leeud ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1357 's jaars; bij den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot apotheker van de 3de klasse, den stu dent voor genoemden dienst H. J. De Grient Dreux. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen zijn te Katwijk aan Zee twee lijken aangespoeld, het eene van een welge kleed man, het andere van een matroos. Bij het eerste werd een gouden ring aan de rechterhand, benevens een gouden horloge en f 400 aan gelds waarde gevonden. De heer K., in hetNoordeinde te 's-Gra- venhage, ontving eenige dagen geleden een tamme eend uit Hengeloo. Den volgenden ochtend was de vogel verdwenen, doch wie beschrijft zijne verwondering, toen hij uit Hengeloo de tijding ontving dat de eend aldaar bij haar ouden meester was aangekomen. Zij had alzoo een afstand van 48 uren afgelegd. Dinsdag-ochtend omstreeks tien uren, zoo wordt uit Abbenbroek gemeld, brak in onzen polder brand uit in de boerenwoning van G. Zevenbergen. De brand werd aangewakkerd door den hevigen wind, zoodat woning en schuur weldra in lichterlaaie stonden, aan blusschen niet te denken viel en er slechts weinig kon worden ge red. Een zestal koeien, twee paarden en een var ken kwamen in de vlammen om. Men had nog juist tijd gehad om het vee los te maken, maar het mocht niet gelukken het uit het brandend perceel te verwijderen. De oorzaak is niet met "èekerheid op te geven. De waarde der liefde en het daaruit voortspruitend echtelijk geluk tot cijfers te her leiden is een vraagstuk, waarvoor geen oplossing schijnt te bestaan. Toch moet die er zijn, zegt de Arnh. Ct., blijkens een vonnis dezer dagen door een Engelsche rechtbank gewezen. Eene dame had hare liefde vóór het huwelijk teruggenomen en dus hare belofte om te huwen geschonden. Na het huwelijk is dat terugnemen van zijne liefde eene daad, die stralfeloos kan worden gepleegd. Er zou dan ook geen geld genoeg in de wereld zijn om alle schadevergoedingen te betalen, voor de liefde die na den echt verloren gaat. Het voor werp der vroegere liefde van de dame diende eene klacht in bij het gerechtshof, èn dit veroor deelde haar tot eene vergoeding van f 12000. Nu is het zeker dat menigeen vóór het huwelijk de liefde zijner beminde veel hooger schat dan f 12000, maar even waar is het dat na het huwelijk die waarde ontzaglijk verminderen kan, en zelfs negatief kan worden. Bij zulk een wis selvallige waarde is het onbegrijpelijk, dat onpar tijdige derden het echtelijk geluk toch nog op 12000 durven ramen. Veeleer zou hij, die de vrouw niet behoeft te trouwen, welke hem niet bemint, zelf dat bedrag moeten afstaan. De „Indópendantdes Pyrénées-Orien- tales" verhaalt, dat in het gewest, waarnaar zij zich noemt, eene bende Spanjaarden, die beweren voor eene politieke zaak te reizen, met ongemeene stoutheid struikrooverij plegen. Zoo hebben deze lieden een bankier te Bourasa, bij het verlaten van een bal, op honderd meters afstand van Eigueras opgelicht, 100,000 fr. eischende tot los prijs. Met de helft stelden zij zich tevreden ten aanzien van den ontvanger José Vilar, te Elassa, eveneens door hen opgelicht. Intusschen is iemand, die den brief, waarin de losprijs van laatstgenoemde geëischt werd, naar zijne familie overbracht, door de Eransche politie gevat en te Céret ge vangengezet. Een paar dagen geleden staken 21 werklieden met een boot de 111 te Straatsburg over, om zich naar hun werk te begeven. De be stuurder der boot was een weinig dronken hij roeide zoo onvoorzichtig, dat het vaartuig naar de eene zijde overhelde en dreigde te kantelen. Op dit oogenblik wilden de verschrikte werklieden allen te gelijk uit de boot springen. Deze bewe ging deed haar omslaan en de 21 ongelukkigen vielen in het water. Slechts 16 werden gered, de vijf anderen verdronken. Men zegt dat er sprake van is, den prijs van retourkaarten uit geheel België naar Parijs, gedurende de tentoonstelling, te vermin deren met twintig franken, met het recht veertien dagen te Parijs te blijven. Te Tjallebird, nabij Heerenveen, is Maandag-nacht een gemeente-veldwachter door een pistoolschot getroffen. Er heeft een gerechtelijk onderzoek plaats gehad. Eergisteren heeft Paul deCassagnac weder eens geduelleerd. De tegenpartij was de afgevaar digde Andrieux, kamerlid voor het departement der Rhone, die zich door hem beleedigd achtte wegens een artikel der „Pays". Op dertig passen werd van weerszijden een kogel gewisseld, zonder iemand te treffen. Te Ste.