N°. 5562. Dinsdag A0. 1878. 2 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maenden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Dommer*a 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 rebels1.06. ledera regel meer0.17*. Grootere letters naar plaalsrointa. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 4 April, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling .- 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogeoden. (52). 2". Idem van een onderwijzer 1ste klasse aan de jongensschool der 2de klasse. (55). 3*. Idem van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwjjs. (53). 4°. Voordracht betrekkelijk het verzoek van P. D. Steenhuyzen om eene loods te plaatsen aan den Vestwal bij de Algemeene Begraafplaats, voor het drogen van schapenvellen. (57). 5°. Voorstel van de raadsleden H. C. Hartevelt, Mr. A. Van Hettinga Tromp en J. C. Van der Zweep, betrekkelijk de jaarwedde van den leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs. 58). 6°. Verzoek van W. G. C. Byvanck om ontslag als leeraar aan bovengenoemde instellingen. (49). 71. Idem van J. J. Werst, om ontslag als hulponderwijzer aan de Tnsschenschool. (54). LEIDEN, 1 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der •correspondentie naar Nederlandsch Indië door mid- 'del van het stoomschip „Madura" van de Maat schappij Nederland, waarvan het vertrek uit Nieu- wediep op den 6den dezer is bepaald. Behalve naar Batavia wordt eene brievenmail naar Padang verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 5den en de brieven den volgenden dag des morgens per eersten trein te Den Helder te zijn aangekomen. Bij de heden op het Raadhuis alhier gehou den aaubesteding is het maken van afsluithekken bij drie draaibruggen en een basculebrng aange nomen voor f 244.40 door M. Langezaal, smid alhier; het vernieuwen van eene brug, liggende over de Roomburger Molensloot in den polder van dien naam, aangehouden; het verrichten van onderscheidene brugwerken (in 3 perceelea) het lste en 2de perceel aangehouden en het 3de perceel gegund aan J. N. Van der Heyden, voor f 1265. Zaterdag-avond werd door de onderofficiers- vereeniging der dd. schutterij alhier „Pugno pro Patria" in de Stadszaal een feest aangeboden aan de onderofficiers-vereeniging van het 4de reg. inf. „Door vriendschap vereenigd", waarbij ook leden van de vereenigiug het Metalen Kruis, der weer baarheid enz. en verdere genoodigden met hunne dames tegenwoordig waren. Nadat een der commis sarissen de aan wezigen in een kort maar hartelijk woord had welkom gehceten, er vervolgens op ge wezen dat deze contre-partij haar oorsprong te danken had aan de feestviering op 's Konings ver jaardag,door de inf. onderofficiers-vereeniginggeerga- niseerd, en ten elotte den wensch uitgesproken, dat ook deze partij zoo genoeglijk mogelijk mocht zijn, zelfs in die mate dat de vereeniging er een spoorslag in viade om op den ingeslagen weg voort te gaan voerde het schutterij-muziekcorps onder directie van den heer Locher op zeer verdienste lijke wijze een paar nummers uit, t. w. een marseh van Keler Bela en „Dichter und Bauer" van Suppé. Vervolgens werd met welwillende medewerking van een jonge dame opgevoerd het eerste bedrijf van een tooneelstukje, getiteld„De mislukte smokkelpartij", comische episode uit de Belgische onlusten van 1830 en *31, met zang in twee bedrijven door A. Veder, destijds vrijwillig jager der Leidsche hoogeschool. Na de pauze voerde het muziekcorps weder een tweetal composities uit, i als: Verdi's fantaisie „II Trovatore" en den wals j „Der kleine Kamerad" van Strauss. Daarna had de opvoering plaats van het tweede bedrijf van „De mislukte smokkelpartij", dat evenals het eerste zeer ten genoege der aanwezigen werd afgespeeld. De werkende leden toch werden her haaldelijk toegejuicht. Vooral wanneer men in aanmerking neemt dat op een paar uitzonderingen na al de dilettanten voor de eerste maal „op de planken" kwamen en het leeren van het stuk in korten tijd had plaats gehad, waren die toejuichingen geenszins onverdiend. In 't bijzonder op de Metalen- Krnis-ridders maakten èn het onderwerp èn de oude uniformen blijkbaar een prettigeu en verrassenden indruk. De vereeniging heeft de voldoening mogen smaken den feestgenooten door de voorstelling en de muziekuitvoering een aangenamen avond te hebben bezorgd, voor velen nog verhoogd door het bijzonder geanimeerde bal, waarmede een en ander besloten werd. Onder hen die de uitvoering bijwoonden, merkte men ook op, behalve eenige officieren, den beschermheer der vereeniging den majoor der dd. schutterij den heer J. Scheltema, die insgelijks menig blijk van zijne tevredenheid gaf. De laatste winterbijeenkomst der leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederland- sche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde was goed bezocht en zeer geanimeerd. Interessante discussies hadden plaats, vooral naar aanleiding van eenige door den heer L. E. Nieuwenhuyzen medegedeelde opmerkingen ever teelt van moes kruiden in sommige deelen van ons landzoo mede naar aanleiding van door levende planten toegelichte mededeelingen over enten, griffelen, enz. van den heer J. Mater. Tot organist van de llooglandsche-kerk alhier is, na vergelijkend examen, gehouden door den heer Richard Hol van Utrecht, benoemd de heer J. A. H. Yan Hartrop, vroeger kweekeling van de kon. muziekschool te 's-Gravenhage, thans organist in de Betblehems-kerk aldaar. