Vrijdag A'. 1878. 22 blaart. N°. 5553. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering j, van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BEE. ICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: ■Voor Leiden per 8 maandenL10. 1 franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1S regels ...V1.05. Iedere regel meer.»i...wï..v a 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 14den Februari 1878, i9 vastgesteld de volgende VERORDENING, waarlij gewijzigd wordt de Verordening houdende regeling van het getal en de jaarwedden der leeraren aan. de gemeente-instellingen voor hooger en middellaar onderwijs te Leiden, vastgesteld den 2isten Februari 1876, (Gemeenteblad N°. 2). De RAAD der gemeente Leiden, Gelet op art. 24 der Wet van den 2den Mei 1863 Staats blad N°. 5'1)houdende regeling van het middelbaar onderwijs; Hteft besloten: Aan de Verordening van den 24sten Februari 1876 (Gemeen teblad N°. 2), houdende regeling van het getal en de jaar wedden der leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbo ir onderwijs wordt een nieuw artikel toegevoegd, in te lasschen tusschen de artt. 2 en 3, en wel van dezen inhoud: „De Gemeenteraad behoudt zich de bevoegdheid voor, om in buitengewone gevallen de jaarwedden, in art. i vermeld, te verhoogen en de in art. 2 bedoelde periodieke verhoogingen ook toe te kennen vóór dat de vier- of achtjarige diensttijd is volbracht". Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne open bare vergadering van den 14den Februari 1878. De Burgemeester, V. jj. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijndo dit besluit, voor zooveel de Hoogere Burgerschool be treft, goedgekeurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, hij zij ie beschikking van den 27sten Februari 1878, n®. 17, afdeeling Onderwijs. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20sten Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Maart. Gedurende de tweede helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden J. Yan Leeuwen, J. M. Yink, Haase, mej. G. Logtsberg, Amsterdam; J. Yan den Bosch, Aljeb; mej. Boddinga, Culemborg; G. Osinga, Gorredijk; S. Kirschner, Frankfort a. M.K. Yoogt, Migh, 's-Gravenhagewed. Groenedijk, HillegomA. De Yeer, Leidenwed. Wemmeslager, P. Schrick, Rotterdam; mej. Vossers-Honstra, Zutfen; S. De Jong, niet vermeld. Briefkaart: Reemers, Amsterdam. Blijkens achterstaande advertentie zal bet laatste gewone concert van de Maatschappij voor Toonkunst morgenavond in de Stadszaal plaats hebben. Wij vertrouwen dat dit concert door een talrijk publiek zal worden bezocht, zoowel met het oog op de medewerking van mej. Kuhlmann uit Keulen, die door haren voortreft'elijken zang op het tweede concert van 28 December jl. een zoo gunstigen indruk heeft achtergelaten, als omdat bo vendien het programma een groot kunstgenot belooft op te leveren. De „Suite" voor orkest van Saint Saëns, door een der leden aan de Maatschappij ten geschenke gegeven, zal voor de eerste maal hier ter stede worden uitgevoerd. Van dit werk wordt in onderscheidene bladen met veel lof mel ding gemaakt. Als adsistenten kunnen aan 's rijks veeart senijschool veeartsen geplaatst worden tegen eene jaarlijksche bezoldiging van f 1200, doch voor niet langer dan drie jaar. Zij die ter benoeming in aanmerking wenschen te komen, behooren zich met opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts, vóór 1 Mei e. k. schriftelijk te wenden tot den directeur van genoemde school. A au de algemeen gezochte „Gedichten van den Schoolmeester" is een volksuitgaaf verschenen tegen den hoogst geringen prijs van 75 cents. Zij vallen thans met recht onder ieders bereik. Door het gemeentebestuur van Utrecht is een subsidie gevraagd in de door de wet op het hooger onderwijs belangrijk vermeerderende kosten der Latijnsche school. Onderscheidene gemeente besturen hebben dergelijke aanvragen tot de regee ring gericht. Met het oog op het plan tot her ziening van het leerplan der gymnasia heeft de regeering het intusschen niet raadzaam geacht, eene bepaalde toezegging te doen omtrent even tueel te verleenen subsidiën, waarvan het bedrag ook alleen kon bepaald worden wanneer, met het leerplan tot grondslag, de kosten van een gymna sium of progymnasium te ramen waren. Omtrent het toekennen van subsidie werd dus nog geene bepaalde beslissing genomen. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht hqeft het diploma als arts uitgereikt aan den heer Th. C. Hoeben, med. doctorandus. Tot adsistent. aan het physiologisch labora torium te Groningen is benoemd de heer J. Blee- ker, phil. candidaat. Gisteren werd namens een 800-tal onder wijzers en onderwijzeressen in de provincie Gel derland aan dr. J. H. Kroon, inspecteur van het lager onderwijs, bij diens 50-jarig jubilé, aangeboden een zilveren presenteerblad met dito trommels en een stoel bij de vroeger hem aangeboden schrijftafel. In een bij het geschenk gevoegd prachtalbum zijn de namen der deelnemers vermeld. Ook een ne gentiental oud-leerlingen gaven hem een bewijs van waardeering. O Tot directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool te Enkhuizeu is benoemd de heer W. P. Van Vlissingen, leeraar aan die school; tot leeraar in de oude. talen, geschiedenis en Ned. letterkunde de heer J. H. Slothouber, doctorandus in de letteren, te Randwijk, en tot leeraar in de aardrijkskunde, geschiedenis en Ned. taal de heer F. II.. Zeegers, van Gouda. De heeren Van Asch van Wijck, Mackay, Van Wassenaer van Catwijck, Van den Berch van Heemstede, Teding van Berkhout, Saaymans Vader, Bichon en De Jonge, leden der Tweede Kamer, hebben tegen de voorgestelde wijziging der wet op het lager onderwijs in een gemeenschappelijke nota hun protest ingediend. Het uitvoerige stuk komt in „De Standaard" voor. Zij beweren daarin, dat het door de regeering ingenomen standpunt ten eenenmale ongrondwettig is, en dat de Staat in plaats van waarachtig neutraal te blijven tegenover elke richting, enkel door de vrees voor de zoo genaamde orthodoxie gedreven wordt, en alzoo in naam der neutraliteit, het volksonderwijs aan gansch niet neutrale invloeden prijs geeft. Binnenkort zal te Arnhem de Remonstrant- sche gemeente gesticht worden met dr. L. H. Slotemaker als haar predikant. Dezer dagen zal hij zijn predikambt in de Ned. hervormde ge meente nederleggen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft be sloten tot het aanstellen van twee ambtenaren ter secretarie, onder den titel van commies-redac teur, op eene jaarwedde van f 1200 a f 1600. Door den keizer van Duitschland is jhr. N. A. Holmberg de Beckfeldt, kamerheer van Z. K. H. prins Hendrik, benoemd tot commandeur der orde van den Rooden Adelaar, en jhr. Röell, adjudant van Z. K. H., tot commandeur der orde van de Kroon. Bij de te Slied recht plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de provinciale staten van Z.-II. zijn uitgebracht 558 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen den heer Murk Leis, die 248, en den heer Van Tienhoven, die 112 stemmen bekwam. De heer Geluk verkreeg er 95, In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn ingekomen de ge loofsbrieven van den heer Diepen, tot lid gekozen in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen. Zijn in handen gesteld van eene Commissie, bestaande uit de heeren Gevers Deynoot, De Bruyn Kops en Van der Schrieck, die zich met het onderzoek zal bezig houden. Ook zijn in hare handen gesteld twee adressen van kiezers uit dat hoofdkiesdistrict, houdende bezwaren over informaliteiten zoowel bij de eerste stemming als bij de herstemming bij deze ver kiezing begaan. Voorts zijn ingekomen twee ont werpen, die naar de afdeelingen zijn verzonden, als 1°. tot onteigening voor een aan te leggen grintweg naar Waddings veen, en 2°. tot vernieu wing van de bestaande hyppotecaire inschrijvingen. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is 18 Maart te Southampton aan gekomen. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is terbeschik king der justitie gesteld de postbode van Leiden op Katwijk aan Zee, genaamd A. E. H., die zich heeft schuldig gemaakt aan misbruik van ver trouwen tegen particulieren, voor wie hij wissels moest inkasseeren, en daarvan gelden verduisterd heeft. De smidsbaas v. d. Br., aan de nieuwe, gemeentegasfabriek te 's-Hage werkzaam, begaf zich eergisteravond, ua zijn dagtaak te hebben volbracht, huiswaarts. Aan de Loosduinsche brug zakte de man plotseling ineen; men nam hem op om hem spoedig naar zijn woning in de Bleekers- laan te rijden, doch vóórdat hij daar aankwam, had hij reeds den geest gegeven. In de laatste dagen hadden teUtrecht weer nu en dan vechtpartijen plaats tusschen de manschappen van het bataljon mineurs en sap- peurs en die van het regiment veldartillerie, welke somtijds met lichte verwondingen gepaard gingen. Ter beteugeling daarvan is 's avonds op last van den plaatselijken commandant eene patrouille ge organiseerd onder bevel van een kapitein. De Bo- terstraat is het brandpunt dier ongeregeldheden. De erfgenamen van den heer R. Van Veerssen, wiens lijk blijkbaar ten gevolge van een gewelddadigen moord gelijk reeds gemeld werd ach ter zijne woning te Nijmegen gevonden is, hebben thans eene premie van f 1000 uitgeloofd voor dengene, die zoodanige inlichtingen weet te geven, dat daarvan de aanhouding van den moordenaar of de moordenaars het gevolg is. Aan den moedermoorder Louchardis Maandag te Evreux het doodvonnis voltrokken. Hij beweerde tot het laatste toe onschuldig te zijn en dat hij niet alleen op de getuigenis van zijn hond (die het lijk zijner moeder ontdekte) kon veroordeeld worden. Hij betrad blootvoets en met een zwarten sluier om het hoofd het schavot. Meer dan 3000 nieuwsgierigen woonden de terecht stelling bij. Het volgende telegram werd te Lon den aan het bureel van de „New-York Herald" uit Nieuw-York ontvangen Omstreeks den 23sten Maart zal vermoedelijk stormweder heerschen uit het Z.-O. tothetN.-W., vergezeld van zwaren regen, misschien sneeuw. Een lage barometerstand met regen en noordelijken wind zal omstreeks den 25sten plaats vinden op de Atlantische kusten van Europa, vergezeld van slecht weder benoorden 30° N. br.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1