- Marie de Leignoux (Landes) heeft de heer R. door onhandigheid met een geweer een zijner kinderen gedood en het andere zwaar gekwetst. De Spaanse lie studenten hebben Maandag Versailles bezocht en zich aan de marine laten voorstellen, die hen in hartelijke taal welkom heette. De studenten speelden daarop verschillende stukjes, brachten een bezoek aan den prefect, be zichtigden het museum en het park en maakten hun opwachting bij de hertogin De Rivas, die hun elk een fraaien ruiker aanbood. Des avonds keerden de studenten naar Parijs terug en begaven zij zich naar Victor Hugo. Ze zijn thans weder naar hun vaderland vertrokken. De werkstaking te Montceau-les- Mines kan als geëindigd beschouwd worden. Bijna al de werklieden hebben het werk hervat en slechts een 50-tal houdt nog vol. Een philanthroop heeft aan deBelgi- sche regeeriug een half millioen fr. aangeboden, om de reuten daarvan te gebruiken tot het geven van onderwijs aan de kinderen der slachtoffers van spoorwegongelukken. Dezer dagen vond men op de goederen van den huize Ileringhaveu onder Tubbergen bij liet omhakken van eenige hoornen even beneden den begaanbaren grond een aarden pot of urn, die bij onderzoek bleek beenderen van menschen te bevatten, waarvan enkele, zooals hoofdschedel en dijstukken, nog gaaf waren, doch de andere bij aanraking meest alle tot stof vervielen. Men vermoedt dat ze afkomstig zouden zijn van volks stammen die voor Christus'geboorte in die streken hebben gewoond. De urn, waarvan het deksel door het stooten met de spade gebroken was, bevatte geene bijzondere kenmerken dan alleen aan de eene zijde, waarop in een ronden cirkel eenige indrukken met de vingers schenen te zijn gemaakt. Omtrent de verwonding van kolonel Van der Ileyden schrijft de Sam. Crt.„Bij het optrekken tegen de sterkte werd het tweede bataljon door een overstelpend vuur van den vijand ont vangen. De chef der expeditie, kolonel Van der Heyden, had aan majoor Van Dompseler, chef van het tweede bataljon, nagenoeg geheel uit Afrikanen bestaande, last gegeven om te stormen. De majoor zelf, zijn adjudant Keilerman en vele minderen werden (naar wij meenen reeds bij dezen eersten aanval, doch dat doet tot de zaak in quaestie niet af) gewond. De Afrikanen deinsden af en waren met geen zachtheid of geweld tot een tweeden aanval te bewegen, zelfs niet toen de officieren er met het plat van de sabel op in ranselden. Op dit kritieke oogenblik, dus vóór zijne verwonding, rent kolonel Van der Heyden tot voor het front, sommeert zijne soldaten hem te volgen en vliegt alleen op den vijand in. Bliksemend was de uit werking van deze stoutmoedige daad. „Daar is Kareltje!" klonk het geschreeuw, dat daverend uit de gelederen opsteeg, en in minder dan een oogenblik stormde het geheele tweede bataljon den vereerden aanvoerder achterna. Bijna terzelfdertijd ontving kolonel Van der Heyden een kogel in het rechteroog, die bij het neusbeen weder uit kwam. Niet onmiddellijk trok hij zich terug uit den strijd. Maar na eenige oogenblikken, door bloedverlies en verblinding buiten staat langer zijn paard te besturen, steeg hij af, en gaf het com mando over aan den overste Meyer, chef van den staf. Met groote dapperheid voerde deze verder de bestorming aan. Kolonel Van der Heyden liet intusschen zijne wonde met een zakdoek verbinden, en steeg zoodra mogelijk weer te paard. Of de kolonel daarna de troepen, nog gedurende den strijd, weer bereikte, moeten wij in 't midden laten. Hoogst waarschijnlijk zal het gevecht in ieder geval reeds op zijn einde zijn geloopen. daar ieder deskundige kan getuigen, hoe snel een der gelijke aanval, wanneer hij gelukt, steeds is afge- loopen. Atjehneezen gaan ten slotte immer op de vlucht, indien zij bemerken dat de onzen, met verachting van hun vuur, vooruitdringen. Hoog stens in een half uur, ja soms in een kwartier tijds, is de uitslag van zulk een stormaanval beslist." KOLONIËN. BATAVIA, 8 Eebruari. Naar aanleiding van ingekomen berichten, dat aan de Zuidkust van Tanah-Laut zeeroovers aan wezig waren, maakten op 23 en 24 Januari drie stoomschepen jacht op hen, terwijl van de landzijde eene troepenmacht derwaarts gezonden werd. Zon der eenige ontmoeting gehad te hebben, keerde de „Salak" terug. De „Ternate" gaat de Arend eilanden visiteeren; met hetzelfde doel houdt zich de „Oenarang" bij de eilanden bezuiden Poeloe- Laut op. De gouverneur van Celebes is gewaar schuwd. Volgens gerucht zonden 60 personen in handen dier zeeroovers gevallen zijn. Van Samarang meldt men, dat den 26sten Januari, des middags te 5 uren, 3 personen, die belast waren met een transport van 3000 zilver geld van het land Ngarianak (Kendal), door eene bende roovers zijn aangevallen, die, na den man door van het transport zwaar verwond en een ander geleider vastgebonden te hebben, met al het geld verdwenen zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan bet lid in den raad van justitie te Sa- roaraDg mr. C. Th. F. Thnrkow; eeu tweej. verlof naar Neder land, w. ziekte, aan den omg. rechter in de 5de afd. op Java en Madura mr. A. Stibbe Lzn. en aan den comm. 2de kl. by den post.