buitenland. gehad, maar een nader onderzoek schijnt het ver moeden bevestigd te hebben, dat de vrouw door arsenicum vergiftigd is. Vrijdag-ochtend is ge noemde R. door twee politie-agenten in arrest genomen en naar Leeuwarden overgebracht. De Naald van Cleopatra is nog steeds in hare omhulling drijvende in de Theems. Een roeitochtje naar boord om iets van de Naald te zien, behoort tot de uitspanningen van den dag. Zij komt op het Thames-Embankment te staan, aan de waterzijde, tusschen Charingcross en de Waterloo-brug. Zij staat daar voorzeker niemand in den weg en het besluit om haar daar te plaatsen is schier eenstemmig genomen. Men was blijkbaar met de onbevallige figuur verlegen, gelijk eene huismoeder, wanneer vader op eene veiling een onnoodig meubelstuk heeft aangekocht, dat moeder wel gaarne maar dadelijk op zolder zou plaatsen, terwijl zij de kosten betreurt, waarvoor zij immers een meer voldoening schenkend ornamentje in de zijkamer zou gekocht hebben. Zekere L., metselaar te Boulogne, die in staat van dronkenschap op straat „Leve de keizer!" riep, is tot zes dagen gevangenis en 16 fr. boete veroordeeld. De beeldhouwer Clesinger had een standbeeld van de republiek aangeboden, om op het Trocadero te worden geplaatst. De Fransche regeering wilde het aanbod aannemen, mits de gemeenteraad van Parijs de helft van de kosten der oprichting droeg. Daar echter de tijd om eene prijsvraag uit te schrijven te kort is, zal men misschien het standbeeld door Soitoux vervaardigd op het Trocadero plaatsen, dat in 1848 met de gouden medaille werd bekroond. Te Berlijn is een fabrikant van sui kergoed tot een geldboete van 100 mark veroor deeld wegens het verkoopen van vervalschte choco lade. Nauwelijks had prins Frederik Karei de uitspraak van den rechter vernomen, of hij ont- zeide den fabrikant het recht om langer den titel van hofleverancier te voeren, en moest het wapen, dat voor de fabriek van Schulz prijkte, onmiddellijk worden verwijderd. Een boer in het departement Haute- Garonne had een koe gekocht voor 500 franken. De kooper hield de koe bij den halster en legde op een tafel 20 stukken van twintig en een bank biljet van 100 franken neer. De koe nam het bankbiljet in den bek en slikte het in. Nu be weerde de kooper dat hij betaald had, de ander dat hij het geld niet had ontvangen. De zaak is voor den vrederechter gebracht. In hetnijverheidspaleisopdeChamps Elysées, zoo meldt men, ziju juweelen en diamanten ter waarde van tusschen de 25 en 30 millioen fr. aangekomen, deels der prinses van Wales, deels der Indische schatkamer toebehoorende. Zij zijn voorloopig in de groote voorzaal aan den Seine-kaut geplaatst onder het toezicht van den bewaker der Engelsche afdeeling, wien acht politie dienaren ter zijde ziju gesteld. Des nachts wordt deze macht verdubbeld. Op dit oogenblik moeten te Lyon ongeveer zes duizend personen ziek liggen aan de mazelen. De Engelsche geestelijke, die op den rechterlijken ambtenaar, den titel voerende van „master of the rolls", een pistoolschot gelost had, is wegens krankzinnigheid vrijgesproken. Victor Hugo verhaalt in het tweede deel zijner „Histoire d'un Crime", dat den 3den December 1851, 's daags na den staatsgreep, een prijs op zijn hoofd werd gesteld. Pietri, later prefect van politie, bood ten huize van Abatucci, een Corsicaanschen bravo, Jacques Francois Criselli genaamd, die in geheimen en persoonlijken dienst van den prins-president, was, 25,000 fr. aan, indien hij zich van Victor Hugo, dood of levend, meester maakte. Pietri, die wist wat hij deed, had in Criselli zijn juisten man gekozen. Een paar jaren later ontving Criselli van den prefect van politie last zekeren Kelch, die verdacht werd tegen den keizer samen te spannen, uit den weg te ruimen, en de bravo bracht, even stout als handig, dien last ten uitvoer in de Rue de Tracy. Daar het den 3den December bekend was, waar Victor Hugo zich schuil hield, is 't waarschijnlijk dat, Criselli hem daar opgezocht zou hebben, om hem een kogel door het hoofd te jagen, indien dr. Conneau (lijfarts van den prins-president), die met afschuw gehoord had wat er gebeuren zou, niet naar Alexander Dumas ware gesneld en dezen op het hart gedrukt had Victor Hugo te waarschuwen. 