N'. 5554. Zaterdag A°. 1878. 23 fêaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Wnor Leiden per t maanden1.10. -■ franco per post....vï» 1.40. A/zonderljke Hommer*...vx...-.-ï a 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 reftli«Tr. 11tviv..o'v f 1.05. Ieder* regel meern r./.Tr/. w s 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Omit LEIDEN, 33 Maart. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden in de plaats van de hee- ren dr. D. De Loos en dr. H. G. Hagen, die met 1 Juli a. s. moeten aftreden, tot leden van het bestuur gekozen de heereu prof. P. Van Geer en prof. A. Kuenen. Als penningmeester werd de heer P. Van der Velden Erdbrink herkozen. Ver der hadden nog de volgende benoemingen plaats: tot lid der commissie voor de spaarbank, de heer J. Van lleukelom; tot leden der commissievoor de leesbibliotheek, de heeren J. J. Masijk Huyser van Reenen, S. B. Vos en P. Van der Velden Erdbrink; voor de zangscholen, de heeren C. G. Nieuwveen en N. Brouwervoor de bewaarschool, de heeren dr. G. Zaalberg en dr. W. Palmer Van den Broek voor de spaarkas, de heeren G. H. Bertrand en W. Kok; voor de volksbijeenkomsten, de heeren dr. A. W. Kroon Jr., N. Brouwer en E. A. W. Sehudel, en eindelijk tot het nazien der boeken en effecten van de spaarbank, de heeren A. Van Eek en H. C. Juta. Ten slotte werd een voorstel van het bestuur tot benoeming vau eene afzonderlijke commissie voor de volkszangschool aangenomen. Tot commissarissen voor deze nu geheel op zich zelve staande inrichting werden verkozende heeren J. Plemp, C. G. Nieuwveen, P. Driessen, N. Brouwer en J. Godefroy. Onder de vele tijdschriften, welke in de be staande behoeften trachten te voorzien en bij het pu bliek steeds grooten bijval vinden, bekleedt „Eigen haard" eene eerste plaats. Er is misschien geen tijdschrift dat in een betrekkelijk korten tijd zulk een algemeenen opgang heeft gemaakt en zich nog steeds meer en meer uitbreidt. Vele vroegere ondernemingen van dien aard moesten na weinige jaren worden gestaakt Dat dit ook niet met „Eigen haard" het geval is, moet ongetwijfeld daaraan wor den toegeschreven, dat èn bewerking èn uitvoering hoogst verdienstelijk mogen genoemd worden. Het debiet is dan ook tot een voor ons kleine landje bijna ongehoord aantal van ruim 7000 exemplaren gestegen. De fraaie bewerking der houtgravuren, naar oorspronkelijke schilderijen en welgelijkende portretten, vergezeld van levensbeschrijvingen, en het overige letterkundige gedeelte werkten daartoe zeker in niet geringe mate mede. De reeds zoo rijke inhoud is bovendien met den nieuwen jaargang weer vermeerderd geworden. De uitgever, de heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, heeft namelijk zonder prijsverhooging het tijdschrift uitgebreid, waardoor het aan rijke verscheidenheid in vele opzichten heeft gewonnen. Het kan niet anders of de belangstelling en waardeering van de zijde van het publiek zal daardoor des te grooter worden. De onderneming heeft daarop alle aanspraak. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot onteigening ten behoeve van den aanleg van een grintweg onder de gemeente Waddings veen, welke grintweg ter verbinding strekt der Dorrekenskade met den Kerkweg. In de memorie van toelichting wordt o. a. gezegd Daardoor zal eene nieuwe verbinding worden tot stand gebracht van Leiden en omstreken met Gouda, loopende over den Kerkweg en van Waddingsveen, Boskoop, Reeuwijk enz. naar Rotterdam, door den Zuidplaspolder en den polder Prins Alexander. Aan eene tweede verbinding met. Gouda en vooral met het spoorwegstation aldaar bestaat groote behoefte, daar de drukke scheepvaart door de Gouwe dikwijls tot oponthoud bij de brug aan leiding geeft. Bovendien heeft een groot gedeelte van den Zuidplaspolder, aan den ringdijk grenzende, geen voldoend uitpad. Het kanaal langs de riDg- j dijken loopende is, voor het vervoer van land- j bouwproducten, van te kleine afmetingen. Door den ontworpen weg zal dat gedeelte van den polder in verbinding met de Gouwe (den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam) worden ge bracht. De toepassing der onteigeningswet is noodzakelijk ten einde de beschikking over de noodige gronden te erlangen. Tevens is aan dezelfde Kamer door den minister van financiën, den heer Gleichman, overgelegd de jaarlijksche staat, houdende opgave der waarde van de bestanddeelen van het actief van aan het recht van successie of aan het recht van overgang on derworpen nalatenschappen, van welke de memoriën vau aangifte in 1877 zijn ingediend, alsmede van het passief der nalatenschappen. Daaruit blijkt dat het totaal van het actief bedroeg f 69,165,216 en van het passief f 5,628,778. