Oostenr.-Hong-. Monarchie. Groot-Britannië. BURGERLIJKE STAND VAR LEIDEN, 40 a 45 jaar, die een vrouw met zes kinderen onverzorgd achterlaat. Zijn vader en zijn broeder kwamen eveneens door verdrinking om het leven een zijner kinderen werd door een paard dood geslagen een zoon werd op de fabriek van de vroegere firma Tijssen Linsen door een machine van het leven beroofd j zijn oudste zoon moet soldaat worden, waardoor een groot gedeelte van het wekelijksch inkomen voor een tijd verloren gaat. Al deze ongelukken schijnt de man zich zoozeer te hebben aangetrokken, dat hij in een vlaag van moedeloosheid een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Kapitein Wendt, voerende het als bijlegger te Nieuwediep binnengekomen schip „Urba", van Drammen naar Belfast bestemd, rapporteert dat bij bij den hevigen storm in de afgeloopen week, nadat herhaalde stortzeeën zijn dek hadden schoongeveegd en belangrijke averij aan schip en tuig werd teweeggebracht, door een stort zee overboord werd geworpen, maar dat een andere golf hem weer aan boord wierp, zoodat hij won derdadig gered werd. Ook de stuurman bekwam ernstige kneuzingen. Door het overboord slaan der watervaten was zeer groot gebrek aan drink water ontstaan. Een korporaal der infanterie, gede tacheerd op het fort Loevestein, verzette zich Vrij dag tegen de bevelen hem door den commandee renden luitenant gegeven, en ging zelfs zoo ver van dien luitenant met een mes te bedreigen. Niet dan met veel moeite werd hij door de daartoe van Woudrichem ontboden maréchaussees in arrest genomen, daar zijne kameraden en manschappen hem niet meester konden worden. Dat een goochelaar zich professor noemt, is eene gewone zaakthans echter zal een in ons land zeer bekend prestidigitateur het recht hebben zich doctor te noemen. Volgens de Ber- lijnsche bladen toch is de titel van doctor in de philosophic verleend aan E. Basch wegens eene nieawe proef op natuurkundig gebied. Het volgende telegram is te Londen aan het bureel van de „New-York Herald" ont vangen: Lage barometerstanden met regen en hevige N.-W.-winden kunnen vóór of op den 12den Maart op de Engelsche en Fransche kusten ver wacht worden. De storing kan ernstige gevolgen hebben in de Noordzee en in het westelijk ge deelte van de Oostzee. Omtrent de demonstratie, Zondag te Londen in Hydepark voor eu tegen den oorlog gehouden, waarvan reeds in een telegram is mel ding gemaakt, bevatten de Engelsche bladen thans nadere bijzonderheden. Daaruit blijkt dat de vrien den van de Turken en van den oorlog ook thans weder hun tegenstanders hebben verjaagd. De strijdlustige menigte had niet slechts Turksche vlaggen meegebracht, maar sommigen sleepten doode katten en ratten aan touwen gebonden met zich voort. Tegen zulke wapenen waren ook thans de vredemannen niet bestand. Er waren in het geheel 30,000 a 40,000 menschen op de beeu. Er werd van weerszijden dapper gevochten. De doode katten werden bij voorkeur geworpen onder die groepjes van de nieuwsgierige toekijkers, die het best gekleed waren. Een der zakkenrollers, die ijverig in de weer waren, werd door een inspec teur van politie in den kraag gevat, die hem, ofschoon een opgewonden eu dreigende volkshoop zijne bevrijding eischte, naar het politie-bureel bracht. De politie, die het vechten, dat met deneder- laag en de vlucht der vredemannen eindigde, niet verhinderen kon, belette wel, dat sommige overwin naars zicb, gelijk de vorige maal, naar het huis van den heer Gladstone begaven, om diens glazen in te gooien. Het hoofdvermaak der „roughs" bestond in het afrukken van hoeden en parapluieën. Zelfs een lid der koninklijke familie, de hertog van Teek, die rustig in een stillen hoek van het park meende te kunnen wandelen, werd door een woesten hoop aangevallen en van zijn hoofddeksel beroofd. Te gen het vallen van den avond toog eene bende naar de woning van den