Woensdag 27 ^aart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER (JOURAAT: Voor Leiden per maanden.1.10. Franco per posta ÏAO. Afzonderlijke Nommers0.02. LEIDEM, 36 Maart. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. T. Gevers Deynoot, geb. te 's-Gravenhage, met academisch praefschrift, get.: „Inkwartieringen." „Eind goed al goed", mocht men veilig op de laatste bijeenkomst, voor dezen winter door de commissie voor Volksvoorlezingen gisteravond ge houden, toepassen. Niettegenstaande er hier en daar nogal wat te doen was, was de groote Stadszaal zoowel beneden als boven geheel gevuld. Vonden de gewone bezoekers der Volksvoorlezingen in de benedenzaal hunne plaats, voor de donateurs der Volkszangschool, en verder voor ieder wien dezen avond een kwartje waard was, was de galerij gereserveerd. Tal van genoodigden, waaronder men den burgemeester, den wethouder De Fremery, bestuurders van 't Nut en velen der sprekers die dezen winter hunne talenten ten beste gegeven hadden, opmerkte, namen de voor hen bestemde zitplaatsen in. Was het hoofddoel van dezen avond om, behalve de gebruikelijke récréatie-avond die gewoonlijk aan het eind van het seizoen plaats heeft, den leerlingen der volkszangschool de gelegenheid te geven zich zoowel voor de leden van den gemeen teraad, die allen genoodigd waren, als voor de donateurs te doen hooren, wij gelooven dat dit doel, voornamelijk in verband met de onlangs door den gemeenteraad verleende subsidie, vol komen bereikt is. Het programma was blijkbaar met zorg gekozen en werd onder de leiding van den verdienstelijken directeur den heer De Jong voortreffelijk uitgevoerd; vooral de historie van den kleinen Hans, waarin door twee jeugdige leerlingen de hoofdrollen vervuld werden, oogstte ruimen bijval in. Ook de beide declamatoren de heeren Perdijk en Van Schravendijk, oude bekenden bij het publiek, die tot afwisseling van den zang eenige dichtstukken voordroegen, werden als ge woonlijk met belangstelling en ingenomenheid aan gehoord. Een woord van dank van den voorzitter sloot deze laatste bijeenkomst en, nadat de geheele vergadering staande het bekende vijfde couplet uit het Nederl. volksliedBescherm, o God enz., had aangeheven, ging zij uiteen. Bij gunstig weder zal Donderdag a. s., des namiddags te één uur, op de Ruïne eene wapen schouwing over het bataljon dd. schutterij alhier gehouden worden, dat in groot tenue zal zijn gekleed en gecommandeerd worden door den kapitien W. C. Zuurdeeg. Door den majoor J. Scheltema, commandant der schutterij, zal bij die gelegenheid aan de kapiteins W. L. Van Kaathoven en P. A. Du Buisson de Jonge en aan den tamboer J. Petit het eereteeken tot belooning vau eervollen laugdurigen werkelijken dienst bij de schutterij worden uitgereikt. De arrondissements-reehtbank te 's-Graven hage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, als/"254j1.05 aan M. Menken (aanbod f 2000, rapport des kundigen 7047.50, conclusie O. M. f 2059.96) f 1022.2di aan Erven P. Van der Werf (aanbod f 1000, rapp. desk. f 1803.70, concl. O. M. f 1142.20); f 2453.80 aan E. Veelenturf (aanbod f 1700, rapp. desk. f 6049.20, concl. O. M. f 2481.70) en f 428 aan weduwe N. Spruyt Van Wijk (aanbod f 400, rapp. desk. f 1529, coDtd. O. M. f 329). De te Londen verschijnende „Secular Re- view" bespreekt, naar aanleiding van de jongste theologische geschriften der heeren C. P. Tiele en F. J. Van den Ham, den toestand der godgeleerde faculteit in Nederland. Tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende de jaren 1878, 1879 en 1880 belast zal zijn met het afnemen van het veeartsenijkun- dig examen, is benoemd A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrechttot lid en secretaris, W. C. Schimmel, leeraar bij gemelde school te Utrecht; tot leden: dr. Th. II. Mac Gil- lavry, hoogleeraar aan 's rijks universiteit te Leiden A. J. Janné, districtsveearts te Roermond; E. Overboscb, plaatsvervangend districtsveearts te Goudatot plaatsvervangende ledenF. C. Hek- meyer, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; A. J. De Bruyn, paardenarts der 1ste klasse, majoor, bij het 1ste regiment veldartillerie te Utrecht; L. Swart, districts veearts te Baren- drechtA. J. Moutens, plaatsvervangend districts veearts te Zevenbergen, en M. J. P. H. Thomassen, idem te Maastricht. De heer J. D. Sigal, pred. te Lisse, is bij de Ned. herv. gemeente te Oostzaan beroepen. Bestuurderen van het Nederl. Gymnastiek- verbond en bestuurderen van de Vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland, beiden gevestigd te Amsterdam, hebben zich bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, ten betooge dat het thans bestaande programma tot verkrijging van een akte van bekwaamheid als onderwijzer in de gymnastiek, zoowel voor het lager- als voor het middelbaar onderwijs, vastge steld bij koninklijke besluiten vau 2 Febr. 1864 (Stsbl. n°. S), ~TTA.ug. 1865 (Sfcsbl. n°. 58) en 24 Aug. 1867 (Stsbl. n°. 