N°. 5559. Vrijdag A0. 1878. 29 fcfaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ..a, van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADYEETENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Tweede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekke lijk de nationale militie Staatsblad n". 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het RaadAuis, op Maandag den 8sten en Dinsdag den 9den April 1878, op eerstgemelden dag des voormiddags te Aal/tien, tot Aet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaleen, op laatstgemel- den dag des voormiddags te elf uren, tot Aet doen van uitspraak omtrent Aen, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar verlangen op te treden voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, de Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak Aeeft gedaan, NIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Maart 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. D. STEENHUTZEN, daarbij vergunning verzoekende om het perceel N°. 1 in de St.-Aag- tenstraat in te richten tot bergplaats en zouterij van vellen en Auiden; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den llden April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 28 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 98 Maart. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft het diploma van arts uitgereikt aan de heeren D. Ten Bosch, officier van gezondheid, en G. J. F. Leemans, cand.-arts. Tot leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium te Haarlem is benoemd de heer J. Esser Jr., voorloopig voor den tijd van een jaar. De heer B. Witteveen zal als chef der equipage deelnemen aan de voorgenomen Noord- pool-expeditie. De veiling van moderne schilderijen, nage laten door wijlen den heer P. Langerhuizen, is gisteren te Amsterdam voortgezet en afgeloopen. Er zijn in het geheel 77 schilderijen verkocht, die te zamen f 118,959 hebben opgebracht. De voor naamste prijzen werden besteed voorJ. Bosboom, „de Kerk te Edam" f 4400L. Gallait, „Mijme ring" f 11,000; J. E. Hoppenbrouwers en C. Rochussen, „Wintergezicht" f6435; B. C. Koek koek, „Gezicht op de Moezel" f 5005; H. Leys, „Rembrandt in zijn atelier" f 4675 id. „de Wapen smid" f 4400. De door sommige bladen medegedeelde be richten omtrent een voorgenomen huwelijk van prins Hendrik schijnen minder juist geweest te zijn, althans in zooverre dat 's prinsen aanstaande geen dochter is van prins Karei van Pruisen, maar van prins Erederik Karei, broeder van den Duitschen keizer. De verloofde zou nu zijn prinses Marie Elisabeth Louisa Erederica en werd geboren den 14den September 1855. Z. K. H. prins Hendrik is hedenochtend te negen uren van Brussel naar Parijs vertrokken.. Hij werd uitgeleid door Z. M. den Koning en den heer Yan Gericke, onzen gezant te Brussel. De prins woonde gisteravond een voorstelling in den circus en eergisteren in de opera bij. Door den minister van binnenlandsche zaken is dezer dagen aan de commissarissen des Konings een schrijven gericht over de uitvoering der schutterij- wet, aan welke, te oordeelen naar de ontvangen berichten, niet in alle gemeenten voldoende de hand wordt gehouden, vooral daar, waar de schutterij rustende is. Verwikkelingen van allerlei aard zoo voor de schutterplichtige bevolking als voor de betrokken besturen zouden a. o. bij invoering eener nieuwe wettelijke regeling der schutterij het gevolg hiervan kunnen zijn. De minister verzoekt met aandrang de behoorlijke uitvoering en handhaving der schutterij wet en der daartoe betrekkelijke voorschriften door de gemeenten te doen bevorderen en verzekeren. Over het gewijzigd ontwerp nopens de straf bepalingen op bedelarij heeft een overleg plaats gehad tusschen de commissie van rapporteurs en den minister van justitie, ten gevolge waarvan de minister heeft overgenomen eene verduidelijking van de redactie van het eenige artikel, door weg lating van eenige min duidelijke woorden en door toevoeging aan art. 19 der wet van 1854 van eene nieuwe zinsnede, luidende„Niet strafbaar is hij, op wiens aanvraag om onderstand door het in art. 22 der armenwet aangewezen bestuur af wijzend werd beschikt, wanneer de rechter oordeelt, dat die aanvraag valt in de termen dier bepaling." Door het ministerie van waterstaat enz. is gisteren aanbesteed het onderhouden gedurende één jaar van de werken tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee aan den Hoek van Holland, ingaande 1 Mei 1878 en eindigende 30 April 1879, en het leggen van