Turkschen gezant, om hem eene ovatie te brengen. De Madridsche „studenten" gedragen zich te Parijs nog steeds als een troep reizende muzikantenZaterdag hebben zij eeu concert ge geven in den tuin der Tuilerieën, om daarna een soirée bij te wonen bij den heer Tarbé, directeur van de „Gaulois"; ook daar hebben zij nationale liederen gespeeld, die door zang en dans werden afgewisseld. Te Wavrin, een Fransch dorp, zijn dertien woningen en vier boerenerven geheel door brand vernield; de hevige wind maakte het blus- schen zeer moeilijk. Marie Millery, een naaister te Parijs, is door den rechter veroordeeld tot dwangarbeid wegens.het namaken en uitgeven van zilveren vijffrauksstukken. Te Geldermalsen bij Kuilenburg heeft eene moeder, die eenige boodschappen moest verrichten, haar kind aan een stoel vastgebonden om het voor ongelukken te bewaren. Terugkomende, vond zij het echter omgevallen tegen de kachel, waardoor het zulke hevige brandwonden had beko men, dat het aan de gevolgen bezweek. Nabij Frankfort (Zui d-Afrika) is een ammunitiewagen, geladen met 1000 pond buskruit en 25,000 percussiedopjes, op weg naar het fort Cunnighame, door den bliksem getroffen en in de lucht gevlogen. Drie Europeanen en drie inlanders werden in stukken geslagen, verscheidene anderen gewond, twee andere wagens verbrijzeld en dertien paarden gedood. I? e c li t z ;i k e n. Naar de Amsterdamsche couranten vernemen is door den advocaat mr. W. K. Van der Breggen, namens den heer H. J. F. Munzebrock, mede directeur der Nederlandsche Suikerraffinaderij, een adres aan het gerechtshof te Amsterdam ingediend, met verzoek om dezen ook na het vonnis van vrijspraak der arrondissements-rechtbank nog altijd voorloopig gedetineerde onmiddellijk in vrijheid te doen stellen, zouder 's Hofs beslissing over het hooger beroep af te wachten. In het adres moet, op grond van het verband tusschen eenige artike len van het wetboek van strafvordering, betoogd zijn, dat aan het Hof, waar het in eiken stand van het geding de gevangenneming van een be klaagde kan bevelen, de bevoegdheid door de wet niet is ontnomen om, als de gerechtelijke instructie gesloten is, een beklaagde ten allen tijde in vrij heid te stellen, al schijnt ook artikel 234 van het wetboek van strafvordering zich daartegen te ver zetten. Met de behandeling der zaak zelve zal spoed worden gemaakt. Hoogst waarschijnlijk komt zij nog vóór het einde der maand Maart aan de orde. Als dagen voor de behandeling wor den genoemd Zaterdag 30 Maart en zoo noodig Maandag 1 April e. k. BUITENLAND. Italië. Naar de „Times" meldt zijn van de garde in het Vaticaan een veertigtal Zwitsers afgedankt. Kardinaal Franchi heeft den kapelaan des Konings op het Yaticaan ontboden en hem te kennen gegeven, dat de Paus aan Humbert I niet officieel zijne verheffing tot den Heiligen Stoel kon mededeelen, aangezien zoo iets in strijd zou zijn met de kerkleer. Volgens de „Reichsrath-Corr." heeft Andrassy verklaard, dat de regeering geenszins voornemens was onmiddellijk nadat het krediet was toegestaan de mobilisatie te bevelenzoo men beweerde, dat het voor de mobilisatie te laat was, stelde hij daartegen over dat het daartoe op 't oogenblik integendeel nog veel te vroeg was. Hij sprak tevens ten stelligste alle geruchten omtrent maatregelen tot mobilisatie enz. tegen, welke hij alle zonder onderscheid on gegrond noemde. Lord Strafheden zal morgen in het Hoogerhuis de aandacht vestigen op de wenschelijke maatre gelen van bedachtzaamheid alvorens Engeland in de conferentie zitting neemt. De bill betreffende de runderpest is naar eene bijzondere commissie verzonden. In het Lagerhuis zal morgen door sir Robert Peel de vraag gesteld worden of, met het oog op lord Lyons' bekende zienswijze ten opzichte van de Oostersche quaestie, het zenden van dien diplo maat naar het congres wel wenschelijk te achten is. Blijkens