Donderdag Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ,j, ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Wommers0.02. LEIDEN, 3 April. In de memorie van antwoord over het ont werp tot wijziging van sommige bepalingen der wet op het hooger onderwijs erkent de minister dat art. 65 dier wet in zoover ongunstig werkt, dat zij velen beweegt enkel die lessen te volgen welke over examenvakken loopen. Na aanneming van het thans aanhangig ontwerp zal met de se naten der universiteiten omtrent eene herziening van het academisch statuut in overleg worden ge treden. Eerst na afloop daarvan kan behoorlijk worden overwogen of wijzigingen van sommige bepalingen dier wet, het onderwijs aan de univer siteiten betreflende, noodig zijn. De strekking van het tegenwoordig ontwerp is veel beperkter. Het beoogt die volstrekt noodza kelijke wijzigingen te verkrijgen, zonder welke de regeering zich verplicht zou achten van de alge meen gewenschte herziening van het leerplan voor de gymnasia en progymnasia en van kleine ver beteringen van het academisch statuut af te zien. Immers, de termijn binnen welke de gemeenten, die tot oprichting van een gymnasium verplicht zijn, aan de wet volledige uitvoering moeten heb ben gegeven verstrijkt 1 October 1880. Spoedige beslissing van de onzekerheid, ontstaan door de algemeene afkeuring welke het leerplan van 27 April 1877 heeft opgewekt, is dus dringend noo dig. Bij aanneming van de thans voorgestelde wijzigingen zal de regeering onmiddellijk een nieuw leerplan ontwerpen, bij verwerping zal aller belang het meest gebaat worden door aan de zaken haren loop te laten. Uitvoerig verdedigt de minister voorts het ontwerp. Ter vervulling van de vacante betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen van hooger en mid delbaar onderwijs alhier wordt van de vijf solli- tanten aanbevolen de heer A. E. J. Holwerda, doctorandus in de letteren, leeraar aan de II. B. S. te Schiedam, op een jaarwedde van f 2200. "Voor hulponderwijzer of huiponderwijzeres aan de open bare school N®. 1 voor onvermogenden is de vol gende voordracht opgemaakt: M. A. Biekart te VHage, mej. C. E. Haremaker en A. B. Van der Voorden, beiden alhier; en voor onderwijzer lste klasse aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jon gens: E. Brouwer te Gorredijk, A. Serné te Haarlem en L. M. J. Erdtsieck te Amsterdam. Naar aanleiding van de thans nog bestaande vacature van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs alhier, werd door den gemeenteraad in de zitting van 14 Februari jl. het voorstel aangenomen, om eene nieuwe be paling op te nemen in de Verordening van 24 Maart 1876, regelende het getal en de jaarwedden van de leeraren aan gemelde gemeente-instellingen. Volgens die bepaling is thans aan den gemeen teraad de bevoegdheid voorbehouden om in buiten gewone gevallen de jaarwedden, in art. 1 vermeld, te verhoogen en de in art. 2 bedoelde periodieke verhoogingen ook toe te kennen vóórdat de vier- of achtjarige diensttijd is volbracht. Krachtens die bevoegdheid werd daarop in dezelfde zitting beslo ten, in afwijking van art. 1 en 2 der verordening, voor de thans vacante betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde de jaarwedde te verhoogen van f 1600 tot 1800, en de peri odieke verhooging van f 400, voor volbrachten achtjarigen diensttijd, dadelijk toe te kennen. Bij nader inzien kunnen de gemeenteraadsleden Tromp, Hartevelt en Van der Zweep zich echter moeielijk vereenigen met de nieuwe, in de ver ordening op te nemen bepaling. Deze is toch in strijd met het doel, door de verordening beoogd, om nl. de vroeger bestaande ouregelmatige trak- teraentstoekenning te vervangen door eene vaste regeling van bezoldiging, gegrond op eene aan nemelijke splitsing van leeraren in verschillende categorieën. Bovendien bewijst de ondervinding, dat het getal van hen, die zich in het bijzonder op de geschiedenis en de aardrijkskunde toeleggen en voldoen aan de volstrekte eischen, om in die vakken als leeraar op te treden, zeer gering is, zoodat werkelijk geschikte personen moeielijk te vinden zijn. Om die reden stellen zij dan ook voor om de leeraren in de aardrijkskunde en de geschiedenis onder dezelfde categorie der leeraren op te nemen en daartoe de verordening te wijzigen en de traktementen te bepalen voor twee leeraren in de geschiedenis en aardrijkskunde en voor twee leeraren in de wiskunde voor ieder op f 1800 en voor den praeceptor van het gymnasium, voor een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en voor zes leeraren in de vreemde talen en hare letterkunde, voor ieder op f 1600. Daardoor kan dan de verleende bevoegdheid, om de bezoldiging te verhoogen, vervallen, als steunende op de uitdrukkelijke bepaling van de verordening zelve. Het dagelijksch bestuur, de vereenigde com missie van toezicht op de scholen van hooger en middelbaar onderwijs, alsmede de inspecteur dr. D. J. Steyn Parvé kunnen zich met dit voorstel in het belang van het onderwijs alleszins vereenigen. Bij de commissie van financiën bestaan er even min bedenkingen tegen. Heden werd alhier de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche Brood fabriek gehouden. Uit het verslag van den commis saris-voorzitter bleek, dat het debiet over 1877 dat van 1876 ruim 200,000 kilogram te boven ging en totaal bedroeg 2,147,125 kilogram. De gemiddelde broodprijzen over 1877 warengebuild brood 21,38 ct., ongebuild brood 14,84 ct. per kilogr. en roggebrood 14,53 ct. per l'/2 kilogram. Naar men verneemt is tot kapitein-adjudant bij het reg. grenadiers en jagers benoemd de kapt. E. M. A. Bijleveld, van het depot van dat corps. De Haagsche gemeenteraad heeft besloten aan de directie der Haagsche tramway-maatschappij te vergunnenhet leggen van een spoor in de Badhuisstraat en het maken van een dubbel spoor van daar naar het hotel des Galeries bij het Bad huis en het leggen van dubbel spoor in de Java- straat, in de Alexanderstraat en in de Parkstraat voor het gedeelte van de nieuwe R.-K. kerk tot over de brug aan de Mauritskade. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is afgewezen een verzoek van genoemde maatschappij tot het leggen van rails door het Binnenhof. De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat, handel en nijverheid zullen Don derdag geen audiëntie verleenen. De regeling van het wetenschappelijk onder wijs bij de corpsen van het leger, tot opleiding voor den rang van officier, kan, naar men ver neemt, eerstdaags worden verwacht. Ter voorziening in de vacatures Ilugenholtz zijn te Amsterdam tot predikanten beroepen de heeren C. H. Renier te Utrecht en P. L. Rutgers te 's-Hertogenbosch. Dr. Ranke, te Halle a. S., heeft van cura toren der universiteit te Groningen eene officieele aanvraag ontvangen, of hij bereid zou zijn het professoraat in de chirurgie en de directie van de chirurgische cliniek te Groningen te aanvaarden. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Ta» 16 refelaf 1.06. (cdara regel meera 0.17$. Groolere letters our plaatsruimte. Ter gelegenheid van de viering van hefc vijftigjarig bestaan der kon. milit. academie zal vanwege de kon. vereeniging „Voor het volk, door het volk" een internationaal festival van harmonie gezelschappen, en door het depart. Breda der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, vervaardigd door industrieelen uit Breda en om streken. Op de prijsvragen, door de Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging ten vorigen jare uit geschreven, zijn tien antwoorden ingezonden. Eén daarvan werd door de commissie van beoordeeling met algemeene stemmen der bekroning waardig gekeurd, t. w. een trio voor piano, viool en violon cel. Bij opening van het naambriefje bleek de componist daarvan te zijn de heer Carl Krill, muziekdirecteur te Zeist. Dr. L. Mulder, te 's-Gravenhage, lid en penningmeester der Ned. hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs, zal Zaterdag voor geruimen tijd derwaarts vertrekken om toezicht te houden op het etaleeren enz. der collectieve Ned. land- en tuinbouwinzending. Deze inzending, te zamen in 92 kisten gepakt en ongeveer 10,000 kilo wegende, is Donderdag naar Parijs overgebracht. Door Z. M. den Koning-Groothertog zijn benoemd in de orde van de Eikekroontot officier de heer De Laveleye, te Ixelles; tot ridder de heeren: Thiernesse, directeur der veeartsenijschool te BrusselBirong, kunstschilder te ArlonGree- ven, commies der belastingen te HasseltLahaye, controleur van den staatsspoorweg, en Léotard, insp. der Prins-Hendrik-spoorw. in Luxemburg. Tweede Kamer. De heer Cort Yan der Linden is als commies-griffier beëedigd. Het ontwerp tot wijziging der notariswet is aangeno men met 68 tegen 1 st. (de heer Van Eek); de termijn der inwerkingtreding is gesteld op 5 dagen na de afkondiging. Met 50 tegen 24 st. is aan genomen het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent de beëedigde vertalers, nadat na uitvoe rige discussie was verworpen een amendeujent van den heer Mackay met 41 tegen 33 st., strekkende om in het ontwerp op te nemen dat de eed of belofte moet afgelegd worden naar ieders godsdien stige gezindte. Morgen zijn verschillende ontwerpen aan de orde. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Sout hampton. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondiss. Haarlem, ter standplaats de gemeente Purmerend, M. E. Booy, thans notaris te Groote broek; den kapitein F. C. H. L. Van Erckelens, plaatselijk adjudant van de lste klasse te Am sterdam, en den lsten luitenant O. W. F. Pip- penghegen, id. van de 2de klasse te Doesburg, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald respectie velijk op f 1300 en f 925 'sjaars; met 1 Mei benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf- kantoren, den telegr. der tweede klasse J. Spaanstra; aan mr. C. P. K. Winckel, advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, tijdelijk in Europa verblijf houdende, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der eerste klasse van de Saksische Albrechtsorde. Gemengd Nieuws. Een der twee gevangenen, die on langs uit het huis van arrest te Haarlem ontvlucht zijn, en wel De Roeper, is weder gearresteerden in de gevangenis teruggebracht.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1