- en tel. dienst A. G. Schrok; een tweej. verlof naar Nederland, w. gewichtige redenen, buiten bezwaar van den lande, aan den gew. opz. bij de in- en uilvoerr. en ace. A. Rappard. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioende sccr. bij de wees- en boedelk. te Banda J. B. E. Bernard, de gew. klerk bij de bnrg. openb. werken J. Van Minden en de 3de comm. bij liet dep. van liu. S. Rawaroe. Benoemd: Tot omg. rechter in de 5de afd. op Java en Ma dura, mr. J. F. Phitzinger: tot hoofdonderw. aan de openb. 3de lag. school te Soerabaia, D. M. Kruseman; aan de openb. lag. school te Neira, H. P. Julsing; aan die te Kediri, li. R. A. Vccbtmann; aan die te Meester-C'ornelis, J. L. Regenhardt; tot ndsp.-contr. bij het binnenl. bost. op Java en Madura, C. Mae Gillavry; tot machin. bij den dienst der havenwerken te Batavia W. R. baron Van fleeckeren van Brandscnburgbij den waterstaat enz.: tot architect 2Je kl. A. Scheers; tot opz. 1 ste kl. W. Klaus; tot opz. 2de kl. H. G. Burkunk en C. P. Franken; tot opz. 3de kl. J. P. F. Rhemrcv en C. H. N. Van Kuyk; tot 2den hulpouderw. aan de openb. lag. school te Suma- nap P. A. Biegmau; tot adv. en proc. bij het hooggerechtshof van N.-I. mr. A. L. O. Kleyn; tot adspir.-ing. bij den water staat enz. J. C. Heyuing en A. C. Nieuwenhnys; tot schout voor de politie te Probolingo, hl. Rozeuboom. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, nut behoud van recht op pens., F. H. H. G. Schliep, laatstelijk waarn. opvoeder bij het gymnasium te Batavia; eervol uit 'alands dienst, de klerk bij het depart, van fin. B. A. Carbasius; op verzoek, eervol, uit zijne betr. van adv. en proc. bij den raad van just, te Samarang mr. H. F. G. Ottenhoff; uit zijne betr., de sccr. der res. Pckalongan J. A. Krabmer; uit 's lauds dienst, de gewezen klerk b\j het vendukan toor te Samarang J. C. J. Agerbeck; eervol, nit 's lands dienst, met behoud vau recht op pensioen, de 2de comm. op het res.- kantoor te Bcnkcelen IV. Barrett; eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de griff. bij den landr. te Pckalongan E. O. Hiuze; uit 's lands dienst de klerk bij de landsdrukkerij J. II. Latumeten. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den inspect, van fin. in de 2de afd., E. Mekeru; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekle, aau den houtv. 2de kl. S. C. Von Ilert- ling. Benoemd: Tot hoofding. bij het mijnwezen in Nederl.- Indië, J. A. Huguenin; tot insp. van fin. in de 2de afd., J. A. Van Dorsser, in de 4de afd. A. N. Dinger; tot 2deu comm. op het res.-kant. te Bcnkoeltn A. Schot; tot grill.bij den land raad te Pckalongan A. Martherns, bij den landraad te Demak F. H. R. Jacobsz; tot hnlponderw. aan de openb. lagere school te Bodjonegoro L. R. Reyckers. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den off. van gcz. 2de kl. L. R. A. J. H. P. F. Liltmannnaar Ned., wegens 15 jaren onafgebro ken dienst in Ned.-Indié, aau den kapt. der inf G. A. H. Van Steenvelt; een tweej. verlof n. Europa, w. ziekle, aan den kapt. der genie H. J. C. W. Lutjens en aan den lsten luit. der inf. G. A. Herklots; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der art. K. J. Julius. Ontslagen: Op verzoek, eer vol, w. vertrek, als lid der directie van bet militair weduwen- en weczenfonds, de kolonel der art. C. H. A. Raedt van Olden- barnevelt, onder dankbet.eervol, nit 's lands dienst, de burger lijke schrijver der 5de kl bij de mil. admin. Ch. H. A. Meu- lenaar. Benoemd: Tot lid der directie van het milit. wed. en weezenfonds de kolonel der art. H. G. Bouwmeester; tot mil. ambt. 2de kl. F. A. A. Degen. BUITENLAND. Frankrij li. De „Union" deelt mede, dat Hyacinthe van den minister'Bardoux vergunning gekregen heeft om ten tijde van de tentoonstelling te Parijs voorlezingen te houden. De dagbladen melden, dat het proefnummer van Felix l'yats „Commune affranciiie" in beslag

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2