N". 5547. A°. 1878. Vrijdag 15 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering _s van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer*0.03. PRIJS DEE ADVERTENTIE»: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meera 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. JACHT EN VI§§CHERIJ. DE BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1878/9 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischakten, of wel van eene koste- looze verdunning tot uitoefening der vïsscJierij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onder teekend, vóór den 15dcn April dezes jaars moeten terugbezorgd zjjn, ten einde aan den Commissaris des KoDiDgs in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot bet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, medu gratis ter Ge meente-Secretarie ter invnlÜDg verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 Maart 1878. V. d. BRANDELER. LEIOEN, 11 maart. De minister van financiën brengt ter kennis dat in den loop van dit en het volgende jaar 140 commiezen der éde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijuzen kunnen worden aan gesteld op eene bezoldiging van f 420 's jaars en eene toelage voor eens van f 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. De verzoekschriften om toelating tot het vereischte onderzoek moeten voor den lsten Juni 1878 bij het departement van financiën zijn ingekomen, desverkiezende door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtin gen te bekomen zijn omtrent de vereischte stuk ken welke bij die verzoekschriften moeten worden overgelegd. Volgens kon. besluit van 27 Februari jl. zullen" zich in elke der acht verdedigingsstellingen van het rijk de noodige magazijnen van artillerie ën geniematerieel bevinden, terwijl liet beheer over die magazijnen aan magazijnmeesters zal wor den opgedragen. De artillerie-magazijnen te Does burg, Nijmegen, Terneuzen en 's-Hertogenbosch zijn opgeheven. In elke stelling is eene afdeeling vesting-artillerie gelegerd. De commandeerende officier dezer afdeeling is belast met het toezicht over al het artillerie-materieel binnen de stelling. Het zich daarin bevindende genie-materieel staat onder toezicht van den commandeerenden officier der genie. Voorts zal het personeel van de genie officieren, magazijnmeesters der artillerie en fortificatie-op zichters over de verschillende stellingen op zoo danige wijze worden verdeeld als de eischen van den dienst zullen vorderen. De commandeerende officieren der artillerie en der genie in elk der verdedigiugs-stellingen erlangen den titel van artil- lerie-(genie-)commandant in de stelling. Zoodra de militie te land, hetzij geheel, hetzij ten deele, buitengewoon is bijeengeroepen, zal van deze twee commandeerende officieren de hoogste of oudste in rang als algemeen commandant van de stelling optreden. De stellingen zullen zijn: n°. 1. de nieuwe Hol - landsche waterlinie van het fort aan de Klop af tot aan de Lek, standplaats Utrecht; n°. 2 de nieuwe Hollandsche waterlinie van de Zuiderzee tot het fort aan de Klop, standplaats Naarden; n°. 3 de nieuwe Hollandsche waterlinie van de Lek tot de Merwede en door het land van Altena tot de nieuwe Merwede, standplaats Gorkum; n°. 4 de stelling van de Geldersche Vallei met die in de Neder-Betuwe en de werken tot dekking van rivier-overgangen en opneming van troepen aan den IJsel, standplaats Zwolle; n*. 5 de stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak en de stelling van de monden van de Maas en van het Haringvliet, beuevens de werken aan de Wester- schelde, standplaats Dordrecht; n°. 6 de stelling van Den Helder, standplaats Helder; n°. 7 de stelling van Amsterdam, standplaats Amsterdam; n°. 8 de Zuider-waterliuie, van de Maas boven St.-Andries tot den Amer beneden Geertruidenberg en de werken tot dekking van rivier-overgangen en opneming van troepen aan Waal en Maas, stand plaats 's-Hertogenbosch. Wegens den uitgebreiden aard der betrekking van magazijnmeester der artillerie- en constructie magazijnen is het rekenplichtig beheer bij die inrichting gesplitst, zoodat het voortaan zal worden waargenomen door een magazijnmeester der 1ste klasse met rang van majoor of kapitein, onder de benaming van magazijnmeester der stapel-maga zijnen, en door een magazijnmeester der 1ste of 2de klasse met rang van kapitein of lsten luitenant, onder de benaming van magazijnmeester der con structie-magazijnen. De minister van oorlog heeft bepaald dat het eereteeken, ingesteld voor hen die wegens eenig wapenfeit eervol werden vermeld, op een vormige wijze gedragen moet worden op de lin kerborst, op het lint van het eereteeken voor belangrijke krijgshedrijven, onmiddellijk boven dat eereteeken en derhalve onder de gespen waarmede dat lint eventueel versierd is. Het kader der regimenten veld- en rijdende artillerie is van revolvers voorzien. De minister van staat, minister van koloniën, zal morgen geen audiëntie verleenen. De commissie tot het afnemen der genees kundige examens heeft bet diploma als arts uit gereikt aan den heer G. J. Van de Linde. Te Utrecht overleed gisternacht de president der