een Natalsch blad heeft sir H. Bulwer zijne bemiddeling tusschen de Trausvaalsche regeering en de Zulu's aangeboden. Volgens be richt uit Queenstown is de opgtandeling Gongu- bela teruggedreven naar het Xisana-gebergte, waar men verwacht hem spoedig in handen te kunnen krijgen, te meer omdat hij gewond is. De Knap- stadsche kamer van koophandel heeft een comité benoemd, ter tegemoetkoming aan personen, die ten gevolge der groote droogte in nood verkeeren. Turlrije. Het bezoek, dat grootvorst Nicolaas aan den sultan brengen zou, schijnt op onoverkomelijke bezwaren gestuit te zijn. Het plan is althans voor loopig opgegeven. Telegrammen. ROME, 12 Maart. Men verzekert dat Rusland niet ongenegen is met het Vaticaan onderhande lingen aan te knoopen ten opzichte van de katholieke kerk in Polen. Het Kabinet is nog niet gevormd. WEENEN, 12 Maart. De subcommissies der Hongaarsche delegatie vereenigden zich heden na eenige discussie eenstemmig met het rapport van den rapporteur Max Falk, strekkende tot het toe staan van het krediet van 60 millioen. KONSTANTINOPEL, 12 Maart. De Russen hebben heden Federekeni nabij Boyoukdere bezet, benevens Azatli en de meeste andere dorpen rond om Konstantinopel. Zij rukken van Jarinbur- gas, Rapanaria en Aghacli naar de hoofdstad op. ATHENE, 12 Maart. De czaar heeft goedge keurd dat Griekenland aan de conferentie deelneme. LONDEN, 12 Maart. Lagerhuis. Na langdu rige en levendige beraadslagingen is het voorstel van den heer Ashley, strekkende om Layards handelwijze ten opzichte van de briefwisseling tus schen Negroponte en Gladstone af te keuren, met 206 tegen 132 stemmen verworpen. WEENEN, 12 Maart. In de diplomatieke krin gen wordt verzekerd, dat de vrede 21 dezer te Petersburg zal geratificeerd worden. LONDEN, 13 Maart. De „Standard" meldt dat de Britsche vloot gisteravond van Tuzla naar de Golf van Ismid is gestevend. De Porte heeft besloten om zoo spoedig mogelijk een legercorps naar Volo te zenden, tot krachtige onderdrukking van den opstand in Thessalië. INGEZONDEN. 0e Lcldsche Tramway-Maatscliappij. Met belangstelling en ingenomenheid zal menigeen gezien hebben dat wij thans eene belangrijke schrede verder gekomen zijn op den weg tot het verkrijgen van een Tramway in onze stad. Immers, het denkbeeld om ook halve aandeelen bij de in schrijving aan te nemen kan niet anders dan gunstig werken. Het gevaar toch om een kapitaal renteloos uit te zetten kan nu althans hier niet in de schaal komen. Gesteld b. v. dat de Tramway-Maatschappij in de eerste jaren geen interest mocht uitkeeren hetgeen toch bij een zuinig en consciëntieus beheer niet als waarschijnlijk aan te nemen is dan nog zou het verlies of het gemis van die rente voor elk half-aandeelhouder slechts een som van p. m. 7 gulden 's jaars vertegenwoordigen. Voor elk aandeelhouder die van het vervoermiddel slechts 2 maal 's weeks gebruik maakt (hetgeen zeker niet veel kan genoemd worden) wordt de vracht per rit daarom met 7 cents verhoogd als hij het gemis van rente bij den vrachtprijs voegt, dus op 17 cents gebracht. Voor hem daarentegen die een ruim of dagelijksch gebruik maakt van de Tramway is dit surplus op eiken rit bijna niet noemenswaard. Het is dus te hopen dat Leidens ingezetenen hun welbegrepen eigenbelang zullen bevorderen door althans nu eene onderneming te schragen, die alleszins gunstig moet werken op den bloei van onze goede stad. Leiden, 13 Maart 1878. E. van 7 tot en met 13 Maart. BEVALLEN. S. Springer geb. Dirkzwager D. E. Fon- teyn geb. Rokkeatikker D. M. S. Van Klaveren geb. \Votter* D. P. M. Develing geb. Van Zijp D. M. Devilé geb. Bents D. J. F. H. Van Rijkom geb. Malie Z. A. M. Bieg9traaten geb. Dirksen D. J. J. Klinkhamer geb. Van der Velden D. N. E. Dnsoswa geb. Van Zwieten Z. M. E. Van Dam geb. Dool Z. N. La Lau geb. IJselsteyn Z. C.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2