11 echtzalien. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren eene belangrijke uitspraak gedaan in de zaak van den heer II. Muller te Rotterdam tegen kapt. Oort en de stoomvaart-maatschappij „Nederland". Het Hof heeft het vonnis der rechtbank van Rot terdam vernietigd en kapt. Oort toegelaten om door getuigen te bewijzen, dat de brand, in het stoomschip „Willem III" ontstaan, hem ontoere kenbaar is. Het getuigenverhoor is bepaald op 9 September a. s. Deze termijn is op geen vroegeren dag gesteld, met het oog op de mogelijkheid, dat' schepelingen, thans afwezig, als getuigen voor het Hof zullen moeten verschijnen. Pra nkrij k. Volgens de „Observateur" van Toulouse zullen in den omtrek van Maubeuge vier forten worden gebouwd. Eveneens zullen bij Quesnoy en Lan- drecies forten komen. Te Fougères is Rebau, een republikein, ge kozen. T3ïiitselilantl. De „Nordd. Zeitung" zegt, dat het congres vermoedelijk den 2den April te Berlijn zal bijeen komen. Groot-Britannië. De minister Northcote verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat in de bestaande omstandigheden de regeering zich verplicht achtte de vloot in de nabijheid van Konstantinopel te laten blijven. Bij de conservatieven vond deze verklaring bijval. Voorts verklaarde hij dat Rusland niet geweigerd had Griekenland op de conferentie toe te laten, maar de quaestie had opgeworpen, op welken voet Griekenland toegelaten kon worden. Husland. Officieus wordt uit Petersburg gemeld: De be zetting van Bulgarije wordt in Engelsche en Oostenriiksche bladen behandeld als eene aangele genheid, welke met wat minder eerzucht van den kant van Rusland, op het congres tot een minder moeilijk vraagstuk zou kunnen gemaakt worden. Tegenover deze beschouwing wordt hier in goed onderrichte kringen gewezen op den toestand in Bulgarije. De toestand is zóó hachelijk, dat eene ontruiming door de Russen slechts een bloedigen chaos ten gevolge zou hebben. Voor Rusland is de bezetting geen voordeel, maar een last; doch er zijn lasten, waarvan eene mogendheid zich moeilijk, en slechts op gepaste wijze, kan ontslaan. Turkije. De Kölnische Zeitung verneemt nog eenige belangrijke bijzonderheden van haren berichtgever te Pera, die onlangs een uittreksel van alle 29 artikelen der vredespreliminairen gegeven heeft. Omtrent de verhouding tusschen de Porte en Mon tenegro zegt het tractaat, na vermelding van de punten, waarover beiden zullen moeten trachten het eens te worden „Geschillen tusschen de Porte en Montenegro zullen voortaan door een Russisch- Oostenrijksch scheidsgerecht worden beslecht." Zeer belangrijk is de volgende bepaling van art. 11 „De terugkeer der Muzelmannen naar Bulgarije zal zoo spoedig mogelijk geregeld worden. In elk geval hebben de Muzelmannen, die in Bulgarije wonen, het recht om vaste goederen te bezitten; ook kunneu zij tot leden van de vertegenwoordi gende vergaderingen gekozen worden. De vaste goederen der moskeeën en kloosters mogen niet vervreemd worden: zij worden als vroeger beheerd. Uitgezonderd worden alleen de landerijen, die „mirieh" heeten en staatseigendom zijnzij gaan in het bezit der plaatselijke regeering over." Art. 21 geeft aan Russische onderdanen het recht om zich in Turkije te vestigen waar het hun goeddunkt. Art. 24, dat over de zeeëngten handelt, luidt als volgt: „De bepalingen betreffende den Bosporus en de Dardauelleu blijven van kracht. Koopvaar dijschepen