arrondissements-rechtbank aldaar, jhr. mr. M. A. Wichers. Gisteren is het nieuwe gebouw voor het Sophia-Kinderziekeuhuis en de Pleegzuster-vereeni- ging, aan den Westersingel te Botterdam, ingewijd, waarbij Z. K. H. prins Alexander vertegenwoordigd was door Hd. adjudant, den heer H. Beyerman. Voorts waren daarbij aanwezig de burgemeester met den heer Eickma, wethouder, en leden van den gemeenteraad, de inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuid-Holland, de secre taris van den geneeskundigen raad, de secretaris van wijlen H. M. de Koningin (de heer Von Wekherlin), benevens vertegenwoordigers der rech terlijke en der militaire macht, geestelijken uit de verschillende kerkgenootschappen, genees- en heel kundigen en verdere genoodigden met hunne dames. De heer P. Havelaar Jz., voorzitter van het be stuur der inrichting, opende de bijeenkomst met eene toespraak, waarin hij constateerde, dat, hoe gewichtig deze eenvoudige plechtigheid reeds op zich zelve mocht zijn, zij het te meer was omdat aan de stichting de naam is verbonden van wijlen H. M. de Koningin, wier warme belangstelling zij steeds heeft ondervonden en die den 6den October 1876, nauwelijks van eene ernstige ziekte hersteld, den eersten steen voor het gebouw heeft gelegd. Dr. II. W. De Moncliy gaf daarna een beknopt overzicht van de lotgevallen der stichting. Door een der herstelde jeugdige patiënten werd aau het bestuur een krans op een wit satijnen kussen, als blijk van waardeering, aangeboden. Wegens de noodzakelijkheid tot bezuiniging heeft het comité voor de Sumatra-expeditie, uit gerust door het geograpliisch genootschap, den zoöloog, den heer J. P. Snelleman, teruggeroepen. Door den loop der omstandigheden kon deze zoo spoedig aan den wensch van het comité gevolg geven, dat hij den 9den dezer te Botterdam terug keerde, te gelijk met zijne kennisgeving aan het comité. Hij bracht 70 kisten met door hem ver zamelde voorwerpen mede; het comité betreurt het dan ook zeer, dat het gedwongen is geweest den heer Snelleman terug te roepen, die met zooveel ijver en bekwaamheid in het belang der expeditie en van de wetenschap is werkzaam geweest. De spaarbank van het departement Zwolle der Maatschappij tot nut van 't algemeen, welke 3l/i pCt. interest uitbetaalt, heeft een surplus of winst van ruim f 51,000, terwijl zij van ver schillende inleggers ruim f 118,000 in bewaring heeft. In eene vergadering van het departement is besloten, dat over de overwinst der spaarbank boven 10 pCt. van het ingelegde kapitaal het departement zal kunnen beschikken tot het op richten of ondersteunen van departementale inrich tingen. Het bestuur is voorts door de vergadering gemachtigd tot. het aankoopen van een terrein voor een algemeen gebouw voor het departement. Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden te Benuebroek bij Voge lenzang op 3 Juli aanstaande. De Staatscourant, den uitslag der herstem mingen voor leden van de Tweede Kamer mede- deelende, noemt geen verkozene voor het district Zevenbergen. Zij bericht daaromtrent alleen dat de heer J. A. II. Diepen 754 en mr. B. Van de Werk 745 stemmen verkreeg; voorts dat 29 biljetten van onwaarde waren, terwijl de stembus uit Meeuwen met 53 stembiljetten ter zijde werd gelaten wegens het ontbreken van een der ver eischte zegels. [Gisteravond per telegraaf onder het afdrukken der courant ontvangen, waardoor 't slechts in eenige nommers kon worden opgenomen.] Omtrent deze verkiezing vernemen wij nader, dat hoewel het stembureel eene herstemming heeft uitgeschreven, de minister van binnenlandsche zaken heeft bevolen dat den heer Diepen een ge loofsbrief zal worden uitgereikt en de stembus van het district Meeuwen moet bewaard blijven. De quaestie zal derhalve komen ter beslissing van de Tweede Kamer. Uitslag der herstemming in het hoofdkies district Goes: Uitgebracht 1872 geldige stemmen. Verkozen de heer J. P. Bredius Jr. (L) met 1102 stemmen. De heer Dr. Vermeulen (Kath.) verkreeg er 770. Gisteren is aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld een geschrift, getiteld„Over spoorweg uitbreiding op Java," door L. Van Woudrichem van Vliet, procureur bij het hooggerechtshof van Ned. Indië. Het stoomschip „Wyberton" is 12 Maart van Penang naar Botterdam vertrokken; de „Ariadne", van Botterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Aden; de „Stad Haarlem", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok van daar hedenmorgende „Ary Scheffer" is 11 Maart v?n Botterdam te Havre aangekomen. Kapitein Wentzel, onlangs benoemd tot kapitein bij het 5de regiment infanterie, is in zijn rang overgeplaatst bij het 4de regiment en inge deeld bij het garnizoen te Leiden. Z. M. heeft aan J. A. Hooites, op zijn verzoek, met ingang van 1 April e. k., eervol ontslag verleend als burgemeester van Hoogezand mr. J. Messcliert van Vollenhoven, mr. W. Bahu- sen en A. W. Van Eeghen, met ingang van 1 Mei 1878, opnieuw voor vier jaren benoemd tot commissarissen van het* entrepotdok te Amsterdam aan den eervol ontslagen commies bij de topogra- phische inrichting J. M. Leydenroth pensioen ver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1