spoorbanen in de Betuwe en het maken van eenige andere wer ken voor den spoorweg ArnhemNijmegen. Min ste inschrijvers waren voor het eerste de heeren A. Volker te Sliedrecht en P. A. Bos te Dordrecht voor f 81,200, en voor het tweede de heeren W. Peeterse en M. De Vries te Rossum voor ƒ84,500. De coöperatieve werkliedenvereeniging te 's-Gravenhage heeft besloten een adres aan de regee ring te zenden tot invoering van den leerplicht. De spoorweg ZutfenWinterswijk zal ver moedelijk tegen de maand Juni a. s. gereed zijn ter exploitatie door de Hollandsche spoorweg maatschappij. Burgemeester en wethouders van Groningen hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om van de f 6000, die door den raad onlangs zijn toe gestaan om jaarlijks extra te besteden in het be lang der universiteit, f 3000 te bestemmen voor de bezoldiging van een lector in Engelsche en Duitsche talen en letterkunde, en voor die betrek king den heer dr. B. Symons, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Sneek, uit te noodigen, onder goedkeuring des ministers. Door wijlen den heer J. F. Lips, geneesheer te Breda, is aan het algemeen armbestuur te Waspik een legaat besproken van f 2000, met bepaling dat voor de rente van dat kapitaal jaarlijks gedurende den winter aan de armen brood en kleedingstukken zullen worden uitgedeeld. Ten gevolge van verandering in den dienst der stoombooten van Hamburg naar West-Indië, wordt de verzending van brieven en andere stuk ken voor Curasao over Duitschland en Hamburg tijdelijk gestaakt. De pastoor B. Van Buuren, te 's-Hage, is wel ?eer ernstig ongesteld, maar niet overleden, zooals gisteren werd gemeld. De groote Amsterdamsche voorjaarspaarden markt zal worden gehouden op Zaterdag 13 April a. s., op het Erederiksplein. Daarbij worden uit geloofd prijzen en premiën vanwege de gemeente tot een gezamenlijk bedrag van f 1000. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, is den 27sten dezer te Port-Said aange komen. Het stoomschip „Voorwaarts", van Nieuwe- diep naar Batavia, is gisteren te Port Said aan gekomen en heeft des avonds de reis voortgezet de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen te 9 uren de Lezard; de „Wyberton", van Batavia naar Rot terdam, is gisteren van Aden vertrokken. Tweede Kamer. Op de interpellatie van den heer De Casembroot omtrent Suriname ver klaarde de regeering dat de welvaart van Suriname afhangt van den ondernemingszucht van particu lieren, niet van de ondersteuning van staatswege, die alleen verstrekt kan worden als gebleken is dat particulieren te kort schieten. Daarna werd het verslag der enquête-commissie betreffende de besmettelijke longziekte behandeld. Na uitvoerige discussie is de conclusie der commissie onver anderd aangenomen. Morgen zijn verschillende ontwerpen aan de orde. Z. M. heeft aan J. De Koning, gewezen leeraar aan de burgeravondschool voor middelbaar onderwijs te Haarlem, een pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 102 'sjaars aan mr. D. J. Zubli, gewezen hoofdcommies bij het depart, van binnenlandsche zaken, idem van f 600 's jaars; opgeheven de controle der belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht, de controle derzelfde middelen in de eerste afd. van Utrecht aangeduid als controle Utrecht en daar onder ingedeeld de kantoren te Utrecht, IJselstein en Vreeswijk; de kantoren te Wijk-bij-Duurstede en Driebergen ingedeeld onder de controle Amers foort, en het kantoor te Montfoort onder de con trole Breukelenbaron Thoe Schwarzenberg en Hohenlansberg eervol ontslagen als controleur der belastingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Nu niet ten gevolge van het ongun stige weder, maar thans wegens den minder gnn- stigen toestand waarin het Ruïne-plein verkeert ten gevolge van de in de paar laatste dagen ge vallen regen-, hagel- en sneeuwbuien, heeft de inspectie over het bataljon dd. schutterij alhier hedenmiddag geen doorgang gehad. Eenige dagen geleden is in den stal van een groot landbouwer te Uden het miltvuur in zulk een hevigen graad uitgebroken, dat al het vee moest worden afgemaakt. Volgens een bericht uit Goch had men, in weerwil van nauwkeurige nasporingen, nog niet kunnen bepalen hoe de ziekte was ontstaan, maar bestond er vermoeden dat zij was overgebracht door eene partij gezouten runder huiden uit Rotterdam, die eenige dagen in de nabijheid van den stal hadden gelegen. Te Arnhem is bij het station een voer man door zijn paard een oor afgebeten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1