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der wet op het nota risambt is met den minister van justitie in overleg getreden omtrent enkele bij haar gerezen beden kingen tegen de formuleering of redactie van 's ministers denkbeelden in het ontwerp. De minis ter kon niet toegeven aan haar verlangen om ter verkrijging van het getuigschrift bedoeld in art. 15, grondige kennis van het burgerlijk- en handels recht in hun geheelen omvang te eischen. Hij bleef bij zijn gevoelen, dat alleen moest gevergd worden kennis van die gedeelten welke betrekking hebben op het notarisambt. Wel daarentegen kon de minister voldoen aan enkele andere opmerkingen der commissie tot wijziging of aanvulling op ondergeschikte punten. Bij nota van wijziging is de minister daartoe dan ook nu overgegaan. De commissie acht thans het ontwerp rijp voor open bare beraadslaging. In verband met de in Augustus a. s. te houden groote manoeuvres, door de 2de divisie infanterie, in de provincie Noord-Holland, is de te Breda verblijf houdende luitenant ter zee 1ste klasse jhr. C. Six namens den minister van oorlog uitgenoodigd, om met de stafofficieren dier divisie, het vermoedelijke manoeuvreerterrein te verkennen. Hieruit mag dus afgeleid worden, dat dit jaar de landmacht in vereeniging met of wel tegenover de zeemacht zal manoeuvreeren. Mocht dit inder daad in de bedoeling liggen, dan laat het zich aanzien dat deze manoeuvre, met het oog op het geen in oorlogstijd werkelijk kan geschieden, hoogst belangrijk en bijzonder leerrijk zal zijn. Tot voorzitter der commissie, te wier over staan het eerlang plaats hebbend examen ter ver krijging van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande en bij dat in Nederlandsch Indië. voor onderofficieren zal worden afgenomen, is benoemd de kolonel P. M. Netscher, inspecteur van het militair onderwijs. Leden dier commissie zijn de luitenant-kolonel jhr. L. ridder Van Rap- pard, van het 3de regiment huzaren, de majoors H. E. J. Heymans en C. W. T. Vou Jeetze, van het regiment grenadiers en jagers, alsmede de majoor A. J. E. Egter, van het 3de regiment vesting-artillerie; secretaris is de kapitein jhr. F. Van Spengler, adjudant van den inspecteur der infanterie. Aan die commissie is toegevoegd, voor zooveel betreft het afnemen van het examen der onderofficieren tot het verkrijgen van den rang van 2den luitenant bij het Nederlandsch-Indisch leger, de kapitein L. W. J. J. Ramaer, van de infanterie van het Nederlandsch-Indisch leger, thans met verlof hier te lande. De officier van gezondheid 2de kl. Schouten, van het derde regiment huzaren, te 's-Hage in garnizoen, heeft met goed gevolg het examen afge legd voor den rang van officier van gezondheid lste klasse. Mr. E. H. Van Persijn, burgemeester van Amersfoort, heeft zijn ontslag als lid van den ge meenteraad genomen, omdat hij het lidmaatschap van den raad met het burgemeesterschap onver- eenigbaar acht. Den 6den April a. s. zal te Utrecht eene vergadering gehouden worden van de hoofdcom missie voor de viering der Unie van Utrecht. De vergadering zal worden gepresideerd door Z. K. H. prins Hendrik, die eerevoorzitter van deze commissie is. De commissaris des Konings in Utrecht zal bij die gelegenheid aan de hoofd commissie een déjeuner en een diner aanbieden. De algemeene vergadering der Vereeniging voor de statistiek in Nederland zal worden ge houden te Utrecht den 27sten April a. s. Door den raad der gemeente Oud-Beierland is besloten, in de maand April vrije voorjaars beestenmarkten le houden. Men vertrouwt, dat deze niet minder zullen slagen dan die, welke er in het najaar worden gehouden. Door de Rijnspoorwegmaatschappij is aan de gemeente Amsterdam aanvrage gedaan om de concessie en de exploitatie van de spoorweglijn, langs den Westerdoksdijk te leggen ter verbinding van de steigers en alle inrichtingen voor den handel en de scheepvaart aldaar met het Centraalstation. Tot adjunct-commies bij het departement van financiën is benoemd mr. J. J. Gockinga, advo caat te 's-Qravenhage. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben heden onderzocht de wetsontwerpen: 1°. Geldlee- niDg ten laste van den Staat; en 2°. recht van successie en van overgang bij overlijden in de rechte linie. Het onderzoek nopens de onderwijswet is afgeloopen. De volgende week zullen de werk zaamheden in de afdeelingen worden voortgezet over de overige wetsvoordrachten. De hypothecaire boekhouding zal volgens het ingediende wetsontwerp eeuige verandering ondergaan en zich tot het strikt noodige bepalen. De termijn voor de vernieuwing der inschrijvingen is op twee jaren gesteld. Er is ten einde de ver nieuwing zoo min kostbaar mogelijk te maken, noch recht van hypotheek verschuldigd, noch recht van zegel, maar alleen en uitsluitend eene ver goeding aan den hypotheekbewaarder, bepaald op de helft van het gewone salaris. Het stelsel der toe kenning van een premie op het doen der aanvrage tot vernieuwing in het eerste jaar wordt verlaten. De te boek staande inschrijvingen zullen worden vernieuwd, en de verantwoordelijkheid der hypo theekbewaarders verlicht. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is 20 Maart van Penang vertrokken; de „Maas" is dien dag te Nieuw-York aangekomende „Drente", van Java naar Rotterdam, passeerde gistervoormiddag Dover; de „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, arri veerde te Suez en vertrok van daar 21 Maart. Z. M. heeft J. C. "Vethake, te Arnhem, met ingang van 1 April benoemd tot schoolopziener in het lste schooldistrict van GelderlandK. Bes, tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond, met ingang van 1 April tot leeraar aan die school benoemd; de 2de luitenants K. T. Engelbert van Bevervoorde en W. J. Van Uye, van het lste, en de 2de luitenant J. Zijlstra, van het 3de regiment infanterie, voor den tijd van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1