72), niet meer geheel voldoet aan de eischen,. die men tegenwoordig daaraan stellen mag; waarom zij verzoeken 1°. dat het bestaande programma zoodanig worde gewijzigd, dat het onderzoek zich zal moeten uitstrekken over de bekwaamheid in: a. Nederlandsche taal; b. Beginselen der Duitsche taal; c. Geschiedenis der gymnastiek; d. Beginselen der anatomie; e. der pbysiologie; f. der gezondheidsleer; g. der schei- en natuurkunde; h. der orthopaedie; i. der verbandleerk. der paedagogiekl. practische oefeningen; m. excerceeren; n. zang; o. archi tectuur van inrichtingen voor gymnastieken 2°. aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers zoodanige wijzigingen in te voeren, dat aldaar aan hem, die zich uitsluitend aan de gymnastiek wil wijden, de gelegenheid worde gegeven, zich volledig in de benoodigde vakken te bekwamen. De 9de jaarlijksche openbare uitvoering van genoemd Verbond zal plaats hebben te Haarlem op Zondag 23 Juni e. k., zoo mogelijk op een open terrein in de nabijheid der stad. De leden der deelnemende gymnastiek-vereenigingen zullen in optocht met muziek naar en van het terrein der uitvoering gaan. Ten behoeve van de afdeeling hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus van het gymnasium Willem III te Batavia, wordt verlangd een leeraar in de natuurlijke geschiedenis en warenkennis, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken. Aanmelding uiterlijk tot en met 20 April bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan de inspec teurs van het middelbaar onderwijs (adres dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage) in te dienen request, onder overlegging van de vereischte stukken. Ais adsistenten kunnen aan 's rijks vee artsenijschool veeartsen worden geplaatst, tegen eene jaarlijksche bezoldiging van f 1200, doch voor niet langer dan drie jaren. Zij, die wenschen in aanmerking te komen, behooren zich, met op PRIJS DEB ADVERTENTIES Tu 1—6 regelsXJ l.OS. Iedere regel meerB 0.17*. Groolere letters neer plaatsruimte. gave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts, vóór 1 Mei e. k. schriftelijk te wen den tot den directeur van 's rijks veeartsenijschool. Een geacht en kundig man is door den dood aan zijn nuttigen en veelomvattenden werk kring ontrukt. De heer mr. Jan De Bas Jzn. is gisteren te 's-Hage na een kortstondig lijden op 69-jarigen leeftijd overleden. Sedert 1843 notaris in dat arrondissement, vervulde hij deze betrek king in zeer uitgebreiden kring met groote be kwaamheid en nauwgezetheid. Tijdens zijn nota- riëele loopbaan werd hij menigmaal geroepen om deel uit te maken der provinciale commissie voor het examen van aanstaande notarissen. Het lid maatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict 's-Hage bekleedde hij sedert eenige jaren. Na zijn 30-jarige ambtsver vulling als notaris werd hem de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. Als rechts geleerde stond de heer De Bas evenzeer hoog aangeschreven. De N. R. Crt. verneemt uit Berlijn, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden in het huwelijk zal treden met de dochter van prins Karei van Pruisen. Uit Groningen wordt bij geruchte gemeld, dat de commissaris des Konings in die provincie, graaf Van Heiden Reinestein, voornemens zou zijn eerlang zijn eervol ontslag aan te vragen. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij voor Gemeente krediet is Zaterdag het gunstig verslag der opera- tien over 1877 uitgebracht; tot een bedrag van f 500,000 werd aan verschillende publiekrechte lijke lichamen verstrekt. Het dividend werd door de vergadering vastgesteld op 6'/2 pCt. voor serie A en 4i/j pCt. voor serie B. De heeren J. Fock, mr. E. N. Rahusen en A. C. Wertheim werden als leden van den raad van toezicht herkozen. Van 10 tot 16 Maart kwamen in Zuid-Holland 15 gevallen van longziekte onder het rundvee bij 9 veehouders voor; behalve de zieke werden te Nieuwerkerk a/'d. IJsel en te Zoeterwoude 33 als verdacht afgemaakt. Noord-Holland bleef in die week van de ziekte verschoond. Naar men uit Indië verneemt, zal de spoor weg SoerabaiaPassoeroean op 15 Mei as. voor het publiek verkeer geopend worden. Aan het door de regeering ingediend wets ontwerp tot regeling der opleiding en bevordering van officieren van den generalen staf is nog het volgende ontleend Van de officieren die het brevet van bekwaamheid voor den generalen staf hebben ontvangen worden er jaarlijks, naar aanleiding van een overleg tusschen den chef van den generalen staf en de inspecteurs der wapens, eenigen aan gewezen om gedurende twee jaren bij den chef van den generalen staf werkzaam te zijn. De offi cieren zullen gedurende dien tijd niet. uitsluitend bureel-werkzaamheden verrichten, maar hun zullen verschillende opdrachten worden gegeven, alle ten doel hebbende om hunne wetenschappelijke ont wikkeling en practische bekwaamheid te kunnen beoordeelen. Met het oog op de beoordeehng van hunne practische bruikbaarheid zullen zij nu en dan ook bij de troepen, garnizoen houdende ter plaatse waar de krijgsschool gevestigd is, voorts in kampen of bij manoeuvres optreden. Bij het einde van dezen proeftijd keeren allen naar hun wapen terug. Maar zij, die geschikt worden geacht voor den dienst bij den generalen staf, ontvangen den titel van stafofficier. Deze stafofficieren zijn van de andere officieren door aen distinctief teeken onderscheiden. Uit hen worden

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1