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.80 en f 1.45; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Zaterdag heeft te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van deelhebbers in de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij plaats ge had. De exploitatie-rekening en balans over het boekjaar 1877 werd goedgekeurd, en dienovereen komstig het dividend vastgesteld op 58 per aan deel, zoodat bij de reeds genoten voorloopige uit- deeling van f 20 nog te ontvangen is per aandeel f 38. Goedgekeurd werd eene, behoudens bekrach tiging door de wet, gesloten overeenkomst met den Staat, volgens welke zonder op de voltooiing van de staatsspoorwegsectie te Amsterdam te wachten, zoo spoedig mogelijk eene voorloopige exploitatie zal aanvangen van ZaandamAmsterdam tot, aan de Willemspoort, en tijdelijke stations-inrichtingen zullen gemaakt worden in het Westerdok. Herkozen werd de aftredende commissaris Mr. J. Messchert van Yollenhoven, en ter vervulling van eene in 1877 ontstane vacature werd tot commissaris ge kozen jhr. mr.. W. Roëll. Wat de gewenschte verbetering in de aansluiting te Rotterdam naar de halte-Beurs betreft, bleek uit mededeelingen van den voorzitter, dat daarop uitzicht bestaat door onderhandelingen met de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen. De minister van justitie zal Woensdag en de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. Omtrent den stand der onderhandelingen j met België, Frankrijk en Groot-Britannië over de internationale suikerregeling heeft de minister van financiën eenige mededeelingen aan de Tweede Kamer doen toekomen. De tegenwoordige regee ring, die bij haar optreden eene gedachtenwisseling met de betrokken mogendheden aanhangig vond omtrent de wijze waarop de internationale regeling ware te verkrijgen, oordeelde, met het oog op den financieelen toestand, belangrijke verlaging van den suikeraccijns voorshands uiterst gewaagd, terwijl tegen de invoering van het exercice- en entrepotstelsel gewichtige bedenkingen bestaan. Daar andere grondslagen eener internationale rege ling vooralsnog aan de regeering niet bekend zijn, heeft zij de betrokken staten van hare beschou wingen kennis gegeven. De vraag, hoe uit den tegenwoordigen toestand te geraken, wordt ernstig overwogen. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant is eervol emeritaat verleend, na veertig jarigen evangeliedienst, aan den heer H. G. Yan Nouhuys, pred. te Vegliel c. a., in te gaan 15 Mei e. k. De Groninger Crt. meldt dat de heer J. J. A. Goeverneur, die voor eenige dagen naar het krankzinnigengesticht te Deventer gebracht was, volkomen hersteld is en eerstdaags te Groningen hoopt terug te komen. Aan het toelatingsexamen voor het laatste jaar van den hoofdcursus (afd. lste klasse A) te Kampen hebben voldaan de volgende onderofficieren Bueuinck, Yan Geuns, Grevinck, Kouwenberg,. Kruisinga, Sommer en De Vos, terwijl de ser geanten Jakobs, Kniphorst, Kroel en Yan Lonck- huizen, van het lste reg. inf., en de sergeant Yan Thiel, van het 6de reg. inf., mede de lessen van dien cursus zullen volgen. Door wijlen mej, F. B. Santegoeds, wed. J. J. Clerkx, te 's-Hertogenbosch, is aan het bestuur der cathedraal van St.-Jan aldaar vermaakt een legaat van f 2000, ten einde daarvoor een geschilderd raam in de kerk te plaatsen. Tweede Kamer. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der wet op het notaris ambt is heden voortgezet. Het amendement van den heer Van Eek, vorderende den doctoralen graad voor notaris, werd verworpen met 53 tegen 8 stemmen, en het amendement van den heer Patijn, eischende stage van 2 jaar, aange nomen met 33 tegen 28 stemmen. De artt. 15 zijn aangenomen. Woensdag voortzetting. Morgen zal de benoeming van een commies-griffier plaats hebben. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Adelaide, is 30 Maart wegens slecht weer en gebrek aan steenkolen te Lissabon binnengeloopen, heeft denzelfden avond de reis voortgezet naar Plymouth en is den volgenden dag Kaap Carvoeira gepas seerd de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteren te Batavia; de „Voorwaarts", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok van Suez den 29sten Maart des avondsde „Con rad", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteravond te Southampton; de „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is 28 Maart te Malta en de „Shildon", van Bassein naar Amsterdam, 25 Maart te Malta aangekomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei aan W. II. Senn van Basel eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Bangkok, als zoo danig benoemd J. Salmon, te Aden, en in diens plaats E. C. M. Ooms, consul te Port-Louis op Mauritiusbenoemd tot lid van den hoogen raad van adel mr. J. C. E. graaf Van Lijnden, rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage; met

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1