlijken bruidschat ontvangen. Wat de schulden van Victor Emmanuel aangaat, die zal de koning van zijn civiele lijst betalen. Groot-Britannië. Naar de „Standard" verneemt is het plan tot vestiging van een maritiem station te Tenedos opgegeven, om den naijver der andere mogendheden niet op te wekken. Twee houten oorlogsschepen wor den tot hospitaaldienst in de Middellandsclie Zee ingericht. De „Gazette" maakt de proclamatie van de Koningin openbaar, waarbij de reserven worden opgeroepen zich vóér den lOden dezer te bevinden op de door den minister van oorlog aan te wijzen plaatsen. Uit een telegram in den „Times", uit Cal cutta verzouden, valt op Ie maken dat de inland- sche bevolking van het Britsche rijk in Hindostan in niet geringe spanning verkeert ten opzichte van de groote vraagof het tot een oorlog komen zal tusschen Engeland en Rusland. Men schijnt alge meen aan te nemen, dat die oorlog hoofdzakelijk zou gevoerd worden tot bescherming van Hindostan tegen Ruslands veroveringszucht. Daarom zou men, zoo noodig, een contingent van inlandsche troepen legen de legers van den czaar wenschen. te zien iu het veld gezonden. Oostetir.-Hong. NXoiiarehie. Het „Eremdenblatt" zegt: Reeds alleen de mo- reele overeenstemming tusschen Engeland en Oos tenrijk-Hongarije, welker meening over de niet- rechisgeldigheid van het vredesverdrag voor do overige staten ééne eu dezelfde is, en het streven van beider Kabinetten om het eveuwicht in het Oosten te bewaren, moet Rusland van een oorlog met Engeland terughouden, zoodat de hoop op het behoud des vredes nog steeds zeergerechtvaardigd is. Het ware, zoo niet het eenige doel der zending van den Russischen diplomaat, zegt genoemd blad. is het banen van den weg voor eene schikking tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije omtrent de in het traciaat van San-Stefano te brengen wijzigingen. Er is nog gecuerlei overeenkomst gemaakt, de generaal beeft de mededeelingen van graaf Andrassy eenvoudig ter kennisgeving aan zijne regeering aangenomen. Wat nu ite eischen van Oostenrijk-Hongarije aaugaat, zooals graaf Andrassy die geformuleerd heeft, men zal te Petersburg, na die vernomen te hebben, niet meer kunnen twijfelen, of de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering is vast besloten om onder geenerlei vorm eene Russische hegemonie op het schier eiland van den Balkan te dulden. Oostenrijk- Hongarije verlangt, dat men het zal toekennen „het recht om bet westelijk gedeelte van dat schiereiland overeenkomstig zijne (de Oostenrijksch- Hongaarsche) belangen te organiseeren". Servië. Bosnië, de Herzegowina, Montenegro en Albanië

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2