hebben zoowel in tijd van vrede als van oorlog volkomen vrijheid van doorvaart. Eene blokkade in strijd met de bepalingen van het Parijsche tractaat mag niet worden afgekondigd." De Porte zendt hare vrijgekomen troepen voornamelijk naar Bosnië en naar Thessalië. De Sultan moet wanhopig zijn over de vorderingen, die de opstand in Thessalië en Epirus maakt, wellicht niet ten onrechte vreezende, dat dit het begin kan zijn van eene beweging, die hem ook deze provinciën zou doen verliezen. In Bosnië zijn de Turksche troepen mede hoog noodig, want bij het minste herleven van den opstand in Bosnië of de Herzegowina zou Oostenrijk-Hongarije die provinciën moeten bezetten, indien er geen vol doende Turksche krijgsmacht voor de handhaving der orde aanwezig was. Tot overmaat van ramp voor de Porte begint nu ook in Syrië eene op roerige beweging. Men zegt dat men daar den onderkoning van Egypte tot Khalif wil uitroepen. De heer Poliakoff, ondernemer voor den aanleg van spoorwegen in Bulgarije, heeft naar men zegt, bevel ontvangen om den arbeid met kracht voort te zetten, vooral wat de lijn tusschen Jamboli en Burgas betreft. Men verzekert, dat 50,000 Turken in Bosnië worden bijeengetrokken. Egypte. De „Neue Freie Presse" meldt, dat de khedive binnenkort een huwelijk zal sluiten met een doch ter van Khalif Sherif pacha, een zijner verwanten, met wien hij tot dusver niet op goeden voet ver keerde. Te Cairo geraakte de khedive met de dame, die zich daar bevond om eenige geldelijke aange legenheden te regelen, in kennis. Telegraiiinien. ATHENE, 18 Maart. Hobart-pacha is met drie gepantserde schepen en vier fregatten te Volo aangekomen. LONDEN, 19 Maart. Aan de „Daily Tele graph" wordt van geloofwaardige zijde uit Pera vau den 18den gemeld, dat Engeland nadrukkelijk te Petersburg geprotesteerd heeft tegen het voor uitdringen der Russen naar de Dardanellen en den Bosporus. PETERSBURG, 19 Maart. Er is bevel ge geven tot de vorming van twintig nieuwe divisiën, gezamelijk van 260,000 man. Ook 200,000 man der milite zullen opgeroepen worden. Deze maat regelen strekken, om de havens van de Oostzee in staat van verdediging te brengen en vinden een goed onthaal bij het publiek. Gisteren te 1 uur begaf Reouf-pacha zich met ziju gevolg in galarijtuigen naar het winterpaleis, en werd door den keizer ontvangen. Reouf-pacha, die steeds in gunst bij het Russische hof stond, wordt hier zeer minzaam ontvangen. Alle lijdenden aan Jicht en Rheumatiek, mogen ze ook alle denkbare kuren vergeefs toegepast hebben, eR de hoop, ooit hunue volle gezondheid weder te verkrijgen, al geheel hebben opgegeven, belmoren, nadat zij reeds zooveel be proefd hebben, zich ook eens tot den heer L. G. Moessinger te Frankfort a/Main te wenden. Door zijne geneesmethode werden alleen in de laatste maanden vele honderden geheel van hun lijden bevrijd, en de heer Moessinger laat iedereen vrij, voor aanwending der kuur, welke geene groote pecuniaire offers vordert, zich om trent hare gevolgen te informeeren, waartoe hij dan de adressen van een groot aantal genezen personen uit alle standen bereidwillig te uwer be schikking stelt. De methode bewijst een door en door Tationeele te zijn, en is met de zoo dikwijls aangeprezen kwakzalverijen niet te vergelijken. De heer Moessinger, die ook in 't Hollaudsch corres pondeert, verlangt alleen van de kranken een korte beschrijving van dc ziekte, en den graad er van, zonder de vroeger aangewende kuren, medi cijnen en kwakzalverijen te willen weten, en geeft den patiënten dan zijne gepaste voorschriften. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. raorg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8u. 12u. 4 u. 5 u 8 u. 10 u. Maand. 44° 41° 44c Dinsdag 45° 45° 48c 45° Wind: Dinsdag-middag 4 u. N.-W.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2